Jump to content

Rad HB umirovljenih po posebnim propisima


zastava

Preporučene objave

konačno je stigao dopis iz ministarstva branitelja te je potvrđeno da djelatne vojne osobe,pol.službenici  hrvatski branitelji koji su umirovljeni po zakonu o mirovinskom osiguranju djelatnih vojnih osoba pol službenika i oso po novom zakonu o hrvatskim braniteljima neće dobiti ništa a tako ni pravo na rad 4 sata sa obrazloželjem da je ministartstvo branitelja na našoj strani ali ministarstvo rada i mirovinskog sustava je.

evo jednog istinitog primjera.osoba zaposlena u jedinici lokalne samouprave na visokoj poziciji ima plaću 8,500 kn neto.otišla je u punu mirovinu sa 65 g.te prima mirovinu u iznosu od 4600 kn ali je odmah sklopila novi ugovor o radu na pola radnog vremena te za taj rad prima 4.250 kn i prima svoju mirovinu od 4600 kn u punom iznosu.

policiski službenik,bivši pripadnik specijalne policije a potom i temeljne  umirovljen u 46 g  dragovoljac dobio mirovinu od 3.800 kn te mu je ista smanjena za 10 posto kosoričinim zakonom te danas ima oko 3600 kn .ima 49 g. on i svi mi nemamo pravo na rad dok iz navedenog primjera  se vidi ko ima pravo na rad.

to je suludo i bolesno .bar da su vratili kosoričinih 10 posto ali ništa ni od toga 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Rad HB umirovljenih po posebnim propisima
prije 12 sati , zastava je napisao:

konačno je stigao dopis iz ministarstva branitelja te je potvrđeno da djelatne vojne osobe,pol.službenici  hrvatski branitelji koji su umirovljeni po zakonu o mirovinskom osiguranju djelatnih vojnih osoba pol službenika i oso po novom zakonu o hrvatskim braniteljima neće dobiti ništa a tako ni pravo na rad 4 sata sa obrazloželjem da je ministartstvo branitelja na našoj strani ali ministarstvo rada i mirovinskog sustava je.

evo jednog istinitog primjera.osoba zaposlena u jedinici lokalne samouprave na visokoj poziciji ima plaću 8,500 kn neto.otišla je u punu mirovinu sa 65 g.te prima mirovinu u iznosu od 4600 kn ali je odmah sklopila novi ugovor o radu na pola radnog vremena te za taj rad prima 4.250 kn i prima svoju mirovinu od 4600 kn u punom iznosu.

policiski službenik,bivši pripadnik specijalne policije a potom i temeljne  umirovljen u 46 g  dragovoljac dobio mirovinu od 3.800 kn te mu je ista smanjena za 10 posto kosoričinim zakonom te danas ima oko 3600 kn .ima 49 g. on i svi mi nemamo pravo na rad dok iz navedenog primjera  se vidi ko ima pravo na rad.

to je suludo i bolesno .bar da su vratili kosoričinih 10 posto ali ništa ni od toga 

Prvi "lik" iz priče je otišao u punu starosnu i ima po zakonu mogučnost zapošljavanja .a drugi "lik" je otišao vjerovatno u invalidsku mirovinu i može se zaposliti ako ima profesionalnu sa umanjenjem iste i primanjem pune plaće.sa općom invalidskom nema legalnog zapošljavanja.

Sad se predviđa (novim zakonom)  rad na 4 sata i imaocima opće mirovine.

uvijek netko dobije  a netko izgubi (zavisi u kojojoj si ekipi)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , PrEsVeTli je napisao:

Ako nije problem, molim malo pojašnjenje, koji dopis i kome je došao, još bi bilo bolje ako može preslika tog dopisa ovdje da vidimo o čemu se radi. 

neznam dali smijem javno postaviti dopis ministarstva branitelja  budući je to uruđbirani dopis tj odgovor na moj upit ministarstvu branitelja.

ali objasniću

poslao sam upit u ministarstvo branitelja da mi odgovore dali će po novom zakonu o braniteljima ,hrvatski branitelji koji su umirovljeni po zakonu o mirovinskom osiguranju djelatnih vojnih osoba policiskih službenika i oso dobiti također pravo na rad 4 sata bez da se mirovina mora zamrznuti.na taj upit dobio sam pismeni odgovor da se novi zakon o hb ne odnosi na hb umirovljene po navedenom zakonu te da nećemo dobiti pravo na rad.također su u dopisu napisali da su svjesni navedenog problema te da će pokušati utjecati na ministarstvo rada i mirovinskog da oni svojim propisom pokušaju urediti to pitanje.

mislim da se radi o velikoj nepravdi tj povredi ustava i načela jednakosti budući je umirovljenicima umirovljenim po općem mirovinskom zakonu dozvoljen rad na 4 sata bez zamrzavanja mirovine a nama to nije dopušteno.da napomenem da nikad nitko nije niti želi objasniti zašto se umirovljenicima umirovljenim po zakonu o djelatnim vojnim osobama i dr nedozvoljava navedeni rad ,jer dozvoljen rad na 4 sata bio bi dobar za branitelje koji su još uvijek relativno mladi te nisu hrvi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je taj članak "novog" zakona:

Članak 29.

(1) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, korisnicima starosne mirovine koji su ostvarili starosnu mirovinu prema ovom Zakonu ili propisu o mirovinskom osiguranju i nastavili raditi do polovice punog radnog vremena uz izmijenjeni ugovor o radu i korisnicima starosne mirovine koji su ostvarili starosnu mirovinu prema ovom Zakonu ili propisu o mirovinskom osiguranju koji se tijekom korištenja prava zaposle do polovice punog radnog vremena isplata mirovine se ne obustavlja ni ne smanjuje.

(2) Osobama iz stavka 1. ovoga članka mirovinski faktor za starosnu mirovinu koja se isplaćuje osiguraniku za vrijeme zaposlenja do polovice punog radnog vremena iznosi 1,0.

(3) Osobama iz stavka 1. ovoga članka po prestanku zaposlenja može se odrediti novi iznos starosne mirovine ako su navršili najmanje jednu godinu staža osiguranja po osnovi zaposlenja i ako su ispunjeni uvjeti za tu novu mirovinu propisani ovim Zakonom ili propisom o mirovinskom osiguranju.

MOJE OPAŽANJE (koje ne mora biti točno) 

Stavak 1 - "prema OVOM zakonu! - dakle samo za nove korisnike po novom zakonu

Stavak 2 . faktor se postavlja na 1,0 - ako ste umirovljeni sa većim faktorom smanjuje vam se mirovina

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , zastava je napisao:

poslao sam upit u ministarstvo branitelja da mi odgovore dali će po novom zakonu o braniteljima ,hrvatski branitelji koji su umirovljeni po zakonu o mirovinskom osiguranju djelatnih vojnih osoba policiskih službenika i oso dobiti također pravo na rad 4 sata bez da se mirovina mora zamrznuti.na taj upit dobio sam pismeni odgovor da se novi zakon o hb ne odnosi na hb umirovljene po navedenom zakonu te da nećemo dobiti pravo na rad.

Bit će da su se malo zaigrali sa tumačenjem zakona.Po ZOMO se ima pravo radit do 4 sata a gore navedeni nisu išli u mirovinu po zakonu o HB-a bez obzira što imaju status branitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , sivko je napisao:

Bit će da su se malo zaigrali sa tumačenjem zakona.Po ZOMO se ima pravo radit do 4 sata a gore navedeni nisu išli u mirovinu po zakonu o HB-a bez obzira što imaju status branitelja.

kako biti pametan,moj primjer u profesionalnoj sam mirovini 50/50 invalidskoj ,dai cu ja moci raditi 4 sata ,jer koliko mi poznato a provjerio i u mirovinskom ,htio sam se reg,u šumoposjednike ,rekli mi da mi automatski mirovina ide 25 posto manje ,dakle čini se i ovaj zakon bude radi se ražanj a zec u šumi ,opet samo nekima ..i jedna nepoznanica za povecanje u borbenom sektoru ,po tome bi meni mirovina išla negdje 25 posto ili vise gore ..sve se bojim...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio sam u mirovinskom kod pravnice i moj slučaj je profesionalna mirovina HRVI 100% vojno i rečeno mi je da se mogu zaposlit na puno radno vrijeme sa pravom zadržavanja isplate mirovine koja bi bila umanjena na način da umjesto mirovinskog faktora koji je za profesionalnu mirovinu 0.8 obračunava mirovinski faktor 0.667. To bi bilo umanjenje mirovine cca 14%. Navodno ta mogučnost postoji i u sadašnjem zakonu a koristili su ih ministri obrane i branitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, casper11 je napisao:

Bio sam u mirovinskom kod pravnice i moj slučaj je profesionalna mirovina HRVI 100% vojno i rečeno mi je da se mogu zaposlit na puno radno vrijeme sa pravom zadržavanja isplate mirovine koja bi bila umanjena na način da umjesto mirovinskog faktora koji je za profesionalnu mirovinu 0.8 obračunava mirovinski faktor 0.667. To bi bilo umanjenje mirovine cca 14%. Navodno ta mogučnost postoji i u sadašnjem zakonu a koristili su ih ministri obrane i branitelja.

Isto ti je na 4 ili 8 sati. Ukupno ti je smanjenje 4/5 trenutne mirovine. Naravno dužan si od "novog" dohotka platiti mirovinsko i zdravstveno. Kada prestaneš sa radom ono što si uplaćivao ti se neobračunava ni na koji način. Ja već imam svoju firmu, tj. JDO, par godina i srećom da se može još nešto i zaraditi. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puma 7 molim te pojasni mi ovu rečenicu.

"Ukupno ti je smanjenje 4/5 trenutne mirovine"

Da ne bude nismo znali. Da li si mislio ako imaš recimo 5000 kn smanje ti na 4000kn ili ? Bar ja mislim da bi tako trebalo biti ali rečenica je nekako nezgodno složena da se može protumačiti i na drugi način npr. 5000kn a smanjenje je 4000kn 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , casper11 je napisao:

Puma 7 molim te pojasni mi ovu rečenicu.

"Ukupno ti je smanjenje 4/5 trenutne mirovine"

Da ne bude nismo znali. Da li si mislio ako imaš recimo 5000 kn smanje ti na 4000kn ili ? Bar ja mislim da bi tako trebalo biti ali rečenica je nekako nezgodno složena da se može protumačiti i na drugi način npr. 5000kn a smanjenje je 4000kn 

OK. Smanjenje je na 4/5 mirovine (za 1/5). 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija