Jump to content

odreći se nasljedstva ili ne?


mikeza

Preporučene objave

U ostavini nakon smrti ostavitelja nalaze se dvije kuće i jedno zemljište. Međutim, u vezi jedne od kuća vodi se sudski spor jos od 1985. Znam da se dijela nasljedstva ne mogu odreći,ali zbog straha od mogućih troškova koji bi proizašli zbog gubitka spora,nisam siguran trebam li prihvatiti ili se odreći nasljedstva? Ostavinska rasprava jos nije provedena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, mikeza je napisao:

U ostavini nakon smrti ostavitelja nalaze se dvije kuće i jedno zemljište. Međutim, u vezi jedne od kuća vodi se sudski spor jos od 1985. Znam da se dijela nasljedstva ne mogu odreći,ali zbog straha od mogućih troškova koji bi proizašli zbog gubitka spora,nisam siguran trebam li prihvatiti ili se odreći nasljedstva? Ostavinska rasprava jos nije provedena.

kolika je vrijednost  imovine ostavitelja ?

koliko ima nasljednika?

to su činjenice koje bi trebao znati. ti odlučuješ temeljem činjenica koje znaš.

ako se odlučiš prihvatiti nasljedstvo umjesto ostavitelja stupaš u parnicu zbog  kuće. užbeni zahtjev možeš priznati ili nastaviti voditi spor. moraš sam procijeniti temeljem poznatig činjenica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, bovu je napisao:

kolika je vrijednost  imovine ostavitelja ?

koliko ima nasljednika?

to su činjenice koje bi trebao znati. ti odlučuješ temeljem činjenica koje znaš.

ako se odlučiš prihvatiti nasljedstvo umjesto ostavitelja stupaš u parnicu zbog  kuće. užbeni zahtjev možeš priznati ili nastaviti voditi spor. moraš sam procijeniti temeljem poznatig činjenica.

Kako mislis kolika je vrijednost imovine? Riječ je o dvije kuce i jednom zemljistu,ostavinska rasprava se tek treba provesti,a nasljednika je 5. Zanima me u slučaju da se spor koji se vodi oko kuće izgubi,da li u tom slučaju vrijedi zakonska odredba da nasljednici odgovaraju za ostaviteljeve dugove samo do visine nasljeđenog djela?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, mikeza je napisao:

Kako mislis kolika je vrijednost imovine? Riječ je o dvije kuce i jednom zemljistu,ostavinska rasprava se tek treba provesti,a nasljednika je 5. Zanima me u slučaju da se spor koji se vodi oko kuće izgubi,da li u tom slučaju vrijedi zakonska odredba da nasljednici odgovaraju za ostaviteljeve dugove samo do visine nasljeđenog djela?

da.

točnije do vrijednosti nasljeđene imovine. nasljednik odgovara i svojom imovinom.

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , mikeza je napisao:

U ostavini nakon smrti ostavitelja nalaze se dvije kuće i jedno zemljište. Međutim, u vezi jedne od kuća vodi se sudski spor jos od 1985.

Kakav je to spor koji se vodi preko 30 godina?

Valjda imate nekakvih okvirnih spoznaja kako bi taj spor mogao završiti?

Što o tome sporu misle drugi nasljednici? Možda je sada vrijeme da se u vezi tog spora nagodite s drugom stranom, ako ste složni. Opet, ako je velika vjerojatnost da se taj spor bar djelomično dobije, ima li smisla to pustiti? Ovisi i o kojoj se vrijednosti radi.

 

Citiraj

Znam da se dijela nasljedstva ne mogu odreći,ali zbog straha od mogućih troškova koji bi proizašli zbog gubitka spora,nisam siguran trebam li prihvatiti ili se odreći nasljedstva? Ostavinska rasprava jos nije provedena.

Možda postoji mogućnost da se ta druga kuća ne navede u ostavinskoj masi, ako je spor izgubljen. Nema smisla da platite porez na nešto što ionako nećete naslijediti.

Druga je opcija da se vi izvan ovog postupka dogovorite s drugim nasljednicima da ćete se u potpunosti odreći nasljedstva (ne u nečiju korist,jer tako priznajete dugove) ali da vam to nekako 'nadoknade'.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija