Jump to content

Jesu li predavaonice javni prostor?


VIviVI

Preporučene objave

Nedavno je izašla snimka mlade dame kako se navodno drogira u predavaonici VERNa. Kolege i ja se ne slažemo oko toga da li se to smatra javnim prostorom (ja smatram da ne pošto je to prostorija privatnog fakulteta) i je li ondje dopušteno snimanje, te da li je snimanje kažnjivo prema kaznenom zakonu? Također, može li ta ista mlada dama tužiti zbog te snimke?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolko ja znam Kazneni zakon cl 144. St1. glasi “Ko neovlašteno snimi drugu osobu u stanu ili prostoru koji je zaštićen od pogleda i snimku upotrijebi ili učini dostupno trećoj osobi, a snimljenoj osobi naruši time privatnost kaznit će se kaznom zatvora do 1 g”. E sad citirajući Zakon ako sam dobro shvatio moze Tužit onog ko ju je snimio, iako Nezz jel to pametno s obzirom na korištenje droge. Ne znam kako sud gleda na to, da nebi navukla jos vise problema na sebe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije niti stan niti prostor posebno zaštićen od pogleda, ali moglo bi se raditi o kaznenom djelu iz čl. 146. KZ-a - "Nedozvoljena uporaba osobnih podataka".

Postoji mišljenje Agencije za zaštitu osobnih podataka prema kojem bi fotografiranje/snimanje druge osobe, bez obzira na kojem mjestu se nalazi (može i na javnom), i kasnije objavljivanje i distribucija te fotografije/snimke moglo biti to kazneno djelo. Međutim, sudske prakse još nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, VIviVI je napisao:

Nedavno je izašla snimka mlade dame kako se navodno drogira u predavaonici VERNa. Kolege i ja se ne slažemo oko toga da li se to smatra javnim prostorom (ja smatram da ne pošto je to prostorija privatnog fakulteta) i je li ondje dopušteno snimanje, te da li je snimanje kažnjivo prema kaznenom zakonu? Također, može li ta ista mlada dama tužiti zbog te snimke?

Smatram da je taj prostor dovoljno javan da nitko zbog samog snimanja ne bi mogao biti gonjen po kaznenim zakonu. 

Objava snimljenog je već druga priča. Za to vas može tužiti bilo tko bilo kada , što ne znači da će u tužbi uspjeti.

 

 

prije 22 sati , Čovjek2 je napisao:

Kolko ja znam Kazneni zakon cl 144. St1. glasi “Ko neovlašteno snimi drugu osobu u stanu ili prostoru koji je zaštićen od pogleda i snimku upotrijebi ili učini dostupno trećoj osobi, a snimljenoj osobi naruši time privatnost kaznit će se kaznom zatvora do 1 g”. E sad citirajući Zakon ako sam dobro shvatio moze Tužit onog ko ju je snimio, iako Nezz jel to pametno s obzirom na korištenje droge. Ne znam kako sud gleda na to, da nebi navukla jos vise problema na sebe.

Svrha ovih zakonskih odredbi je zaštita privatnosti, ali zaštita prestaje ako je objava važnija od zaštite privatnosti. Snimka koja pokazuje da netko u prostorijama obrazovne institucije uzima nedozvoljena opojna sredstva definitivno briše pravo osobe koja to čini na zaštitu privatnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , drot13 je napisao:

Nije niti stan niti prostor posebno zaštićen od pogleda, ali moglo bi se raditi o kaznenom djelu iz čl. 146. KZ-a - "Nedozvoljena uporaba osobnih podataka".

Postoji mišljenje Agencije za zaštitu osobnih podataka prema kojem bi fotografiranje/snimanje druge osobe, bez obzira na kojem mjestu se nalazi (može i na javnom), i kasnije objavljivanje i distribucija te fotografije/snimke moglo biti to kazneno djelo. Međutim, sudske prakse još nema.

 

Agencija za zaštitu osobnih podataka bi se trebala prestati baviti stvarima koje nisu u njenoj nadležnosti, i početi se baviti svojim stvarnim poslom.

Netko bi ih konačno morao opomenuti da nisu ovlašteni biti tumači za ono što nije u njihovoj nadležnosti.

Njihovo je da štite zlouporabu PODATAKA. 

To je kad ja ostavim podatke o svom e - mailu u banci (a inače ih nikad i nigdje ne dajem) pa mi na taj mejl dođe 'ponuda' osiguravajućeg društva koje je s bankom povezano.

Da ne govorimo o tome da se od svih mogućih korporacija (uključujući i internetske tražilice) distribuiraju podatci korisnika. O hakiranim podatcima da i ne govorimo, i o krađi identiteta.

TO SU STVARI KOJIMA SE TREBA BABITI AGENCIJA, a ne ocjenama je li objavom nečije snimke povrijeđeno 'njeno pravo na zaštitu osobnih podataka!

Ono,  WTF?

Za to postoje tužbe za uvredu, klevetu, sramoćenje...  A ako se netko ponaša ko budala u javnosti ili krši zakon, zašto bi imao pravo na zaštitu privatnosti?

 

prije 17 sati , drot13 je napisao:

Ne bih baš rekao definitivno niti da postoji pretežan interes javnosti, ali zato se i svaki takav slučaj prosuđuje sam za sebe.

Za pušenje marice kod kuće , ok... ali kad se šmrče bijelo u obrazovnoj ustanovi baš i ne...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, felixx je napisao:

Agencija za zaštitu osobnih podataka bi se trebala prestati baviti stvarima koje nisu u njenoj nadležnosti, i početi se baviti svojim stvarnim poslom.

Ovo je u njihovoj nadležnosti (uporaba tuđeg osobnog podatka - snimka i fotografija su osobni podatak), a moguće je da se radi o zlouporabi podataka (to može počiniti svatko, a ne samo firma/tijelo).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , drot13 je napisao:

Ovo je u njihovoj nadležnosti (uporaba tuđeg osobnog podatka - snimka i fotografija su osobni podatak), a moguće je da se radi o zlouporabi podataka (to može počiniti svatko, a ne samo firma/tijelo).

Ne. To nigdje nije tako formulirano, a fotografija i slikovni zapis se čak nijdje u tom zakonu ne spominju izrijekom.

To tumačenje nema smisla, takvo je tumačenje totalitarnog režima. Ako smo svi kriminalci, onda nitko nije kriminalac.

Evo ti primjer. 

Gotovo svatko od nas između 12 i 70 godina ima mobilni uređaj ili neki gadget koji snima. I svi ponekad nešto snimimo, i većina nas pokazuje i dijeli te slike porukama, internetom i na drugi način. Dakle, moj gadget je datoteka u kojoj su slikovni zapisi (dakle, zaštićeni podatci, a nisam svaki puta pitao osobu koju slikam, itd) - i ja sam bar ponekad te osbne podatke neovlašteno distribuirao. 

Ja ne prihvaćam takvu zakonsku definiciju po kojoj vlasti mogu bilo koga proglasiti kriminalcem kad im se ćefne.

S druge strane, kada stvarno dođe do nekog ozbiljnog propusta sa zlouporabom podataka, ta ista agencija se ponaša kao da se to njih ne tiče - mora ih se prisiljavati da se ozbiljnije uključe u slučaj, a ne da ostanu na deklaratornoj izjavi.  

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

danas su vremena takva da je privatnost dosta narušena,pa i jako teško neke stvari spriječiti.....@felixx spomenuo da bi skoro svatko mogao biti kažnjen jer  svi mi objavljujemo nehotice nečije slike itd.....stvar je ovdje po meni vrlo jednostavna ...zakonom,ako nije,kažnjavati objave slika,videa itd...gdje se osoba sramoti i dovodi u poniženo stanje u društvu ,kod obitelji itd. bez obzira  da li je to javno mjesto ili nije i bez obzira da li je i ona pridonijela svojim neprimjerenim ponašanjem.....

konkretno u ovom slučaju....ludiranje mlade osobe....jel ona treba sad biti etiketirana cijeli život?....ako je netko snimio neprimjerno i kažnjivo ponašenje nekoga,to onda treba biti dozvoljeno samo u postupku pred sudom ,bez objavljivanja u javnosti,a osoba koja je to napravila treba biti kaženjena ,a ovakva sramočenja jer je to kao interes javnosti treba ozbiljno kažnjavati ,pa se "šaljivđije" neće ismijavati tuđim glupostima ,nego gledati svoja jer ih ima i on samo nije snimljen....

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , VIviVI je napisao:

Nedavno je izašla snimka mlade dame kako se navodno drogira u predavaonici VERNa. Kolege i ja se ne slažemo oko toga da li se to smatra javnim prostorom (ja smatram da ne pošto je to prostorija privatnog fakulteta) i je li ondje dopušteno snimanje, te da li je snimanje kažnjivo prema kaznenom zakonu? Također, može li ta ista mlada dama tužiti zbog te snimke?

neznam koliko je zakonski ispravno,ali kad bi se mene pitalo ( a ne pita :) )....treba biti pravo da se snima jer se radi ili sumnja da se radi o drogi...i takav snimak predati nadležnima...a isto tako ,pošto je to objavito na internetu kao nepotreban vid sramoćenja (ako je to za tu osobu sramota,možda se ona ponosi) ta bi osoba trebala moći pokrenuti postupak (sa uspjehom) za kažnjavanje onog tko je stavio na internet

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Jesu li predavaonice javni prostor?

Kada govorimo o snimanju, osobno sam mišljenja da nema kaznenog djela neovlaštenog slikovnog snimanja budući nisu ostvarena njegova konstitutivna obilježja, a u konačnici nije povrijeđen ni zaštitni objekt same norme.

Poanta navedenog kaznenog djela je zaštita privatnosti snimane osobe, koja je međutim, kada govorimo o slikovnom snimanju, "limitirana" na stan/kuću i druge prostore posebno zaštićene od pogleda (primjerice javni WC, kabine za presvlačenje, tuševi u teretani i sl.). Prostorija fakulteta ipak je koliko-toliko javno mjesto, a na javnom mjestu nitko ne uživa takvu zaštitu (jer inače DORH bi imao što raditi cijelu godinu vezano uz naše "paparazze" ili voajere, posebice ljeti kada "vrebaju" oskudno odjevene dame na našim plažama).

Konkretna gospođica, ukoliko je doista konzumirala drogu kako snimka sugerira, to je mogla učiniti i na nekom drugom, privatnijem mjestu i ne može se sada vaditi na snimatelja. Ionako mislim da je snimka trenutno njezina najmanja briga.

Na kraju bih samo napomenuo kako je, bez namjere da opravdavam ikog (ne samo u konkretnom slučaju), sramotno čime se ljudi danas bave kada nalaze zadovoljstvo u tome da nekoga snime i "usose", zapitaš se tko je u toj priči "manji" čovjek - snimatelj ili snimana osoba?

P.S. Glede mišljenja Agencije, ono postoji, iako je moje mišljenje da je malo nategnuto, ali ionako nisam imao prilike vidjeti nijedan slučaj gdje bi DORH išao u procesuiranje uporabe tako nečeg.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija