Jump to content

Ovrha nad nekretninom


chofy23

Preporučene objave

Poštovani,

Situacija je sljedeća: Majci, zbog velikih dugovanja po kreditnim karticama, prijeti nemogućnost podmirenja dugovanja, te strahuje od ovrhe koju će u tom slučaju inicirati banka.
Majka je umirovljenik, a ja sam temeljem darovnog ugovora sklopljenog sa majkom vlasnik nekretnina i vozila koje ja, moja majka i ostali članovi koriste i u kojima živimo.

Moje pitanje je, ukoliko majka ne bude u mogućnosti podmiriti obveze, i banka inicira ovrhu, da li može doći do ovrhe nad nekretninama i imovinom koja je u mojem vlasništvu?
(Ja sam joj sin.)

Hvala unaprijed.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, virtalni je napisao:

Mogli bi pobijati duznikove pravne radnje prema zakon o obveznim odnosima. (Paulijanska tuzba)

A rok u kojem to mogu učiniti jest 3 godine (da, tri godine).

Da li bi u tom slučaju taj rok tekao od dana nastanka pravne radnje (konkretnog prijenosa imovine) ili od dana nemogućnosti podmirenja duga, ili pak od dana pokretanja ovršnog postupka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, virtalni je napisao:

Od dana od kada je poduzeta pravna radnja prijenosa imovine.

Hvala na odgovoru. Htio bih samo citirati ovo, iz teksta na koji sam naišao vezano za Paulijansku tužbu: Prema odredbi iz čl. 280. st. 2. ZOO smatra se da je pravna radnja poduzeta na štetu vjerovnika ako uslijed njezina izvršenja dužnik nema dovoljno sredstava za ispunjenje vjerovnikova potraživanja. 

E sad, pošto moja majka ima redovita primanja koja nisu ničim optrerećena, a dug realno ne iznosi 500.000kn nego mislim da se radi o iznosu do nekih 100.000kn maksimalno, koliko je realno da bi se Paulijanska tužba realizirala? Jer kažem, majka primanja ima, i ovrhom nad primanjima bi se "eventualno" naplatila potraživanja....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"... ako uslijed njezina izvršenja dužnik nema dovoljno sredstava ..."

S obzirom da je izjesno da vasa majka u dogledno vrijeme nece moci podmiriti dospjele obveze, cime ce sve preostale obveze doci odjednom u cijelom iznosu na naplatu, onda gore citirano stoji.

Naravno upitno je koliko su vjerovnici upoznati s njenom imovinom koju je imala i prenijela na vas, naravno s krajnje neizvjesnim ishodom tuzbe poradi pobijanja prijenosa vlasnistva, ako do iste i dođe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, virtalni je napisao:

"... ako uslijed njezina izvršenja dužnik nema dovoljno sredstava ..."

S obzirom da je izjesno da vasa majka u dogledno vrijeme nece moci podmiriti dospjele obveze, cime ce sve preostale obveze doci odjednom u cijelom iznosu na naplatu, onda gore citirano stoji.

Naravno upitno je koliko su vjerovnici upoznati s njenom imovinom koju je imala i prenijela na vas, naravno s krajnje neizvjesnim ishodom tuzbe poradi pobijanja prijenosa vlasnistva, ako do iste i dođe.

Hvala na odgovoru. Da, nakon još jednog čitanja citata i ja sam shvatio da sam se malo krivo izrazio. "uslijed izvršenja" podrazumijeva i period unutar kojeg se podmiruju/ ne podmiruju obaveze...

E sad koliko su upoznati neznam, radi se o (mogućem, u budućnosti, ako i tada) potraživanjem od banke po kreditnim karticama, koje koliko znam nisu vezane niti za nekakve instrumente osiguranja ili sl....

Sve u svemu, hvala na detaljnom i preciznom odgovoru.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , chofy23 je napisao:

ako uslijed njezina izvršenja dužnik nema dovoljno sredstava za ispunjenje vjerovnikova potraživanja

ovaj dio odredbe netreba promatrati u smislu da vjerovnik mora istovremeno naplatiti dospjelu tražbinu u cjelosti

 

prije 16 sati , chofy23 je napisao:

moja majka ima redovita primanja koja nisu ničim optrerećena,

znači da postoji izvor imovine iz kojeg se može izmiriti dug,a činjenica da će tijek naplate biti otegnut je neka druga priča zbog čega i postoje zatezne kamate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija