Jump to content

Zamjena suvlasnickih dijelova


melx

Preporučene objave

Ja i moja sestra imamo dva stana u Puli od po 50-tak m2 (jedan stan 55m2 drugi stan 50m2) i priblizno iste vrijednosti po m2 (cca 75000eur).

Trenutno vlasnistvo mene i sestre jeste 1/2 na oba stana.

Kupili smo oba stana izravno od investitora u razmaku od par godina.
 
Sada bi htjeli da izvrsimo zamjenu suvlasnickih dijelova na tim nekretninama na nacin da ona meni dodijeli svoju 1/2 na jednom stanu, a ja njoj da dam svoju 1/2 na ovome drugome stanu, tako da na koncu imamo vlasnistvo 1/1 ja na svome stanu ona 1/1 na svome stanu.
 
Nerezidenti smo i nemamo prijavljeno prebivaliste u HR, niti smo porezni obveznici.
 
Moje pitanje glasi, da li se placa porez na ovu zamjenu suvlasnickih dijelova i u kojem iznosu?
 
Unaprijed hvala na odgovoru!
 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema čl.13 Zakona o porezu na promet nekretnina porez na promet nekretnina ne plaćaju, među ostalim, osobe koje razvrgnućem suvlasništva ili diobom zajedničkog vlasništva stječu posebne dijelove te ili tih nekretnina, neovisno o omjerima prije i nakon razvrgnuća suvlasništva ili diobe zajedničkog vlasništva.

Poradi toga bi trebali napraviti sporazumno razvrgnuće suvlasništva (ugovor o diobi) u kojem bi naveli to što je bit vašeg pitanja te ovjeriti kod javnog bilježnika. Za to, kao i da bi ugovor bio podoban za provedbu u zemljišnim knjigama, potreban vam je OIB koji vam kao nerezidentima dodjeljuje Porezna uprava, u ovom slučaju Ispostava Pula. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Spitfire je napisao:

Prema čl.13 Zakona o porezu na promet nekretnina porez na promet nekretnina ne plaćaju, među ostalim, osobe koje razvrgnućem suvlasništva ili diobom zajedničkog vlasništva stječu posebne dijelove te ili tih nekretnina, neovisno o omjerima prije i nakon razvrgnuća suvlasništva ili diobe zajedničkog vlasništva.

Poradi toga bi trebali napraviti sporazumno razvrgnuće suvlasništva (ugovor o diobi) u kojem bi naveli to što je bit vašeg pitanja te ovjeriti kod javnog bilježnika. Za to, kao i da bi ugovor bio podoban za provedbu u zemljišnim knjigama, potreban vam je OIB koji vam kao nerezidentima dodjeljuje Porezna uprava, u ovom slučaju Ispostava Pula. 

Hvala na odgovoru, OIB-ove svakako imamo od ranije, a isti su navedeni u prethodnim kupoprodajnim ugovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
, melx je napisao:

Moje pitanje glasi, da li se placa porez na ovu zamjenu suvlasnickih dijelova i u kojem iznosu?

 

na zamjenu suvlasničkih djelova  bi platili porez na promet nekretninama i to svaki sudionik zamjene.

porez na promet nekretninama je 4% od stečene vrijednosti.

sudskim razvrgnućem suvlasništva bi izbjegli taj porez. postupak pred sudom košta ali puno manje.

nadležan je sud prema mjestu gdje se nalaze nekretnine.

možete pokreniti mirenje. ono je besplatno.

dogovorite se i dogovor iznesete sud koji donese rješenje u razvrgnuću suvlasništva.

postupak je sličan kao kao i onaj po savjetu Spitfire-a samo što izbjegavate javnog  bilježnika i trošak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, bovu je napisao:

sudskim razvrgnućem suvlasništva bi izbjegli taj porez. postupak pred sudom košta ali puno manje.

Izbjeće porez i sporazumom,bez suda

 

, melx je napisao:

te ili tih

Kvaka je novom zakonu,gdje se nakon riječi te dodaje ili tih.

Po starom zakonu opisani scenarij razvrgnuča bio bi smatran zamjenom suvlasničkih dijelova na dvije različite nekretnine,međutim po novom zakonu  to nije,upravo iz gore pomenutog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, Matrix je napisao:

Izbjeće porez i sporazumom,bez suda

 

Kvaka je novom zakonu,gdje se nakon riječi te dodaje ili tih.

Po starom zakonu opisani scenarij razvrgnuča bio bi smatran zamjenom suvlasničkih dijelova na dvije različite nekretnine,međutim po novom zakonu  to nije,upravo iz gore pomenutog.

Dakle prema gore izrecenom, kako god okrenes biti cemo podvrgnuti novom zakonu i platiti porez u iznosu od 4%?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Isprike zbog otvaranja stare teme, slucajno sam naletio na nju, a zanima me jedna stvar u vezi cl. 13, tocka 8. ZPPN:

, Spitfire je napisao:

Prema čl.13 Zakona o porezu na promet nekretnina porez na promet nekretnina ne plaćaju, među ostalim, osobe koje razvrgnućem suvlasništva ili diobom zajedničkog vlasništva stječu posebne dijelove te ili tih nekretnina, neovisno o omjerima prije i nakon razvrgnuća suvlasništva ili diobe zajedničkog vlasništva.

Npr. 2 osobe koje nisu povezane u uspravnoj liniji, svaka sa 1/2 suvlasnistva razvrgnucem odluce da 1 od njih postane vlasnikom 1/1 bez naknade ovom drugome. Prema svemu sudeci placanja poreza ne bi bilo. Nije li to "rupa" u zakonu da se moze rijesiti suvlasnistvo bez placanja poreza na promet nekretnina ili je razvrgnuce suvlasnistva bez nekog vida naknade, zamjene ili sl. dopusteno? Postoje li neki drugi porezi kojima bi se ovo oporezivalo?

A sad isti slucaj, ali dolazi do razvrgnuca isplatom. Zakon ovdje ne razlikuje razvrgnuce bez isplate ili sa njom pa ne bi trebalo biti ni placanja poreza. Prije postavljanja pitanja sam malo potrazio i nasao misljenje porezne uprave iz 2017. (koje iz neznam kojeg razloga ne postoji na stranicama porezne uprave, nego na jednoj drugoj stranici, mogu postavili link ako je potrebno) :

Citiraj

Slijedom navedenog, porezni obveznici koji stječu u vlasništvo nekretnine koje su predmet razvrgnuća, oslobođeni su plaćanja poreza.

Nadalje, s aspekta oporezivanja svaka se isprava promatra po svom sadržaju, a ne po svom nazivu. Predmet ovog prijedloga ugovora, osim stjecanja dijela nekretnina temeljem razvrgnuća, je i razvrgnuće suvlasništva isplatom, što je moguće temeljem Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (Narodne novine, br. 91/96, 68/98, 137/99, 22/00, 73/00, 129/00, 114/01, 79/06, 141/06, 146/08, 38/09, 153/09, 143/12 i 152/14). Dakle radi se o tome da jedna osoba stječe dijelove nekretnine a druga za njih dobiva isplatu u novcu. U navedenom dijelu, osobe koje će zaprimiti isplatu u novcu ne mogu biti oslobođene plaćanja poreza na promet nekretnina, već se ista transakcija, u smislu plaćanja poreza, tretira poput kupoprodaje te se na navedeni način i oporezuje.

1. stavak je jasan, a u 2. stavku mi nikako nije jasno zasto osoba koja prima isplatu placa porez na promet nekretnina, s objasnjenjem da se isplata tretira kao kupoprodaja, a prilikom kupoprodaje porez na promet nekretnina placa kupac, a ne prodavatelj kao sto je porezna zakljucila?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija