Jump to content

Pomoć pravo nužnog prolaza


malalola

Preporučene objave

Vlasnik sam stana u zgradi koja ima česticu neopterećenu ovrhom. Na prednjem dijelu zgrade nalazi se druga čestica koja je navodno formirana kao rezervacija za proširenje ulice na zahtjev grada.

Vlasnik je bivši izvođač zgrade tvrtka koja više ne postoji. Na tu česticu koja predstavlja ulaz u garažu i ulaz u stanove sudskom presudom upisali su se vjerovnici Ministarstvo financija 2011. sa 220.000 kn i privatni izvođač radova 2014. sa 140.000 kn

Sud u Zaprešiću nas je obavijestio da uložimo prigovor za proglašenje ovrhe nedopuštenom, jer u suprotnom nemamo mogućnost izlaza iz kuće i garaže. Uskoro će biti dražba. Uložili smo prigovor, sada su sud traži da podignemo tužbu protiv ovrhe. Tužba naravno košta prema vrijednosti spora.

Navodno privatna tvrtka koja je ovršila tu parcelicu namjerava to kupiti na dražbi i nama onemogućiti izlaz iz zgrade.

Šta se može učiniti molimo hitnu pomoć. Svih dobrih ljudi pravnika ili znalaca o ovrsi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , malalola je napisao:

Vlasnik sam stana u zgradi koja ima česticu neopterećenu ovrhom. Na prednjem dijelu zgrade nalazi se druga čestica koja je navodno formirana kao rezervacija za proširenje ulice na zahtjev grada.

Vlasnik je bivši izvođač zgrade tvrtka koja više ne postoji. Na tu česticu koja predstavlja ulaz u garažu i ulaz u stanove sudskom presudom upisali su se vjerovnici Ministarstvo financija 2011. sa 220.000 kn i privatni izvođač radova 2014. sa 140.000 kn

Sud u Zaprešiću nas je obavijestio da uložimo prigovor za proglašenje ovrhe nedopuštenom, jer u suprotnom nemamo mogućnost izlaza iz kuće i garaže. Uskoro će biti dražba. Uložili smo prigovor, sada su sud traži da podignemo tužbu protiv ovrhe. Tužba naravno košta prema vrijednosti spora.

Navodno privatna tvrtka koja je ovršila tu parcelicu namjerava to kupiti na dražbi i nama onemogućiti izlaz iz zgrade.

Šta se može učiniti molimo hitnu pomoć. Svih dobrih ljudi pravnika ili znalaca o ovrsi.

imate pravo na prolaz do javne površine.

ako je parcela nila pedviđena za proširenje puta na njoj nije moguće ništa graditi. zašto se grad ne umješa u spor

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru grad nam je odgovorio da je vjerojatno parcela izdvojena za proširenje puta. Nemamo napismeno zašto je formirana zasebna čestica ispred našeg ulaza referent koji je to radio više nije ovdje. Netko želi jeftino kupiti dio asfaltiranog puta i prodati parkirna mjesta. Kako da uključimo i zainteresiramo grad? Što ukoliko ovršitelj sam kupi tu parcelicu i stavi nam rampu ili ogradu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, malalola je napisao:

Sud u Zaprešiću nas je obavijestio da uložimo prigovor za proglašenje ovrhe nedopuštenom, jer u suprotnom nemamo mogućnost izlaza iz kuće i garaže. Uskoro će biti dražba. Uložili smo prigovor, sada su sud traži da podignemo tužbu protiv ovrhe.

To vas netko zavlači iz čistog neznanja, ili manipulira. Što vi imate s tom ovrhom? 

Vi morate tražiti uspostavu nužnog prolaza preko te čestice temeljem čl. 224. Zakona o vlasništvu https://www.zakon.hr/z/241/Zakon-o-vlasništvu-i-drugim-stvarnim-pravima za prolaz i provoz do svoje čestice. To ste trebali napraviti još sa tvrtkom koja vam je stan prodala.

Uključite i grad. Ta čestica je parcelirana u skladu s prostornim planom. Obratite im se pisanim podneskom itražite da grad u skladu sa zakonom izvoli otkupiti tu česticu. Spomenite u dopisu da ćete se obratiti medijima ako vam počne netko blokirati prolaz preko te čestice.

 

Citiraj

Tužba naravno košta prema vrijednosti spora.

Pa nije vrijednost upisanog potraživanja vrijednost spora, nego vrijednost te čestice... kakva je to čestica? To obično bude traka širine metar do dva širine uz prometnicu. Tih 20 ili 30 m2 ne vrijedi 360000 kn koliko je potraživanje, nego možda 15000 kn. Točnije, stvarna vrijednost te čestice je koliko će grad dati za otkup.

 

Citiraj

Navodno privatna tvrtka koja je ovršila tu parcelicu namjerava to kupiti na dražbi i nama onemogućiti izlaz iz zgrade.

Nisam baš siguran da bi se netko htio s time zafrkavati. Tko bi vam pokušao zapriječiti nužni prilaz koji koristite godinama, mogao bi imati čak i problema sa zakonom.  Možda vas pokušavaju uplašiti, pa da vi koji ste vlasnici stanova tu česticu skupo kupite na dražbi.

 

Citiraj

Šta se može učiniti molimo hitnu pomoć. Svih dobrih ljudi pravnika ili znalaca o ovrsi.

Ovo uopće nije tema o ovrsi, nego bi se trebala premjestiti u stvarno pravo.

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@Matrix

Dobro, ispravnije bi bilo da sam definirao 'tema u svojoj biti i nije o ovrsi' - jer i nije.

Zašto sud stranku tjera u spor oko ovrhe, kada je njihov jedini interes pristup prometnici?

Meni je tu nešto sumnjivo, kao da netko ima interes (možda taj vlasnik čestica  tvrtke pod ovrhom) da zavlači tu ovrhu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima, bili smo kod odvjetnika(za sada besplatno) ne savjetuje tužbu za proglašenje ovrhe nedopuštenom. Većina vlasnika stanova ne želi učestvovati u tužbi niti bilo što platiti.

Vlasnik čestice koja je velika 150 m2 i stvarno je jedna uska traka je tvrtka koja je brisana iz

registra Trgovačkog suda, pravni sljednik je tvrtka koja je u stečaju.

Od koga možemo tražiti pravo nužnog prolaza kada je vlasnik katastarski upisan  brisan iz registra trgovačkog suda. Ponavljam nasljedila ih je tvrtka koja je proglasila stečaj.

Do momenta kada je sud poslao obavijest o ovrsi nitko nije znao za postojanje te male čestice trakice između parcele na kojoj je kuća i cesta odnosno javna površina. Građevinska i uporabna dozvola su izdane na česticu na kojoj je upisana cijela zgrada te ne znamo kada je nastala ta mala čestica.

Na čestici je upisano teretom Ministarstvo financija 2011.i privatna tvrtka 2014.,a dražba se provodi samo za tu privatnu tvrtku. Kako da obavijestimo Ministarstvo o dražbi jer izgleda to sud nije učinio. Netko nas svakako želi nasanjkati i uzeti nam novac. Čestica je procijenjena na 24 000 eura. I dalje molimo pomoć svim mogućim savjetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , malalola je napisao:

Hvala na odgovorima, bili smo kod odvjetnika(za sada besplatno) ne savjetuje tužbu za proglašenje ovrhe nedopuštenom. Većina vlasnika stanova ne želi učestvovati u tužbi niti bilo što platiti.

Koliko ima stanova u zgradi?

Morate sakupiti suvlasnike u odlučnu akciju, ako je netko bunđija koji ne želi sudjelovati pa buni i druge (a takav se redovito nađe) trebate to sasjeći u korijenu. Pitajte suvasnike žele li do zgrade prolaziti uskim pješačkim putićem, a aute parkirati tko zna gdje.

 

Citiraj

 

Vlasnik čestice koja je velika 150 m2 i stvarno je jedna uska traka je tvrtka koja je brisana iz registra Trgovačkog suda, pravni sljednik je tvrtka koja je u stečaju.

Do momenta kada je sud poslao obavijest o ovrsi nitko nije znao za postojanje te male čestice trakice između parcele na kojoj je kuća i cesta odnosno javna površina. Građevinska i uporabna dozvola su izdane na česticu na kojoj je upisana cijela zgrada te ne znamo kada je nastala ta mala čestica.

 

To je sada standardna procedura kod izdavanja građevinskih dozvola. Investitor mora odvojiti dio čestice prema planiranoj širini prometnice, i tu usku traku bi trebao otkupiti grad/jedinica lokalne uprave. Čak postoji zakonska opcija da vlasnik te čestice izjavom na zapisnik 'preda' takvu česticu gradu, a grad je dužan isplatiti vlasnika u roku, mislim, dvije godine. Radi se samo o tome da su iznosi koje gradovi daju za takve čestice uglavnom mizerni, a rijetko tko i znade za ovu mogućnost.

U svakom slučaju, pointeresirajte se koji je iznos koji vaš grad plaća za takve čestice. 

 

Citiraj

Od koga možemo tražiti pravo nužnog prolaza kada je vlasnik katastarski upisan  brisan iz registra trgovačkog suda. Ponavljam nasljedila ih je tvrtka koja je proglasila stečaj.

Služnost prolaza i provoza ( nemojte zaboraviti tražiti provoz) je teret na poslužnoj nekretnini u korist povlasne nekretnine. Taj teret prati nekretninu bez obzira na vlasništvo. Tužba nominalno ide na onoga tko je upisan kao vlasnik u gruntovnici.

 

Citiraj

Na čestici je upisano teretom Ministarstvo financija 2011.i privatna tvrtka 2014.,a dražba se provodi samo za tu privatnu tvrtku. Kako da obavijestimo Ministarstvo o dražbi jer izgleda to sud nije učinio. Netko nas svakako želi nasanjkati i uzeti nam novac. Čestica je procijenjena na 24 000 eura.

Gledajte - realno je neizmjerno mala mogućnost da itko uopće kupi tu česticu. Da meni to netko ponudi za desetinu cijene, ne bih bio zainteresiran. To može kupiti jedino netko tko ima puno novaca i neki interes da vam zagorčava život... a i to bi mu jako teško prošlo.

Danas se na javnoj dražbi za te novce (24000 eura) može na trećoj lititaciji kupiti starija trošna kuća sa gradilištem na periferiji Zaprešića. 

Ja imam u vlasništvu tri takve uske čestice u Zagrebu, dvije su na 200 m od Držićeve. Pa svejedno za njih ne bih mogao dobiti možda 60-100 eura kvadrat, iako sam gradilišta iza tih trakica prodao po 350 eura kvadrat. I ne pada mi na pamet da maltretiram i ucjenjujem nove vlasnike, jer ionako ne bih u tome uspio (a i zato jer nisam takva osoba, naravno). Čekam da se ovi u gradu konačno saberu i počnu plaćati te čestice po istoj cijeni po kojoj grad procjenjuje kada neko zemljište prodaje. 

Citiraj

I dalje molimo pomoć svim mogućim savjetima.

1. Organizirajte se kao suvlasnici u zgradi.  Odredite dva - tri predstavnika koji će vas zastupati

2. Kontaktrajte grad, zatražite razgovor sa gradonačelnikom ili pročenikom za urbanizam i komunalne poslove, što već... i tražite da se oni uključe u ovo. Neka oni ponude otkupiti tu česticu. Neka pomognu da se upiše služnost. U krajnjoj liniji, oni su napravili prostorni plan po kojem je ta čestica u stvari - prometnica. Svakako osim samog razgovora urudžbirajte na grad i pisani podnesak sa istim zahtjevima, i tražite pisani odgovor.

Svakako im spomenite da ćete ih se sjetiti na slijedećim izborima, i da ćete kontaktirati medije da o svemu naprave reportažu. Pogotovo ako netko tu česticu kupi i bude vam pokušavao braniti prolazak.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Objavio sam temu pod ovršno pravo pa krećem ispočetka.

Vlasnici smo stana i parkirnog mjesta u garaži u kući na čestici koja je navodno zbog zahtjeva Grada Zaprešića podijeljena na dvije čestice zbog rezervacije za proširenje ulice. Tako da se od velike čestice izdvojila manja parcela od 150 m2 koja je između našeg izlaza iz podzemne garaže i izlaza iz stanova. Uska traka na pločniku. Zapravo nemamo prolaz na javnu površinu odnosno cestu. Problem je nastao prije 4 mjeseca kada nas je Općinski sud obavijestio da se ta mala čestica preko koje mi prolazimo već 8 godina iz podzemne garaže i stanova (što nitko ne zna),a u vlasništvu je nekadašnjeg investitora tvrtke koja je brisana prodaje na dražbi.

Cijena je određena, još prije iznosi 24.000 eura. Bila je već jedna dražba. Nitko se nije javio.

Kuća ima lokacijsku dozvolu na kojoj još nema te čestice, već se traži da se postojeće parcelacijom spoje. Parcelacijom su nastale dvije spomenute čestice. Manja čestica je trebala biti predana gradu kao javno dobro za proširenje ceste. Nije učinjeno. Zgrada ima i uporabnu dozvolu iako nema izlaz na javnu površinu. Da li tužiti onoga tko je izdao uporabnu dozvolu iako nije u skladu s lokacijskom. Da li zatražiti samostalno pravo nužnog prolaza i provoza sukladno čl.244 Zakona o vlasništvu ili čekati moguću prodaju na dražbi pa sa svim vlasnicima stanova kolektivno tražiti od novog vlasnika poslužne nekretnine pravo prolaza. Za pravo nužnog prolaza i provoza plaća se naknada.

Predstavnik suvlasnika koji izgleda predstavlja zgradu i pred sudom, ,mi vlasnici smo nitko uzeo je odvjetnika i samostalno odlučio čekati hoće li

to netko kupiti česticu, ako kupi tražiti će pravo nužnog prolaza i provoza. Moja odvjetnica mene nagovara da mi sami tražimo tužbom to pravo i da skupim druge stanare da mi se pridruže naročito one koji su kupili stan prije zabilježbe duga. Vlasnik čestice je brisan i registra trgovačkog suda sljednik je u stečaju.

Molim sve pametne prijatelje foruma i pravnike za hitnu pomoć puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija