Jump to content

Traženje obeštećenja od bolnice u slučaju smrti člana obitelji


ordinaryhandsome

Preporučene objave

Jel moguće sporazumno tražiti pravičnu novčanu naknadu (obeštećenje, odštetu) od bolnice u slučaju ako bolnica obitelji prizna krivicu za smrt člana obitelji?

Ovdje mislim na sporazumno, izvan suda, "bez tužbe".

Ako da, koji bi oblik pismena se u tom slučaju sklapa? Ugovor ili nagodba ili nešto drugo?

LP

uređeno: od ordinaryhandsome
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sporazumno mozete sto zelite, ali pod sporazumno se smatra da i druga strana, u vasem slucaju bolnica isto prihvaca, odnosno potpisuje i isplaćuje...

A za detalje sastavljanja istoga, s obzirom na problematiku, moj vam je osobni savjet da vam istoga sastavi odvjetnik naravno ako bolnica pokaze volju potpisivanja istoga sporazuma....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , virtalni je napisao:

Sporazumno mozete sto zelite, ali pod sporazumno se smatra da i druga strana, u vasem slucaju bolnica isto prihvaca, odnosno potpisuje i isplaćuje...

Da, naravno. Postavio sam topik da provjerim jel poziv na sporazumnu odštetu mogu uopće (legalno) ispisati ili sam dužan prijaviti kazneno djelo, što je vrlo blizu onome što je bolnica učinila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , ordinaryhandsome je napisao:

Da, naravno. Postavio sam topik da provjerim jel poziv na sporazumnu odštetu mogu uopće (legalno) ispisati ili sam dužan prijaviti kazneno djelo, što je vrlo blizu onome što je bolnica učinila.

Da li je bolnica priznala krivicu za smrt člana obitelji pisanim putem (negdje evidentirano) ili je to samo usmeno priopćeno?

Inače, to KD je dosta teško dokazivo, no opet, u drugom smjeru sukladno ZKP-u, Vi ste dužni podnijeti prijavu za izvršenje KD, jer svako ko zna za neko KD dužan je isto i prijaviti u protivnom i sam čini KD..., dakle ako smatrate da je neko od djelatnika bolnice nešto propustio učiniti što je rezultiralo smrću osobe, te je tim propustom počinio KD i to možete dokazati, dužni ste to i prijaviti...

Druga stvar je materijalna satisfakcija koju možete zatražiti od bolnice na način kako Vam je to sugerirao poštovani Virtalni..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Željac047 je napisao:

Da li je bolnica priznala krivicu za smrt člana obitelji pisanim putem (negdje evidentirano) ili je to samo usmeno priopćeno?

Nije još priznala krivicu, niti sam tražio da prizna krivicu, to tek slijedi, zato sam i postavio ovu temu, tj da pitam imam li pravo pristupiti bolnici ako je učinila KD. I zato hvala ti Željac, na odgovoru, puno mi je to pomoglo.

Ne bih puno u detalje, barem za sad ali riječ je o slijedećem:

- pacijent je primio lijek koji sukladno nj dijagnozi nije indiciran iz razloga visokog rizika iznenadne smrti, što se na kraju (sve redom) i dogodilo

Jel to KD bolnice ili ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, drot13 je napisao:

Nemoguće je reći samo na osnovu ovoga. Nekad nisu dovoljni ni dugogodišnji sudski postupci sa višestrukim vještačenjima

Oprosti to je slično, slikovito, kao da čovjeka gađaš strijelama ili mecima npr.. i onda se ide vještačit da li je preminuo od penetracija stranih tijela ili (možda) odi curenja krvi a ne baš od penetracije stranih tijela, ili još smiješnije možda od prirodne smrti baš kad je gađan neovisno o prije navedenome. Shvaćam tvoj pravni oprez, ali to vještačenje je već dokazano na stotinama tisuća obdukcija prije.

Nema se tu puno što vještačit. Dat lijek pacijentu koji nije smio primit, neovisno o razlozima, je u terminu liječenja, trovanje. Iz tog razloga, da se to izbjegne, dobivaš lijekove na recept i uz nadzor liječnika.

Sad, pop-quiz question je... a što kad ti liječnik dade lijek otrovan za tebe, a što liječnik mora znati prije no što ga prepisuje? Što onda?

No, dobro, sad dali je to KD ili ne, znam tko će odlučit o tome onaj tko je i zadužen za to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sumnju da je to kd može izraziti bilo tko (bolnica to mora prijaviti po službenoj dužnosti ako sumnja), policija i državno odvjetništvo će istražiti, a sud donijeti konačnu odluku.

 

I ne, nikad nije ovako jednostavno niti crno-bijelo kako navodiš. Baš svi lijekovi imaju smrtni potencijal (npr., ima ga i sama voda), neki neočekivani mogu pomoći, a neki očekivani usmrtiti, tako da se tu sigurno ima što za vještačiti i procjenjivati. Nisam na ničijoj strani, samo mi se čini da to prejednostavno shvaćaš...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , drot13 je napisao:

Nemoguće je reći samo na osnovu ovoga. Nekad nisu dovoljni ni dugogodišnji sudski postupci sa višestrukim vještačenjima.

 

prije 3 sati , drot13 je napisao:

I ne, nikad nije ovako jednostavno niti crno-bijelo kako navodiš. Baš svi lijekovi imaju smrtni potencijal (npr., ima ga i sama voda), neki neočekivani mogu pomoći, a neki očekivani usmrtiti, tako da se tu sigurno ima što za vještačiti i procjenjivati. Nisam na ničijoj strani, samo mi se čini da to prejednostavno shvaćaš...

Da, upravo na to sam i ja aludirao, u svom prethodnom postu, da je to, ako je i bilo KD-a, izuzetno teško, gotovo nikako dokazivo....

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko bolnica planira pristati na nagodbu i nudi realnu odštetu (dakle ne "siću"), moj savjet je da se prihvati, jer kao što su i drugi korisnici napisali, ovo je daleko od jednostavnog predmeta.

Kao primjer navest ću vam momka koji je na "rutinskoj" operaciji slijepog crijeva ostao bez noge, dakle znade se razlog tome, a koliko godina se već sude oko odštete? Čak je kazneni predmet završio u zastari, ako se ne varam. Osobno znadem za jedan slučaj gdje je mladić umro na isto tako "rutinskoj" operaciji, pa se već 7 godina vodi kazneni postupak (dakle ne pričam o parnici za naknadu štete, to tek slijedi), pa si onda razmislite o vašim tvrdnjama da je to jednostavno za riješiti. Laičkim očima gledano je, ali kada ćete doći u sudnicu, druga strana će napraviti sve da otkloni ili minimizira odgovornost liječnika, pri čemu se ići u zdravstveno stanje pacijenta i komplikacije istog, moguće nepridržavanje terapije, štetne navike preminulog itd. itd.

Nažalost, ni vještaci, a koji su opet liječnici, ne prave iskaz uvijek 100% objektivno, u ovom predmetu kojeg sam vam naveo da osobno znam, "lokalni" vještak isključio je odgovornost liječnika, dok je jedan od vodećih vještaka u zemlji rekao da je liječnik 100% kriv. I sad sudac treba tražiti usuglašavanje, kojeg ne bude bilo, pa će ići nadvještačenje, a to sve košta ogromno, da ne kažem da se gubi vrijeme.

Ovo što sam napisao nije u duhu da vas obeshrabrim (dapače, ako je greška učinjena, to je jedini način da onaj tko je učinio odgovara i da se time doprinese da se takve stvari više ne dešavaju), ali definitivno je da vam "otvorim" oči glede nekih zabluda koje imate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija