Jump to content

Obiteljsko pravo, nasljeđivanje-POMOĆ


sanja13s

Preporučene objave

Poštovani,

U vrlo sam slozenoj situaciji, da ne kazem bezizlaznoj, pa vas molim za pomoc.

Naime, pod blokadom sam vec nekih par mjeseci, blolade se gomilaju i ne znam kako i kada cu to otplatiti.

Moje pitanje je: zivim u stanu sa ocem i sinom.

Otac je vlasnik stana i vec je u godinama.

Kao kcer jedinica ja bih trebala naslijediti taj stan koji nije mali.

Zanima me postoji li mogucnost da otac daruje unuku stan tako da ja ne bi bila u posjedu nekretnine. Da li se to može uciniti? Treba li otac napisati neku oporuku i kamo bi trebao ici? Odvjetniku ili kavnom biljezniku?

Nadalje, otac ima neka zivotna osiguranja i ne bih zeljela da to sjedne na moj blokirani racun. Da li i to moze prebaciti na unuka?

I jos nesto.....buduci da ja ne znam kada cu otplatiti dugovanje, postoji li kakva mogucnost da taj dug ne pređe na moga sina.

Ne mogu spavati od brige, dug je jako  velik a ja sinu ne zelim ostaviti nakon svoje smŕti svoje dugove.

Cijenila bih strucan odgovor ili da me uputite kamo da odem, odvjetniku ili javnom biljezniku.

MOLIM VAS POMOĆ! Očajna sam

uređeno: od sanja13s
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , sanja13s je napisao:

Zanima me postoji li mogucnost da otac daruje unuku stan tako da ja ne bi bila u posjedu nekretnine. Da li se to može uciniti? Treba li otac napisati neku oporuku i kamo bi trebao ici? Odvjetniku ili kavnom biljezniku?

Nadalje, otac ima neka zivotna osiguranja i ne bih zeljela da to sjedne na moj blokirani racun. Da li i to moze prebaciti na unuka?

Može darovati unuka, no u tome slučaju postoji vaše pravo na nužni dio kojega se u ostavinskom postupku možete odreći, no u tome slučaju vjerovnici (oni kojima ste dužni) mogu ustati tužbom za pobijanje dužnikovih pravnih radnji.  

Svu svoju imovinu bi vaš otac mogao ostaviti unuku oporučno, no u tome slučaju bi vas morao isključiti iz nasljedstva kao nužnog nasljednika iz jednog od razloga sadržanog u čl.85 Zakona o nasljeđivanju.

prije 1 sat , sanja13s je napisao:

I jos nesto.....buduci da ja ne znam kada cu otplatiti dugovanje, postoji li kakva mogucnost da taj dug ne pređe na moga sina.

Da se nakon vašeg upokojenja na ostavinskoj odrekne eventualne imovine, samim time i dugova.

 

prije 1 sat , sanja13s je napisao:

Ne mogu spavati od brige, dug je jako  velik a ja sinu ne zelim ostaviti nakon svoje smŕti svoje dugove.

Kako je trenutno aktualno na forumu, jeste li razmišljali o osobom stečaju? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam jos, ali razmisljam.

Znaci ako moj otac napise da oporucno ostavlja sve unuku - i financije - ja se odricem prava na nuzni dio.

Da li ipak vjerovnici mogu sjesti na nekretninu iako sam se ja odrekla u sinovu korist svog dijela nekretnine?

Znaci , ovo je sigurno da u slucaju moje smrti kada se sin odrekne moga "nasljedstva" ne nasljeđuje moje dugove?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, sanja13s je napisao:

Znaci ako moj otac napise da oporucno ostavlja sve unuku - i financije - ja se odricem prava na nuzni dio.

Ne, pročitajte još jednom prethodni post. Mora vas isključiti iz oporuke na već opisan način.

Ukoliko to ne učini imate opet pravo na nužni dio, te ukoliko ga se na ostavinskoj odreknete, opet postoji mogučnost pobijanja dužnikovih (vaših ) pravnih radnji od strae vjerovnika.

Prije 5 minuta, sanja13s je napisao:

Znaci , ovo je sigurno da u slucaju moje smrti kada se sin odrekne moga "nasljedstva" ne nasljeđuje moje dugove?

Čl.139 st.2 Zakona o nasljeđivanju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da o tome smo otac i ja razgovarali, da ostavi sve unuku oporucno, ali moue li se u oporuci staviti klauzula da ja do kraja svog zivota mogu zivjeti u toj nekretnini? 

Da li to povlaci sa sobom neke akcije od strane vjerovnika?

I kamo da ide otac napisati oporuku?

Oprostite sto sam dosadna ali ocajna sam, nema sanse da otplatim te ovrhe a tata mi ima vec dosta  godina i ne bi htio da zbog mojih gluposti ostanemo na cesti.

uređeno: od sanja13s
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , sanja13s je napisao:

Znaci ako moj otac napise da oporucno ostavlja sve unuku - i financije - ja se odricem prava na nuzni dio.

Nemate se Vi u tom slučaju ničega odricati,obzirom da je nužni dio pravo koje  nasljednik mora izričito zahtijevati.

 

prije 9 sati , sanja13s je napisao:

kamo da ide otac napisati oporuku?

Nigdje,nek je on sam napiše u obliku vlastoručne oporuke

 

prije 9 sati , sanja13s je napisao:

Da li to povlaci sa sobom neke akcije od strane vjerovnika?

Vlasnik imovine samostalno raspolaže svojom imovinom,pa je tako može ostaviti kome on želi,a vaši dugovi nemaju nikakve veze s njim.

 

prije 9 sati , sanja13s je napisao:

ali moue li se u oporuci staviti klauzula da ja do kraja svog zivota mogu zivjeti u toj nekretnini? 

Može

 

prije 9 sati , Spitfire je napisao:

i imate opet pravo na nužni dio

No ne i obvezu da zahtijeva to pravo,pa se tako nema čega odricati a vjerovnik samim tim nema što pobijati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sanja13s je napisao:

Nisam jos, ali razmisljam.

Znaci ako moj otac napise da oporucno ostavlja sve unuku - i financije - ja se odricem prava na nuzni dio.

Da li ipak vjerovnici mogu sjesti na nekretninu iako sam se ja odrekla u sinovu korist svog dijela nekretnine?

Znaci , ovo je sigurno da u slucaju moje smrti kada se sin odrekne moga "nasljedstva" ne nasljeđuje moje dugove?

zašto oporuka. tada se mora pokrenuti ostavinska.  na ostavinskoj bi se kao nasljednik mogli odreči nasljedstva ali tada vjerovnici mogu osporavati dužnikovu radnju.

darovnim ugovorom djed daruje unuku svoju imovinu ( uz zadržavanja prava plodouživanja ).

kao nužni nasljednik ne pokrećete tužbu za utvrđivanje nužnog djela. niko vas ne može natjerati da tražite svoje pravo.

darovana nekretnina ne ulazi u ostavinsku masu ako postoji pokretnina za nasljeđivanje.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija