Jump to content
AnRa

Porez na nekretnine

Preporučene objave

Pozdrav,

Zanima me da li se plaća porez na nekretnine ako npr. Sestre jedna drugoj poklanjaju nekretnine ili se odriču jedna u korist druge?

Hvala

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 53 minuta, AnRa je napisao:

odriču jedna u korist druge

 

Prije 39 minuta, Spitfire je napisao:

Značilo bi to da postoji suvlasništvo obje na istima?

 

Prije 7 minuta, AnRa je napisao:

suvlasnice su

Nema u tom slučaju odricanja u korist one druge,budući da je to moguće isključivo u ostavinskom postupku

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Nikako darovanje (poklanjanje). Tu bi onda valjalo iskoristiti novinu u Zakonu o porezu na promet nekretnina u vidu čl.13 koji se tiće razvrgnuća suvlasništva i diobe zajedničkog vlasništva.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 3 minuta, Spitfire je napisao:

Nikako darovanje (poklanjanje)

Obzirom da bi bila u obvezi platiti porez

 

Prije 3 minuta, Spitfire je napisao:

Tu bi onda valjalo iskoristiti novinu u Zakonu o porezu na promet nekretnina u vidu čl.13 koji se tiće razvrgnuća suvlasništva

Na koji način,a objasniču zbog čega pitam.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 13 minuta, virtalni je napisao:

 

Mišljenja sam Virtalni da se u konkretnoj temi teži ka nečemu drugome,za razliku od citirane teme u kojoj svaki od suvlasnika želi svoj suvlasnički dio kao samostalan.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 56 minuta, Matrix je napisao:

Na koji način,a objasniču zbog čega pitam.

 

Prije 33 minuta, virtalni je napisao:

...

Pa baš zbog ovog odgovora

prije 1 sat, AnRa je napisao:

Da, suvlasnice su.

na dodatno pitanje, dojam je da se radi baš o

Prije 16 minuta, Matrix je napisao:

svaki od suvlasnika želi svoj suvlasnički dio kao samostalan.

No, ako je korisnica mislila na nešto drugo, molio bih da pojasni.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Imam dva primjera:

Prvi: dvije sestre i brat zajedno imaju 17 ha zemljišta (95 parcela) i oni žele sporazumno razriješiti suvlasništvo tj. Da svatko od njih dobije svoj suvlasnički dio kao samostalan, da li se u takvim slučajevima plaća porez?

Drugi: 5 suvlasnika, tri sa 1/9 suvlasništva, jedan sa 1/2 suvlasništva i jedan 1/3, ovaj suvlasnik sa 1/3 želi pokloniti svoj dio suvlasniku koji ima 1/2 suvlasništva, da li se u takvom slučaju plaća porez?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 7 minuta, AnRa je napisao:

Prvi: dvije sestre i brat zajedno imaju 17 ha zemljišta (95 parcela) i oni žele sporazumno razriješiti suvlasništvo tj. Da svatko od njih dobije svoj suvlasnički dio kao samostalan, da li se u takvim slučajevima plaća porez?

Neplaća

 

Prije 9 minuta, Spitfire je napisao:

ako je korisnica mislila na nešto drugo, molio bih da pojasni.

PrImjer br.2

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 2 minuta, AnRa je napisao:

Za primjer 2 bi bio običan darovni ugovor između dvoje suvlasnika.

Več rečeno ranije,plaća se porez,no mi smo raspravu nastavili u smislu razvrgnuča suvlasništva pa da utvrdimo i takvu situaciju.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×