Jump to content

Služnost puta po promjeni vlasnika puta


utuzen

Preporučene objave

Poštovanje,

Naslijedili smo nekretninu do koje se prolazi putem koji nije u našem vlasništvu, ali postoji pravo služnosti temeljem pravomoćne i izvršne presude općinskog suda iz 1990, kako je navedeno u kupoprodajnom ugovoru pokojnog roditelja od kojeg smo nekretninu naslijedili. Nekretnina je uknjižena u zemljišne knjige ali ne i pravo služnosti.

To je jedini put do naše nekretnine, duljine 30ak metara i širine 2 metra i do sada smo koristili veću širinu za prolaz automobilom jer je susjedna parcela bila zapuštena.

Prije nekog vremena susjednu parcelu kupio je novi vlasnik, s namjerom izgradnje i ograđivanja njegove parcele. Smije li ograditi svoju parcelu u kojem slučaju bi nam onemogućio kolni pristup, ali i vatrogasni prolaz?

Osim toga, novi susjed izgleda namjerava kupiti navedeni put. Može li nam u tom slučaju zapriječiti pješački prolaz jer služnost nije uknjižena?

Kao novi vlasnici (nasljednici) u međuvremenu smo tražili izvod rješenja o služnosti od suda kako bi vidjeli što unutra piše. Potvrdili su nam da rješenje postoji, ali se izdavanje oteglo zbog tromosti administracije. Bi li se što promijenilo da mi kupimo put?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, presuda je donesena 1990. uz suglasnost svih tadašnjih vlasnika, a sadašnji vlasnik puta je u međuvremenu izvlastio ostale da može prodati put. Sadašnji vlasnik puta ne priječi prrolaz, nego želi prodati put, nama ili novom susjedu.

Preciznije, ne imamo oznaku presude i izjavu o suglasnosti ali kao što sam prethodno naveo, ne znamo što u presudi piše, čekamo izvod.

uređeno: od utuzen
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 33 minuta, utuzen je napisao:

presuda je donesena 1990. uz suglasnost svih tadašnjih vlasnika

Malo je nejasno presuda uz suglasnost,ako je bilo suglasnosti čemu onda sudski postupak.

 

Prije 38 minuta, utuzen je napisao:

ne znamo što u presudi piše, čekamo izvod.

Pod pretpostavkom da dođete u posjed presude koju navodite sam mišljenja da bi se ista mogla provesti u zemljišnim knjigama,obzirom da je trenutno upisani vlasnik u biti jedan od suvlasnika koji je bio stranka u postupku donošenja presude,dok bi vi uz istu presudu morali predočiti kupoprodajni ugovor za nekretninu i rješenje o nasljeđivanju,ovo iz razloga pravnog sljedništva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani,

 

Molim pomoć

Dakle, do svoje građevinske parcele ja i jos moja dva susjeda možemo doći putem koji je u vlasništvu grada Splita.

Put je zatrpan gomilom kamenja,sitnim raslinjem. Put je površine 452 m2i ide od glavne prometnice.

Kako da ja to sada rješim? Hvala svima na odgovoru.

uređeno: od tica33
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
, Matrix je napisao:

Malo je nejasno presuda uz suglasnost,ako je bilo suglasnosti čemu onda sudski postupak.

 

Pod pretpostavkom da dođete u posjed presude koju navodite sam mišljenja da bi se ista mogla provesti u zemljišnim knjigama,obzirom da je trenutno upisani vlasnik u biti jedan od suvlasnika koji je bio stranka u postupku donošenja presude,dok bi vi uz istu presudu morali predočiti kupoprodajni ugovor za nekretninu i rješenje o nasljeđivanju,ovo iz razloga pravnog sljedništva.

U međuvremenu smo dobili rješenje suda i podnijeli zahtjev za uknjižbu služnosti koji je odbijen jer je u presudi iz 1990. bio naveden pogrešan broj čestice za koju ugovorom i dokumentima o nasljeđivanju ne postoji pravni slijed, prethodni vlasnik naše nekretnine nije se knjižio, nije bilo tabularne isprave te zaključno "nisu ispunjene sve pretpostavke za dozvolu zatraženog upisa (ne ulazeći u druge nedostatke)".

Prema sadašnjem stanju (novi) vlasnik susjedne parcele i puta započeo je postupak ishođenja građevinske dozvole te nam dostavio izvješće o utvrđivanju postojećih međa i drugih granica te o novom razgraničenju. Na izvješću je korektno ucrtan postojeći put širine 2 metra ali i proširenje (na teret njegove parcele) "linijom planirane prometnice po UPU". Drugim riječima, geoprojekt se poklapa s nacrtom UPU koji na tom mjestu predviđa kolnopješačku površinu širine 3-5,5m, a koja vodi do naše parcele. Susjed će po svemu sudeći isti put koristiti za pristup nama susjednog dijela njegovog dvorišta.  

S obzirom da je put u vlasništvu susjeda, trebamo li tražiti njegovu suglasnost za služnost unatoč tomu da je to prometnica planirana prema UPU i to jedina na koju imamo izravan pristup?

A ako odbije, pokrenuti sudski ili neki drugi postupak i eventualno zaustaviti gradnju dok se ne postigne riješenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija