Jump to content

Upis vlasništva


emka

Preporučene objave

Poštovani,

Molim savjet (zbog poreza) naime situacija je slijedeća.

Na jednoj čestici se nalazi kuća, dolazi do formiranja nove zk čestice (geodet izvšio mjeru ,elaborat i sve što treba). Postojeća čestica na

kojoj je kuća se smanjuje (radi puta) ali joj se "pripaja"  dio druge čestice. Napravljen je diobni ugovor jer je formirana nova čestica i kao takva se diobnim ugovorom upisuje u

gruntovnicu na moje ime. Moje je pitanje što sa garažom koja se nalazi na toj "novopridruženoj" čestici. Da li je potreban i kupoprodajni ugovor za taj objekt (trebat će platiti porez?) ili

s tim diobnim ugovorom i formiranjem nove čestice obuhvaćena i ta garaža kao objekt na toj čestici.

Hvala na savjetu. Pozdrav.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kupljena čestica sa kućom, A1 nakon nekog vremena isti vlasnik nam prodaje još dio jedne B1 čestice (koja je bila cca 4500 m2) dio veće čestice.

Od naše prvotne čestice A1se odričemo jedan dio radi puta (treba vlasniku jer ima u okolici i drugu svoju zemlju) a kupujemo dio od ove veće B1i sve spajamo u jednu. Znam da zvuči

komplicirano. Nakon diobnog ugovora sve smo objedinili u jednu na kojoj je i kuća. Međutim moje je pitanje obzirom da se ovim diobnim ugovorom mogu upisati kao vlasnik novonastale čestice

da li je potrebno raditi i kupoprodajni ugovor ??jer na ovoj čestici koju smo nadodali prvotnoj postoji i objekt. Da li ću morati platiti porez temeljem ovog diobnog ugovora?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, emka je napisao:

da li je potrebno raditi i kupoprodajni ugovor ??jer na ovoj čestici koju smo nadodali prvotnoj postoji i objekt.

Pa zar niste sklopili več kupoprodaju

 

, emka je napisao:

kupujemo dio od ove veće B1i

On prodaje,vi kupujete-nastala kupoprodaja.

, emka je napisao:

   sve smo objedinili u jednu na kojoj je i kuća.

Znači da je izvršena parcelacija u vidu spajanja k.č.,

 

, emka je napisao:

Nakon diobnog ugovora

Ovo mi ostaje nepoznanica,zbog čega diobni ugovor,obzirom da vi i taj prodavatelj niste  bili u suvlasništvu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa diobni iz razloga kako mi je objašnjeno jer od čestice A1 koja je kupljena ranije sa kućom se odričem dijela te čestice u korist puta,

a pripaja mi  dio veće B1 (koja je cijepana jedan dio ostaje vlasniku a jedan dio se pripaja mojoj prvotno kupljenoj)

tako da je sada formirana jedna u komadu koja glasi na mene. Obzirom da ovaj veći dio koji pripajam prvoj kupljenoj još nije kupljen rađen je diobni.

Znači parcelirane su čestice naknadno.Zanima me međutim da li je uz broj novonastale čestice navedene u diobnom ugovoru trebao biti i naveden objekt

ili to moram ajmo reć aneksom ugovora ili što već.?? Zanima me radi poreza. Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , emka je napisao:

se odričem dijela te čestice u korist puta,

Neznam na koji način ste se odrekli tog dijela,obzirom da takav prenos u korist drugog mora imati nekakav osnov .

Nadalje,ili Vi neopisujete kako treba ili pogrešno radite…obzirom da pripajanje dijela tuđe nekretnine zahtijeva parcelaciju i osnov po kojem bi se steklo pravo vlasništva,a u vašem opisu se isključivo spominje diobni ugovor,kao da ste Vi i taj drugi suvlasnici a ne vlasnici različitih nekretnina.

prije 13 sati , emka je napisao:

da li je uz broj novonastale čestice navedene u diobnom ugovoru trebao biti i naveden objekt

Ako taj objekat nije označen posebnom oznakom,on je sastavni dio k.č,tj.vrijedi pravno jedinstvo nekretnine,po kojem ……pojedinačnu nekretninu predstavlja zemljište i sve što je s njim trajno povezano ……………

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , emka je napisao:

imam parcelacijski ,prijavni i sve potrebno, mogu se upisati kao vlasnik u gruntovnici,

Sve imate,no ne i osnov po kojem bi se prenosilo pravo vlasništva,što će reči da je …

 

prije 15 sati , emka je napisao:

potrebno napraviti i kupoprodajni

ili drugi pravni posao iz kojeg je vidljivo da otuđivatelj nekretnine prenosi pravo vlasništva na vas

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija