Jump to content

Etažiranje zgrade


Simbica

Preporučene objave

Imam jedno pitanje vezano za etažiranje manje zgrade u kojoj  je nekoliko stanova. S obzirom na svadju između dva suvlasnika etažacija dosad nije provedena. Zgrada nema svog upravitelja i ne plaća se pričuva. Zanima me u slučaju da kupim stan u suvlasništvu jednog od posvadjanih dosadašnjih vlasnika, na koji način se može postići etažacija? Da li suvlasnici moraju platiti nekakvu kaznu za još uvijek neprovedeno etažiranje jer sam naišla podatak da je rok za etažaciju bila 2015.g.? Koja bi bila moja prava kao mogućeg budućeg suvlasnika? Što se u najgorem slučaju može dogoditi?  Znam da ne mogu upisati vlasništvo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jesu li upisani u knjigu položenih ugovora ili?

, Simbica je napisao:

Zanima me u slučaju da kupim stan u suvlasništvu jednog od posvadjanih dosadašnjih vlasnika, na koji način se može postići etažacija?

Odradite sve što se tiće izbora predstavnika, upravitelja, međuvlasničkog ugovora itd, te se složite da pokrenete postupak povezivanja vlasništva određenih posebnih dijelova nekretnine (etažiranje).

Ili ukoliko to nije moguće, pokrenuti postupak etažiranja samo vašeg dijela, no za to vam treba odvjetnik, arhitekt i postupak pred sudom. I naravno da vas sve košta kao da etažirate cijelu zgradu.

, Simbica je napisao:

Da li suvlasnici moraju platiti nekakvu kaznu za još uvijek neprovedeno etažiranje jer sam naišla podatak da je rok za etažaciju bila 2015.g.?

Koliko mi je poznato, ne.

, Simbica je napisao:

Koja bi bila moja prava kao mogućeg budućeg suvlasnika?

Sva prava i obveze koje propisuje Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

, Simbica je napisao:

Što se u najgorem slučaju može dogoditi?

 

, Simbica je napisao:

Što se u najgorem slučaju može dogoditi?

Da i vama ovaj jedan od posvađanih zagorča život i upitate se tko me tjerao na ovo.

, Simbica je napisao:

Znam da ne mogu upisati vlasništvo. 

Ako mislite na suvlasništvo, zašto ne bi mogli?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iskreno ne znam da li je zgrada upisana u knjigu položenih ugovora, ali znam da je vlasništvo u udjelima. Koliko shvaćam etazacijom bi se postiglo da se definira točno koji dio zgrade komu pripada sto dosad nije slučaj. Na ovom portalu pročitala sam da u slučaju da se suvladnici ne mogu dogovoriti oko etazacije, da zgrada ide na dražbu i prodaje se u bescijenje. Niste to spomenuli u svom odgovoru? Da li se etazacija odnosi samo na zajednice prostore ili i na stanove? Nisu mi bas jasni ovi pravni termini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Simbica je napisao:

Na ovom portalu pročitala sam da u slučaju da se suvladnici ne mogu dogovoriti oko etazacije, da zgrada ide na dražbu i prodaje se u bescijenje.

Iskreno, baš me zanima gdje.

prije 3 sati , Simbica je napisao:

Niste to spomenuli u svom odgovoru?

Neman ni zašto jer za to nema nikakovog zakonskog uporišta.

Jeate li sigurni da se nije radilo o razvrgnuću suvlasništva?

prije 3 sati , Simbica je napisao:

Da li se etazacija odnosi samo na zajednice prostore ili i na stanove?

Smisao etažiranja je uspostavljanje vlasništva na posebnom dijelu nekretnine koji mogu biti samostalne uporabne cjeline kao što su stanovi, poslovni prostori, garaže i sl. Takovo vlasništvo može se protezati i na sporedne dijelove kao što su balkoni, terase, podrumske ili tavanske prostorije i sl.

Ne može se protezati na zajedničke dijelove i uređaje zgrade a to su temelji, nosivi zidovi, krovna konstrukcija, zajedničke terase, pročelje zgrade, dimnjaci, stubišta, dizala, vodne, kanalizacijske i električne instalacije itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko se sjećam zgrada koja nije etažirana postala je predmetom ovrhe. Bilo je više suvlasnika pa je odgovoreno da će se zgrada prodati na dražbi, skupiti novac i na taj način namiriti banku.  Mene najviše zanima, ukoliko kupim dio u takvoj zgradi koja nije etažirana, da li netko jednog dana ,nakon što ja renoviram kupljeni dio, može doći i reći "ne to nije tvoj dio nego neki na trećem katu npr?"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Simbica je napisao:

 Koja bi bila moja prava kao mogućeg budućeg suvlasnika? Što se u najgorem slučaju može dogoditi?  Znam da ne mogu upisati vlasništvo. 

zašto od nadležnih ne tražite imenovanje prinudnog upravitelja zgrade ?

u knigu položenih ugovora se nemože upisati vlasništvo a kniga položenih ugovora nije povezana sa knjigom vlasnika (što če biti učinjeno nakon etažiranja).

vrijednost stana u neetažiranoj zgradi je manja  od stanova u etažiranim zgradama. o tome vodite računa ako sklapate kupoprodajni ugovor. plaćanje poreza na promet nekretninama?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav,molim odgovor

Prilikom kupnje prizemnog stana gdje na gornjem katu imaju još 2 stana,te je tom prilikom napravljen elaborat o etažiranju. Sada smo zajednički krenuli u rekonstrukciju zgrade i nadogradnje,gdje smo dobili građevinsku dozvolu. Pa me sad zanima da li je potprebno raditi ponovno etažni elaborat za prizemni stan,s obzirom da se samo proširila taraca.? Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema svemu navedenome, kao i u drugoj temi gdje se spominju parkirna mjesta već napravljeni elaborat više nema nekakove veze sa novim stanjem, suvlasničkim omjerima, korisnim vrijednostima kao i onime što bi se kao pripadak bilo određeno pojedinom vlasništvu posebnog dijela nekretnine, te bi se prema tome trebao raditi sasvim novi elaborat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Spitfire je napisao:

Prema svemu navedenome, kao i u drugoj temi gdje se spominju parkirna mjesta već napravljeni elaborat više nema nekakove veze sa novim stanjem, suvlasničkim omjerima, korisnim vrijednostima kao i onime što bi se kao pripadak bilo određeno pojedinom vlasništvu posebnog dijela nekretnine, te bi se prema tome trebao raditi sasvim novi elaborat.

Pozdrav,

Ja kao vlasnica prizemnog stana nisam ni znala da su oni nacrtali svoja dva parkirna mjesta na mom vlasništvu,koje se u svim ZK knjigama i elaboratu tako i vodi moje 1/1. S obzirom da je počela rekonstrukcija nadogradnja,ja ne ću pristati na ta dva parkirna mjesta i svoje vlasništvo nekome pokloniti. Kod mene se mjenja veličina tarace za nekih 18m2. Zamolila bih Vas da mi samo pojasnite što mogu-trebam napraviti za gore navedeno. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, Nikolina320 je napisao:

Pozdrav,

Ja kao vlasnica prizemnog stana nisam ni znala da su oni nacrtali svoja dva parkirna mjesta na mom vlasništvu,koje se u svim ZK knjigama i elaboratu tako i vodi moje 1/1. S obzirom da je počela rekonstrukcija nadogradnja,ja ne ću pristati na ta dva parkirna mjesta i svoje vlasništvo nekome pokloniti. Kod mene se mjenja veličina tarace za nekih 18m2. Zamolila bih Vas dmi samo pojasnite što mogu-trebam napraviti za gore navedeno. Hvala

S obzirom da sam uzela kredit na 25 god.,a koliko sam shvatila stari papiri više nisu valjani,može li mi banka sad praviti problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 40 minuta, Nikolina320 je napisao:

Ja kao vlasnica prizemnog stana nisam ni znala da su oni nacrtali svoja dva parkirna mjesta na mom vlasništvu,koje se u svim ZK knjigama i elaboratu tako i vodi moje 1/1. S obzirom da je počela rekonstrukcija nadogradnja,ja ne ću pristati na ta dva parkirna mjesta i svoje vlasništvo nekome pokloniti.

Ne znam jeste li baš najbolje objasnili no postoje male nejasnoće. Govorite o kupovini stana u građevini koja vjerovatno ima svoju okućnicu za koju vi tvrdite da je dio u vašem vlasništvu 1/1? To u suvlasništvu baš i nije moguće čak i da se radi o etažiranoj građevini. Ili pored te građevine postoji čestica koja je u vašem vlasništvu? Da se radio o ovome drugome, morali bi imati vašu pismenu suglasnost ili bilo koji drugi dokaz pravnog interesa za parkirna mjesta na tuđoj čestici.

No svejedno, ukoliko je jedan od uvjeta za dobijanje dozvole za rekonstrukciju bio i osiguravanje dva parkirna mjesta, onda bi se ona morala i napraviti da bi se dobila uporabna.

Prije 32 minuta, Nikolina320 je napisao:

S obzirom da sam uzela kredit na 25 god.,a koliko sam shvatila stari papiri više nisu valjani,može li mi banka sad praviti problem.

Ukoliko je kredit već realiziran, dok god ga uredno otplaćujete, ne bi trebala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 39 minuta, Spitfire je napisao:

Ne znam jeste li baš najbolje objasnili no postoje male nejasnoće. Govorite o kupovini stana u građevini koja vjerovatno ima svoju okućnicu za koju vi tvrdite da je dio u vašem vlasništvu 1/1? To u suvlasništvu baš i nije moguće čak i da se radi o etažiranoj građevini. Ili pored te građevine postoji čestica koja je u vašem vlasništvu? Da se radio o ovome drugome, morali bi imati vašu pismenu suglasnost ili bilo koji drugi dokaz pravnog interesa za parkirna mjesta na tuđoj čestici.

No svejedno, ukoliko je jedan od uvjeta za dobijanje dozvole za rekonstrukciju bio i osiguravanje dva parkirna mjesta, onda bi se ona morala i napraviti da bi se dobila uporabna.

Ukoliko je kredit već realiziran, dok god ga uredno otplaćujete, ne bi trebala.

To je bila obiteljska kuća sa prizemljem i dva stana na katu,koja je u trenutku prodaje etažirana.

Stan 1(moj) u prizemlju ukupne površine 83.44m2 kojem pripadaju sporedni dijelovi(terase i stubište) P 75.15m2,te pripadak vrt(zapadna strana) P 279.48(gdje suoni nacrtali ta dva parkirna mjesta),spremište P 8.37 sveukupna korisna površina 446.44m2

Stan 2 na prvom katu ukupne korisne P 42.17m2 kojem pripada sporedni dio balkon te pripadak vrt površine 30.93 m2 )(to je vrt sa druge strane kuće istočna strana kuće)

Stan 3 na prvom katu i galeriji ukupne korisne površine 72.72 m2,pripada balkon te pripadak vrt 18.87 m2(istočna strana kuće) ukupna korisna P 97.06 m2. Ovo su točne mjere kome što pripada

Oni nemaju pristup sa automobilom do svog stana,ali ugovorom je data moja suglasnost za prolaz do  stanova preko moga dok oni sa drugog puta ne naprave sebi pristup. Gdje su oni mislili napravit i parking ali radi preizgrađenosti prostora njega ne mogu napraviti nego samo stube s kojim mogu doći do stana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Nikolina320 je napisao:

To je bila obiteljska kuća sa prizemljem i dva stana na katu,koja je u trenutku prodaje etažirana.

Mda, ovo se moglo odmah napisati jer,

, Nikolina320 je napisao:

te je tom prilikom napravljen elaborat o etažiranju

ovako ispada da je napravljen samo elaborat, ne i provedena uspostava vlasništva posebnih dijelova nekretnine (etažiranje).

No svejedno, ovako ste vlasnik 1/1 suvlasničkog dijela 1/3, dakle etažnog vlasništava s određenim omjerima. Pa ukoliko su građevinskom određena dva parkirna mjesta te nema protivljenja gradnji istih prilikom ishodovanja dozvole, svakako imate problem. Sve i da nema suglasnosti a ista su određena dozvolom, opet postoji problem kod izdavanja uporabne.

Ne znam što bih vam pametno napisao jer mi nije jasno kako ste se uspjeli dati u sve to uvući bez da ste točno upoznali sa svim što, kako i ako jer se ne bih čudio da tek nastanu problemi s vašim protivljenjem u svezi parkirnih mjesta, preetažiranjem i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Spitfire je napisao:

Mda, ovo se moglo odmah napisati jer,

ovako ispada da je napravljen samo elaborat, ne i provedena uspostava vlasništva posebnih dijelova nekretnine (etažiranje).

No svejedno, ovako ste vlasnik 1/1 suvlasničkog dijela 1/3, dakle etažnog vlasništava s određenim omjerima. Pa ukoliko su građevinskom određena dva parkirna mjesta te nema protivljenja gradnji istih prilikom ishodovanja dozvole, svakako imate problem. Sve i da nema suglasnosti a ista su određena dozvolom, opet postoji problem kod izdavanja uporabne.

Ne znam što bih vam pametno napisao jer mi nije jasno kako ste se uspjeli dati u sve to uvući bez da ste točno upoznali sa svim što, kako i ako jer se ne bih čudio da tek nastanu problemi s vašim protivljenjem u svezi parkirnih mjesta, preetažiranjem i sl.

Zahvaljujem na odgovorima , ali mi i dalje nije jasno kako netko može napravit dva parkinga na prednjoj strani zgrade ako nije imao ni milimetra zemlje, ko što ja nemam sa stražnje strane zgrade gdje je njihov vrt ni milimetra zemlje .Pokušat ču se još savjetovat što napravit...Hvala još jedanput ..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Nikolina320 je napisao:

ali mi i dalje nije jasno kako netko može napravit dva parkinga na prednjoj strani zgrade ako nije imao ni milimetra zemlje

Vidite, ako je odredbama za provođenje prostornog plana određeno da se u vašem slučaju ishodovanja dozvole mora osigurati dva parkirna mjesta (bez obzira kojem će vlasništvu posebnog dijela nekretnine kao pripadak pripasti), ista su morala biti predviđena projektom i na osnovu toga se dobila dozvola. Naravno da vam nitko ne može samo tako oduzeti dio vrta koji pripada vašem vlasništvu posebnog dijela nekretnine bez vaše suglasnosti, ne bi se moglo bez suglasnosti ni da se radi o običnom suvlasništvu u idealnim dijelovima, no sve me strah da ste spominjujući nekakovu suglasnost, istom dali svoju privolu za takovo što, pa čak i samim neprotivljenjem izdavanju dozvole prema tome projektu.

prije 12 sati , Nikolina320 je napisao:

Pokušat ču se još savjetovat što napravit

Bez uvida u suglasnosti, projekt i dozvolu ja vam ne mogu dati savjet što napraviti, samo upozoriti na moguće posljedice, pa prema tome svakako probajte i to po mogućnosti sa obe struke, građevinske i pravne.    

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Moja zgrada je u fazi etaziranja, ja sam vlasnica stan na 1 katu i ispod njega imamo spremiste, koji jednog dana planiramo urediti i napraviti mali studio, e sad ....u elaboratu spremiste ce se upisati kao pripadak stana, moje pitanje je sada, dali kad se zgrada etazira, jednog dana mogu napraviti prenamjena prostora i stim ga odvojiti od stana? Zgrada ima uporabnu dozvolu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
, Giada je napisao:

Moja zgrada je u fazi etaziranja, ja sam vlasnica stan na 1 katu i ispod njega imamo spremiste, koji jednog dana planiramo urediti i napraviti mali studio, e sad ....u elaboratu spremiste ce se upisati kao pripadak stana, moje pitanje je sada, dali kad se zgrada etazira, jednog dana mogu napraviti prenamjena prostora i stim ga odvojiti od stana? Zgrada ima uporabnu dozvolu. 

 

, Spitfire je napisao:

Da ukoliko prenamjenu odobri nadležni ured. S time da kako se mijenja ukupna korisna površina biti će potrebno novo etažiranje.

Hvala na odgovoru 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ako mislite na fizičku podjelu, eventualno ako za početak postoji suglasnost vas dvoje kao suvlasnika. Nadalje, ako je uopće moguće isti podjeliti na dvije samostalne uporabne cjeline. To će odrediti nadležno upravno tijelo, koje i daje dozvolu za promjenu namjene te utvrđuje nove korisne vrijednosti. Potrebno vam je sporazumno (dobrovoljno) razvrgnuće suvlasništva, suglasnost ostalih suvlasnika a vjerovatno i roditelja koji se tu pojavljuju kao ovlaštenici prava stanovanja.  Uza sve to naravno i određena financijska sredstva kojim bi isti podijelili na dvije zasebne uporabne cjeline. Još ako je zgrada etažirana, čeka vas i izmjena etažnog elaborata što isto iziskuje određene troškove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Postovani!

Imamo apartman u staroj stambenoj zgradi na moru. Naime, jedan od suvlasnika je pokrenuo postupak etažiranja prilikom čega nas je obavijestio da naš apartman odjednom ima više kvadrata nego što to piše u našem vlasničkom listu. Razlika je oko 12m2, stime da je apartman zbilja mali pa je to velika razlika. Jedina "preinaka" na apartmanu je ta što smo staklom zatvorili terasu i predsoblje da nam ne puse vjetar dok sjedimo na terasi i da nam ne ulaze bube navečer, a on je nama to sve računao u kvadraturu i sada naravno ne želimo pristati na taj izračun jer bi po njemu morali i više platiti samo etažiranje itd. Napominjem da je taj isti suvlasnik radio značajne promjene u svojim apartmanima pa je svoju terasu prenamjenio u kuhinju koju je sebi svrstao u pripadajuće sporedne dijelove. A nama je pak sve računao kao korisnu površinu. Koja su naša prava budući da nas "svi ostali" suvlasnici tuže zbog nepotpisivanja suglasnosti o etažiranju jer su njemu dali punomoć? Mi smo spremni potpisati suglasnost ali samo s postojećom kvadraturom a ne na način da on sebi smanjuje kvadraturu a nama povećava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Korisnik44556677 je napisao:

on je nama to sve računao u kvadraturu i sada naravno ne želimo pristati na taj izračun jer bi po njemu morali i više platiti samo etažiranje itd. Napominjem da je taj isti suvlasnik radio značajne promjene u svojim apartmanima pa je svoju terasu prenamjenio u kuhinju koju je sebi svrstao u pripadajuće sporedne dijelove.

Nije mi baš jasno kako to mislite "on" jer je netko morao izraditi etažni elaborat (ovl.arhitekt) s kojim se možete složiti i ne morate, pri čemu možete uskratiti svoju suglasnost na elaborat i provedbu istoga u ZK. Možda je vaša terasa mogla proći pod natkrivenu terasu pri čemu su koeficijenti za izračun korisnih vrijednosti drugačiji nego da se to smatra prenamjenom terase kao dio stambenog prostora apratmana. Doduše, samo zatvaranje terase sa sve 3 strane moglo bi se protumačiti kao prenamjena u stambeni prostor, ali to ovisi samo o tome na koji je način zatvoreno jer je stav MGiPU da ako se radi samo o prozirnim materijalima te se pri tome nije radovima zadiralo u samu građevinu (izbijanje vrata, zidova i sl.), ne bi se govorilo o prenamjeni.   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Spitfire je napisao:

Nije mi baš jasno kako to mislite "on" jer je netko morao izraditi etažni elaborat (ovl.arhitekt) s kojim se možete složiti i ne morate, pri čemu možete uskratiti svoju suglasnost na elaborat i provedbu istoga u ZK. Možda je vaša terasa mogla proći pod natkrivenu terasu pri čemu su koeficijenti za izračun korisnih vrijednosti drugačiji nego da se to smatra prenamjenom terase kao dio stambenog prostora apratmana. Doduše, samo zatvaranje terase sa sve 3 strane moglo bi se protumačiti kao prenamjena u stambeni prostor, ali to ovisi samo o tome na koji je način zatvoreno jer je stav MGiPU da ako se radi samo o prozirnim materijalima te se pri tome nije radovima zadiralo u samu građevinu (izbijanje vrata, zidova i sl.), ne bi se govorilo o prenamjeni.   

On je angažirao arhitekta koji je očito napravio elaborat po njegovim uputama, budući da je sebi isti taj prostor stavio kao ljetnu kuhinju, to jest, sporedni dio (nalazi se odmah ispod naše terase, a bila je prije otvorena natkrivena terasa kao i naša) ali kompletno je promjenio namjenu tom prostoru, dok smo mi našu terasu samo zatvorili staklenim dijelom (donji dio gdje je bila ograda je plastika, gornji dio su kompletno prozori, a prostor se i dalje koristi kao terasa). Znaci na objektu nismo ništa mijenjali osim što smo uklonili staru hrđavu ogradu od terase. On nas sada tuži jer ne želimo potpisati suglasnost i traži također naknadu za sudske troškove kao i da platimo rad njegovog odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Spitfire je napisao:

Nije mi baš jasno kako to mislite "on" jer je netko morao izraditi etažni elaborat (ovl.arhitekt) s kojim se možete složiti i ne morate, pri čemu možete uskratiti svoju suglasnost na elaborat i provedbu istoga u ZK. Možda je vaša terasa mogla proći pod natkrivenu terasu pri čemu su koeficijenti za izračun korisnih vrijednosti drugačiji nego da se to smatra prenamjenom terase kao dio stambenog prostora apratmana. Doduše, samo zatvaranje terase sa sve 3 strane moglo bi se protumačiti kao prenamjena u stambeni prostor, ali to ovisi samo o tome na koji je način zatvoreno jer je stav MGiPU da ako se radi samo o prozirnim materijalima te se pri tome nije radovima zadiralo u samu građevinu (izbijanje vrata, zidova i sl.), ne bi se govorilo o prenamjeni.   

I još jedno pitanje. Budući da se nama ne da zezati s odvjetnicima i povlačenjima po sudovima, spremni smo čak i taj sporazum potpisati (unatoč više navedenih kvadrat), ali moramo li mi onda snositi trošak etažiranja i ako nama zapravo to etažiranje ne treba ili to treba platiti podnositelj etažiranja? Zgrada nema pričuvu od koje bi se to moglo platiti. Nadalje, njegov odvjetnik je zatražio od suda da se zahtjev prisilno provede i da mi platimo sudske troškove i troškove odvjetnika u iznosu od 250.000 kn. Može li on to zbilja zahtijevati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Korisnik44556677 je napisao:

On je angažirao arhitekta koji je očito napravio elaborat po njegovim uputama, budući da je sebi isti taj prostor stavio kao ljetnu kuhinju, to jest, sporedni dio (nalazi se odmah ispod naše terase, a bila je prije otvorena natkrivena terasa kao i naša) ali kompletno je promjenio namjenu tom prostoru, dok smo mi našu terasu samo zatvorili staklenim dijelom (donji dio gdje je bila ograda je plastika, gornji dio su kompletno prozori, a prostor se i dalje koristi kao terasa). Znaci na objektu nismo ništa mijenjali osim što smo uklonili staru hrđavu ogradu od terase. On nas sada tuži jer ne želimo potpisati suglasnost i traži također naknadu za sudske troškove kao i da platimo rad njegovog odvjetnika.

OK, dakle ipak je netko ovlašten izradio elaborat. Isti je trebao izići i na teren i sve bitno utvrditi na licu mjesta. Sada kad ste spomenuli i donji dio od plastike, ovo je već rubno i samo je pitanje je li napravljeno montažno da se lako može i skinuti ili nije. No, to bi (sad već u sudskom postupku) utvrdio vještak građevinske struke.

prije 2 sati , Korisnik44556677 je napisao:

I još jedno pitanje. Budući da se nama ne da zezati s odvjetnicima i povlačenjima po sudovima, spremni smo čak i taj sporazum potpisati (unatoč više navedenih kvadrat), ali moramo li mi onda snositi trošak etažiranja i ako nama zapravo to etažiranje ne treba ili to treba platiti podnositelj etažiranja? Zgrada nema pričuvu od koje bi se to moglo platiti. Nadalje, njegov odvjetnik je zatražio od suda da se zahtjev prisilno provede i da mi platimo sudske troškove i troškove odvjetnika u iznosu od 250.000 kn. Može li on to zbilja zahtijevati?

Može zahtjevati što god hoće, pitanje je dokaza i uspjeha u parnici može li to sve i ostvariti (iskreno i meni je sami iznos malo too much, jeste li sigurni da se ne radi o VPS?). Mogli bi vi ići i s protutužbom , mogli bi se i nagoditi jer da, iznos za postupak etažiranja se dijeli na sve suvlasnike, imali pričuvu ili ne. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, Spitfire je napisao:

OK, dakle ipak je netko ovlašten izradio elaborat. Isti je trebao izići i na teren i sve bitno utvrditi na licu mjesta. Sada kad ste spomenuli i donji dio od plastike, ovo je već rubno i samo je pitanje je li napravljeno montažno da se lako može i skinuti ili nije. No, to bi (sad već u sudskom postupku) utvrdio vještak građevinske struke.

Može zahtjevati što god hoće, pitanje je dokaza i uspjeha u parnici može li to sve i ostvariti (iskreno i meni je sami iznos malo too much, jeste li sigurni da se ne radi o VPS?). Mogli bi vi ići i s protutužbom , mogli bi se i nagoditi jer da, iznos za postupak etažiranja se dijeli na sve suvlasnike, imali pričuvu ili ne. 

Mi nikoga nismo pustili u apartman pa ne znam kako je on to mogao procijeniti (osim toga, ponovno želim napomenuti da onda ima dvostruka mjerila jer je drugi suvlasnik dolje doslovno ciglom zagradio svoj prostor, pa se njemu unatoč tome računa kao sporedni dio, a nama kao korisni dio) Da, točno ste naveli, radi se o vrijednosti spora koje je njegov odvjetnik naveo, ali je u tužbi zahtjevao da mi snesemo trošak (prijedlog presude). Što predlažete da je najbolje i najjeftinije napraviti u našem slučaju? Još jedna napomena, ovo je prvi put da smo bilo što od dokumenata primili na uvid a radi se o tužbi, znači mi taj zahtjev prvi put vidimo (navodno je prije toga već slao dopise, ali ih mi nismo nikada primili i povratnice uopće nisu potpisane s naše strane). Možemo li jednostavno taj njegov zahtjev potpisati bez da nas tuži za bilo kakve troškove odvjentika i suda i da onda samo platimo trošak etažiranja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, Korisnik44556677 je napisao:

Što predlažete da je najbolje i najjeftinije napraviti u našem slučaju?

Ništa što bi moglo nešto previše utjecati na vašu odluku. Dakle, čini mi ste da ste dobili tužbu na koju imate pravo odgovoriti no, odluka što napraviti je samo na vama. Kao što rekoh pitanje je da li ista terasa spada u prenamjenu ili ne. Dali isto angažirati odvjetnika, tražiti angažman vještaka građevinske struke i upustiti se u parnicu, protutužbom obuhvatiti i susjedovu prenamjenu ili pokušati napraviti nagodbu prije nego sud donese odluku jer koliko je meni poznat ZPP isto se može napraviti do zaključenja glavne rasprave.

U tome smislu je vama možda zanimljiva i odluka VTS RH Pž-4691/07 "Nagodba se može odnositi na cijeli tužbeni zahtjev ili na jedan njegov dio. Nakon što stranke zaključe sudsku nagodbu kojom su u cijelosti riješile predmet spora, sud u postupku u kojem je nagodba sklopljena više ne može donositi nikakve odluke pa niti odluku o troškovima postupka".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U dopisu piše da se tuženik poziva da u roku od 30 dana podnese pisani odgovor na tužbu. Ako tuženik ne podnese odgovor na tužbu u određenom roku i ako bude udovoljeno uvjetima iz članka 331. b Zakona o parničnom postupku, donijet će se presuda kojom se prihvaća tužbeni zahtjev (presuda zbog ogluje). Tuženik je dužan u odgovoru na tužbu iznijeti sve činjenice i predložiti sve dokaze kojima pobija navode i dokaze protivnika, može se očitovati o zahtjevima i navodima tužbe te priložiti isprave na koje se poziva, ako je to moguće (članak 284. Stavak 3. I članak 285. Stavka 1. ZPP-a).....

Budući da je to prvi dokument koji je ikada primljen od naše strane (slali su dopise na oca koji nikada nije primio nikalav dopis, jer su i priložene povratnice oslovljene na njega ali može se vidjeti da nisu ni potpisane, ali apartman zapravo glasi na majku) možemo li jednostavno odgovoriti da nismo imali pojma o cijelom postupku, isti prihvatiti i završiti cijelu priču bez plaćanja ikakvih sudskih troškova?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle da, dobili ste tužbu na koju bi trebali podnijeti odgovor. Ovako kako ste postavili pitanje,

, Korisnik44556677 je napisao:

možemo li jednostavno odgovoriti da nismo imali pojma o cijelom postupku, isti prihvatiti i završiti cijelu priču bez plaćanja ikakvih sudskih troškova?

baš i ne bi išlo.

Scenariji su slijedeći, ne pošaljete odgovor na tužbu, sud donese presudu zbog ogluhe te ćete u tome slučaju platiti sudske i troškove druge strane (koji su u ovom dijelu vjerovatno najmanji) .

Pošaljete odgovor na tužbu da niste imali pojma o postupku, prihvaćate tužbeni zahtjev, eventualno zatražite nagodbu na što tužitelj vjerovatno neće pristati, sud opet donosi odluku u korist tužitelja i plaćate sve troškove. 

E sad, kao treća mogućnost, šaljete kvalitetnije sroćen odgovor na tužbu u kojem se navede da odbacujete tužbeni zahtjev na način da je krivo procijenjena korisna vrijednost vašeg i drugih stanova (tužitelja) priložite dokaze (slike, propise Zakona o gradnji, Pravilnika, mišljenje MGiPU kada se smatra da je terasa izgubila svoju funkciju, pa čak i mišljenje vještaka građ.struke s time da bi vas i to koštalo određeni iznos, a naravno da bi vaša tereasa trebala odgovarati tim dokazima), zatražite angažman sudskog vještaka građ.struke, stavite mogućnost protutužbe i/ili ponudite nagodbu. Pa kada tužitelj odvagne (ne)uspjeh u parnici, žalbu, drugi stupanj, vremensko trajanje, možda pristane na ovo zadnje.

Naravno da bi vam za sve to trebao angažman stručne osobe, odvjetnika.

Prema tome, to su vam mogućnosti no ja vam ne mogu preporućiti ni jednu, jer bi valjalo vidjeti stvarno stanje, elaborat, tužbeni zahtjev a ne mogu vas ni zastupati, pa kao što rekoh odluka je samo na vama.

Ono što bi vam moglo pomoći u odluci je mišljenje MGiPU (doduše radi se upitu iz legalizacije no poanta je ako se ne ozakonjuje da nije došlo ni do promjene namjene,

"Ne ozakonjuju se jedino privremene instalacije kao što su prozirni elementi pročelja gdje nije bilo trajnog zatvaranja i gdje je zadržana funkcija balkona, lođe i terase. Navedeni prozirni elementi ne uključuju prozore i vrata, klizne stjene i sl."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Pozdrav,nadam se da će netko pročitati i znati odgovor na moje pitanje. Ispričavam se ukoliko je već bilo slično pitanje :)

U procesu kupovanja stana,banka traži uporabnu dozvolu-koje nema. Postoji samo građevinska dozvola. U vlasničkom listu piše etažno vlasništvo (E-19) s neodređenim omjerima,znači li to da zgrada nije pravilno etažirana i dali se etažiranjem riješava i uporabna dozvola? Hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija