Jump to content

Legalizacija


tomislav1111

Preporučene objave

pozdrav, neznam gdje bi se obratio za pomoć pa bih molio za pomoć ako netko zna nešto u

  svezi popusta na komunalni doprinos za legalizaciju bespravno izgrađenih zgrada.

Naime ovih dana sam dobio dopis da se javim u ured za komunalno gospodarstvo na zagrebačkom velesajmu u svezi očitovanja plačanja komunalne naknade za poslovni objekt i stambeni objekt.

U zakonu piše da ako je poslovni objekt u kojem se vrši proizvodnja, da imam pravo na pedeset posto popusta, dobro bi mi došlo jer je cifra jako velika.

Moram naglasit da se objekti nalaze u Zagrebu II zona.

Službenica tvrdi da pedeset posto popusta imaju samo nove zgrade koje su u izgradnji i sa građevinskom dozvolom pa mi nije baš jasno koja je svrha popusta jer su mogli odmah stavit u pola manju cijenu za poslove u kojem se obavlja proizvodna djelatnost!! Napominjem da ja godinama plačam za legalni i nezakoniti dio poslovnog prostora i prije nego sam dobio rješenje o zakonitosti objekta oko 800-900 kuna mjesečno komunalni doprinos, kada bi zbrojili mjesece i godine i pomnožili sa spomenutom cifrom dobili bi jako veliki iznos koji sam uplatio za komunalni doprinos, stoga bi bilo pošteno da me se oslobodi sa spomenutim popustom, dok zgrada u izgradnji ne plaća mjesečni komunalni doprinos a njima se kao daje popust.

Pravni stručnjaci kod kojih sam se raspitivao kažu da zakon kaže da i jedne i druge zgrade imaju popust pedeset posto popusta!

Drugo pitanje: pošto mi je krivo izračunato u početku obujam zgrade i stambenog prostora a platio sam po toj kubikaži kaznu i vodni doprinos  za poslovni prostor i stambeni prostor, tako da sam preplatio isto, kome da se obratim za povrat sredstava?

Molim Vas da ako niste sigurni sa odgovorom da mi kažete tko je relevantna osoba koja mi može odgovoriti na postavljena pitanja.

L.P. Tomislav

Puno hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, tomislav1111 je napisao:

Pravni stručnjaci kod kojih sam se raspitivao kažu da zakon kaže da i jedne i druge zgrade imaju popust pedeset posto popusta!

U ovome slučaju bi kao podzakonski akt bila relevantna Odluka o komunalnom doprinosu kojoj je nakon donošenja Zakona o postupanju sa nezakonito izgrađenim zgradama, u čl.6 dodan izmjenjen st.2 koji se odnosi na nezakonito izgrađene zgrade te je već tu smanjen doprinos po zonama.

Mišljenja sam da doslovno tumačeći Odluku (Br.17 od 24. srpnja 2013), st.4 koji sadrži odredbe o popustu kojie navodite, izričito naglašava da se odnosi na st.1, ne i na st.2 koji se odnosi na postupak ozakonjenja nezakonito izgrađenih građevina.

Za dodatno pojašnjenje možete se obratiti dopisom njihovoj pravnoj službi da vam dodatno rastumače odredbe Odluke pa bi imali nešto crno na bijelo za eventualni spor poradi različitog mišljenja.

prije 1 sat, tomislav1111 je napisao:

Drugo pitanje: pošto mi je krivo izračunato u početku obujam zgrade i stambenog prostora a platio sam po toj kubikaži kaznu i vodni doprinos  za poslovni prostor i stambeni prostor, tako da sam preplatio isto, kome da se obratim za povrat sredstava?

Upravnom tijelu nadležnom za komunalne poslove. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Legalizacija
  • 1 mjesec kasnije...

iskoristit cu ovu temu ,da ne otvaram drugu...

Tetka mi je predavala prije par godina zahtjev za rješenje o izvedenom stanju za nezaakonite zgrade po onom "posebnom" zakonu i s obzirom da nije imala novca nije ništa uradila i nedavno je dobila rješenje da se zbog toga odbija s napomenom da može postupiti po članku 10 navedenog zakona do 30.6.18

ja sam to malo letimično pogledao (inaće o tom neznam ništa)  i primjetio sam da je taj zakon stupio 2017 što pretpostavljam da ona sad može ponovo predati taj isti zahtjev.......

ona inaće ima kuću sa potkrovljem (nije klasičan kat) gdje je uredno imala građevinsku i sve potrebno za "donji" dio jer je potkrovlje podignuto godinama kasnije te nema za to dozvole,a dimenzije kuće su 10x9 m....uz zid kuće je također ilegalno dograđena  ljetna kuhinja oko 20/30 kvadrata.

-da li se to sad tretira kako ja prepostavljam pod točkom 12 ( do 400 kv) ili se gleda samo potkrovlje 10x9 pod točkom 13 (do 100kv)

-koji je postupak za ovu dogradnju (ljetna kuhinja) ?

da li se naknada plaća za cijelu površinu prizemlje + potkrovlje)  ili samo kvadratura nedozvoljenje gradnje (potkrovlje) ,odnosno isto pitanje i za vodne i komunalne doprinose.

Kuća se inaće nalazi u selu ,nema nikakvih zavrzlama ...pa možda iz nekog iskustva može netko  kolike bi mogla imati troškove da vidim da li se može upustiti da to legalizira ili šta će biti ako to ne napravi s obzirom da je dobila već ovo rješenje i zna se da ima nelegalan dio...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Mister-X je napisao:

primjetio sam da je taj zakon stupio 2017

Izvršene izmjene i dopune, među kojima je i rok za podnošenje zahtjeva pa stoga,

prije 2 sati , Mister-X je napisao:

pretpostavljam da ona sad može ponovo predati taj isti

da, tako je.

 

U biti, po svemu navedenom radilo bi se o ozakonjenju dogradne manje zahtjevne zgrade do 400 m2. Za to ne bi bio potreban geodetski snimak (donji dio rađen po dozvoli) pa pretpostavljam da je evidentirana u katastru.

Bila bi potrebna snimka izvedenog stanja. Cijena toga bi bila za obiteljske kuće 100-200 m2 između 2 500 i 5 000 kn.

Naknadu i doprinose bi platila na rekonstruirani dio. Za naknadu može u zahtjevu tražiti plaćanje u ratama ukoliko se radi o iznosu iznad 1000 kn. Sama naknada se računa po određenim koeficijetnima i obujmu (m3) x 4 kn do 300 m3, pa recimo da je obujam cca 200 m3 bi ispalo 800 kn.

Doprinosi se plaćaju također po obujmu x iznos koji je donesena u Odluci o komunalnom doprinosu JLS i Uredbi o visini vodnog doprinosa (Zgb cca 9 kn a ostali 6 kn x m3).

Ukoliko je fizički odvojiva ljetna kuhinja i manja od 50 m2 mogla bi proći kao pomoćni objekat te bi naknada bila 500 kn bez plaćanja doprinosa.

Sve ovo uzmi s malom rezervom, pisano po opisu a stvarno stanje što, kako i koliko bi utvrdio onaj tko bi vidio sve to na licu mjesta.

Btw,

prije 2 sati , Mister-X je napisao:

šta će biti ako to ne napravi s obzirom da je dobila već ovo rješenje

vidi čl.8 st.6 Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Spitfire je napisao:

Bila bi potrebna snimka izvedenog stanja. Cijena toga bi bila za obiteljske kuće 100-200 m2 između 2 500 i 5 000 kn.

ovo pretpostavljam pošto si ovako naveo ovisi o onome tko radi...znači treba pronaći povoljnijeg?

 

prije 14 sati , Spitfire je napisao:

Ukoliko je fizički odvojiva ljetna kuhinja i manja od 50 m2 mogla bi proći kao pomoćni objekat te bi naknada bila 500 kn bez plaćanja doprinosa.

ima zajednički zid sa kućom ,ulaz je poseban jer iz kuće ne može i zaseban krov..

 

prije 14 sati , Spitfire je napisao:

Doprinosi se plaćaju također po obujmu x iznos koji je donesena u Odluci o komunalnom doprinosu JLS i Uredbi o visini vodnog doprinosa (Zgb cca 9 kn a ostali 6 kn x m3).

ostali 6kn.....znači svejedno je dal je grad ili selo...da li je 6kn i za komunalni i vodni ili za svaaki po 6 kn xm3?

 

i hvala za iznad opširniji odgovor..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Mister-X je napisao:

ovo pretpostavljam pošto si ovako naveo ovisi o onome tko radi...znači treba pronaći povoljnijeg?

Da, i to ali prvenstveno o veličini m2.

Prije 4 minuta, Mister-X je napisao:

ima zajednički zid sa kućom

E onda je to neka druga priča. Tada ne bi mogla proći kao pomočni objekat. Kompliciraju se stvari dodatno. treba u tome slučaju i geodetski snimak, pa platiti i to, pa se naknada računa kao i za potkrovlje, računaju se i doprinosi...

Prije 7 minuta, Mister-X je napisao:

ostali 6kn.....znači svejedno je dal je grad ili selo...da li je 6kn i za komunalni i vodni ili za svaaki po 6 kn xm3?

Svejedno. Zg je cca 9 kn, ostali dio RH cca 6 kn a postoji i treća kategorija od posebne državne skrbi koja je još niža.

6 kn je za vodni doprinos, za komunalni je određeno u Odluci o komunalnom doprinosu, to možeš i sam naći online.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija