Jump to content

Umanjivanje vrijednosti naslijeđene imovine


Gljivi

Preporučene objave

Pozdrav,

suočen sam, da tako kažem, s nasljedstvom koje se sastoji od stana i silnih dugova otprilike iste vrijednosti, možda par tisuća eura manjih od vrijednosti stana.

Iz određenih razloga, iako bi to bilo najpametnije rješenje, vjerojatno se neću odreći nasljedstva,  ali  bi jako pazio na to kolika je vrijednost nasljeđene imovine jer do te cifre odgovaram za dug.

Kako je razlika imovine/duga vrlo malena, zanima me koje sve stvari mogu pribrojiti da se umanji cifra do koje sam odgovoran?

Znam da se vrijednost nasljedstva sigurno umanjuje za npr. troškove pogreba, ali mogu li je umanjiti recimo bankovnim izvacima koji pokazuju da sam pomagao pokojniku financijski zadnjih mjeseci života transakcijama na tekući račun i plaćanje režija i kredita? 

Mogu li odmah na ostavinskoj raspravi na neki način tražiti da se utvrdi ta cifra ili moram čekati dok se netko pokuša naplatiti i potom to riješavati u žalbi?

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I jedno dodatno pitanje, ako netko zna.

Naime, taj stan o kojem je riječ je u vlasništvu pokojnika, no na njemu je hipotekarni kredit od 30-ak tisuća eura koji je dignut na ime bivšeg vanbračnog druga, a koji to više nije godinama. NIje mi jasno kako to pravno izgleda, znači naslijedio bi stan i na njemu imam hipoteku koja je na ime nekog tko više nema ništa sa stanom? Mislim da je pokojnik suduznik..

 Dogovorio bi se nešto s tom osobom, ali zanima me kakvi rizici mi, ako da, u tom raspletu prijete?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Gljivi je napisao:

I jedno dodatno pitanje, ako netko zna.

Naime, taj stan o kojem je riječ je u vlasništvu pokojnika, no na njemu je hipotekarni kredit od 30-ak tisuća eura koji je dignut na ime bivšeg vanbračnog druga, a koji to više nije godinama. NIje mi jasno kako to pravno izgleda, znači naslijedio bi stan i na njemu imam hipoteku koja je na ime nekog tko više nema ništa sa stanom? Mislim da je pokojnik suduznik..

 Dogovorio bi se nešto s tom osobom, ali zanima me kakvi rizici mi, ako da, u tom raspletu prijete?

smatram da bi bilo pametnije odreći se stana tj. nasljedstva.

dug za koji je upisana hipoteka ne zastarjeva. ako korisnica kredita (u čiju korist je upisana hipoteka) ne plaća kredit banka može prodati stan radi namirenja duga. hipoteka ostaje i ako se mjenja vlasnik stana 30-etak tisuća eura nije mala svota. tome dodaj i kamate. dali stan vrijedi toliko? a šta je sa ostalim dugovima ostavitelja?  

provjeri sa bankom stanje hipoteke. ako je moguće traži brisanje hipoteke?

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, bovu je napisao:

smatram da bi bilo pametnije odreći se stana tj. nasljedstva.

provjeri sa bankom stanje hipoteke. ako je moguće traži brisanje hipoteke?

glavna stvar zašto se vjerojatno ne bi odrekao nasljedstva je jer sam dobar s tom osobom, bivšim bračnim drugom, i jer znam da je taj hipotekarni  kredit zapravo velikom većinom koristio pokojnik, pa bi ga namirio isto tako većinom od prodaje stana, koji je u rijeci i ima 78 kvadrata i računam da vrijedi najmanje 60.000 eura, mozda 65, a da su dugovi svi zajedno oko 50-55.

a što bi uopće mogao jednostrano obrisati hipoteku ako je pokojnik bio suduznik bivšem vanbračnom drugu? onda bi ostavio njega s ogromnim kreditom za koji je većinom, znam sigurno, odgovoran pokojnik. teško bi to iz moralnih razloga uradio, no pitam načelno?

 

 

i još ovo: da li bi se, u slučaju kad bi se ja odrekao ipak nasljedstva da izbjegnem navedene razne rizike, taj bivši vanbračni drug mogao nekako izvući iz kredita? npr. da prestane plaćati kredit i da je nezaposlen nekoliko mjeseci i nema druge imovine, da li bi se banka namirila zapljenom stana? (kojem bi vlasnik tad mislim bio grad)... tako da bivši vanbračni drug nakon nekog vremena bude na miru, da se moze opet zaposliti i normalno zivjeti, ja izbjegnem rizike i svi sretni? ili to nije tako jednostavno?

 

sad već zasipam pitanjima, ali kad me krenulo: "pokojnik" će to nazalost tek biti za koji tjedan ili mjesec, ali stvar je izvjesna pa... je li kasno da se npr. ugovorom o dozivotnom izdrzavanju pojednostave stvari? tako da odmah dobijem taj stan samo s tom hipotekom, a drugi dugovi (još jedan manji kredit i dugovi po karticama) ostanu za nasljedstvo kojeg bi se u tom slučaju potpuno odrekao? ili bi ga te druge banke uspješno sudski poništile onim nečim o "nesavjesnom raspolaganju imovinom" il kak se već zove, s obzirom na kratki vremenski razmak?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Gljivi je napisao:

sad već zasipam pitanjima, ali kad me krenulo: "pokojnik" će to nazalost tek biti za koji tjedan ili mjesec, ali stvar je izvjesna pa... je li kasno da se npr. ugovorom o dozivotnom izdrzavanju pojednostave stvari? tako da odmah dobijem taj stan samo s tom hipotekom, a drugi dugovi (još jedan manji kredit i dugovi po karticama) ostanu za nasljedstvo kojeg bi se u tom slučaju potpuno odrekao? ili bi ga te druge banke uspješno sudski poništile onim nečim o "nesavjesnom raspolaganju imovinom" il kak se već zove, s obzirom na kratki vremenski razmak?

zašto sa budućim pokojnikom nebi sklopio ugovor o doživotnom uzdržavanju (ili dosmrtnom).

predpostavljam da nema drugih nasljednika.

stan bi dobio po ugovoru (pravnim poslom) ali sa hipotekom. nebi  bio nasljednik i nebi odgovarao za dugove pokojnika. dug po kreditu vratiš ili otplaćuješ rate kredita. kad isplatiš kredit tražiš brisovno očitovanje (od bavke ) radi brisanja hipoteke.

nemožeš se selektivno odreči nasljedstva a pogotovo dugova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , bovu je napisao:

zašto sa budućim pokojnikom nebi sklopio ugovor o doživotnom uzdržavanju (ili dosmrtnom).

predpostavljam da nema drugih nasljednika.

stan bi dobio po ugovoru (pravnim poslom) ali sa hipotekom. nebi  bio nasljednik i nebi odgovarao za dugove pokojnika. dug po kreditu vratiš ili otplaćuješ rate kredita. kad isplatiš kredit tražiš brisovno očitovanje (od bavke ) radi brisanja hipoteke.

nemožeš se selektivno odreči nasljedstva a pogotovo dugova.

a što nije da drugi sitniji vjerovnici kad bi na taj način ostali bez mogućnosti naplate ovrhom (jer druge imovine osim stana nema) relativno lako mogu traziti poništenje tog ugovora i moguće uspjeti u tome, samo ako se sjete u roku godine dana (ili tri)? ili to moze samo drugi zakonski nasljednik? (kojeg nema, jedini sam)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , Gljivi je napisao:

a što nije da drugi sitniji vjerovnici kad bi na taj način ostali bez mogućnosti naplate ovrhom (jer druge imovine osim stana nema) relativno lako mogu traziti poništenje tog ugovora i moguće uspjeti u tome, samo ako se sjete u roku godine dana (ili tri)? ili to moze samo drugi zakonski nasljednik? (kojeg nema, jedini sam)

dužnici ne mogu pokrenuti sudski postupak protiv osobe koja nije živa. ako ta osoba nema nasljednika postupak nije moguće voditi. 

umrla osoba nema pravnu osobnost i ne može biti stranka u postupku.

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija