Jump to content

Kada ostavina nije istinita


franko23

Preporučene objave

Pozdrav,

 

interesira me što učiniti u slučaju kada se u vlasničkim listovima koje imam za ostavinsku raspravu kod j.b. uskoro, navodi "kuća" i "zgrada" koje više ne postoje, tj. srušene su za vrijeme rata i iza njih nje ostalo ni pola cigle. Nema niti jednog ikakvog traga, a kamoli ruševine. Nekako mi je čudno dijeliti nepostojeću imovinu?

 

Postoji li ikako način da se one isključe iz te sve mase i dijeli se samo zemlja.

 

Isto tako, s obzirom na narušene odnose, i velik broj nasljednika (2 djece i 7 unučadi od 2 umrle djece), i čestice koje se kreću od 1.000m2 do 15.000m2 poljoprivrednog zemljišta, na kraju neće preostati ništa nego da svi budu upisani u tim svojim idealnim dijelovima na svaku česticu. No, ukoliko bi se došlo do dogovora, bi li se odmah mogao kod j.b. napraviti i dogovor o fizičkoj podjeli pojedinih čestica i njihovih granica, ili će to morati ići posebno? Mogu li se uopće cijepati čestice koje su poljoprivredne? Ili samo ona gdje je bila neka građevina?

A ako ne bi ili dogovora, bi li npr. otežanje jednog nasljednika moglo dovesti do toga da podjele fizičke nikada i ne dođe?

 

hvala!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, franko23 je napisao:

Pozdrav,

 

interesira me što učiniti u slučaju kada se u vlasničkim listovima koje imam za ostavinsku raspravu kod j.b. uskoro, navodi "kuća" i "zgrada" koje više ne postoje, tj. srušene su za vrijeme rata i iza njih nje ostalo ni pola cigle. Nema niti jednog ikakvog traga, a kamoli ruševine. Nekako mi je čudno dijeliti nepostojeću imovinu?

 

očito je u vlasničkom listu upisana zgrada. u katastarskom planu je ucrtana zgrada.

nasljeđuje se zemljište i ono što je na njemu .

zbog upisanog vlasništva i ucrtane kuće vrijednost zemljišta je veča.

nakon ostavinske (ili prije ) nasljednici se mogu dogovoriti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , franko23 je napisao:

 

a kako se dogovoriti prije ostavinske? neki ugovor, ili obični dogovor na papiru bi bio dovoljan?

ako neko od nasljednika želi izgraditi kuću (koja je upisana. bez plaćanja davanja za upisanu kvadraturu) ostali nasljednici napišu izjavu o odricanju od nasljedstva, potišu i predaju nasljednik koji će prihvatiti nasljedstvo za svotu po dogovoru. ako nema dogovora prodate nasljedstvo i djelite novac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

hvala!

 

e ovako izgleda da ce bit moguc dogovor tj. sporazum između sunasljednika.

sazvano je prvo ročište kod j.b. no neće moći svi prisutvovati, od 9 samo 2 sunasljednika.

mene intersira je li moguće napraviti sporazum u kojem bi svi sunasljednici dogovorili podjelu ovakvu npr.:

parcela 1 - 1/2 sunasljedniku A, 1/2 sunasljedniku B

parcela 2 - 1/1 sunasljednicku C

parcela 3 -  1/3 sunasljedniku A, 2/3 sunasljedniku B

parcela 4 - 3/4 sunasljedniku A, 1/4 sunasljedniku C

dakle, odredit suvlasničke dijelove po parcelama sporazumno (neka bi imala više suvlasnika, neka samo jednog) naravno to bi bili idealni suvlasnički dijelovi tek kasnije bi se moglo ići u cijepanje koliko ja shvaćam?

tu također podjela ne prati kako bi zakonu nasljedili već netko bi naslijedio više a netko manje neg što ga pripada po zakonu. ako se oni dogovore i sporazume to je okey i može se unijeti u rješenje o nasljeđivanju?

kakvu formu mora imati taj sporazum s obzirom da svi sunasljednici ga neće moć izjaviti usmeno na ostavinskoj raspravi? ako su sunasljednici u drugim državama (bih, njemačka) hoće li svoj potpis na sporazumu morati ovjeriti kod tamošnjih j.b.

onda sporazum s opisanom podjelom bi svi potpisali. je li potpisi idu na jedan dokument ili svatko bi trebao imati primjerak kod sebe i onda bi j.b. u drugim zemljama potvrdio njegov potpis na tom primjerku?

hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija