Jump to content

Punomoć za registraciju vozila i dr.


Andrija Katalenić

Preporučene objave

Priznaje li se punomoć kojom se prenose široka vlasnička prava nad motornim vozilom kao obvezujuća?

Konkretno, jedna fizička osoba bi radi odsutnosti iz RH prenijela na drugu fizičku osobu svoja prava upravljanja vozilom, osiguranja vozila, tehničkog pregleda, registracije vozila, otuđenja vozila itd... ali prodaja toj drugoj fizičkoj osobi nije opcija. Je li to moguće? Treba li neka posebna punomoć ili je dovoljna slobodna forma?

 

Hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mora mu dati tzv. specijalnu punomoć da:

- Da u njegovo ime i za njegov račun izvrši prijavu tehničkog pregleda i registraciju vozila;

- Da u njegovo ime i za njegov račun obavi registraciju vozila;

- Da u njegovo ime i za njegov račun registrira vozilo, vodi pregovore oko prodaje vozila, sklopi ugovor o kupoprodaji vozila te preuzme kupovninu za vozilo;

- Da ga zastupa pred nadležnim tijelom za registraciju vozila;

- Da u njegovo ime i za njegov račun poduzima sve pravne radnje u upravnom postupku u stanici za tehnički pregled vozila ili policijskoj upravi, a vezano za registraciju vozila.

Punomoć mora biti ovjerena od strane javnog bilježnika u RH. Punomoć izdana u inozemstvu mora biti u skladu s propisima zemlje izdavanja i nad ovjerena u hrvatskoj diplomatskoj misiji matične države ili nad ovjerena u diplomatskoj misiji matične države u RH ili nad ovjerena u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova.

- U postupku ovjere tehničke ispravnosti i produženja važenja prometne dozvole nisu prihvatljive punomoći sljedećeg sadržaja:

- Da upravlja vozilom u zemlji i inozemstvu;

- Da u njegovo ime i za njegov račun proda vozilo te preuzme kupovinu;

- Da koristi vozilo u zemlji i inozemstvu;

- Da ga zastupa pred sudovima i drugim državnim tijelima u zemlji i inozemstvu.

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Željac 047!

Imaš možda neku poveznicu gdje je to propisano?

I još nešto - kako se mogu prenijeti ova prava, za koja je navedeno da spadaju u neprihvatljiv sadržaj punomoći?

- Da upravlja vozilom u zemlji i inozemstvu;

- Da u njegovo ime i za njegov račun proda vozilo te preuzme kupovinu;

- Da koristi vozilo u zemlji i inozemstvu;

Da pojasnim, vlasnik je u inozemstvu a prenio bi sva prava koja ima nad vozilom na drugu osobu u RH (glavnina: tehnički pregled i registriranje, upravljanje, zastupanje u kupoprodaji).

uređeno: od Andrija Katalenić
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Andrija Katalenić je napisao:

Da pojasnim, vlasnik je u inozemstvu a prenio bi sva prava koja ima nad vozilom na drugu osobu u RH (glavnina: tehnički pregled i registriranje, upravljanje, zastupanje u kupoprodaji).

Sa generalnom punomoći u prilogu obavio sve što se tiće prvog i daljnjih TP, porezne, prijenosa u MUP-u. Dio o upravljanju u inozemstvu služi za ono što je Sivko naveo, no pol.službenici iz država bivše zajedničke nisu pravili problem ni s ovakovom punomoći (ne kažem da ne mogu) valjda zato što mogu pročitati što piše.

Ono što vas možda buni je da sa specijalnom punomoći o upravljanju ili prodaji se ne može vršiti TP i predradnje, no ako je to dio generalne punomoći kao u prilogu, da.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima.

Ovo što je sivko stavio sam jednom vadio, takvu punomoć, trebala mi je za put u drugu državu gdje ne razumiju jezik. Nema veze radi li se o državi članici EU, potrebno je za sve, službeno je tako.

Dobro kaže Spitfire, neslužbeno punomoć nije potrebna ako se putuje u stranu državu gdje razumiju jezik a time i pročitati dokumente. Nedavno me zaustavila policija u BiH, prošao sam bez problema bez punomoći. Ako bi se baš zainatili vjerujem da bi mogli stvarati probleme oko toga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

Pozdrav,

da ne otvaram novu temu, pitat ću ovdje. Kupila bi auto iz oglasa, auto je u drugom gradu. Uplatila sam depozit po ponudi, a ostatak će novca dati prijatelj koji ide po auto umjesto mene jer sam bolesna. Zanima me, kakvu punomoć mu moram dati da on auto registrira, odradi tehnički i prepiše na moje ime? Osobnu ću mu naravno dati, a na internetu nalazim samo punomoć za upravljnje tuđim vozilom u inozemstvu. Ovdje se radi konkretno o Zagrebu i Sl. Brodu.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , marinica21 je napisao:

kakvu punomoć

Imate je par objava iznad, kliknite na Predlošci by Spitfire, te ne mora biti ovjerena kod JB. Bitno je da je i posebno stavljeno "-obavljati TP i predradnje TP" jer bez toga je oni neće prihvatiti. Možete na početku dodati -"potpisati kupoprodajni ugovor o kupnji motornog vozila", koje ćete onda navesti ispod pod opisom vozila.

Oportuno je napraviti nekoliko kopija jer će jedna ostati prodavatelju s KU, a stanica za TP će uzeti original.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija