Jump to content

Pitanje u vezi invalidske mirovine


patrickjane

Preporučene objave

Pozdrav,

Moj otac je dragovoljac Domovinskog rata. 5 i pol godina je bio u vojsci. Staža osiguranja ima 14 godina. Trenutno ima 64 godine, a prije 5 mjeseci dobio je karcinom pluća. Zanima me postoji li mogućnost da dobije invalidsku mirovinu s obzirom na to da nema dovoljno staža. Koje su mu mogućnosti uopće?

Unaprijed se zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za invalidsku ima uvjet staza a taj je:

" Ako je djelomični ili potpuni  gubitak radne sposobnosti  nastao zbog bolesti i / ili ozljede izvan rada prije navršenih 65 godina života, pravo na invalidsku mirovinu osiguranik stječe ako mu  navršeni mirovinski staž pokriva najmanje jednu trećinu radnog vijeka.
Radni vijek računa se od 20. godine života, a odnosi se na broj punih godina od dana kada je osiguranik navršio 20 godina života do dana nastanka djelomičnog ili potpunog gubitka radne sposobnosti. "

Kad treba navrsiti 65 godina.

Sa 65 godina starosti po starom braniteljskom zakonu (clanak 31. stavak 3.), ali i po novom braniteljskom zakonu (clanak 49. stavak 3.) ima pravo na najnizu braniteljsku mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, patrickjane je napisao:

Pozdrav,

Moj otac je dragovoljac Domovinskog rata. 5 i pol godina je bio u vojsci. Staža osiguranja ima 14 godina. Trenutno ima 64 godine, a prije 5 mjeseci dobio je karcinom pluća. Zanima me postoji li mogućnost da dobije invalidsku mirovinu s obzirom na to da nema dovoljno staža. Koje su mu mogućnosti uopće?

Unaprijed se zahvaljujem

Poštovani patricijske,

Dobar odgovor od malogcovjeka ali molim Vas zaboravite invalidsku mirovinu za svog oca.

Na svoj 65. rodjendan ostvaruje pravo na minimalnu starosnu braniteljsku mirovinu. Iznos te mirovine mu može biti i do 3.600 kn ako je svo razdoblje rata proveo u borbenom sektoru.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija