Jump to content

Rastava braka i podjela imovine


zprgome7

Preporučene objave

Pozdrav, u fazi sam predrastave. Više ne živimo zajedno i nema nade da će se stanje izmijeniti na bolje. Imamo troje maloljetne djece koja su trenutno "leteća" između mene i nje. Živjeli smo u obiteljskoj kući 16 godina koja je bila na mojim roditeljima a od prije 5 godina je prepisana na mene i sestru.Jedan od razloga rastave,osim ovoga što me vara već dvije godine je i taj što je ona u zadnje 2 godine digla kredita i na kreditnim karticama preko 200 000 kuna.Mene zanima jer ja ne znam na što je ona potrošila te novce kako se na to gleda prilikom podijele imovine? Kakva su njena prava jer je kuća naslijeđena i šta se dešava s tim njenim enormnim dugovima? Napomena da ona ima stalan posao i redovna primanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , zprgome7 je napisao:

Pozdrav, u fazi sam predrastave. Više ne živimo zajedno i nema nade da će se stanje izmijeniti na bolje. Imamo troje maloljetne djece koja su trenutno "leteća" između mene i nje. Živjeli smo u obiteljskoj kući 16 godina koja je bila na mojim roditeljima a od prije 5 godina je prepisana na mene i sestru.Jedan od razloga rastave,osim ovoga što me vara već dvije godine je i taj što je ona u zadnje 2 godine digla kredita i na kreditnim karticama preko 200 000 kuna.Mene zanima jer ja ne znam na što je ona potrošila te novce kako se na to gleda prilikom podijele imovine? Kakva su njena prava jer je kuća naslijeđena i šta se dešava s tim njenim enormnim dugovima? Napomena da ona ima stalan posao i redovna primanja.

Ako je kuća naslijeđena, kako opisujete, onda je ona Vaše osobno vlasništvo i nije predmet bračne stečevine...

Dugovi se dijele popola (na jednake djelove), jer se isti, također, tretiraju kao bračna stečevina, ako su nastali za vrijeme trajanja bračne zajednice, baš kako Vam je napisao i poštovani virtalni, no to se sudskim putem rješava jesu li utrošeni za rješavanje tekućih obiteljskih problema ili na nešto drugo...

To što ona ima stalni posao i redovita primanja ne mjenja stvar, jer se zakoni primjenjuju na sve jednako, "tako bi barem trebalo biti", no...., kažem, sve će se to na sudu iskristalizirati i riješiti ako dogovor nije moguć, a razvidno je da, nažalost, nije....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

postovani, posto je moja supruga iz prethodnog braka izasla bez ikakvih potrazivanja i icega, zanima me da li moze se teretiti sadasnja bracna stecevina koja je zaradena iskljucivo mojim radom , ako je supruga bila jamac u gotovinskom kreditu koji je trenutno u sporu. tacnije da li moze nasa bracna stecevina biti ikako terecena sa ovrhom iz neke prosle bracne zajednice.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , virtalni je napisao:

Moze, ali samo za 1/2 vlasnistva koje bi predstavljalo njenu imovinu iz bracne stecevine...

Ali uz uvijet sudskog rješavanja i podjele sadašnje bračne stečevine, jer se nezna što predstavlja sadašnju bračnu stečevinu dok sud to ne utvrdi i podijeli u postupku...

Jedino da se sami dogovorite i upišete u ZK kao suvlasnici svako u 1/2 dijela....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, zprgome7 je napisao:

 ona u zadnje 2 godine digla kredita i na kreditnim karticama preko 200 000 kuna.Mene zanima jer ja ne znam na što je ona potrošila te novce kako se na to gleda prilikom podijele imovine? Kakva su njena prava jer je kuća naslijeđena i šta se dešava s tim njenim enormnim dugovima? Napomena da ona ima stalan posao i redovna primanja.

ona je digla kredit i obvezna je vračati ga (ili jamci). ako je kredit utrošen za zajedničke potrebe u braku (trošak kućanstva, uređenje i opremanje kuće, školovanje djece...) on spada u bračnu stečevinu. ona bi trebala sudu podnijeti prijedlog za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine. temeljem dokaza sud odlučuje dali je kredit bračna stečevina ili ne. dali se djeli 1/2 i 1/2 ili ga samo ona otplaćuje.

ali ti možeš tražiti 1/2 svote utrošene za plaćanje kredita dok ste živjeli zajedno i u braku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Znači ona može tražiti xx iznos za trošak kućanstva ako sam dobro razumio a ja mogu tražiti 100 000 kuna od tih 200 000? Kako sve račune ja plaćam i plaćam ih putem internet bankarstva sve to mogu podnesti. Isto tako ja imam auto na svoje ime i sada bi ga prodao,a još uvijek nije počeo brakorazvodni postupak. Kakva je situacija u tom slučaju? Može ona tražiti iznos od prodaje auta?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , zprgome7 je napisao:

Znači ona može tražiti xx iznos za trošak kućanstva ako sam dobro razumio a ja mogu tražiti 100 000 kuna od tih 200 000? Kako sve račune ja plaćam i plaćam ih putem internet bankarstva sve to mogu podnesti. Isto tako ja imam auto na svoje ime i sada bi ga prodao,a još uvijek nije počeo brakorazvodni postupak. Kakva je situacija u tom slučaju? Može ona tražiti iznos od prodaje auta?

Može tražiti iznos od prodaje zajedničke imovine, da.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija