Jump to content

Služnost puta


medion

Preporučene objave

Pozdrav...imam pitanje u vezi prava služnosti puta

Nasljedili smo česticu na kojoj je uknjiženo pravo služnosti kolnog puta radi sprovoda stoke i pješačkog puta do susjedne kuće,pa me zanima dali se tim putem smije voziti motornim vozilima - automobil,kamion,traktor itd...i dali se to pravo odnosi samo na vlasnika ili može svatko tuda prolazit kako mu paše?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 32 minuta, medion je napisao:

Pozdrav...imam pitanje u vezi prava služnosti puta

Nasljedili smo česticu na kojoj je uknjiženo pravo služnosti kolnog puta radi sprovoda stoke i pješačkog puta do susjedne kuće,pa me zanima dali se tim putem smije voziti motornim vozilima - automobil,kamion,traktor itd...i dali se to pravo odnosi samo na vlasnika ili može svatko tuda prolazit kako mu paše?

Pokušajte malo opsežnije objasniti situaciju.

Kakav je to put, tko se sve njime koristi i kako (prolazi pješice, vozi), u čiju korist je upisana služnost, itd.

Nadalje, kakva je to čestica (oranica, gradilište, čestica sa nekom kućom), koristi li sada netko česticu i je li koristio i ostatak čestice?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

služnost je upisana u korist susjedima za prolaz do njihove kuće (u širini 2,5m)pošto nemaju drugi prilaz na cestu,a na teret naše parcele.riječ u biti da taj put prolazi kroz naše dvorište...znači na obje čestice su kuće.pošto u katastru piše da je prolaz namijenjen za pješački put i sprovod stoke -mene zanima dali se može netko treći koji nije vlasnik tuda voziti i dali mogu zabraniti istima prolaz...znači ako netko dođe susjedima u posjetu dali može vozilom preći preko našeg dvorišta ili treba ostaviti vozilo negdje drugdje i onda proći pješice

 

, felixx je napisao:

Kakav je to put, tko se sve njime koristi i kako (prolazi pješice, vozi), u čiju korist je upisana služnost, itd.

Nadalje, kakva je to čestica (oranica, gradilište, čestica sa nekom kućom), koristi li sada netko česticu i je li koristio i ostatak čestice?

evo probao sam malo detaljnije objasniti situaciju pa Vas molim za odgovor,hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, medion je napisao:

služnost je upisana u korist susjedima za prolaz do njihove kuće (u širini 2,5m)pošto nemaju drugi prilaz na cestu,a na teret naše parcele.riječ u biti da taj put prolazi kroz naše dvorište...znači na obje čestice su kuće.pošto u katastru piše da je prolaz namijenjen za pješački put i sprovod stoke -mene zanima dali se može netko treći koji nije vlasnik tuda voziti i dali mogu zabraniti istima prolaz...znači ako netko dođe susjedima u posjetu dali može vozilom preći preko našeg dvorišta ili treba ostaviti vozilo negdje drugdje i onda proći pješice

Ako je upisana samo služnost za pješački put i sprovod stoke, onda se ni susjed ni njegovi gosti ne bi smjeli tuda voziti. 

Služnost se odnosi i na druge koji vašem susjedu dolaze u goste, ali biste se vi trebali jasno usprotiviti , tj. 'postaviti se kao gazda u svom dvorištu' ako takvi gosti rade nered, buku, neprimjereno se ponašaju ili vrijeđaju. 

Na ulaz u dvorište s obje strane možete postaviti kapiju i zaključati ju, a susjedu dajte ključ samo za pješački ulaz. Ako bude dolazilo do konfliktnih situacija, postavite oko kuće kamere, ili na neki drugi način učinite prolaz 'neugodnim'.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , felixx je napisao:

Ako je upisana samo služnost za pješački put i sprovod stoke, onda se ni susjed ni njegovi gosti ne bi smjeli tuda voziti. 

Služnost se odnosi i na druge koji vašem susjedu dolaze u goste, ali biste se vi trebali jasno usprotiviti , tj. 'postaviti se kao gazda u svom dvorištu' ako takvi gosti rade nered, buku, neprimjereno se ponašaju ili vrijeđaju. 

Na ulaz u dvorište s obje strane možete postaviti kapiju i zaključati ju, a susjedu dajte ključ samo za pješački ulaz. Ako bude dolazilo do konfliktnih situacija, postavite oko kuće kamere, ili na neki drugi način učinite prolaz 'neugodnim'.

a ta širina od 2,5 metra?dali mora biti uvjek slobodna?jer neki dan smo ostavili auto na ulazu u dvoriste,pa nam je susjed poslao policiju kao da mi branimo da ljudi dolaze k njemu i slično...sad prijeti da će nas tužiti...kakvi su mogući ishodi ako idemo na sud?nije mi do toga da se tužakam,nego samo hoćemo mir i poštivanje u vlastitom dvorištu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, medion je napisao:

a ta širina od 2,5 metra?dali mora biti uvjek slobodna?jer neki dan smo ostavili auto na ulazu u dvoriste,pa nam je susjed poslao policiju kao da mi branimo da ljudi dolaze k njemu i slično...sad prijeti da će nas tužiti...

Pa ako imaju samo služnost pješačkog puta, otkud mu ideja da bi se susjedi trebali do njega voziti? Susjed si je vjerojatno uzurpirao neka prava prije nego ste vi to naslijedili.

Vozi li se susjed tim putem?

Što su rekli policajci?

Koliko često tom susjedu dolaze ti gosti? Ima li on kakvu djelatnost? Ili društvo dolazi cugati? Rade li gosti nered? Prolaze po noći?

 

Citiraj

kakvi su mogući ishodi ako idemo na sud?nije mi do toga da se tužakam,nego samo hoćemo mir i poštivanje u vlastitom dvorištu.

Svakakvi su ishodi mogući.

Imate li kakvu skicu, kopiju katastarskog plana kako to izgleda, vaša i njihova čestica, i put?

Ima li taj susjed mogućnost ići kojim drugim putem? Prilaz prometnici?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje po istoj temi.

Zemljiste 2 hektara sam trajno prodao i kupcu dao pravo provoza sa polj. strojevima preko mog dvorista i svojih cestica, do sada njegove zemlje u sirini od 6m i u duzinu 120m. Isto zavedeno i stoji upisano u gruntovnici. Ja sam vlasnik puta 1/1 samo je upisana sluznost za prevoz do njegove zemlje.

Da li u slucaju njegove prodaje zemljista trecoj osobi, mogu zabraniti provoz?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Draganec je napisao:

Pitanje po istoj temi.

Zemljiste 2 hektara sam trajno prodao i kupcu dao pravo provoza sa polj. strojevima preko mog dvorista i svojih cestica, do sada njegove zemlje u sirini od 6m i u duzinu 120m. Isto zavedeno i stoji upisano u gruntovnici. Ja sam vlasnik puta 1/1 samo je upisana sluznost za prevoz do njegove zemlje.

Da li u slucaju njegove prodaje zemljista trecoj osobi, mogu zabraniti provoz?

Ne

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija