Jump to content

može li majka od kćeri tražiti plaćanje stanarine


Potočnica

Preporučene objave

Poštovani, molim vas za pomoć, savjet…

Može li majka (cca 67 god.) tražiti kćer koja s njom živi (cca 47.godina, zaposlena) plaćanje stanarine ili tražiti da se ista iseli iz kuće i na koji način? Mislim, s obzirom da su u srodstvu, kćer u kući oduvijek živi… Što bi to značilo za majku? Plaćanje poreza? Kakve bi obaveze prema kćeri imala kao najmodavac?

Nisam pametna trebam li ići u širinu problema…, ako netko želi pomoći, poslat ću mu cijelu priču porukom.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema zakonu djeca imaju pravo stanovati sa roditeljima (i su-posjedovnu zaštitu) pa bilo kakvo traženje iseljavanja može uspjeti jedino u sudskom postupku.

Prema istom zakonu uzdržavanje je dužnost i obveza roditelja i djece, pa tje tako punoljetno dijete dužno uzdržavati raoditelja koji nije sposoban za rad a nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru!

Majka je navikla živjeti skromno, naučila pretakati iz šupljeg u prazno, mirovina nije minimalac, ima nešto vrta, tako da nije da nema sredstva za život, no kćer koja s njom živi i ima višestruko veću plaću, ne sudjeluje ravnopravno u kućanstvu, a kamoli razmjerno primanjima. No čak ni to nije razlog mom upitu.

Problem je kuća koja nije za ništa drugo nego za rušiti, rekla bih da je i pomalo opasna za život (instalacije). Postoji mlađa kćer, koja je u podstanarstvu s dvoje maloljetne djece, kreditno sposobna i voljna i željna zajedno sa starijom sestrom izgraditi pristojnu kuću, adekvatnu za njih tri + klinci, no starija sestra pasivno-agresivno to onemogućava; niti se želi maknuti, niti sudjelovati u gradnji, niti želi iznijeti svoje stavove, želje… ne želi razgovarati, šuti, povlači se iz razgovora.

Sve ih drži u pat poziciji, godinama, a vrijeme prolazi – majka je bolesna, odustaje od života, a stvarno je zaslužila nadu i da te godine koje su joj ostale živi pristojno.

Ne znam. Palo mi je na pamet dovest ju pred gotov čin – jedan dan samo srušit kuću, pa nek starija bira hoće li graditi ili seliti i pustit mlađu da izgradi mami i sebi. Ali, ako postoji manje radikalan način, voljela bih znati.

Ne znam je li bitno za priču – ja sam treća kćer, živim s mužem i klincima u kući njegovih roditelja, mislim da je u redu da tu ulažem, a ne mogu si priuštiti sjediti na dvije stolice. Kako izgleda, u dogledno vrijeme će se situacija popraviti, al to je golub na grani, dok se ne dogodi ne postoji, a i ako se dogodi, moglo bi biti kasno. Uostalom, otezanjem svi gube. Kako bilo, ja sam im jasno dala do znanja, ukoliko krenu u izgradnju, odričem se bilo čega vezano za kuću i zemljište, tako da to ne bi smjelo biti kočnica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mda, sve se najbolje i najjednostavnije rješava razgovorom, no kako ga ovdje nema ili se izbjegava dovođenje pred gotov čin bi bio i na način da se istoj da do znanja  ili će se izjasniti što bi i kako ili se sklapa ugovor o dosmrtnom uzdržavanju (ako je majka vlasnica, a vi bi se ionako odrekli) sa kćeri koja ima volju uložiti u kuću. Možda je to malo "trgne".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Potočnica je napisao:

Poštovani, molim vas za pomoć, savjet…

Može li majka (cca 67 god.) tražiti kćer koja s njom živi (cca 47.godina, zaposlena) plaćanje stanarine ili tražiti da se ista iseli iz kuće i na koji način? Mislim, s obzirom da su u srodstvu, kćer u kući oduvijek živi… Što bi to značilo za majku? Plaćanje poreza? Kakve bi obaveze prema kćeri imala kao najmodava.

 

kči je punoljetna i radi. zakonski majka je ne mora je uzdržavati.

majka je vlasnik kuće i može tražiti  plaćanje najma i djela režija ili iseljenje kćerke koja ne doprinosi kućanstvu.

treba joj ponuditi ugovor o najmu (pismeno). ako odbije sklopiti ugovor ili primiti pismeno vlasnica kuće može tražiti deložaciju i plaćanje najma unazat 5 godina + kamate. malo je komplicirano i dugotrajno.

kao vlasnik nekretnine majka može sa bilo kojom ćerkom sklopit ugovor o dosmrtnom uzdržavanju i prenijeti toj kćerki kuću u vlasništvo. druge dvije kćeri nebi imale pravo potraživat nužni dio.

navedena solucija bila bi puno bolja za majku.

kasno sam uočio da i Spritfire predlaže sličan prijedlog.

 

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, ovo bi moglo pomoći, hvala i Spitfire i Bovu!

Definitivno nikom nije cilj ulaziti u dugotrajne procese, cilj je izgraditi pristojnu kuću svima, a sama naplata stanarine tome ne bi doprinijela (mama više ni ne može dobiti odgovarajući kredit, a mlađa sestra opet ne može dići koliko bi trebalo za sve to).

No, sad mi se otvaraju nova pitanja?

Može li majka s obadvije kćeri sklopiti ugovor o (ravnopravno podijeljenom) uzdržavanju i uvjetovati im izgradnju kuće? Po meni bi to bilo nekako najfer, al ne znam koliko je moguće, te bili i u tom slučaju starija sestra imala prostora za izmotavanje i otezanje.

Druga je solucija da majka i mlađa kćer potpišu ugovor – tada mlađa kćer već po potpisivanju ugovora može upravljati nekretninom? Da li tada starija kćer gubi pravo na su-posjedovnu zaštitu?

I može li tada mlađa kćer sa starijom potpisati kakav ugovor, ukoliko se ova ipak odluči sudjelovati u gradnji (dakle, sad bi ugovor bio u svrhu zaštite starije sestre)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osvježavam temu :) ,

, Potočnica je napisao:

Može li majka s obadvije kćeri sklopiti ugovor o (ravnopravno podijeljenom) uzdržavanju i uvjetovati im izgradnju kuće? Po meni bi to bilo nekako najfer, al ne znam koliko je moguće, te bili i u tom slučaju starija sestra imala prostora za izmotavanje i otezanje.

Druga je solucija da majka i mlađa kćer potpišu ugovor – tada mlađa kćer već po potpisivanju ugovora može upravljati nekretninom? Da li tada starija kćer gubi pravo na su-posjedovnu zaštitu?

I može li tada mlađa kćer sa starijom potpisati kakav ugovor, ukoliko se ova ipak odluči sudjelovati u gradnji (dakle, sad bi ugovor bio u svrhu zaštite starije sestre)?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mozete vi nikoga na ni sto prisiliti!! Ako cak ta osoba nesto i potpise, i ovjeri kod javnog biljeznika, i dalje niste sigurni po pitanju ikakovih dogovora, jer u slucaju ne ispunjavanja iste preuzete osobe, ne preostaje vam nista drugo doli tuzbe, naknade troskova, itd... sto je sve upitno kada i kako bi se naplatili uz kolike troskove postupka...

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Virtalni, hvala što ste se uključili. Hvala na upozorenju, al o tome ćemo razmišljati kad do toga dođe, a neće doći. U najgorem slučaju, plan je da se dio postojeće kuće sruši, starijoj sestri ostavi dio te stare kuće, kad već tako želi, dok će dio ići mami za garsonijeru, a preko svega toga (i dijela stare kuće i mamine garsonijere) stan za drugu sestru i njene klince. Dakle, to je zadnje do kud smo spremne ići, neće biti nikakvih tužbi. No prije toga, jednostavno moramo pokušati uključiti i nju u tu priču - kakva god da je, sestra nam je i želimo da i njoj bude dobro. Molim vas odgovore na gore postavljena pitanja, da mogu mami dati koje su joj opcije, pa neka ona odluči što će. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija