Jump to content

Stečaj potrošača i alimentacija


sssunceee

Preporučene objave

Moje je pitanje koliko dugo stečajni povjerenik može na posebno otvorenom računu zadržavati isplatu alimentacije?

Zvala sam bivšeg supruga zbog neisplate alimentacije i duga za alimentaciju za nekoliko godina (pokrenuta 2013. g.) i on mi je rekao da stečajni povjerenik čeka povratak sutkinje s godišnjeg (što bi bilo da je godinu dana na bolovanju?) jer smatra da alimentacija nema prednost pred ostalim vjerovnicima i želi da mu bivši suprug iz zaštićenog dijela primanja plati 300,00 kuna za njegovu naknadu.

Već drugi mjesec kćer mi ne dobiva alimentaciju iako je bivši suprug dobio svoje dvije plaće na zaštićeni račun?!

Zvala sam poslodavca i poslodavac je novac za dvije plaće uplatio na ovršeni račun koji je dobio u obavijesti od FINE, ali stečajni upravitelj već puna dva mjeseca ne isplaćuje nikome ništa.

Rješenje o stečaju potrošača (za bivšeg supruga) je izdano 27. studenog 2017. godine a vidjela sam ga ne e-oglasnoj ploči suda. Dakle, pravomoćno je oko 15.12.2017.

Zakon o stečaju potrošača kaže:

Članak 71.

(1) U razdoblju provjere ponašanja na povjerenika prelazi pravo raspolaganja imovinskim pravima koja ulaze u stečajnu masu potrošača, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

(2) Povjerenik raspolaže imovinskim pravima u ime i za račun potrošača.

(3) Potrošač prenosi na povjerenika pravo raspolaganja imovinskim pravima izjavom o ustupu koju je dužan dati na zapisnik pred sudom i u kojoj je dužan navesti je li imovinskim pravima iz stavka 1. ovoga članka već prije raspolagao.

(4) U izjavi o ustupu potrošač je dužan izjaviti da je suglasan s time da se sva primanja, naknade i darovi koji nisu izuzeti od ovrhe u skladu s odredbama Ovršnog zakona isplaćuju na poseban transakcijski račun iz članka 42. ovoga Zakona.

Članak 24.

(1) Postupak stečaja potrošača je hitan.

Članak 42.

(1) Povjerenik je dužan otvoriti poseban transakcijski račun kod financijske institucije za svakog pojedinog potrošača nad kojim je otvoren stečaj u skladu s nalogom suda.

(2) Poseban račun iz stavka 1. ovoga članka povjerenik mora otvoriti najkasnije prvi dan nakon što ga je sud imenovao.

 

 

(3) Preko posebnog računa iz stavka 1. ovoga članka povjerenik može samo primati uplate i obavljati isplate koje se odnose na upravljanje i raspolaganje stečajnom masom....

 

Članak 24. kaže da je postupak hitan, stečajni povjerenik je račun otvorio, ali novac ne isplaćuje! Smije li on to tako raditi?

 

uređeno: od sssunceee
obavijest o novom postu na temu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sssunceee je napisao:

Moje je pitanje koliko dugo stečajni povjerenik može na posebno otvorenom računu zadržavati isplatu alimentacije?

Zvala sam bivšeg supruga zbog neisplate alimentacije i duga za alimentaciju za nekoliko godina (pokrenuta 2013. g.) i on mi je rekao da stečajni povjerenik čeka povratak sutkinje s godišnjeg (što bi bilo da je godinu dana na bolovanju?) jer smatra da alimentacija nema prednost pred ostalim vjerovnicima i želi da mu bivši suprug iz zaštićenog dijela primanja plati 300,00 kuna za njegovu naknadu.

Već drugi mjesec kćer mi ne dobiva alimentaciju iako je bivši suprug dobio svoje dvije plaće na zaštićeni račun?!

Zvala sam poslodavca i poslodavac je novac za dvije plaće uplatio na ovršeni račun koji je dobio u obavijesti od FINE, ali stečajni upravitelj već puna dva mjeseca ne isplaćuje nikome ništa.

Rješenje o stečaju potrošača (za bivšeg supruga) je izdano 27. studenog 2017. godine a vidjela sam ga ne e-oglasnoj ploči suda. Dakle, pravomoćno je oko 15.12.2017.

 

pogrešno smatra. alimentacija (uzdržavanje djeteta) ima prednost u odnosu na ostale ovrhe i tražbine.

ako je pravomoćnom sudskom odlukom određena je alimentacija zašto ne pokreneš ovrhu? pokreni ovrhu a on neka misli svoje. zastara je 10 godina od pravomoćnosti sudske odluke.

potraži besplatnu pravnu pomoć u uredu državne uprave( alimentacija).

ako je pokrenut osobni stečaj očito nema nekrenine (upisano na njegovo ime) koje bi ovršila.

obrati se nadležnom općinskom državnom odvjetništvu ( prema mjestu prebivališta korisnika alimentacije).

kad mu zaprijeti kazna zatvora naći će novac. 

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Hvala na odgovoru, ali nismo se razumjeli. Pokrenula sam ovrhu još 2014. godine u FINI. Bivši suprug je povremeno radio i tada bi kći dobila alimentaciju. On je i tražio da pokrenem ovrhu jer se bojao da zbog dugova neće moći plaćati alimentaciju.

Međutim, 2017. g. pokrenuo je stečaj potrošača jer ima i drugih dugovanja.

Krajem 11/2017 donijeto je rješenje o stečaju potrošača. Poslodavac mu je prilikom isplate plaće za 11/2017, 12/2017 i 01/2018 uredno uplatio novac za alimentaciju na ovršeni račun.

Dakle nije problem ni poslodavac, ni bivši suprug koji je suglasan da plaća alimentaciju, problem je stečajni upravitelj koji drži novce na njegovom blokiranom računu i ne isplaćuje alimentaciju.

Da li je moguće dastečajni upravitelj namjerno ne isplaćuje alimentaciju i čeka da se riješi žalba B2 Kapitala, iako bi alimentacija trebala imati prednost?

Da li da se obratim sudu s požurnicom? Što se radi u takvim slučajevima?

 Koliko sam čitala Zakon o stečaju potrošača čl. 24 kaže da je postupak stečaja hitan?!

uređeno: od sssunceee
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , sssunceee je napisao:

Dakle nije problem ni poslodavac, ni bivši suprug koji je suglasan da plaća alimentaciju, problem je stečajni upravitelj

ili je problem stečajni upravitelj ili oni koji donose dvosmislne i nedorađene zakone....

 

prije 17 sati , sssunceee je napisao:

Da li da se obratim sudu s požurnicom? Što se radi u takvim slučajevima?

u trenutnj situacij je jedino što možeš se podneskom obratiti sudu da ti stečajni ne uplaćuje aalimentaciju pa češ vidjeti obrazloženje suda....

 

prije 17 sati , sssunceee je napisao:

čl. 24 kaže da je postupak stečaja hitan?!

pojam  hitnosti njima je različit nego tebi....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U večernjem listu od prije dva ili tri dana pisalo je da se prilikom proglašenja osobnog stečaja obustavlja i isplata alimentacije.

Još sam se malo začudio jer mi je odmah palo na pamet da će mnogi od ovih što odbijaju plaćati ići za tom solucijom.

Evo linka:

https://www.vecernji.hr/vijesti/ovrsni-zakon-osobni-bankrot-crne-tocke-upravitelji-1227498

I skraćeno:

http://prntscr.com/ij6g9w

E sad, što, kako zašto, nemam pojma...možda zna netko objasniti ovo.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , sssunceee je napisao:

Da!

Ni kriva, ni dužna, već tri mjeseca osjećam to na vlastitoj koži.

Hvala na linkovima! Svako mi je mišljenje dobro došlo prije pisanja podneska.

što prije napisati podnesak jer nemaa drugog rješenja.....usput nitko ti ne brani napisati i ministarstvu ili ministru mail i pitati ih jel to njihova briga za djecu i blokirane i da ako oni imaju vremena rastezati sa zakonima ,da ti nemaš....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sam se registrirala na ovu stranicu.Prošli tjedan sam dobila rješenje o pokretanju Bankrota potrošača.

Danas mi je stigao dopis od stečajnog upravitelja koji traži da mu pošaljem troškove života i još neke podatke Nije mi jasno na koje troškove on misli!? da li realne,mislim na one koje bi trebala imati a da dostojanstveno živim ili za životarenje?  Naime ja sam bez posla i ne raspolaže nikakvim nekretninama... Pomaže mi obitelj i to je sve što imam od života na žalost.Uskoro krećem na tečaj preko zavoda za zapošljavanje i za vrijeme obrazovanja dobivati ću nekih 1300 kn.Sada mi nije jasno hoću li ja taj novac dobiti ili će mi ga povjerenik uzeti!? Inače ta,sredstava preko zavoda su izuzeta od ovrhe.Koliko sam shvatila ja sama ne mogu dizati ništa s računa a s druge strane nije mi jasno kako onda doći do tih novaca? Imali netko takvo iskustvo? 

uređeno: od Honeste vivere
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
, Mister-X je napisao:

što prije napisati podnesak jer nemaa drugog rješenja.....usput nitko ti ne brani napisati i ministarstvu ili ministru mail i pitati ih jel to njihova briga za djecu i blokirane i da ako oni imaju vremena rastezati sa zakonima ,da ti nemaš....

Poslala sam požurnicu 06.03.2018. i 30.04.2018.g.

Drugu požurnicu sam poslala i na znanje predsjednici suda.

Do danas nisam dobila nikakav odgovor! :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, sssunceee je napisao:

Poslala sam požurnicu 06.03.2018. i 30.04.2018.g.

Drugu požurnicu sam poslala i na znanje predsjednici suda.

Do danas nisam dobila nikakav odgovor! :(

nažalost to ti je jedino što možeš pravno.........

, Mister-X je napisao:

pojam  hitnosti njima je različit nego tebi....

kao što vidiš iz prethodnog odgovora nisam drugo ni očekivao....jednostavno je to naša stvarnost....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Dobila sam odgovor čeka se odluka Županijskog suda zbog žalbe jednog od vjerovnika tj. B2 Kapitala.

Mogu li poslati podnesak na žalbu, iako je proteklo 11 mjeseci od žalbe B2 Kapitala?

Saznala sam da se žalio  B2 Kapital jer je bivši suprug u planu otplate naveo da će njima i još trima vjerovnicima vratiti 0% duga. U žalbi B2 Kapital navodi da je morao navesti neki postotak povrata duga, a ne 0%.

Pažljivo sam čitala Zakon i vidim da navodi da se za pomoć može tražiti stručna pomoć posrednika tj. FINE za ispunjavanje plana otplate što je bivši suprug i tražio i dobio pomoć djelatnice FINE.

Smatram da nije njegova krivica što na planu otplate piše 0%. Rekao je gospođi u FINI da ne želi ništa platiti nikome, pa ni B2 Kapitalu već samo alimentaciju jer se alimentacija i uzdržavanje ne mogu izbrisati nakon završetka stečajnog postupka.

Ona mu je čak i popunila plan otplate, a on ga je potpisao. Ni jednom riječi nije upozoren od strane FINE (posrednika)  da ne može staviti 0%, ali ni na ročištu na Općinskom sudu sutkinja to nije smatrala problemom.

Sad ispada da je to temelj za žalbu B2Kapitala iako se nisu pojavili, ni dostavili svoje prijedloge za izmjenu plana otplate ili obavijest da se ne slažu s planom otplate.

Stari, ali i novi Zakon o stečaju potrošača u čl. 16 st. 4 kaže: 

(4) Vjerovnici su ovlašteni pisanim putem savjetovalištu dostaviti svoje prijedloge za izmjenu ili dopunu plana ispunjenja obveza najkasnije u roku od 30 dana od dana objave poziva iz stavka 1. ovoga članka. Dostavljeni prijedlozi objavljuju se na mrežnoj stranici Financijske agencije.

B2 kapital to nije napravio, već se nakon rješenja Općinskog suda  žalio Županijskom sudu.

Nije li B2 Kapital, kao i ostali vjerovnici koji se nisu žalili, propustio mogućnost za žalbu jer nije dostavio prijedlog za izmjenu ili obavijest da se ne slažu s planom otplate u izvansudskom postupku kod FINE?

Meni je u interesu dobiti alimentaciju za djecu koja je blokirana već godinu dana na računu jer ju čekamo od 2010. godine.

Zanima me kakve su šanse da nam presudom Županijskog suda B2 kapital uzme dio alimentacije koju je prije pokretanja stečaja potrošača FINA  redovno uplaćivala djeci na njihove TR u banci?

  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, sssunceee je napisao:

Nije li B2 Kapital, kao i ostali vjerovnici koji se nisu žalili, propustio mogućnost za žalbu jer nije dostavio prijedlog za izmjenu ili obavijest da se ne slažu s planom otplate u izvansudskom postupku kod FINE?

to što nije dostavio očitovanje pred finom se smatra da se protivi...ali to je sad posve nebitno jer je već postupak završio i kod suda....ako se nisu očitovali pred sudom to se smatra da se slažu s planom ...međutim kod njega je koliko sam shvatio proglašen stečaj...po nekoj logici ako je stečaj proglašen večina vjerovnika je bila protiv njegovog plana (jel to točno?).....i sad više nije bitno ništa od svega toga....jer je stečaj proglašen i povjerenik sa sredstvima raspolaže i uplaćuje svima pomalo...b2 se mogao žaliti iako ne znam šta uopče s žalbom mogu postiči...ali ti rastežu rješavanje problema.....ali i kad sve ovo završi puno je nepoznanica u tom stečaju šta i kako će to funkcionirati oko alimentacije...jednostavno taaj stečanji zakon je napravljen tako samo da se kaže da postoji ,a to što ima tisuće problema s njim nikoga nije briga...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , sssunceee je napisao:

Mogu li poslati podnesak na žalbu, iako je proteklo 11 mjeseci od žalbe B2 Kapitala?

Kakav bi podnesak poslali?

prije 1 sat , sssunceee je napisao:

Stari, ali i novi Zakon o stečaju potrošača u čl. 16 st. 4 kaže: 

(4) Vjerovnici su ovlašteni pisanim putem savjetovalištu dostaviti svoje prijedloge za izmjenu ili dopunu plana ispunjenja obveza najkasnije u roku od 30 dana od dana objave poziva iz stavka 1. ovoga članka. Dostavljeni prijedlozi objavljuju se na mrežnoj stranici Financijske agencije.

B2 kapital to nije napravio, već se nakon rješenja Općinskog suda  žalio Županijskom sudu.

B2 Kapital je bio ovlašten, ali nije bio dužan pismeno se očitovati, a kasnije je samo iskoristio svoje pravo na žalbu.

prije 1 sat , sssunceee je napisao:

Nije li B2 Kapital, kao i ostali vjerovnici koji se nisu žalili, propustio mogućnost za žalbu jer nije dostavio prijedlog za izmjenu ili obavijest da se ne slažu s planom otplate u izvansudskom postupku kod FINE?

Da je ovako kako tumačite, tada bi sud sam odlučio o njihovoj žalbi, i spis se uopće ne bi slao na Županijski sud.

Prije 23 minuta, Mister-X je napisao:

kad sve ovo završi puno je nepoznanica u tom stečaju

Apsolutno se slažem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  , sssunceee je napisao:

Mogu li poslati podnesak na žalbu, iako je proteklo 11 mjeseci od žalbe B2 Kapitala?

Kakav bi podnesak poslali?

Da, krivo pitanje?

Trebam li (jer sam zakonski zastupnik) poslati podnesak, iako je već vjerojatno prekasno?

 

Podnesak bi bio vezan za slijedeće članke Zakona:

Poziv za pripremno ročište

Članak 48.

 (3) Poziv za pripremno ročište sadržava poziv vjerovnicima da se očituju na plan ispunjenja obveza u roku od 30 dana od objave poziva za pripremno ročište na mrežnoj stranici e-oglasna ploča sudova.

(4) Vjerovnici čije tražbine nisu sadržane u popisu imovine i obveza niti su pri izradi plana ispunjenja obveza uzete u obzir mogu zahtijevati njihovo namirenje samo ako su u roku od 30 dana od objave poziva za pripremno ročište podnijele zahtjev za dopunu ili izmjenu popisa. U pozivu za pripremno ročište sud će upozoriti na pravne posljedice koje će nastupiti zbog propuštanja roka za podnošenje zahtjeva za dopunu ili izmjenu popisa.

                                                                                 Prihvaćanje plana

Članak 50.

(1) Ako se vjerovnik u roku od 30 dana od objave poziva za pripremno ročište nije izjasnio o planu ispunjenja obveza, smatra se da je dao svoj pristanak na plan.

(2) Ako nijedan vjerovnik nije uskratio pristanak na plan ispunjenja obveza, smatra se da je plan prihvaćen.

(3) Ako je koji od vjerovnika uskratio pristanak na plan ispunjenja obveza, potrošač može izmijeniti plan ispunjenja obveza u roku koji odredi sud. U tom slučaju sud će odgoditi pripremno ročište i ponoviti poziv za pripremno ročište u skladu s člankom 47. ovoga Zakona.

(4) Prihvaćeni plan unosi se u zapisnik i ima učinak sudske nagodbe.

 

Stečaj je otvoren i zatvoren. Žalba B2 Kapitala je nakon zatvaranja stečaja. 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija