Jump to content

Zamjenska građevina - značenje fraze "bitno ne mijenja"


kixkix

Preporučene objave

Da li negdje (pravilnik?) postoji preciznije objašnjenje fraze "bitno ne mijenja" iz objašnjenja pojma "zamjenska građevina" iz Zakona o gradnji:

Zamjenska građevina u smislu stavka 2. ovoga članka je nova građevina izgrađena na mjestu ili u neposrednoj blizini mjesta prethodno uklonjene postojeće građevine unutar iste građevne čestice, odnosno obuhvata u prostoru kojom se bitno ne mijenja namjena, izgled, veličina i utjecaj na okoliš dotadašnje građevine.

Ne pitam za sebe, nego me zanima što bi sve moglo jednog dana "niknuti" na susjednoj čestici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , kixkix je napisao:

Da li negdje (pravilnik?) postoji preciznije objašnjenje fraze "bitno ne mijenja" iz objašnjenja pojma "zamjenska građevina" iz Zakona o gradnji:

...kojom se bitno ne mijenja namjena, izgled, veličina i utjecaj na okoliš dotadašnje građevine.

Ne razumijem kakvo preciznije objašnjenje očekujete?

U samoj definiciji vam sve piše.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim na to što znači "bitno".

Tehnički, pojam "bitno" može značiti bilo što ukoliko nije vezan za fizičke veličine koje je moguće izmjeriti.

Kada npr. razlika u veličini prozora postaje "bitna"?
Da li su "bitne" apsolutne razlike ili relativne? Npr. 5 m2 razlike na tlocrt od 100 m2 nije isto što i na tlocrt od 20 m2.
Kada visina zamjenske građevine postaje "bitno" različita od originalne? Za 1m, 2m, cijeli kat?

Ili banalnije, da li je boja fasade "bitna"? Npr. ljubičasta fasada u odnosu na bijelu je poprilično različita, no da li je "bitna"? Meni kao susjedu takve zgrade bi bila jako bitna, ha, ha, ha!

Razumijete? :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , kixkix je napisao:

Mislim na to što znači "bitno".

Tehnički, pojam "bitno" može značiti bilo što ukoliko nije vezan za fizičke veličine koje je moguće izmjeriti.

Kada npr. razlika u veličini prozora postaje "bitna"?
Da li su "bitne" apsolutne razlike ili relativne? Npr. 5 m2 razlike na tlocrt od 100 m2 nije isto što i na tlocrt od 20 m2.

Razmišljate o nebitnim stvarima. 

Bitno vam je kad vam tu netko napravi kafić, autolakiraonu, ili neki muzički studio.

 

Citiraj

 

Kada visina zamjenske građevine postaje "bitno" različita od originalne? Za 1m, 2m, cijeli kat?

Ili banalnije, da li je boja fasade "bitna"? Npr. ljubičasta fasada u odnosu na bijelu je poprilično različita, no da li je "bitna"? Meni kao susjedu takve zgrade bi bila jako bitna, ha, ha, ha!

Razumijete? :D

 

Većina stvari koje pitate općeniti je regulirana grašđevinskim normama, urbanističkim planom uređenja i sl.

Neki UPU reguliraju boje fasade koje su dopuštene/preferiraju se, ali u praksi baš i ne znam za slučaj da se nekom izvan neke zaštićene jezgre ili kulturnog spomenika uspjelo nametnuti kakve boje fasadu mora imati ( u RH, vani to zna biti drugačije)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, felixx je napisao:

Razmišljate o nebitnim stvarima. 

Bitno vam je kad vam tu netko napravi kafić, autolakiraonu, ili neki muzički studio.

 

Pretpostavljam da se ipak ne igrate riječima.

Mislim da me niste shvatili.

Moja poanta je da pojam "bitno" sam po sebi ne znači ništa konkretno i podložan je slobodnoj interpretaciji.

Različitim ljudima su bitne različite stvari.
Različitim referentima će ista razlika imati različitu težinu - možda kojem referentu dodatni kat ne bude "bitan".

Nadao sam se da negdje postoji pravilnik koji to preciznije definira.
Čini se da ne postoji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
, kixkix je napisao:

Pretpostavljam da se ipak ne igrate riječima.

Mislim da me niste shvatili.

Moja poanta je da pojam "bitno" sam po sebi ne znači ništa konkretno i podložan je slobodnoj interpretaciji.

Različitim ljudima su bitne različite stvari.
Različitim referentima će ista razlika imati različitu težinu - možda kojem referentu dodatni kat ne bude "bitan".

Nadao sam se da negdje postoji pravilnik koji to preciznije definira.
Čini se da ne postoji.

I mene zanima isto. Puno toga je tu podložno slobodnoj interpretaciji referenta.. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I nije baš jer se to bitno odnosi na propise važeće u odredbama za provođenje prostornog plana.

Tako isti uglavnom propisuju da se zamjenska građevina na česticama jednakim ili večim od propisanih može izvoditi po pravilima za novu gradnju (vel.čestice, kig, kis...), s time da se postojeći parametri veći od propisanih mogu zadržati bez povečanja, te izvođenje zamjenske građevine je moguće i na česticama manjim od propisanih za novu gradnju uz uvjet da se zadrži tlocrtni oblik, veličina te broj etaža postojeće zgrade.

Dakle, može se desiti ukoliko veličina čestice, te ostali uvjeti za gradnju nove građevine dopuštaju, da se zamjenska građevina poveća u okviru tih uvjeta, ili se gradi identična ako je čestica manja od propisanih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Spitfire je napisao:

I nije baš jer se to bitno odnosi na propise važeće u odredbama za provođenje prostornog plana.

Tako isti uglavnom propisuju da se zamjenska građevina na česticama jednakim ili večim od propisanih može izvoditi po pravilima za novu gradnju (vel.čestice, kig, kis...), s time da se postojeći parametri veći od propisanih mogu zadržati bez povečanja, te izvođenje zamjenske građevine je moguće i na česticama manjim od propisanih za novu gradnju uz uvjet da se zadrži tlocrtni oblik, veličina te broj etaža postojeće zgrade.

Dakle, može se desiti ukoliko veličina čestice, te ostali uvjeti za gradnju nove građevine dopuštaju, da se zamjenska građevina poveća u okviru tih uvjeta, ili se gradi identična ako je čestica manja od propisanih.

ako sam dobro razumio, imam staru gradevinu legalnu s dozvolom(gradena prije 1968) u ruševnom stanju, mogu raditi zamjensku istih gabarita (iako i pojam gabariti je nejasan) ili vecu ako je to dozvoljeno po prostornom planu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, Spitfire je napisao:

U biti da.

Riječ gabariti kao takova nije bitna jer je pp određena največa katnost, visina građevine, smještaj na čestici, udaljenost od reg.pravca, međa, kig, kis itd, što daje moguće mjere građevine.

ok super, razumijem sve. no ako je ta gradevina (koja je legalna, ima vodu,struju,kanalizaciju, kucni broj) na parceli koja je dijelom Z3 a dijelom M1, što onda? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Spitfire je napisao:

Znaći prenamjena pp nije uspjela ili se još uvijek čeka?

Onda eventualno prema onome što je određeno za manju česticu.

Prenamjena tesko da ce proc bez vecine u gradskom vijecu.. a sanse za to su minimalne i nikakve.. 

kako mislite prema onome sto je odredeno za manju cesticu? Radi se o jednoj cestici

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Contador je napisao:

kako mislite prema onome sto je odredeno za manju cesticu? Radi se o jednoj cestici

 

prije 10 sati , Spitfire je napisao:

izvođenje zamjenske građevine je moguće i na česticama manjim od propisanih za novu gradnju uz uvjet da se zadrži tlocrtni oblik, veličina te broj etaža postojeće zgrade.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Spitfire je napisao:

Ja vam mogu odgovarati općenito bez uvida u konkretan slučaj. Za sve ostalo bi vam točnije rekli u upravnom odjelu. A možete zatražiti lokacijsku informaciju (cca 40 kn košta) gdje bi vam bilo točno određeno što se može i kako.

Imam lokacijsku informaciju i u njoj ne pise nista vezano za gradevine na njoj nego o cestici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lokacijska informacija sadrži namjenu prostora, da li se smije i što se smije graditi, pod kojim uvjetima te koji je prostorni plan na snazi. Također se u privitku dostavlja preslik relevantnih članaka odredbi za provođenje PP koji se odnose na zahvate na tome zemljištu. Prema tome nije nekakov problem doći do zaključka što se može, ako se može i kako. Naravno da u istoj neće pisati je li to građevina u obliku kruga, kocke ili što li već u toliko i toliko tlocrtne površine, ali će poslužiti ako ste zaista zainteresirani za gradnju ovl. projektantu da shodno tome uklopi želje i mogućnosti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Spitfire je napisao:

Lokacijska informacija sadrži namjenu prostora, da li se smije i što se smije graditi, pod kojim uvjetima te koji je prostorni plan na snazi. Također se u privitku dostavlja preslik relevantnih članaka odredbi za provođenje PP koji se odnose na zahvate na tome zemljištu. Prema tome nije nekakov problem doći do zaključka što se može, ako se može i kako. Naravno da u istoj neće pisati je li to građevina u obliku kruga, kocke ili što li već u toliko i toliko tlocrtne površine, ali će poslužiti ako ste zaista zainteresirani za gradnju ovl. projektantu da shodno tome uklopi želje i mogućnosti. 

Naravno, potpuno mi je jasno sto govorite. U ovom slucaju ona bi rekla sve da na toj cestici nije gradevina koja je legalna. Znaci cestica dijelom z3 s legalnom gradevinom. I sad je pitanje ako zelim sagraditi zamjensku, dali je moguce to sto sam pitao vezano za oblik s obzirom da se “bitno” odnosi na sto i u kojoj mjeri? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , Contador je napisao:

I sad je pitanje ako zelim sagraditi zamjensku, dali je moguce to sto sam pitao vezano za oblik s obzirom da se “bitno” odnosi na sto i u kojoj mjeri?

Pa to sam vam već iznad napisao. Ako sama lokacijska ne sadrži u svom privitku iz odredbi za provođenje i dio oko zamjenske građevine, obratiti ćete se upravnom odjelu za pojašnjenje ili ovl.arh uredu. Ja na daljinu mogu samo odgovoriti općenito jer riječi tipa "vjerovatno da" ili "možda" i sl. baš i ne volim koristiti u svojim odgovorima jer postoji previše upitnika za ono što je meni nepoznato, s obzirom na stvarno stanje na terenu, obliku čestice te odredbama za provođenje pp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Spitfire je napisao:

Pa to sam vam već iznad napisao. Ako sama lokacijska ne sadrži u svom privitku iz odredbi za provođenje i dio oko zamjenske građevine, obratiti ćete se upravnom odjelu za pojašnjenje ili ovl.arh uredu. Ja na daljinu mogu samo odgovoriti općenito jer riječi tipa "vjerovatno da" ili "možda" i sl. baš i ne volim koristiti u svojim odgovorima jer postoji previše upitnika za ono što je meni nepoznato, s obzirom na stvarno stanje na terenu, obliku čestice te odredbama za provođenje pp.

Po kojem pravilniku se izraduju planovi? Zanima me moze li netko privatnu i izgradenu parcelu staviti u z3 ? Postoji li zakon nekakav ili ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija