Jump to content

Kuća bez uporabne dozvole sa građevinskom dozvolom


barfly314

Preporučene objave

susjed je izgradi kuću na svojem terenu i ima građevinsku dozvolu. bilo prije cca 30 godina. cijelo vrijeme prolazi kroz dvorište čovjeka koji je meni prodao kuću.

izvijestio sam ga da mu zabranjujem prolaz, jer ima drugi prolaz jraj mog moj je zatvoren sa 2 vrata, a kraj moga je puta sličan prolaz, no eto, njemu je komotnije prolaziti tu.

tvrdi da je to njegova kuća od dede bila (moja) i da on tu prolazi desecima godina, iako je djed prodao tu kuću nekom, taj drugom, drugi trećem, meni treći.

može li dobiti uporabnu dozvolu? nema je jer nema izravan pristup sa javne površine. dakle, niti jedno "njegovo" pravo nije upisano u zk.

može li mu itko srušiti kuću iako ima građevinsku, ne i uporabnu i nije legalizirana kuća. u čemu ga sprečava to što nema uporabnu dozvolu?

kuća je uredno u katastru, zk i sl. no u zk piše da nema uporabnu - zabilježba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 46 minuta, barfly314 je napisao:

može li mu itko srušiti kuću iako ima građevinsku, ne i uporabnu i nije legalizirana kuća. u čemu ga sprečava to što nema uporabnu dozvolu?

kuća je uredno u katastru, zk i sl. no u zk piše da nema uporabnu - zabilježba.

U biti ne može. Prema prijašnjem zakonu (ZOPUG) to što je bilo upisano da nema uporabnu je bila oboriva predmnjeva. Smatralo se da je građevina s takovom zabilježbom građena bez akta na temelju kojeg se moglo pristupiti građenju, ali se uvijek moglo, ako je to potrebno u kakovom pravnom prometu ili drugom postupku,  dokazivati suprotno.

U ovom slučaju bi se dokazivalo građ.dozvolom koju i sami navodite da postoji.

I tu se postavlja pitanje, kako je ista izdana bez pristupa na javnu površinu. Pa bi se valjalo zapitati ne postoji li nekakova ne upisana služnost ili suglasnost koja bi imala utjecaja na mogući spor oko posjedovne zaštite poradi vaše zabrane prolaza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nema suglasnosti ni pisane ni nepisane. osim ako nije živući tadašnji vlasnik usmeno dozvolio gradnju preko sada moje kuće. svašta se u zk moglo do 2006, 

a što ako kuća nije rađena prema građevinskoj dozvoli? da li to itko kontrolira? ne može vjerojatno dobiti kredit i sl.

znači, pojeo vuk magare?

znači, dozvola za štalu, napraviš hotel i to je to?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , barfly314 je napisao:

cijelo vrijeme prolazi kroz dvorište čovjeka koji je meni prodao kuću.

izvijestio sam ga da mu zabranjujem prolaz, jer ima drugi prolaz jraj mog moj je zatvoren sa 2 vrata, a kraj moga je puta sličan prolaz, no eto, njemu je komotnije prolaziti tu.

Kakav je taj drugi prolaz? I čije vlasništvo?Javni put?

Ako je tvoje dvorište zatvoreno s dvoja vrata, kako prolazi? Zašto ne zaključaš?

Kako on prolazi? Pješice, ili autom? Prolazi li tuda stalno, ili koristi i drugi prolaz?

Kuda mu idu komunalije do kuće? (struja, voda , kanalizacija, plin, telefon,)

Čak i ako mu osporavaš prolaz, on bi mogao tužbom tražiti uspostavu prava služnosti prolaza i pozvati se da je to pravo oduvijek upražnjavao.

 

prije 5 sati , barfly314 je napisao:

može li dobiti uporabnu dozvolu? nema je jer nema izravan pristup sa javne površine. dakle, niti jedno "njegovo" pravo nije upisano u zk.

To što nema izravan pristup do prometnice (ili reguliran kroz služnost) moguće nije bio uvjet za dobivanje uporabne dozvole kad je građevinska izdana , ali danas jest uvjet za dobivanje uporabne dozvole.

 

prije 5 sati , barfly314 je napisao:

...a što ako kuća nije rađena prema građevinskoj dozvoli? da li to itko kontrolira? ne može vjerojatno dobiti kredit i sl.

znači, pojeo vuk magare?

znači, dozvola za štalu, napraviš hotel i to je to?

Na temelju građevinske dozvole uporabna se može ishoditi samo i jedino ako je objekat napravljen točno po dozvoli, i ništa nije dograđeno (čak niti veranda, trijem ili krovna kućica. Ako je pola metra veći, ne prolazi. Čak ni garaža naslonjena na kuću bi bila problem, jedino bespravni pomoćni objekt koji ne dodiruje kuću ne bi bio prepreka za dobivanje uporabne dozvole za kuću.

Čak i ako je objekt sagrađen točno po dozvoli, ali na krivom mjestu, tretirat će se kao bespravan . Još ako je do metar izmaknut a nije baš u neposrednoj blizini međe, to bi i prošlo, pogotovo ako je bilo korekcije katastarskih planova. Ali ako je par metara izmaknut, bespravan je taman da je svaka cigla po projektu.

 

 

Citiraj

u čemu ga sprečava to što nema uporabnu dozvolu?

 

Propisane su velike kazne za korištenje objekta koji nema uporabnu dozvolu. Te kazne se u pravilu nikad ne primjenjuju na obiteljske kuće, od kojih valjda polovina nema takvu dozvolu. Ali kad netko prijavi i ganja inspektore da ne popuštaju prijavljenome....

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , barfly314 je napisao:

nema suglasnosti ni pisane ni nepisane. osim ako nije živući tadašnji vlasnik usmeno dozvolio gradnju preko sada moje kuće. svašta se u zk moglo do 2006, 

Ja samo moram upozoriti na mogući razvoj događaja.

prije 10 sati , barfly314 je napisao:

a što ako kuća nije rađena prema građevinskoj dozvoli? da li to itko kontrolira?

Da, građevinska inspekcija. Ali postupaju po nekoj prijavi. Ne lutaju po RH i traže nelegalne objekte.

prije 10 sati , barfly314 je napisao:

znači, pojeo vuk magare?

znači, dozvola za štalu, napraviš hotel i to je to?

Ovo je malo pre karikirano, no sve ostalo vam je pojasnio poštovani Felixx.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moj put 1/1, ograđen je vratima još kada je njegov šukundjed bio vlasnik toga. ja otkupio suvlasnički dio putem dražbe i sada sam 1/1 vlasnik.

taj drugi put je cca 5 m iznad mog, ulazi se sa ulice, ima više suvlasnika, uzak je 1,8m i neupotrebljiv je i za što osim za prolaz pa ga koriste vlasnici još cca 5 kuća.

stvar služnosti mora imati realnu podlogu. zašto ne koristi taj put koji svi koriste? ima vrata na taj put iz kuće, doduše, ima i u moj vrt koji koristi, no to je napravio njegov šukundjed još. izmijenjalo se vlasnika...

on ima uru za vodu u mojem dvorištu, a ura je cca 1 m od javnog puta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , barfly314 je napisao:

moj put 1/1, ograđen je vratima još kada je njegov šukundjed bio vlasnik toga. ja otkupio suvlasnički dio putem dražbe i sada sam 1/1 vlasnik.

Najbolje je da mu postepeno onemogućite da tu prolazi. Prekopajte/preorite vrt sada do proljeća, onda posadite travu ili neko povrće... 

Nabavite nekog manjeg ali 'nabrijanog'  pesa koji puno laje pa ga stavite u taj dio dvorišta (obavezno pločicu ?pazi oštar pas!') :-D

prije 5 sati , barfly314 je napisao:

taj drugi put je cca 5 m iznad mog, ulazi se sa ulice, ima više suvlasnika, uzak je 1,8m i neupotrebljiv je i za što osim za prolaz pa ga koriste vlasnici još cca 5 kuća.

stvar služnosti mora imati realnu podlogu. zašto ne koristi taj put koji svi koriste? ima vrata na taj put iz kuće, doduše, ima i u moj vrt koji koristi, no to je napravio njegov šukundjed još. izmijenjalo se vlasnika...

Onda on ima prolaz. 

Ako dođe do tužbe, svakako uzeti odvjetnika, argumentirati da on ima put,  i tražiti ogromnu naknadu za služnost ukoliko bi se ista pokušala uspostaviti..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

+ u vidu "Onemogucavanja prolaza":

"napravite blato", psa, macke, kokosi, sto god...

cvijece kojega automatski zaljevaju prskalice, - mozete staviti senzor da pali automatsko zaljevanje cvjeca kada netko prolazi :)

2-3 reflektora, koja se pale kada netko prolaze,

kameru dvije, lazne ili prave...

postaviti natpis, snimanje video-audio zapisa...

nekog peseka koji obavlja nuzdu na tome djelu zemljista...

i sve ostalo sto vam padne napamet, a da bude unutar zakonski prihvatljivih granica

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je, ovo je konstruktivno. mislio sam i brodsku trubu kada prođe pored senzora, natrpati gnojiva kada me nema, lijepa naša puštati 100x za redom, staviti fax stroj i sam sebi slati fakseve u vrijeme sieste, uzgajati stršljenove, snimiti vjetrove (crijevne)... biti maštovit je kontra suda.

nego, tko i temeljem čega određuje naknadu temeljem služnosti?

prolaz 10 kn...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , barfly314 je napisao:

... brodsku trubu kada prođe pored senzora,

...natrpati gnojiva kada me nema,

...uzgajati stršljenove,

Vidim da ste shvatili poantu.

Ovo sa nekim alarmom je dobra ideja, samo mora biti tako složeno da se ne pali bez veze.  Gnoj... :-D  

hm, da stršljene baš nije uputno uzgajati, osim ako netko nađe način da ih pripitomi, u tom slučaju bi ja rado uzgajao i velociraptore :smijeh:   

Ali me ovo navodi na ideju da se postave košnice sa pčelama, ako za to postoje uvjeti. Izletna strana usmjerena na prolaz kojim bi susjed htio prolaziti, i naravno upozprenje 'pazi, pčele!'

 

 

Citiraj

nego, tko i temeljem čega određuje naknadu temeljem služnosti?

prolaz 10 kn...

Sud određuje , a na temelju zahtjeva vlasnika da se ocijeni umanjena vrijednost nekretnine zbog služnosti, kao i narušavanje mira posjeda vlasniku.

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija