Jump to content

Ima li smisla tužba upravnom sudu?


contral

Preporučene objave

Poštovani, ukratko ću objasniti problematičnu situaciju, a onda, nadam se, dobiti od vas korisne savjete.

Moja cura bila je na natječaju za radno mjesto u jednom ministarstvu. Na pismenom testiranju imala je 38 od 40 bodova. Kandidatkinja koja je dobila posao imala je 34 boda od 40. Na intervjuu je moja cura dobila 5,4 boda od 10 mogućih, a kandidatkinja koja je dobila posao 9,8 od 10. Drugim riječima, moja je cura izgubila za 0,4 boda, a presudan je bio intervju. Nakon primitka rješenja tražila je uvid u svoj test i test kandidatkinje koja je dobila posao. Prilikom uvida shvatila je da su slično ili identično odgovarale na pitanja komisije, ali je komisija različito bodovala odgovore. Primjerice, pitane su bi li radile prekovremeno. Obje su odgovorile da su već radile prekovremeno, i da im nije problem raditi prekovremeno u slučaju potrebe. Moja je cura za taj odgovor dobila 4 ili 5 bodova, a kandidatkinja koja je dobila posao 9 ili 10 bodova. Ista je stvar i s devet ostalih pitanja koja su bodovana na intervjuu.

S obzirom na gore navedeno, žalili smo se drugostupanjskom tijelu, objasnivši situaciju i istučući kako su riječima isti ili sadržajem jednaki odgovori na intervjuu bodovani različito. Da je samo jedan odgovor moje cure bodovan onako kako su bodovani odgovori kandidatkinje koja je dobila posao, moja bi cura bila ta koja bi imala ukupno više bodova. Jer, dok je moja cura dobivala za svoje odgovore  od 4 do 6 bodova, primljena kandidatkinja je za sve svoje odgovore dobila 10 bodova, osim za dva, za koja je dobila 9 bodova. Podsjetit ću, dale su riječima iste ili sadržajem iste odgovore.

Neki dan dobili smo rješenje drugostupanjskog tijela. Ono kaže da nije važno što je moja cura bila bolja na pismenom testiranju, jer se tako dobiveni bodovi zbrajaju s bodovima ostvarenim na usmenom testiranju, a da je ukupan zbroj bodova na strani kandidatkinje koja je i odabrana. Naravno, oni su to rekli pravničkim jezikom, no ovo je suština. Također su rekli da ostalo nije od utjecaja na provedeni postupak. E sad, prvi dio nama nije sporan, i mi se nismo žalili zbog toga. Naime, jasno nam je da intervju može biti presudan. Mi imamo problem s činjenicom da su jednaki odgovori na intervjuu bodovani različito. Na to se pak drugostupanjsko tijelo nije osvrnulo.

Sada smo pred dilemom. Hoćemo li tužiti upravnom sudu? Nekoliko nas stvari muči. Prva su troškovi. Zanima nas, i na to pitanje molim vas odgovor, koliki bi mogli biti troškovi postupka ne uspije li naša tužba, pa i koliko su troškovi postupka za ovakve stvari općenito. Osim toga, ima li smisla tužiti? Postoje li ikakve šanse da tužba uspije? Znam da komisija ocjenjuje znanja, sposobnosti, vještine, interese, profesionalne ciljeve i motivaciju kandidata, i da se ne moraju povoditi za pismenim testiranjem, no je li povreda postupka ako iste odgovore ocijene različito, i to toliko različito da zbog toga posao dobije druga osoba?

Eto. Nadam se da moje izlaganje nije bilo predugo. Svaki je savjet dobrodošao. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da se radi o nenovčanom tužbenom zahtjevu, sudska pristojba (ako ćete sami podnositi tužbu i pisati je) bi, po mom mišljenju, iznosila 500 kn na tužbu i 500 kn na presudu, dakle ukupno 1000 kn. Ako ne bude usvojen vaš zahtjev pa se budete morali žaliti, također na žalbu i presudu još ukupno 1000 kn. Ako ćete angažirati odvjetnika za zastupanje i pisanje tužbe, po Odvjetničkoj tarifi je to 500 kn po poduzetoj radnji.

Po mom osobnom mišljenju, ima smisla tužiti ako su stvari zaista ovakve kako ih opisujete, jer se bodovanjem na intervjuima zaista ovako manipulira kako bi posao dobila željena osoba, po mojim saznanjima. Treba izazvati sudsku praksu u ovakvim pitanjima i time dati do znanja tijelu koje je ovako radilo da to više ne smije činiti.

Međutim, prije toga savjetujem da svakako odgovore za koje tvrdite da su isti ili sadržajem slični date nekoj nepristranoj osobi (možda odvjetniku ili pravnom savjetniku) da ocijeni je li to zaista tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Jest, uistinu je bilo ovako. Nije to ništa neobično. I sam sam bio u sličnoj situaciji. Tada nije bilo u pitanju ministarstvo, već Grad Zagreb. Jednostavno, zakinu te na bodovima na intervjuu, kako bi njihova osoba mogla pobijediti, premda je imala manji broj bodova na pismenom testiranju. I ja sam se žalio i tražio uvid u svoj test i test osobe koja je dobila posao, no na moje su se traženje uvida oglušili, a žalbu su odbili. Na uvidu u testove nisam inzistirao, a na tužbu upravnom sudu nisam se odlučio jer sam pretpostavljao da su troškovi poveći, a vjerojatnost da ću time nešto postići malena. Bila mi je to nova situacija i bio sam naivan.

I upravo zbog tog iskustva, i naknadne pameti, inzistirao sam da moja cura traži uvid u pismene testove i bilješke komisije s usmenog testiranja. Kad je došla u kadrovsku službu i vidjela zatraženi materijal, šokirala se i, mislim, emotivnije reagirala negoli je trebala. Nije uslikala bilješke komisije, nije ih prepisala, već je zapamtila svoje odgovore i odgovore osobe koja je dobila posao na neka od pitanja. Bilo joj je mučno i htjela je što prije izići iz te zgrade. Odlučili smo se na žalbu, no ona je prošla kako je prošla.

Uglavnom, kadrovska služba vjerojatno još ima te materijale, pa mislim da bi ih se moglo nabaviti. Samo, gotovo sam siguran da će moja cura odbiti opet ići u to ministarstvo, a spomen na troškove tužbe samo će joj olakšati tu odluku. Naime, mislim da ona, zbog nepravde koja joj je učinjena, više ni ne želi tamo raditi, već samo želi odužiti postupak primanja u službu svoje protukandidatkinje. U najboljem slučaju, željela bi uzrokovati poništenje natječaja. Ja se pak želim boriti i dalje jer znam da smo u pravu.

Kako bilo, još jednom zahvaljujem na odgovoru. Pozdrav.

uređeno: od contral
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, contral je napisao:

Naime, mislim da ona, zbog nepravde koja joj je učinjena, više ni ne želi tamo raditi, već samo želi odužiti postupak primanja u službu svoje protukandidatkinje. U najboljem slučaju, željela bi uzrokovati poništenje natječaja. Ja se pak želim boriti i dalje jer znam da smo u pravu.

Htio sam na ovo ukazati, ali vidim da ste i sami svjesni nekih stvari.

Naime, jasno nam je svima da je tu ključnu ulogu odigrala veza nekog 'kuma' ili 'rodjaka'. Sve da cura sada i dobije taj posao, dočekala bi ju lako moguće odvratna radna atmosfera podmetanja, sabotiranja i bullinga.

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 38 minuta, contral je napisao:

U najboljem slučaju, željela bi uzrokovati poništenje natječaja. Ja se pak želim boriti i dalje jer znam da smo u pravu.

mislim da nečeš spriječiti prijem osobe jer oni će naajvjerojtnije nju zaposliti ,a upravni sud zna trajati godinama.....

da li trebaš ici u to,odnosno tvoja cura?....

da, ako želiš da daš doprinos borbi protiv uobičajenog načina zapošljavanja....i ne,ako želiš sačuvati živce i zdravlje jer češ na takve stvari nailaziti tokom cijelog života ...nažalost živimo u takvom društvu.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

S obzirom da se radi o nenovčanom tužbenom zahtjevu, sudska pristojba (ako ćete sami podnositi tužbu i pisati je) bi, po mom mišljenju, iznosila 500 kn na tužbu i 500 kn na presudu, dakle ukupno 1000 kn. Ako ne bude usvojen vaš zahtjev pa se budete morali žaliti, također na žalbu i presudu još ukupno 1000 kn. Ako ćete angažirati odvjetnika za zastupanje i pisanje tužbe, po Odvjetničkoj tarifi je to 500 kn po poduzetoj radnji.

Po mom osobnom mišljenju, ima smisla tužiti ako su stvari zaista ovakve kako ih opisujete, jer se bodovanjem na intervjuima zaista ovako manipulira kako bi posao dobila željena osoba, po mojim saznanjima. Treba izazvati sudsku praksu u ovakvim pitanjima i time dati do znanja tijelu koje je ovako radilo da to više ne smije činiti.

Međutim, prije toga savjetujem da svakako odgovore za koje tvrdite da su isti ili sadržajem slični date nekoj nepristranoj osobi (možda odvjetniku ili pravnom savjetniku) da ocijeni je li to zaista tako.

Još nisam čuo da je netko upravnom tužbom srušio natječaj u smislu nepravilnog pismenog/usmenog testiranja. Apsolutno svi pročelnici ili podobni kandidati svih općina u Hrvatskoj dobiju pitanja za pismeno testiranje i ista skromno riješe sa 100% točnošću. Inače biste imali nestranačke pročelnike u općinama. Takva sudska praksa bi doslovno uništila temelje korupcije u državi.

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, felixx je napisao:

Htio sam na ovo ukazati, ali vidim da ste i sami svjesni nekih stvari.

Naime, jasno nam je svima da je tu ključnu ulogu odigrala veza nekog 'kuma' ili 'rodjaka'. Sve da cura sada i dobije taj posao, dočekala bi ju lako moguće odvratna radna atmosfera podmetanja, sabotiranja i bullinga.

S ovim se slažem, nakon tužbe su svi mostovi obično spaljeni.

, gala385 je napisao:

Još nisam čuo da je netko upravnom tužbom srušio natječaj u smislu nepravilnog pismenog/usmenog testiranja. Apsolutno svi pročelnici ili podobni kandidati svih općina u Hrvatskoj dobiju pitanja za pismeno testiranje i ista skromno riješe sa 100% točnošću. Inače biste imali nestranačke pročelnike u općinama. Takva sudska praksa bi doslovno uništila temelje korupcije u državi.

Da, nažalost, ovo što sam istakla je pravni put koji valja poduzeti, ali sudska praksa upravnih sudova je notorno naklonjena upravnim tijelima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija