Jump to content

Kako do svojih stvari nakon razvoda? (nije podjela imovine)


Mortisha

Preporučene objave

Poštovani,

nužda me natjerala da vas zamolim za pravni savjet, budući da "teglim" na svojim plećima jedan dugogodišnji problem koji ne znam kako riješiti. Već sam tražila pravne savjete kod svoje odvjetnice, na policiji i na socijalnom, ali nitko mi nikada nije dao nikakv konkretan savjet, već me uvijek nagovaraju da zaboravim, pustim, da mu se umilim, i ne znam ni ja što sve nisam čula... Dakle, zbog učestalog psihičkog i fizičkog nasilja u braku doslovce sam jedne večeri, s malim djetetom i jednom torbom naših stvari, prije 5, 6 godina napustila supruga. Imala sam se gdje skloniti i bilo mi je dosta neprestano živjeti u strahu, a još gore da moje dijete sve te gadosti gleda. Budući da sam imala i pokćerku kojoj sam bila jedna i jedina mama, a i ona i njen otac nisu državljani RH, izašla sam im u susret i podnijela zahtjev za razvod braka tek 2014. kada su konačno sredili svoj status u RH. Napravila sam im i previše ustupaka i usluga, i jedino što sam dobila zauzvrat je da sam ispala - iskorištena glupača.... Od mog odlaska pa do danas, bivši suprug i dalje je u našem nekadašnjem podstanarskom stanu u kojem su gotovo sve moje stvari, od namještaja do velike knjižnice. Emotivno sam jako vezana uz svoje knjige, koje pomno biram i skupljam već 20 godina, i željela bih ih dobiti natrag. Nekoliko puta, kada bih ga uhvatila dobre volje, čak mi je i dozvolio da dođem u stan i uzmem svoje stvari, ali kada bih uspjela natrpati jedan ruksak ili kutiju knjiga, odjednom bi promjenio ponašanje i opet postao grub, tako da nikada nisam uspjela u potpunosti doći do svih svojih stvari. Neke su i nestale, kao npr. sva zlatnina od našeg djeteta koju je dobila od moje obitelji od rođenja do 5. godine života, a u grubo se radilo sigurno o oko 1000 eura vrijednosti. Njemu, naravno. Meni to nisu pare nego sam emotivno teško podnijela nestanak sveg tog zlata i dan danas mi je to zaista srcedrapajuće jer su sve to bili ipak vrijedni pokloni za našu kćer. Što se pak knjiga tiče... njemu ni na koji način nije stalo do toga, jer je tip koji u životu nije pročitao niti novine a kamoli neku knjigu. Ali moji pokušaji da mi dozvoli da dođem do svojih stvari daju mu prostora za manipulaciju i novo psihičko maltretiranje. Već danima ne spavam jer me nazvao jedne večeri da mi kaže da seli iz tog stana i da je sve moje stvari bacio u kontejner. Nisam mogla nikako to provjeriti, ali znam da je sposoban za takvo što. Svi mi govore da se oprostim od svih stvari koje su mi ostale u stanu, no lako je to reći, a teško učiniti.... Knjige su moja ljubav i moja profesija, to je moja osobna knjižnica, tamo su neki zaista rijetki primjerci, cijela lektira koju sam pripremala za našu kćer..... Čak je i ona, budući da sada ima 10 godina, pokušala uzeti neke knjige, ali joj nakon tog pitanja nije niti dozvolio da dođe kod njega u stan, već su se MORALI naći u pizzeriji. Uz sve to, od srpnja 2017. kćeri ne plaća alimentaciju, a već ima ovrhu na prijašnji dug, znam da radi i gdje radi i kolika mu je plaća, ali ne da, ponovo radi psihičke torture. Pokćerka je lani u ožujku također nakon dugog trpljenja pobjegla od njega.... Molim vas, ima li ikakvog pravnog načina da dođem do svojih stvari dok zaista ne nestanu u nepovrat? Unaprijed zahvaljujem. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako Vam ih neda na miran način, trebalii biste od suda zatražiti dozvolu da uzmete svoje stvari iz tog stana, a ako niti to ne prođe, Tužbom za utvrđivanje bračne stečevine u kojoj navedite te stvari kao osobnu imovinu, imovina koja nije stečena za vrijeme trajanja bračne zajednice, već je osobno Vaša....

Što se tiče plaćanja uzdržavanja, možete se obratiti ODO-u radi KD zanemarivanje prava djeteta utvrđenog pravomoćnom sudskom odlukom ili novom ovrhom temeljem ovršne isprave...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost, zaista su institucije u pravu, ne postoji standardizirani način putem kojega biste Vi mogli doći do svojih stvari, nikakav zahtjev ili pravni put, stoga je, ako nema mogućnosti dogovora, jedini put da utužite za povrat svojih stvari (prethodno neka ga odvjetnik pozove dopisom da mirnim putem iste preda), ja vjerujem da će svaki sudac naći simpatije za Vaš zahtjev. Puno sreće želim! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...
prije 24 minuta, Suzana1966 je napisao:

Predala sam odvjetnici da to rjesava,vidit cemo sta ce bit.

Ili će predaja biti dobrovoljna ili ćete svoja prava morati potraživati sudskim putem. Moguće da će druga strana bolje reagirati kad mu se obrati Vaš punomoćnik, možda razum ipak prevlada i izbjegnete sudski postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija