Jump to content

Porez na zakup poslovnog prostora između pravne i fizičke osobe?


Gyonin

Preporučene objave

Pozdrav,

Ne mogu nikako naći informacije za sljedeću situaciju.

Otvaram paušalni obrt i trebao bih sklopiti ugovor o zakupu poslovnog prostora. Zakupodavac je fizička osoba i ugovor bi trebao biti sklopljen između mog obrta kao pravne osobe i zakupodavca kao fizičke osobe.

Tko treba plaćati porez i koliko? (negdje sam pronašao da je iznos poreza 12% plus prirez, na iznos od 70% ukupnog iznosa zakupa, ali nije jasno tko to plaća)

Puno hvala na pomoći, tko god pomogne!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam na odgovarajućoj temi ali bih vas molila za pomoć.

Vlasnica sam poslovnog prostora, zakupnik je napustio prostor s 1.1.2018 i tako sam to i odjavila na poreznoj bez problema. Komunalnu naknadu za prostor Ugovorom obvezujemo zakupnika. Odlaskom u Grad receno mi je da ja kao vlasnik nastavljam plaćati komunalnu naknadu sljedecih 6 mjeseci iako je prostor prazan a ako iznajmim u međuvremenu da ceju mi to umanjiti za sljedecih 6 mjeseci kad prostor bude koristen.

Zanima me ako ja platim kao vlasnik 4 mjeseca komunalnu nakandu dok je prostor prazan i nakon toga sklopim Ugovor sa zakupnikom kome se onda odbija to sto sam placala? Posto zakupnik sam placa komunalnu naknadu.

Nadam se da sam bila jasna u objašnjenju.

Lp, Jelena

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vlasnik sam 3 poslovna prostora tako da sam imala problema sa ovrhama komunalne. Međutim po novom nakon sklapanja Ugovora odnosim isti na Grad, elektru, komunalno i čistoću te terete firmu koja je sklopila Ugovor za taj prostor. I za sada to odlicno funkcionira.

Medutim sada traže da placam komunalnu naknadu za prostor u kojem nikoga nema tj. prazan.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

prije 2 sati , Lelica84 je napisao:

Medutim sada traže da placam komunalnu naknadu za prostor u kojem nikoga nema tj. prazan.  

Komunalna naknada se plaća koristio se poslovni prostor ili ne.

prije 5 sati , Lelica84 je napisao:

Odlaskom u Grad receno mi je da ja kao vlasnik nastavljam plaćati komunalnu naknadu sljedecih 6 mjeseci iako je prostor prazan a ako iznajmim u međuvremenu da ceju mi to umanjiti za sljedecih 6 mjeseci kad prostor bude koristen.

No, kako je Zakonom o komunalnom gospodarstvu čl.23 propisano da predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave donosi odluku o komunalnoj naknadi kojom se obvezatno utvrđuju, među ostalim i opći uvjeti i razlozi zbog kojih se u pojedinim slučajevima može odobriti potpuno ili djelomično oslobađanje od plaćanja komunalne naknade, pa prema tome večina JLS u svojim Odlukama o komunalnoj naknadi propisuju da ukoliko se u poslovnom prostoru djelatnost ne obavlja dulje od 6 mj, istoj će se na zahtjev i uz predočen dokaz, koeficijent namjene umanjiti za 50%. 

Nadalje, kako se naknada naplaćuje vlasniku ili korisniku, u ovom slučaju umanjenje bi išlo

prije 2 sati , Lelica84 je napisao:

te terete firmu koja je sklopila Ugovor za taj prostor

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, Lelica84 je napisao:

Želite mi reć da ja svejedno ako odjavim poslovni prostor na poreznoj i na elektri brojilo i on je neaktivan da moram plaćat komunalnu naknadu za nesto sto nitko ne koristi???

 

Prije 4 minuta, Lelica84 je napisao:

Prebacim ga na paušal.

U tome slučaju, da. I dalje je to poslovni prostor za koje su JLS Odlukom odredile naknadu.

Što se tiće porezne, odjavom sa iste samo ste prestali biti obveznik naplate poreza u trenutku dok ne primate određeni novčani iznos za davanje u zakup prema ugovoru, te to nema veze sa kom. naknadom.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Lelica84 je napisao:

platim ponovno 80 kn za ukljucenje tog brojila

Kako nisam baš siguran da je to baš tako, valjalo bi se dodatno raspitati kod distributera.

Uglavnom, u tome slučaju bi ste mogli zatražiti potpuno oslobađanje od kom.naknade. Je li to slučaj za oslobođenje i kod vaše JLS trebalo bi proučiti spomenutu njihovu Odluku. Ili upitati iste.

Moram vam ovako odgovoriti jer koliko su sve Oluke JLS slične, ali i u nekim djelovima različite te ih ja ne mogu sve proučiti, a neke čak ni pronaći. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija