Jump to content

UPIT - ZGRADA


Paula29

Preporučene objave

Poštovani!

ne znam jesam li u dobro j rubrici postavila pitanje pa unaprijed se ispričavam.

 

Dakle, živimo u novijoj zgradi, visoko prizemlje i užasno puno vlage imamo i sad smo uredili stan tako da smo postavili izolaciju i sve 5 ali problem je i dalje što vlaga se širi sada po stropu i svaki majstor do sada nam je savjetovao postavljanje odzračnika i sad je tu pitanje dali ja smijem na svoju ruku izbušiti tri odzračnika ili postoji mogućnost ako to napravimo da nas netko tuži ili nešto?! konkretno bušim svoj stan, ne ničiji drugi. i predstavnik stanara je upoznat a i vidi sam da na vanjskoj strani zgrade je vlaga koja nama prodire u stan.

Investitora ne možemo tužiti je firma je zatvorena i gazde više nema na ovom svijetu.

 

Molim Vas odgovor!

 

Hvala Vam lijepa unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zgrada je etažirana?

Ukoliko je, vidite odredbe čl.82 i 92 Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Ukratko, imali bi pravo poduzeti određene radove  na svome posebnom dijelu pa makar zadirale i u zajednički dio nekretnine u skladu s građ. propisima, ne tražeći za to odobrenje ostalih suvlasnika. Svakako da bi valjalo o svemu pismeno izvjestiti predstavnika, sa mišljenjem stručne osobe poradi otklanjanja problema, da bi mogao izvjestiti ostale suvlasnike koji bi se upitali što i zašto se radi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Problem mi je reći predstavniku stanara budući da nema sluha za predmetni problem i ništa nije poduzeo iako mu se je reklo kakvo je stanje jer imam i bebu malu koja već nekoliko puta imala brnohitis.

neki mogu sve šta god hoće, a neki ništa. problem je što smo mi zadnji ušli u zgradu i nemamo nikakva prava. 

 

a da ne govroim da ima samo 5-6 stanova i nema nikakve sloge. 

 

Uglavnom budem provjerila dali je etažirana zgrada.

 

Hvalal Vam lijepa!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Paula29 je napisao:

Dakle, živimo u novijoj zgradi, visoko prizemlje i užasno puno vlage imamo i sad smo uredili stan tako da smo postavili izolaciju i sve 5 ali problem je i dalje što vlaga se širi sada po stropu i svaki majstor do sada nam je savjetovao postavljanje odzračnika

Novija zgrada, visoko prizemlje. Otkud bi vam vlaga dolazila u stan?

Ima li zgrada termo fasadu? (stiropor)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Paula29 je napisao:

Termofasada. S vanjske strane se baš vidi da ide kao iz temelja. 

budem baš priložila slike da vidite.

Radi se o problemu koji imaju sve nove zgrade sa vrlo dobrom toplinskom izolacijom , plastičnom stolarijom i centralnim grijanjem. Ljudi s jednostavno zaboravili provjetravati prostor. U stanu se stvara vlaga koja nastaje od disanja, znojenja, kuhanja , sušenja rublja. U građevinama sa klasičnom stolarijom i grijanjem na drva postoji u zimsko vrijeme cirkulacija zraka kroz stolariju ulaz a kroz dimnjak izlaz zraka. 

U osnovi, treba 3-4 puta dnevno intenzivno provjetriti prostor stana. To se radi tako da se svi prozori širom rastvore na minutu do pet minuta - ovisno o vanjskoj temperaturi. To je važno ne samo zbog vlage nego i kvalitete zraka u prostoru.

Možete staviti i odzračnike, ali oni bi morali imati neko forsirano strujanje (ventilator) da bi bili učinkoviti. Sama rupa u ziu neće problem riješiti.

Možete nabaviti i odvlaživače zraka .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Spitfire je napisao:

Koliko sam ja shvatio vi bi sami snosili troškove. Prema tome predstavnik se nema što buniti. Neka bude sretan što niste tražili sanaciju problema iz pričuve. Proučite malo Uredbu

Hvala, ako sam dobro shvatila sve što se treba raditi unutar zgrade može se tražiti da se radi od pričuve ili?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , felixx je napisao:

Radi se o problemu koji imaju sve nove zgrade sa vrlo dobrom toplinskom izolacijom , plastičnom stolarijom i centralnim grijanjem. Ljudi s jednostavno zaboravili provjetravati prostor. U stanu se stvara vlaga koja nastaje od disanja, znojenja, kuhanja , sušenja rublja. U građevinama sa klasičnom stolarijom i grijanjem na drva postoji u zimsko vrijeme cirkulacija zraka kroz stolariju ulaz a kroz dimnjak izlaz zraka. 

U osnovi, treba 3-4 puta dnevno intenzivno provjetriti prostor stana. To se radi tako da se svi prozori širom rastvore na minutu do pet minuta - ovisno o vanjskoj temperaturi. To je važno ne samo zbog vlage nego i kvalitete zraka u prostoru.

Možete staviti i odzračnike, ali oni bi morali imati neko forsirano strujanje (ventilator) da bi bili učinkoviti. Sama rupa u ziu neće problem riješiti.

Možete nabaviti i odvlaživače zraka .

 

vlaga 1.jpg

vlaga 2.jpg

vlaga 3.jpg

vlaga 4.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, 

priložila sam i slike, vanjski zid i unutra prostor do kojeg još majsotri nisu stigli doći.

Stan se provjetrava nekoliko puta u danu, posstoje odvlaživači kom 3 i 1 električni.

Soba u kojoj su odrađeni radovi više nema vlage na bočnim zidovima ali se sad širi po stropu tako da eto nema pomoći od vlage.

 

Hvala Vam na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Paula29 je napisao:

Hvala, ako sam dobro shvatila sve što se treba raditi unutar zgrade može se tražiti da se radi od pričuve ili?

Ukoliko se radi o zajedničkim dijelovima (u ovom slučaju nosiva konstrukcija, temelji, nosivi zid, fasada) i uređajima zgrade, da.

prije 14 sati , felixx je napisao:

Radi se o problemu koji imaju sve nove zgrade sa vrlo dobrom toplinskom izolacijom , plastičnom stolarijom i centralnim grijanjem. Ljudi s jednostavno zaboravili provjetravati prostor. U stanu se stvara vlaga koja nastaje od disanja, znojenja, kuhanja , sušenja rublja. U građevinama sa klasičnom stolarijom i grijanjem na drva postoji u zimsko vrijeme cirkulacija zraka kroz stolariju ulaz a kroz dimnjak izlaz zraka.

Vrlo moguće. No, ja bih prije rekao da je to sve posljedica moderne (brzinske) gradnje. Ništa se ne ostavlja da se kvalitetno osuši, zadrži se dobar dio vlage koja, kad se na kraju stavi demit fasada, negdje mora izići.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma nažalost se dobar dio investitora kao i izvođača ne pridržavaju svih pravila struke. Spomenuo sam modernu (brzinsku) gradnju gdje oba navedena sudionika (posebno investitor ako govorimo o stanogradnji) žele što prije završiti građevinu, i okrenuti se novom projektu.

Naravno da modernu gradnju prate i moderne tehnologije i metode građenja pa se može graditi skoro u svim vremenskim uvjetima. Dakle, i u ovo doba godine. Ali se onda koriste strojni isušivači materijala pri gradnji. No, mnogima je to "tlaka" pa se npr. na podnu glazuru nakon dva-tri tjedna postavi parket i sve se čini divno i krasno. A nije baš tako. Uzimajući u obzir da je za podnu glazuru od 5 cm srednja vrijednost prirodnog isušivanja 3-6 mjeseci do 2% vlažnosti, gdje će preostala vlaga ispod parketa nego na zidove. Uz to uzmemo u obzir i da žbuka nije dovoljno isušena i eto plijesni i šarenih zidova.

 

p.s. Čisto informativno za ostale korisnike, ostao mi u sjećanju slučaj kada se vlasnik stana nedugo nakon useljnja žalio izvođaču na plijesan od vlage. Uredno poslan majstor, poslikao, naneo "specijalno sredstvo" i plijesan nestala u roku 10-tak minuta. Najavljen došao nakon 15 dana, od plijesni ni P, poslikao, vlasnik potpisao zapisnik o izvedenim radovima. I svi sretni i zadovoljni. Kao, jer eto ti plijesni ponovno nakon mjesec i pol dana. Ispalo da čovjek ne zna kvalitetno provjetravati stan. "Specijalno sredstvo" (razrijeđena varikina) čini čuda.

p.p.s. Nekako me ne bi iznenadilo da se nakon postavljene izolacije vlaga pojavi u stanu iznad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, kada se radi o poslovima redovne uprave koji se plaćaju iz pričuve. I tih 51% se odnosi na veličinu suvlasničkih udjela u m2 a ne u broju suvlasnika.

Ukoliko se večina ne može postići, a poduzimanje nekog posla redovite uprave bi bilo nužno za održavaje stvari, na zahtjev bilo kojeg suvlasnika odluku će donijeti sud u izvanparničom postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija