Jump to content

vanbracan zajednica raskid


different

Preporučene objave

Imao bi par pitanja vezano za raskid vanbracne zajednice i podjelu imovine....

Ja i moja supruga smo potpisali ugovor o vanbracnoj zajednici u javnog biljeznika 2011. Koji je postupak raskida?

Ja sam vlasnik dva stana koja sam dobio darovanjem, jedan dok sam bio dijete od pokojne bake, a drugi nedavno od oca u kojem zivimo oboje. Koja bi bila subina tih stanova u postupku raskida zajednice?

Vlasnik sam i odredene finacijske imovine (stedni depoziti, dionice). Zanima me da li bi to bio predmet podjele imovine?

Takoder bi napomenuo da nemamo djece.

uređeno: od different
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , different je napisao:

Imao bi par pitanja vezano za raskid vanbracne zajednice i podjelu imovine....

Ja i moja supruga smo potpisali ugovor o vanbracnoj zajednici u javnog biljeznika 2011. Koji je postupak raskida?

Ja sam vlasnik dva stana koja sam dobio darovanjem, jedan dok sam bio dijete od pokojne bake, a drugi nedavno od oca u kojem zivimo oboje. Koja bi bila subina tih stanova u postupku raskida zajednice?

Vlasnik sam i odredene finacijske imovine (stedni depoziti, dionice). Zanima me da li bi to bio predmet podjele imovine?

Takoder bi napomenuo da nemamo djece.

ono što ste stekli darovanjem ili prije zajedničkog života je vaša osobna imovina i ne  podliježe podjeli.

ono što ste stekli tijekom  zajedičkog života (vanbračna  zajednica) se djeli.

vanbračna  zajednica  je zajednica neoženjenog  muškarca i neudane žene  koja  traje  najmanje tri godine a može i krače ako je u toj zajednici rođeno dijete.

zajednički život stanovanje na istoj adresi i  podjela troškova u kućanstvu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , bovu je napisao:

ono što ste stekli darovanjem ili prije zajedničkog života je vaša osobna imovina i ne  podliježe podjeli.

Ovdje bi se samo nadovezao: ... naravno ako je to moguće dokazati. Ima još jedna stvar a vezano uz dionice, nisu sve dionice koje su stečene u zajednici, zajedničke npr. Ja sam kao HRV-i u bračnoj zajednici dobio određeni broj dionica  od Min. Branitelja na koje je moja bivša pokušala ostvariti pravo, pola/pola. Međutim u tome naumu nije uspjela jer su mi dionice dodijeljene na osnovu učešća u Dom. ratu kada se još nismo niti poznavali. Znači što se tiče dionica, ako si ih imao prije, kako kaže "Ruby" dijeljenja stola ili okolnostima sličnih mojim ne moraš se brinuti.   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , mario-sb je napisao:

Ovdje bi se samo nadovezao: ... naravno ako je to moguće dokazati. Ima još jedna stvar a vezano uz dionice, nisu sve dionice koje su stečene u zajednici, zajedničke npr. Ja sam kao HRV-i u bračnoj zajednici dobio određeni broj dionica  od Min. Branitelja na koje je moja bivša pokušala ostvariti pravo, pola/pola. Međutim u tome naumu nije uspjela jer su mi dionice dodijeljene na osnovu učešća u Dom. ratu kada se još nismo niti poznavali. Znači što se tiče dionica, ako si ih imao prije, kako kaže "Ruby" dijeljenja stola ili okolnostima sličnih mojim ne moraš se brinuti.   

nije bitno dali ste se poznavali ili živjeli zajedno u vrijeme  Domovinskog rata.

država  je tebi darovala dionice. stečene  su darovanjem i one  su osobna  imovina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, different je napisao:

Zanima me jos od kojeg datum pocinje "racunanje" zajednickog zivota?

Kao što i sami vidite, to određivanje kada je počela neka zajednica je jako dvojbeno. U praksi je to stvorilo bezbrojne probleme i duge sporove. Tim više je dvojbeno što se bez jasno izražene volje ljude stavlja u situaciju da su samo činom zajedničkog neobaveznog života stvorili ogromne financijske i druge obveze i sporove. Zato se u novom zakonu ide za tie da se jasno definira da je samo ugovor o takvoj zajednici ovjeren kod JB relevantan.

, different je napisao:

Npr ako smo potpisali ugovor o vanbracnoj zajednici 1.1.2011 da li imovina kupljena 31.12.2010 ulazi u bracnu stecevinu ili ne? Ili ne bi ulazila imovina kupljena prije 31.12.2007 (tri godine prije)?

Pođite od toga da je (izvan)bračna stečevina imovina koja je stečena radom partnera za trajanja zajednice. Dakle, ono što je jedan ili oba partnera zaradili i uštedili, ili takvim sredstvima kupili, itd. je stečevina. Sve što je dobiveno na dar ili stečeno po nekoj drugoj osnovi nije stečevina.

Ako ste neku imovinu kupili kreditom prije zajednice, a za trajanja zajednice otplaćivali kredit, dio vrijednosti koji je otplaćen za trajanja zajednice je isto stečevina. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , bovu je napisao:

nije bitno dali ste se poznavali ili živjeli zajedno u vrijeme  Domovinskog rata.

država  je tebi darovala dionice. stečene  su darovanjem i one  su osobna  imovina.

 Ne znam ovaj dio zakona ali bi bilo logično da npr. suprug žene koja ja bila u domovinskom ratu a koji je u to vrijeme skrbio o zajednickom djetetu u slucaju podjele imovine ima pravo na dionice bivse, stacene u domovinskom ratu.    

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , mario-sb je napisao:

 Ne znam ovaj dio zakona ali bi bilo logično da npr. suprug žene koja ja bila u domovinskom ratu a koji je u to vrijeme skrbio o zajednickom djetetu u slucaju podjele imovine ima pravo na dionice bivse, stacene u domovinskom ratu.    

Poštovani mario, slažem se da bi bilo logično, no nije tako, dionice koje su dobivene radi sudjelovanja u Domovinskom ratu su osobna imovina, kao i možebitna dobit (dividenda) temeljem tih dionica....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obziro da se ne razumijem puno u taj dio zakonodavstva teško je bilo što komentirati ali ja cu si priuštiti to "pravo" hipotetski, :

Npr: godina je 1991, ja kod kuće sa dva djeteta, kuham, perem, čistim, hranim, "ratujem sa komšijama", žena mi dođe sa bojišta , sve pet, sex, poštovanje, ljubav, za to vrijeme daje sve od sebe da meni i djeci pruži ono što majka i žena inače pružaju, nakon dva , tri dana opet ode a ja po starome peri, kuhaj,.....

E sad kada smo kod dionica koje supruga dobije na osnovu ratovanja, što je sa sa suprugom i njegovim " ratovanjem " ????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija