Jump to content

Naknadno pronađena imovina


horzoran

Preporučene objave

Pozdrav,

kada je umro moj djed 1968 godine provedena je ostavinska rasprava iza njega te su se sva djeca odrekla nasljedstva u korist bake. Baka je umrla 1996 godine, te je oporučno ostavila cjelokupni imetak jednom od sinova, a u oporuci stoji da nakon njegove smrti sve nasljeđuje njegov sin, bakin unuk. Prije bake, 1995 godine, umro je sin koji je trebao sve naslijediti. Nakon smrti bake, ubrzo umire i unuk, te cjelokupno imanje nasljeđuje njegova supruga koja je i danas vlasnica imanja. 

Djed i baka imali su 6 djece. Od njih je jedini živući moj otac koji je u starim dokumentima pronašao jednu česticu koja nije obuhvaćena niti jednim ostavinskim postupkom.  Podnio je zahtjev za raspoređivanje naknadno pronađene imovine Općinskom sudu. Sud ga je prvo tražio odluku o nasljeđivanju iza djeda i bake. To je dostavio. Nakon toga ga je sud tražio da dostavi dokumente ostavinske rasprave i odluke o nasljeđivanju iza njegovo 5-ero pokojne braće. Što naravno nema jer nije bio stranka u postupku i ne može doći do tih dokumenata. Ne zna niti gdje bi ih trebao tražiti. Djeca se raselila po cjelome svijetu, neki su već pokojni, neke niti ne zna gdje su niti je u kontaktu s njima. Pisao je prigovor sudu da se pokrene postupak raspoređivanja naknadno pronađene imovine, ali sud ga je odbio jer nije postupio po nalogu suda i dostavio dokumente koje nema. Žalio se Županijskom sudu koji ga je također odbio jer nije dostavio odluke o nasljeđivanju suda. Svi postupci su se tada vodili pred sudovima, nije bilo bilježnika. Sve te dokumente sudstvo ima, ali ih ne želi tražiti već svaljuje na mog oca traženje tih dokumenata. 

I što sada ? Na rješenje Županijskog suda nema pravo prigovora, a zemljište i dalje glasi na djeda koji je preminuo 1968 godine. 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, horzoran je napisao:

Nakon toga ga je sud tražio da dostavi dokumente ostavinske rasprave i odluke o nasljeđivanju iza njegovo 5-ero pokojne braće

Ovo u svrhu utvrđivanja njihovih nasljednika,obzirom da isti polažu pravo na konkretnu pronađenu imovinu.

 

, horzoran je napisao:

Ne zna niti gdje bi ih trebao tražit

na temelju rješenja o nasljeđivanju iza svakog od petorice braće je za pretpostavit da je bilo nasljeđivanja određenih nekretnina,ovo navodim iz razloga što bi u tom slučaju svako rješenje o nasljeđivanju bilo provedeno u zemljišnim knjigama,pa ako vam je poznato o kakvim se nekretninama radi bilo bi moguće od z.k.ureda zatražiti preslike rješenja koje bi se nalazile u zbirkama isprava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Matrix je napisao:

Ovo u svrhu utvrđivanja njihovih nasljednika,obzirom da isti polažu pravo na konkretnu pronađenu imovinu.

 

na temelju rješenja o nasljeđivanju iza svakog od petorice braće je za pretpostavit da je bilo nasljeđivanja određenih nekretnina,ovo navodim iz razloga što bi u tom slučaju svako rješenje o nasljeđivanju bilo provedeno u zemljišnim knjigama,pa ako vam je poznato o kakvim se nekretninama radi bilo bi moguće od z.k.ureda zatražiti preslike rješenja koje bi se nalazile u zbirkama isprava.

Sve je to divno i krasno, sve je po zakonu, ali sud ili suca, činovnika na sudu jednostavno nije briga.  Svi postupci su se vodili pred sudovima u RH. Imaju JMBG-ove, OIB--e....pa neka traže te dokumente. Za kog vraga onda služe?  Čini mi se da će ta čestica vječno ostati na pokojnom djedu.  Naravno, osim ako se neki lokalni baja ne sjeti i smulja upis na tuđu imovinu.

Da ne spominjem da su oca slali na sa jednog suda na drugi po izvod iz zemljišnih knjiga i da se referentica na drugom sudu čudila što to traži jer svaki sud ima pristup do svih podataka iz zemljišnih knjiga. Projekt "Uređena zemlja" Ministarstva pravosuđa i Državne geodetske uprave, moš' si mislit.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, 

nije stvar u dokazivanju, nego je stvar u tome da sudovi imaju sve te dokumente dostupne kroz svoje arhive. Pojednostavnjeno, sud ima te dokumente, a mene traži da mu ih dostavim. Ja trebam poslati zahtjev sudu da mi dostavi te dokumente, taj isti sud mi ih izdaje, pa ih ja onda predajem tome istom sudu. Pa tko je tu lud ?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija