Jump to content

razvrgnuće suvlasništva


Primorac i Zagorka

Preporučene objave

Poštovani

Molio bi Vas za savjet.

Moje je ime D......

Nisam u najboljim odnosima s osobom koja se smatra mojom majkom.

To je početak.

Moja sestra , osoba o kojoj tipkam(majka) i ja živjeli smo godinama u zajedničkom domaćinstvu tj stanu u gradu.

Kupili smo neki teren u zaleđu, u njega sam uređivao zajedno s mojom majkom bez ikakvih sudjelovanja moje sestre.

U tom trenutku ulog je bio moj ulog rada u smjeni u INA RNR i radnice na šanku u kafiću.

 

Napravio se neki kostur kuće, papiri dozvole, ali gospođa majka počinje izvoljevati po rasporedu, i ja dižem ruke od svega.

Kako sam uložio puno zdravlja, slobodnog vremena , a i nemali novac kuna , htio sam zasnovati obitelj na tom terenu.

U tom trenutku gospođa prepisuje imanje u korist moje sestre i mene u pola sestri a pola meni. Razlog je bio njena netrpeljivost prema njenom drugom suprugu .

I sad se dolazi ugovor o podijeli imanja, ja dolazim kao potpisnik tog ugovora, za njega saznajem sat vremena prije potpisa ( čisto informativno koliko treba za sastav ugovora čestice, jmbg, ) kao to je hitnost i tako dalje.

Razočaran u svoje najbliže , želim se odseliti iz stana  koji je vlasništvo moje majke.

Nakon nekog vremena upoznajem osobu, koja je krasna prema meni, ma što krasna  prekrasna kao i njena familija.

Moja draga me savjetuje kako je u duhu katolika da se oprosti svima , pa i ja opet želim sve najbolje. Ostajem živjeti u stanu .

Oni mi žele upisati, prepisati imanja, ali ja to izbjegavam  (da njenu familiju ne dovedem u nezgodan položaj jer je to jako bogata familija)

U taj stan opet kao dobar katolik i vjerujući u familiju ulažemo nekoliko tisuća eura  u uređenje stana.

 

Nakon nekoliko mjeseci suživota ,  gdje je moja draga uložila novce, iskustvo i vrijeme , majka odlučuje prepisati stan na svoju kćerku.

Ostajem zapanjen, napravim ono što mi je bilo u srcu. Ljut , bijesan,porazbijam neke stvari , završim u zatvoru, obiteljsko nasilje, osuda, sranja , 

Nakon 24 sata hlađenja, dolazim u stan. U razgovoru s sestrom govorim da ne želim komunicirati s njenom majkom,

I sad pitanja

1. Vlasnik stana je sestra, ključ od stana ima sestra ja, i majka. 

Sestra je izričito rekla da mogu živjeti u tom stanu, i da onaj tko tu živi plaća sve režije. To je sve ok, 

E sad bi majka trebala doći u grad i treba biti negdje. 

Smijem li ja zabraniti njen dolazak u sestrin stan u kojem ja živim i plaćam režije.

Smijem li promijeniti bravu.

2.Što se tiče imanja.

Koja je procedura za moguću razvrgnuću vlašnistva.

 

Lp Dragan

 

 

 

 

 

 

Nakon toga ostajem bez svoje drage koja nije izdržala moje probleme ( hvala joj što me trpila i moju   neodgovornu bližu familiju)

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče stana, Vi u njemu uživate miran i pošten posjed (sestra Vam je dopustila stanovanje), i Vi određujete na koji ćete način istim raspolagati i koga ćete unutra pustiti, pa čak možete i promijeniti brave, po mom mišljenju.

Što se tiče razvrgnuća suvlasništva na drugom zemljištu (u polovici Vi i sestra), možete jedno drugome u dogovoru isto darovati, možete jedno drugo isplatiti, ili možete isto etažirati ili rascijepiti česticu ako je to fizički moguće, pa uživati svatko svoju polovicu (to ovisi o mogućnostima konkretnog zemljišta). Ako dogovor nije moguć, sudskim putem u izvanparničnom postupku možete tražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice, gdje sud na isti način procjenjuje može li se raditi geometrijska dioba (dakle, da obje stranke samostalno mogu uživati vlasništvo na polovicama zemljišta), ili je potrebno ići u civilnu diobu (prodaja i isplata jedno drugoga, ili prodaja trećoj osobi i podjela kupovnine).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija