Jump to content

Nasljedstvo imovine, mirovine i tuđeg kredita?


MarkoDelija

Preporučene objave

Pozdrav,

Preminuo mi je otac koji nije napravio oporuku (nije niti mogao zbog teške bolesti).
Situacija je slijedeća:
Na ostavinsku je prijavljena kuća procijenjena na 148000 maraka 1998. pri kupovini, današnju vrijednost ne znam.
Te dug od oko 65000 kn koji je on otplatio za kredit koji je podigao moj ujak koji je potom počinio suicid. Banka je čekala od njegove smrti 2002. do 2013. dok otac nije otplatio kredit za našu kuću te mu tada sjela ovrhom na 30% mirovine jer je bio sudužnik ujaku pri podizanju kredita (nasljednicima njegove mirovine banka nije uopće išla iz nekog razloga na naplatu već mom ocu).

Nasljednici smo majka, ja, te polusestra iz očevog prvog braka sa kojom nije održavao kontakt već samo plaćao alimentaciju, kada bi se sreli nije ga ni pozdravljala a ja sam ju u 32 godine života vidio 2 puta kada je did umro prije 15 godina te jednom negdje 1992. te ona živi u Splitu a mi u Osijeku te sam siguran da neće niti doći na ostavinsku.

Sada, mene ne muči sestra i njen dio, mene muči ovaj kredit ujakov.
Ja kao 100% invalid i radno nesposobna osoba nasljeđujem obiteljsku mirovinu oca, sada zanimaa me dali nasljeđujem i taj kredit na kojem je on bio sudužnik, neki mi kažu ne a neki da zato što je bio sudužnik a ne jamac te je to isto kao da ga je i sam podigao te ga samim time ja nasljeđujem iako nemam nikakve veze sa tim kreditom.

Sada imam upit u vezi sveg kada već pišem ovdje:

Koliko kome kuće pripada od nas troje, čuo sam da majci ide pola kao bračna stečevina a druga polovica se dijeli na 3 dijela meni,majci i polusestri?
Druga stvar i koja me najviše zanima je taj kredit, prema svemu moramo svi troje tužiti nasljednika i dug se dijeli na 3 jednaka dijela? E sada stvar je u tome da taj kredit nije još otplaćen, ostalo je oko 20000kn koje će izgleda sjesti meni ovrhom na obiteljsku mirovinu te sada ako sud odluči da se ovih 65000 dijeli i ide u tužbu to se nema kako naplatiti nego prodajom nekretnine za koju je kredit dignut i sada ako to sve prođe i proda se, podjeli stvar je da ja neću za 2-3 godine imati kako naplatiti dug koji će se meni ovršiti.
Zar nije u redu da ja ako nasljeđujem mirovinu samim time i ostatak kredita (tj. dugove) da ja naslijedim i potraživanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, MarkoDelija je napisao:

 

Sada imam upit u vezi sveg kada već pišem ovdje:

Koliko kome kuće pripada od nas troje, čuo sam da majci ide pola kao bračna stečevina a druga polovica se dijeli na 3 dijela meni,majci i polusestri?
Druga stvar i koja me najviše zanima je taj kredit, prema svemu moramo svi troje tužiti nasljednika i dug se dijeli na 3 jednaka dijela? E sada stvar je u tome da taj kredit nije još otplaćen, ostalo je oko 20000kn koje će izgleda sjesti meni ovrhom na obiteljsku mirovinu te sada ako sud odluči da se ovih 65000 dijeli i ide u tužbu to se nema kako naplatiti nego prodajom nekretnine za koju je kredit dignut i sada ako to sve prođe i proda se, podjeli stvar je da ja neću za 2-3 godine imati kako naplatiti dug koji će se meni ovršiti.
Zar nije u redu da ja ako nasljeđujem mirovinu samim time i ostatak kredita (tj. dugove) da ja naslijedim i potraživanja?

imovina ostavitelja djeli se na sve nasljednike u jednakim djelovima. kako je kuća satečena? radom u braku, nasljeđivanjem ili darom?

ako jek kuća bračna stečevina (stečana u braku. neoviosno od doprinosa bračni partnera) majka može tražiti utvrđivanje bračne stečevine i njeno izdvajanje iz ostavinske mase.

ujakov kredit, koji je vračao ostavitelj kao jamac sudužnik, niste dužni vračati. to je osobni dug a ne dug radi zadovoljavanja potreba vašeg kućanstva. 

banci nemojte priznati dug. nemojte sa njima  puno razgovarati o tom dugu jer bi se to moglo smatrati kao priznanje duga. samo ih uputite da u sudskom postupku traže namirenje tog dug.

ako priznate dug dužni ste ga i vratiti.

od ujakovih nasljednika možete tražit povrat sredstava koje je ostavitelj uplatio na ime otplate duga.

ako ne ide dogovorom pred nadležnim sudom podnesite tužbu protiv   ujakovih nasljednika za povrat sredstava  stečenih bez osnove. zastara je 5 godina.  

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , bovu je napisao:

imovina ostavitelja djeli se na sve nasljednike u jednakim djelovima. kako je kuća satečena? radom u braku, nasljeđivanjem ili darom?

ako jek kuća bračna stečevina (stečana u braku. neoviosno od doprinosa bračni partnera) majka može tražiti utvrđivanje bračne stečevine i njeno izdvajanje iz ostavinske mase.

ujakov kredit, koji je vračao ostavitelj kao jamac sudužnik, niste dužni vračati. to je osobni dug a ne dug radi zadovoljavanja potreba vašeg kućanstva. 

banci nemojte priznati dug. nemojte sa njima  puno razgovarati o tom dugu jer bi se to moglo smatrati kao priznanje duga. samo ih uputite da u sudskom postupku traže namirenje tog dug.

ako priznate dug dužni ste ga i vratiti.

od ujakovih nasljednika možete tražit povrat sredstava koje je ostavitelj uplatio na ime otplate duga.

ako ne ide dogovorom pred nadležnim sudom podnesite tužbu protiv   ujakovih nasljednika za povrat sredstava  stečenih bez osnove. zastara je 5 godina.  

Da kuću smo kupili kada su već bili 10 godina u braku, štoviše 7-8 godina možda i više je majka plaćala kredit za kuću iako je bio na ocu, zato što je kredit bio u sasvim trećoj banci i dolazilo se u banku uplatiti, nisu oni sami skidali s njegovih primanja...

Sada ovo oko kredita mi baš i nije jasno, ako meni banka ovrši sama mirovinu kao njemu, a ja još tražim dug na sudu jer sa ovom ženom se dogovorit ne možeš (nasljednik je vanbračni sin koji niti sa sada mislim preko 18 godina ne može ništa te mu je  majka staratelj jer je mali rođen sa teškom cerebralnom paralizom) kako da ja banci kako vi kažete negiram da taj kredit postoji?
A i tih 5 god zastare kada nastupa? Jer taj kredit je podignut prije oko 18 godina te ga 11 godina nije nitko plaćao dok nisu sjeli mom ocu 2013.

uređeno: od MarkoDelija
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , MarkoDelija je napisao:


A i tih 5 god zastare kada nastupa? Jer taj kredit je podignut prije oko 18 godina te ga 11 godina nije nitko plaćao dok nisu sjeli mom ocu 2013.

dug jamca platca za tuđi kredit je osobni dug. tvojotac je plaćao dug koji je u zastari.

i tio osporavaj dug. ne razgovaraj puno sabankom osim  dfa ih uputiš da u sudskom postupku traže namirenje duga. neće pokrenuti postupak ali ako se na to odluče obvezno odgovori na tužbu i pojavi se na raspravi (ili opunomoći odvjetnika). osporavaj dug (osobni dug) i pozovi se na zastaru potraživanja duga.

šta je nasljednik ujaka nasljedio? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

prije 2 sati , bovu je napisao:

dug jamca platca za tuđi kredit je osobni dug. tvojotac je plaćao dug koji je u zastari.

i tio osporavaj dug. ne razgovaraj puno sabankom osim  dfa ih uputiš da u sudskom postupku traže namirenje duga. neće pokrenuti postupak ali ako se na to odluče obvezno odgovori na tužbu i pojavi se na raspravi (ili opunomoći odvjetnika). osporavaj dug (osobni dug) i pozovi se na zastaru potraživanja duga.

šta je nasljednik ujaka nasljedio? 

Mali je naslijedio kuću nikad dovršenu koja je građena i radi koje je ujak kredit podigao i onda se ubio u toj kući (i tu je stvar,kuća je praktično bezvrijedna danas, katnica velika ali ima samo zidove, krov, prozore i vrata te je u selendri da tako moram reći 20km od Osijeka i u tu kuću nitko nije ušao od kad se on u njoj objesio 2002. dok se gradila, stoji već 16 godina evo, ne znamo niti gdje je ključ). I cijelo mjesto zna da se tu on ubio a u kući pokojnog djeda pored još dva brata njegova i niko neće da priđe tamo, pričaju da je ukleto to sve jer su se sva muška djeca tamo ubila (3 brata) i koješta, još i zemljište na kojoj je ujakova kuća nije njegovo nego je bilo djedino, tj. kako je umro to je od majke, njene 2  sestre i ujakove djece, kao i djedina kuća...

Mali je naslijedio mislim oko 3500kn braniteljske mirovine, djele on i sestrična po pola jer je on vanbračno dijete tek su kasnije dokazali da je njegov pa podijelili mirovinu i tu kad se kuća dijelila se njegova bivša žena odrekla u ime kćeri svog djela pa je mali naslijedio cijelu a samo mirovinu su podijelili, kasnije sam saznao zašto kada je starom sjeo kredit, znala je da ima više kredita nego kuća vrijedi zato se i odrekla a ova druga nije znala i prihvatila... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, MarkoDelija je napisao:

 

Mali je naslijedio kuću nikad dovršenu koja je građena i radi koje je ujak kredit podigao i onda se ubio u toj kući (i tu je stvar,kuća je praktično bezvrijedna danas, katnica velika ali ima samo zidove, krov, prozore i vrata te je u selendri da tako moram reći 20km od Osijeka i u tu kuću nitko nije ušao od kad se on u njoj objesio 2002. dok se gradila, stoji već 16 godina evo, ne znamo niti gdje je ključ). I cijelo mjesto zna da se tu on ubio a u kući pokojnog djeda pored još dva brata njegova i niko neće da priđe tamo, pričaju da je ukleto to sve jer su se sva muška djeca tamo ubila (3 brata) i koješta, još i zemljište na kojoj je ujakova kuća nije njegovo nego je bilo djedino, tj. kako je umro to je od majke, njene 2  sestre i ujakove djece, kao i djedina kuća...

Mali je naslijedio mislim oko 3500kn braniteljske mirovine, djele on i sestrična po pola jer je on vanbračno dijete tek su kasnije dokazali da je njegov pa podijelili mirovinu i tu kad se kuća dijelila se njegova bivša žena odrekla u ime kćeri svog djela pa je mali naslijedio cijelu a samo mirovinu su podijelili, kasnije sam saznao zašto kada je starom sjeo kredit, znala je da ima više kredita nego kuća vrijedi zato se i odrekla a ova druga nije znala i prihvatila... 

I ako je otac otplatio oko 65000 kn duga koji je u zastari jer mu je banka sjela ovrhom, kog da ja tu tužim, banku, nasljednika ili koga, kada je to sve u us..noj zastari... I ako oni meni sjednu ovrhom, pa neće se oni samnom dogovarati i tužiti me nego će mi skinut sa mirovine ko i ocu... Ja ne mogu zaustavit ovrhu, jedino da tužim banku za sve, i što su meni sjeli i što su starom naplatili 65000kn zastarjelog kredita i sve...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , MarkoDelija je napisao:

I ako je otac otplatio oko 65000 kn duga koji je u zastari jer mu je banka sjela ovrhom, kog da ja tu tužim, banku, nasljednika ili koga, kada je to sve u us..noj zastari... I ako oni meni sjednu ovrhom, pa neće se oni samnom dogovarati i tužiti me nego će mi skinut sa mirovine ko i ocu... Ja ne mogu zaustavit ovrhu, jedino da tužim banku za sve, i što su meni sjeli i što su starom naplatili 65000kn zastarjelog kredita i sve...

tužiš  nasljednika i od njega tražiš povrat uplaćenog. kao  nasljednik  nasljeđuješ i  ono što duguju ocu.

obiteljska mirovina nije nasljedstvo. ona je pravo.

nemogu ti uzeti tj.skinuti sa mirovine. prvo moraju donijeti odluku (sud ili javni bilježnik).

ponavljam. dug po jamstvu je osobni dug. taj  dug nasljednik ne nasljeđuje. 

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ali ne znam  dali se razumijemo, vi govorite dug po jamstvu, on je bio sudužnik ne jamac... Zato su i čekali od 2002. do 2013. da bi sjeli ocu kao sudužniku na naplatu... Vjerovatno zato i nije bila zastara nastupila nakon 11 godina neplaćanja kredita, zato što je on sudužnik.

Jer znam da se on savjetovao sa 2-3 odvjetnika prijatelja od kad mu je to sjelo i svi su mu rekli isto - sudužnik si, moraš sve otplatit i onda tužit malog koji je naslijedio kuću za koju je kredit dignut... Nitko nikada nije niti spomenuo zastaru...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , MarkoDelija je napisao:

A i vi gore spominjete zastaru nakon 5 godina neplaćanja i kasnije ne, ako je kredit bio u zastari onda je banka oštetila mog oca, tu je onda 5 godina nelegalne naplate kredita, kamata i svega od strane banke...

ako se plati dug koji je u zastari nema vračanja. neman  ni štete. dug postoji. zastara ga ne briše.

ali zato vi pazite na zastaru. osporavajte dug i vjerovnika samo uputite da u sudskom postupku traži naplatu duga. tada se možete pozvat na zastaru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , bovu je napisao:

ako se plati dug koji je u zastari nema vračanja. neman  ni štete. dug postoji. zastara ga ne briše.

ali zato vi pazite na zastaru. osporavajte dug i vjerovnika samo uputite da u sudskom postupku traži naplatu duga. tada se možete pozvat na zastaru. 

Sad mi je jasnije, nego kako sam prije rekao, oni su ocu sjeli ovrhom na mirovinu bez ikakvog pitanja, došao je na bankomat i vidio da fali trećina mirovine, nakon toga u banku gdje je rekao pa ljudi ja sam zatvorio kredit prošli mjesec a oni su mu samo rekli da ali vi imate još jedan kredit, dali vam je poznato ime I... P..., on veli da, kažu oni vi ste njemu bili sudužnik i sada vraćate njegov kredit, nakon toga je kažem 2-3 odvjetnika posjetio i pokazao papire svi su mu rekli da mora to otplatit a onda tužit nasljednika...

I sada ako meni sjedne ovrha, kako da ja zaustavim ovrhu, to nije da ja njima dajem, oni sami preko skinu, njemu je ZABA skinula trećinu sa primanja u ADDIKO banci...

Ako me razumijete, ne mogu ja sad recimo ušetat u PBZ i reći nemojte mi to više skidat sa računa...

uređeno: od MarkoDelija
ime
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , MarkoDelija je napisao:

 

I sada ako meni sjedne ovrha, kako da ja zaustavim ovrhu, to nije da ja njima dajem, oni sami preko skinu, njemu je ZABA skinula trećinu sa primanja u ADDIKO banci...

Ako me razumijete, ne mogu ja sad recimo ušetat u PBZ i reći nemojte mi to više skidat sa računa...

ako prizunaš dug sjes će ti ovrha.

da ti opet ponovim. dug po tuđem kreditu je  osobni dug koji nasljednici nisu dužni vračati. 

banku uputi da u sudskom postupku traži naplatu duga. ako dođe do sudskog postupka ( vjerujem da neće. i u banci znaju da je to osobni dug. pokušavaju pa APP) na sudu izjavi da je to tuđi kredit i osobni dug.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, imam pitanje vezano uz ovo a nisam htio novu temu pokretat...

Naime sada sam došao do nekih saznanja koji bi mogli dovesti do problema u naplati duga od 65000kn.

1. Kuća za koju je dignut kredit i koja bi mogla biti predmet ovrhe je izgrađena na tuđoj čestici, vlasnik je bio moj djed, danas ima 10 vlasnika od kojih je suvlasnik i općina. 
2. Kuća je ne dovršena (samo sagrađena, stavljen krov i PVC stolarija koja je danas stara oko 18 godina)...
3. U kući je vlasnik (ujak) počinio suicid 2002. te u kuću nitko nije ušao od toga dana 2002. niti se zna gdje su ključevi niti kakvo je stanje unutra.
4. U djedovoj kući pored na čijoj je zemlji sagrađena ta kuća se ubila još 2 brata od kojih je jedan blizanac vlasnika te predmetne kuće pored.
5. Cijelo selo ne želi ni blizu tim kućama, pričaju da su proklete, sva muška djeca djeda izvršila suicid tamo te kako su godinama razmaka jedan između drugog počinili suicide (od prvog do zadnjeg je oko 35 godina razmaka tako su se na krcatom groblju nekim kako vele vražbinama pojavljivala prazna mjesta te su sva 3 sahranjeni jedan do drugog).

Uglavnom, ne znam dali uopće sud može ovršiti kuću koja je izgrađena na tuđem zemljištu, i da moože za tu kuću se nebi dobilo 65000kn nikako a ne vjerujem da bi ju itko i kupio za išta ako čuje što se tamo sve dogodilo.

Stoga što ovdje ostaje? Nasljednik i vlasnik kuće je klinac nesposoban za samostalan život (cerebralna paraliza) majka je staratelj, prima mirovinu od ujaka oko 4000 kn te je majka vlasnica još kuće u kojoj žive, dakle ovršiti se ne može a i mislim da je njena kuća ovdje bespredmetna...

I sada što bi moglo biti sa ovim svime?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija