Jump to content

Opći propis ZOMO


Pmauser

Preporučene objave

Zna li netko ima li kakvih naznaka da će se mijenjati propis ZOMO vezano za primjenu Novog zakona o braniteljima. Naime, Ministar Tomo Medved je, između ostalog, donošenje zakona pravdao činjenicom da je smrtnost u braniteljskoj populaciji najčešća u prosjeku sa 52 godine starosti. E pa sad, npr. ako netko ima 5 godina provedenih u obrani RH borbeni sektor, prema sadašnjem općem propisu ZOMO u punu će mirovinu najprije kad navrši 60 godina starosti ukoliko te godine doživi... Svakako je daleko od 52.

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zasto bi se mjenjao ZOMO i uskladjivao sa novom braniteljskom zakonu, pa ZOMO je glavni zakon a novi braniteljski zakon samo u jednom dijelu govori o nacinu odlaska branitelja u mirovinuje, novi braniteljski zakon pokriva sve braniteljske potrebe.

Nema potrebe taj dio koji navodis u drugom djelu svog posta postavljati u ZOMO, sve pise u novom braniteljskom zakonu i za branitelje se primjenjuje od 01.01.2019.god. po novom braniteljskom zakonu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Pmauser je napisao:

Zna li netko ima li kakvih naznaka da će se mijenjati propis ZOMO vezano za primjenu Novog zakona o braniteljima. Naime, Ministar Tomo Medved je, između ostalog, donošenje zakona pravdao činjenicom da je smrtnost u braniteljskoj populaciji najčešća u prosjeku sa 52 godine starosti. E pa sad, npr. ako netko ima 5 godina provedenih u obrani RH borbeni sektor, prema sadašnjem općem propisu ZOMO u punu će mirovinu najprije kad navrši 60 godina starosti ukoliko te godine doživi... Svakako je daleko od 52.

Pozdrav !

znači po tome u prosjeku  imam još cca 7- 8 god života O.oO.o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malicovjek hvala ti na komentaru. Pročitao sam Zakon koji će biti u primjeni od 1.1.2019. u tom zakonu se spominje sadanji opći propis ZOMO za odlazak u mirovinu, znači 60 prijevremena, 65 puna starosna mirovina. Dobar je samo za branitelje koji imaju uvjete za odlazak u mirovinu od 1.1.2019. pa sve do novih izbora. Eto da pojasnim moje skromno viđenjekako stvari stoje:

Rođen sam 1968. godine

Bio sam djelatni pripadnik MUP-a RH od 26.6.1991. (Specijalna policija) i DVO u MORH-u od 1.4.1995. do 19.11.1998. godine i sveukupno sam proveo u obrani RH 1459 dana borbeni sektor

Od 20.11. 1998. sam zaposlen u civilnoj tvrtci

Imam sveukupno 25 godina i 8 mjeseci efektivnog staža

Prema novome zakonu ću u punu starosnu mirovinu negdje 2030. Što je umanjeno za 4 godine (1459 dana borbeni sektor=cca 4 godine). Naravno, ako zakon poživi. Za što baš ne vjerujem da će se desiti, jer se ovi iz SDP-a bruse kako će ga sje... Ta već smo svjedočili svemu i svačemu od te ekipe. Čekajmo izmjenu vladajućih i taj će mzakon izmjeniti, past će u zaborav i opet će biti raznih registara i uhićenja, odnosno hapšenja...

Osim toga, vjerujem da će me zahvatiti barem jedna ako ne i dvije mirovinske reforme, tako da ukoliko se dobna granica povisi na 67 ili 70 godina (što gazde iz EU toplo preporučuju) mi koji nismo u mirovini smatram da nećemo ni doživjeti. A Tomo je u više navrata taj dio spomenuo kao činjenicu za pokretanje posla oko novog zakona o braniteljima.

Imam jednu fotografiju sa Velebita gdje nas je osmero... Svi smo preživjeli rat, ali sa te fotografije umrlo je mojih četvero dragih prijatelja u mirnodopskome a samo je jedan bio umirovljen...

p.s

Kompa ti si moj kolega (zaključujem po banneru) kao i crny46, tako se i mi zezamo, kao ono imamo vremena, još godinu dvije i onda nam umre kolega sa 43 godine a tjedan iz njega drugi sa 48 godina starosti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U trećem mjesecu sam stekao uvjete za prijevremenu starosnu mirovinu 35g 2mjeseca staža.Dragovoljac domovinskog rata 305 dana borbenog sektora.U HZMO odgovorili da nemam prava na nikakav braniteljski dodatak.Odgovor iz ministarstva branitelja da stari zakon predviđa dodatak 30%.Po ZOPHBDR tako uvećana mirina ne može biti veća od mirovine za 40 godina mirovinskog staža.Ne znam tko je tu lud , zbunjen , normalan.Novi zakon primjena mirovinskih prava od 01.01.2019. Po odgovoru na moj upit iz ministarstva odgovaraju da nema retroaktivnog priznanja prava.Ostaje mi da si nađem neki posao i da doživim do 2019. 1991 me to nije zanimalo ali šta ćemo ne može bìti svima isto

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, Pmauser je napisao:

 

p.s

Kompa ti si moj kolega (zaključujem po banneru) kao i crny46, tako se i mi zezamo, kao ono imamo vremena, još godinu dvije i onda nam umre kolega sa 43 godine a tjedan iz njega drugi sa 48 godina starosti

U pravu si... A kaj nam ostaje drugo nego da se zezamo i to najbolje na svoj račun. Pa koliko poživimo, poživimo.... Bio sam sjp.... jes frende 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, bjelovar1 je napisao:

U trećem mjesecu sam stekao uvjete za prijevremenu starosnu mirovinu 35g 2mjeseca staža.Dragovoljac domovinskog rata 305 dana borbenog sektora.U HZMO odgovorili da nemam prava na nikakav braniteljski dodatak.Odgovor iz ministarstva branitelja da stari zakon predviđa dodatak 30%.Po ZOPHBDR tako uvećana mirina ne može biti veća od mirovine za 40 godina mirovinskog staža.Ne znam tko je tu lud , zbunjen , normalan.Novi zakon primjena mirovinskih prava od 01.01.2019. Po odgovoru na moj upit iz ministarstva odgovaraju da nema retroaktivnog priznanja prava.Ostaje mi da si nađem neki posao i da doživim do 2019. 1991 me to nije zanimalo ali šta ćemo ne može bìti svima isto

Iz posta nisam bas dobro shvatio pa molim za dodatna pojasnjenja, u trecem mjesecu 2017 si stekao pravo na prijevremenu starosnu mirovinu (dali si tada i otisao u tu mirovinu) molim tocan datum tvog rodjenja, ako si otisao u mirovinu po ZOMO-u mirovina ti je penaliziran za odredjeni postotak, a u izracunu mirovine dodana ti je dupli staz za dane provedene u domovinskom ratu (tih 305 dana).

Pretpostavljam da si na ovo u privitku mislio:

Taj izracun ti je malo sporan, clanak 13. i 14. spominje odlazak u starosnu mirovinu, tek u stavku 3., clanka 14., spominje se prijevremena starosna mirovina, nazalost ako ti se priznaje tih do 30%, nemas pravo na uskladjenje po ZOMO-u od 27%.

Ako si vec sad u mirovini po ZOMO-u, po novom braniteljskom zakonu vise nemas nikakvih prava, a kao sto si napisao jedino da si nadjes i da se zaposlis te nakon proteka 1 godine rada imas pravo na ponovni izracun mirovine, ali je u tom slucaju pitanje po koje zakonu, vjerojatno po ZOMO-u.

 

Hrvatski branitelji koji ostvare pravo na mirovinu prema ZOMO-u na temelju mirovinskog staža kraćeg od 40 godina.pdf

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Pmauser je napisao:

Malicovjek hvala ti na komentaru. Pročitao sam Zakon koji će biti u primjeni od 1.1.2019. u tom zakonu se spominje sadanji opći propis ZOMO za odlazak u mirovinu, znači 60 prijevremena, 65 puna starosna mirovina. Dobar je samo za branitelje koji imaju uvjete za odlazak u mirovinu od 1.1.2019. pa sve do novih izbora. Eto da pojasnim moje skromno viđenjekako stvari stoje:

Rođen sam 1968. godine

Bio sam djelatni pripadnik MUP-a RH od 26.6.1991. (Specijalna policija) i DVO u MORH-u od 1.4.1995. do 19.11.1998. godine i sveukupno sam proveo u obrani RH 1459 dana borbeni sektor

Od 20.11. 1998. sam zaposlen u civilnoj tvrtci

Imam sveukupno 25 godina i 8 mjeseci efektivnog staža

Prema novome zakonu ću u punu starosnu mirovinu negdje 2030. Što je umanjeno za 4 godine (1459 dana borbeni sektor=cca 4 godine). Naravno, ako zakon poživi. Za što baš ne vjerujem da će se desiti, jer se ovi iz SDP-a bruse kako će ga sje... Ta već smo svjedočili svemu i svačemu od te ekipe. Čekajmo izmjenu vladajućih i taj će mzakon izmjeniti, past će u zaborav i opet će biti raznih registara i uhićenja, odnosno hapšenja...

Osim toga, vjerujem da će me zahvatiti barem jedna ako ne i dvije mirovinske reforme, tako da ukoliko se dobna granica povisi na 67 ili 70 godina (što gazde iz EU toplo preporučuju) mi koji nismo u mirovini smatram da nećemo ni doživjeti. A Tomo je u više navrata taj dio spomenuo kao činjenicu za pokretanje posla oko novog zakona o braniteljima.

Imam jednu fotografiju sa Velebita gdje nas je osmero... Svi smo preživjeli rat, ali sa te fotografije umrlo je mojih četvero dragih prijatelja u mirnodopskome a samo je jedan bio umirovljen...

p.s

Kompa ti si moj kolega (zaključujem po banneru) kao i crny46, tako se i mi zezamo, kao ono imamo vremena, još godinu dvije i onda nam umre kolega sa 43 godine a tjedan iz njega drugi sa 48 godina starosti

Postovani kolega.Da vam objasnim svoj slucaj.Takodje sam rodjen 68 godine,dragovoljac i branitelj sa 21oo dana borbenog sektora bio djelatnik MUP-a.Godine 2006  sa 18 godina staza od strane Mupove komisije proglasen nesposobnim za obavljanje poslova ovlastene sluzbene osobe.Odlazim na komisiju gdje dobivam profesionalnu nesposobnost za rad i negdje oko 2400 kn (6a DVO).2009 godine na moj zahtjev odlazim na komisiju da mi se prizna opca nesposobnost sto mi komisija i odobrava i dobivam rjesenje (opca nesposobnost za rad te da se osobni bod ovako odredjene mirovine ne povecava u smislu odredbe cl.21 ZOPHB jer je svota pripadajuce mirovine odredjena prema ostvarenom mirovinskom stazu 40 g i 4 mj veca od mirovine koja bi hr.branitelju bila odredjena za 40 godina mirovinskog staza)Mirovina ostaje ista ali se do dan danas povecala na 3270 kn.Nemam status HRVI-a ali sam sada predao dokumentaciju poradi PTSP-a jer se konstantno lijecim od 2004 god.(f43.1 i f62.0)Postovani prijatelji ako netko zna kakav je moj daljnji postupak molio bih da mi pojasni. LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , bjelovar1 je napisao:

Rođen sa 1957. Krivo sam napisao , stekao sam uvjete za prijevremenu 20.10.2017. a u trećem mjesecu 2018 ću dobiti rješenje. 

Prosječni bodovi    1,5921

Mirovinski staž       35,2216

Polazni faktor            0, 806

Osobni bodovi         45,2087

Izračunata mirovina 2.861 + dodatak 27%

Poštovani bjelovar1,

Vidim da ste kratko na Legalisu kad Vam je žao što se na Vas već ne odnosi novi Zakon o hrvatskim braniteljima za korištenje prijevremene mirovine.

Imate pravo na prijevremenu starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO u iznosu od

 

2.861 + 27 %  =  3.633,47 kn a Vi žalite za braniteljskom prijevremenom starosnoj mirovinom od

2.861 + 9 % =  3.118,49 kn. Ili ako ste još i dragovoljac iznosila bi Vam

2.861 + 19 % = 3.404,59 kn

 

Za zaista žalite što će zakon biti u primjeni tek od 01.01.2019.g. ?    

Ja ne, kad su u pitanju starosne mirovine ovakav može u provedbu slobodno i za 100.g., osim za iznose minimalne starosne mirovine.

Lijep pozdrav

 

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa problem je u tome što je gospodin ministar rekao da će se u novom zakonu pronaći svi branitelji a posebno dragovoljci. Ali ja znam da nema novaca u fondovima koji su u banani.Žalosno je da ljudi kao ja neće dobiti ama baš nikakvu nagradu što su dragovoljno otišli u domovinski rat.Zar sa ja kriv što sam nakon rata radio u dobroj privatnoj firmi i imam zamislite strašnu mirovinu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, bjelovar1 je napisao:

Pa problem je u tome što je gospodin ministar rekao da će se u novom zakonu pronaći svi branitelji a posebno dragovoljci. Ali ja znam da nema novaca u fondovima koji su u banani.Žalosno je da ljudi kao ja neće dobiti ama baš nikakvu nagradu što su dragovoljno otišli u domovinski rat.Zar sa ja kriv što sam nakon rata radio u dobroj privatnoj firmi i imam zamislite strašnu mirovinu

Poštovani bjelovar1,

Ma da ste bili specijalni specijalac  2.100 dana borbenog sektora sa tim prosjećnim vrijednosnim bodom i uz isti staž to bi izgledalo

 

2.861 + 40 % = 4.005,40 kn - 10 % = 3.604,86 kn

Baš dobar dodatak ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, bjelovar1 je napisao:

Ma nije problem u novcima , problem je u njihovim obećanjima , njihovim lažnim odgovorima kako se po starom zakonu predviđa povećanje mirovine dragovoljcu za 30% a i sami znaju da to nije točno i da to nitko nije donio a posebo ja koji inam strašnu mirovinu

Po starom zakonu dragovoljcu se i povečava 30% ali samo pri izračunu za civilni dio mirovine a ne kako neki shvačaju cjelokupni iznos miroviiz.bilo bi malo previše kunića.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, buda2 je napisao:

Po starom zakonu dragovoljcu se i povečava 30% ali samo pri izračunu za civilni dio mirovine a ne kako neki shvačaju cjelokupni iznos miroviiz.bilo bi malo previše kunića.

Poštovani buda2, 

Zašto niste pročitali prethodnu objavu, povećanje je baš na cjelokupni iznos i to za čak 40 % a rezultat je manja prijevremena starosna braniteljska mirovina od mirovine po općem propisu za 29 kn.

No comment

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , bjelovar1 je napisao:

Sve O.K. na vašim pojašnjenjima samo neznam stvarno čemu i komu služe ovi zakoni

Interesnim skupinama branitelja koje su radile prijedlog novog Zakona o hrvatskim braniteljima.

Među njima nisu bili ni branitelji, djelatni ni umirovljeni PS i VO koji koriste mirovinu po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS ni branitelji koji koriste ili će koristiti prijevremene starosne i starosne mirovine po Zakonu o hrvatskim braniteljima većeg iznosa od minimalne starosne braniteljske mirovine niti branitelji znalci ove problematike.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rezultat takvog rada je da i branitelji sa maksimalnim brojem dana borbenog sektora (i do 2.100 dana) makar u Domovinskom ratu bili i specijalni specijalci imaju pravo na prijevremenu starosnu i starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima u manjem iznosu od isto takve starosne mirovine po općem propisu ZOMO ako je viša od minimalne starosne braniteljske mirovine.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, bjelovar1 je napisao:

Dali postoji privremena braniteljska mirovina?

Po ZOMO-u postoji "Rjesenje o priznanju prava na mirovinu i isplati predujma mirovine",

Takvo rjesenje se donosi kad HZMO utvrdi da su ispunjeni uvjeti za mirovinu, ali nisu poznati svi podaci potrebni za izracun mirovine a kad se podaci prikupe, obrade i izracuna mirovina, izdat ce se novo konacno rjesenje sa konacnim iznosom mirovine i svim zaostacima od datuma umirovljenja.

Pretpostavljam da je takav postupak moguc i kod rjesavanja braniteljskih mirovina. Rjesenja dolaze sa istoga mjesta HZMO-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draganec, nisam još dobio ništa vezano za čin. Kod mene su zakmplicirali do bola, miješaju policiju i vojsku. Prvo sam od 1990. bio policajac a poslije vojnik.
Oni, kako su mi rekli čekaju odgovor iz MUP-a o činu, a ja postao invalid u HV-u.
Kaže mi kolega da je i bolje da čekaju od MUP-a jer da ide jedan čin gore, da li je to istina ne znam.
Čim nešto konkretno saznam, javim ovdje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, petar2013 je napisao:

Draganec, nisam još dobio ništa vezano za čin. Kod mene su zakmplicirali do bola, miješaju policiju i vojsku. Prvo sam od 1990. bio policajac a poslije vojnik.
Oni, kako su mi rekli čekaju odgovor iz MUP-a o činu, a ja postao invalid u HV-u.
Kaže mi kolega da je i bolje da čekaju od MUP-a jer da ide jedan čin gore, da li je to istina ne znam.
Čim nešto konkretno saznam, javim ovdje.

Poštovani petar2013,pretpostavljam da si 1990 god. bio u rezervnom sastavu policije a poslije zbog potrebe prebačen u postrojbe HV-a.Ovo što pišeš da si  počeo u Domovinskom ratu u MUP-u a postao invalid u HV-u ne može biti istina.Ako si obolio ili ranjen onda si RVI u statusu svog vremenskog učestvovanja u DR-u.Da si bio ranjen vjerovatno bi već ostvario invalidsku mirovinu.Po starom zakonu o HB svi koji su počeli u  rezervnom sastavu policije  bez obzira kada su naredbom prebačeni u HV pri određivanju statusa HRVI i pripadajučeg čina uzima se za HRVI povoljniji odnos kod dodjele počasnoog čina a to je dva čina više od čina koji bi ostvarili kao da ste umirovljeni iz postrojbi HV-a.Moje mišljenje je da bi morali ostvariti čin višeg policijskog narednika što odgovara činu stožernog narednika i temeljem toga Vam se treba odrediti i mirovina.E sad pitanje je kakav će sadržaj i upute biti na ovaj zakon o pravima HB .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, CheKirac je napisao:

Poštovani petar2013,pretpostavljam da si 1990 god. bio u rezervnom sastavu policije a poslije zbog potrebe prebačen u postrojbe HV-a.Ovo što pišeš da si  počeo u Domovinskom ratu u MUP-u a postao invalid u HV-u ne može biti istina.Ako si obolio ili ranjen onda si RVI u statusu svog vremenskog učestvovanja u DR-u.Da si bio ranjen vjerovatno bi već ostvario invalidsku mirovinu.Po starom zakonu o HB svi koji su počeli u  rezervnom sastavu policije  bez obzira kada su naredbom prebačeni u HV pri određivanju statusa HRVI i pripadajučeg čina uzima se za HRVI povoljniji odnos kod dodjele počasnoog čina a to je dva čina više od čina koji bi ostvarili kao da ste umirovljeni iz postrojbi HV-a.Moje mišljenje je da bi morali ostvariti čin višeg policijskog narednika što odgovara činu stožernog narednika i temeljem toga Vam se treba odrediti i mirovina.E sad pitanje je kakav će sadržaj i upute biti na ovaj zakon o pravima HB .

Poštovani CheKirac, sada mi je malo jasnije sve oko HRVI. Hvala na pojašnjenju.
U MUP-u sam bio ovlaštena službena osoba, djelatni policajac. Dragovoljno sam 90-te došavši iz Njemačke stupio u redove policije. U policiji sam dobio sporazumni raskid i prešao u HV. Ranjen sm u HV-u i također obolio, 2 godine mi je trajalo bolovanje i sporazumno sam izašao iz HV-a, časni otpust. Ranjavanje, iako se svuda uredno vodi, ja ne doživljavam kao pravo ranjavanje, ozljeda od gelera na grudnom košu koji mi zbilja ne predstavlja nikakav problem u životu osim ružnog dugačkog ožiljka. Bolesti su međutim problem.
Mirovinu sam, iako sam mogao u ono vrijeme ostvariti, sam osobno odbio jer sam još tada smatrao da sam radno sposoban.
Poslije, kada su se bolesti proširile, nastaje moja tragikomedija, i moj ponos i čast se je bilo čini mi se glupost, pokazalo se da sam trebao otići u mirovinu kada sam mogao jer ne bih danas proživljavao ovoliku tragediju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani profesore               molim vas da mi odgovorite dali je ovo rješenje koje sam danas dobio u redu.Piše slijedeće:Osiguraniku hrvatskom branitelju - dragovoljcu domovinskog rata priznaje se pravo na prijevremenu starosnu mirovinu u svoti od 3.675,81 kn.                              Obračun mirovine                1. prosječni bodovi 1,5935   2.ukupni mir.staž   35,221   3.polazni faktor       0,796    4.mirovinski faktor    1,0       5.akt.vrijednost mir. 63.29   6.osobni bodovi     44,676   7.mirovina      2.827,54         8.dodatak          763,44         9.ukupno        3.590,98         10.osobni bodovi (mirovina+dodatak) 56,7385                                      11.svota mirovine za 40 god. mirovinskog staža 3.792,06                                   12.čl.21 ZOPHBDR-a  % povećanje  30%                      13. svota mirovine uvećane za 30 %         3.675,81             potpitanje dali je točno izračunat polazni faktor        hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani "polazni faktor" vam je dobro izracunat, umanjen vam je za 20,4%.

" Polazni faktor za prijevremenu starosnu mirovinu

Prijevremena starosna mirovina se smanjuje,
odnosno polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine određuje se tako da se polazni faktor  1,0 smanjuje za svaki mjesec prije navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, i to za:

 

  • s navršenih 35 godina mirovinskog staža - za 0,34% po mjesecu,"
uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , bjelovar1 je napisao:

hvala na odgovoru 

Poštovani bjelovar1,

- Zašto hvala na odgovoru i kome ?

- Po čijem ste naputku tražili mirovinu po starom Zakonu o pravima hrvatskih branitelja ?

- Mirovina po općem propisu ZOMO iznosila bi Vam najmanje - 3.590,96 kn

- Vaši navodi Rješenja o mirovini su mi nelogični i nepotpuni.

- Zašto SAMO tražite potvrdu da Vam je točno izračunat polazni faktor od 0,796

- Zašto ja pišem na Legalisu već 7. godinu kad nitko ništa ne čita ?

- Zašto se na temi opći propis ZOMO hvalite iznosom mirovine po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja ?

 

Najniža starosna ili invalidska mirovina po općem propisu - ZOMO - 20 .02.2018.xls

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, prof je napisao:

Poštovani bjelovar,

Nije mi jasno, koju ste mirovinu i po kojem zakonu tražili ?

Opet su u HZMO nešto zabrljali u  Vašem Rješenju, pogledajte iznos pod 9. od 3.590,98 i moj 3590,96 kn.

Sve ovo kasnije mislim da je brljanje.

Uračunali su 27 % po općem propisu ZOMO a onda naknadno sve iza stavke 9. brljali.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, prof je napisao:

Poštovani bjelovar,

Nije mi jasno, koju ste mirovinu i po kojem zakonu tražili ?

Dosad u svojim postovima nije nigdje napisao da je invalid tako da su mozda krivo u rjesenju napisali clanak 21., vjerojatno su trebali navesti clanak 14. sadasnjeg jos vazeceg zakona o braniteljima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , bjelovar1 je napisao:

poštovani profesore, molim vas da mi odgovorite dali je ovo rješenje koje sam danas dobio u redu.

Piše slijedeće:

Osiguraniku hrvatskom branitelju - dragovoljcu domovinskog rata priznaje se pravo na prijevremenu starosnu mirovinu u svoti od 3.675,81 kn.                             

Da su poštivali posebni propis ovaj iznos morali su smanjiti za 10 % (Kosorica od 2010.g.) i onda bi Vam mirovina iznosila 3.500 kn.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, malicovjek je napisao:

Dosad u svojim postovima nije nigdje napisao da je invalid tako da su mozda krivo u rjesenju napisali clanak 21., vjerojatno su trebali navesti clanak 14. sadasnjeg jos vazeceg zakona o braniteljima.

Slažem se poštovani malicovjek, puno su toga krivo napisali u ovom Rješenju.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, bjelovar1 je napisao:

I što sad da radim ?

Moje izdvojeno mišljenje je:

1.

Uputiti prigovor nadležnom uredu HZMO na Rješenje o mirovini u zakonskom roku i zatražiti da Vam se donesu dva Rješenja o pravu i iznosima na prijevremene starosne mirovine (mogu i u istom dokumentu) po:

- općem propisu ZOMO i

- po važećem Zakonu o pravima hrvatskih branitelja

te vrši isplata povoljnije (veći neto iznos) mirovine

2.

Ubuduće uvijek PRIJE (ne kao sada nakon) kupovanja jabuka i krušaka (zahtjeva za mirovinom) obaviti konzultacije na Legalisu.

Lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , prof je napisao:

Moje izdvojeno mišljenje je:

1.

Uputiti prigovor nadležnom uredu HZMO na Rješenje o mirovini u zakonskom roku i zatražiti da Vam se donesu dva Rješenja o pravu i iznosima na prijevremene starosne mirovine (mogu i u istom dokumentu) po:

- općem propisu ZOMO i

- po važećem Zakonu o pravima hrvatskih branitelja

te vrši isplata povoljnije (veći neto iznos) mirovine

2.

Ubuduće uvijek PRIJE (ne kao sada nakon) kupovanja jabuka i krušaka (zahtjeva za mirovinom) obaviti konzultacije na Legalisu.

Lp

 

Obračun mirovine:

1.prosječni bodovi                                                   1,5935   
2.ukupni mir.staž                                                     35,221   
3.polazni faktor                                                        0,796    
4.mirovinski faktor                                                   1,0       
5.akt.vrijednost mir.                                                63.29   
6.osobni bodovi                                                      44,676   
7.mirovina                                                              2.827,54         
8.dodatak                                                              763,44         
9.ukupno                                                               3.590,98         
10.osobni bodovi (mirovina+dodatak)                    56,7385                                      
11.svota mirovine za 40 god. mirovinskog staža     3.792,06                                   
12.čl.21 ZOPHBDR-a  % povećanje                        30%                      
13.svota mirovine uvećane za 30 %                      3.675,8

 

Stavka 7. + 8. - daje iznos 9., koji je izracun po ZOMO-u

- stavka 7. je izracunata mirovina

- stavka 8. je 27% uskladjenja po ZOMO-u

- stavka 9 je takava izracunata mirovina po ZOMO-u

Stavka 7. + stavka 12. daju iznos 13. po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja

- stavka 7. izracunata mirovina

- stavka 12. 30% povecanje osobnog boda po clanku 14. Zakona o pravima hrvatskih branitelja

- stavka 13. izracunata mirovina po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja.

Za njega je povoljnija ova po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja u odnosu na onu po ZOMO-u

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, malicovjek je napisao:

Obračun mirovine:

1.prosječni bodovi                                                   1,5935   
2.ukupni mir.staž                                                     35,221   
3.polazni faktor                                                        0,796    
4.mirovinski faktor                                                   1,0       
5.akt.vrijednost mir.                                                63.29   
6.osobni bodovi                                                      44,676   
7.mirovina                                                              2.827,54         
8.dodatak                                                              763,44         
9.ukupno                                                               3.590,98         
10.osobni bodovi (mirovina+dodatak)                    56,7385                                      
11.svota mirovine za 40 god. mirovinskog staža     3.792,06                                   
12.čl.21 ZOPHBDR-a  % povećanje                        30%                      
13.svota mirovine uvećane za 30 %                      3.675,8

 

Stavka 7. + 8. - daje iznos 9., koji je izracun po ZOMO-u

- stavka 7. je izracunata mirovina

- stavka 8. je 27% uskladjenja po ZOMO-u

- stavka 9 je takava izracunata mirovina po ZOMO-u

Stavka 7. + stavka 12. daju iznos 13. po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja

- stavka 7. izracunata mirovina

- stavka 12. 30% povecanje osobnog boda po clanku 14. Zakona o pravima hrvatskih branitelja

- stavka 13. izracunata mirovina po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja.

Za njega je povoljnija ova po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja u odnosu na onu po ZOMO-u

Poštovani i vridni malicovjek,

- Što je stavka 11. ?

- Stavka 12. netočan izračun, nema 30 % kad ima 35.g. mirovinskog staža, maksimum je 40.g..mirovinskog staža.

- Gdje je izračun - 10 % po Kosorici ali ne manje od 3.500 kn

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, prof je napisao:

Poštovani i vridni malicovjek,

- Što je stavka 11. ?

- Stavka 12. netočan izračun, nema 30 % kad ima 35.g. mirovinskog staža, maksimum je 40.g..mirovinskog staža.

- Gdje je izračun - 10 % po Kosorici ali ne manje od 3.500 kn

Lp

Stavka 12. citiram clanak 14.

"Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji na temelju navršenoga mirovinskog staža ostvari pravo na starosnu mirovinu manju od mirovine koja bi mu pripadala za 40 godina mirovinskog staža osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to:

6. dragovoljcu iz Domovinskog rata        za 30%.

Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju 40 godina ukupnoga mirovinskog staž

Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na prijevremenu starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, tako određena mirovina povećava se za odgovarajući postotak iz stavka 1. točke 1. – 6. ovoga članka, ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, prof je napisao:

Poštovani i vridni malicovjek,

- Što je stavka 11. ?

- Stavka 12. netočan izračun, nema 30 % kad ima 35.g. mirovinskog staža, maksimum je 40.g..mirovinskog staža.

- Gdje je izračun - 10 % po Kosorici ali ne manje od 3.500 kn

Lp

Poštovani malicovjek,

 Mislim da se slažemo sa izračunom mirovine po općem propisu ZOMO, to jest zaključno sa stavkom

 9.ukupno                                                                       3.590,98 kn 

 Međutim imam problema sa prijevremenom starosnom mirovinom po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja.

 10.osobni bodovi (mirovina+dodatak)                    56,7385   a mislim da

                                 treba biti 1,5935 x 40 =              63.7400

                                   
11.svota mirovine za 40 god. mirovinskog staža             3.792,06   a trebalo bi biti

starosna mirovina za 40.g.            63.7400 x 63,29      =       4.034,10  kn                    
12.čl.21 ZOPHBDR-a  % povećanje                        30%                      
13.svota mirovine uvećane za 30 %                      3.675,8    a treba biti

svota prijevremene starosne mirovine  4.034,10 x 0,796  =  3.211,10 kn.

Ako sam dobro računao sada nema ni Kosorićinih – 10 % (mirovina manja od 3.500 kn) ?

Lp

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani malicovjek,

Mislim da moja teza drži vodu, stvaran rast prijevremene starosne mirovine po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja nije za 30 % već u naravi cca 15 %.  Obračun sa 40.g. umjesto sa 35.g. po općem propisu.

Rastom za samo cca 15 % gubi se rast od 27 % kod mirovine po općem propisu ZOMO. Zato je normalno da je mirovina po posebnom propisu od 3.211,10 kn manja od mirovine po općem propisu u iznosu od 3.590,98 kn.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, prof je napisao:

Poštovani malicovjek,

 Mislim da se slažemo sa izračunom mirovine po općem propisu ZOMO, to jest zaključno sa stavkom

 9.ukupno                                                                       3.590,98 kn 

 Međutim imam problema sa prijevremenom starosnom mirovinom po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja.

 10.osobni bodovi (mirovina+dodatak)                    56,7385   a mislim da

                                 treba biti 1,5935 x 40 =              63.7400

                                   
11.svota mirovine za 40 god. mirovinskog staža             3.792,06   a trebalo bi biti

starosna mirovina za 40.g.            63.7400 x 63,29      =       4.034,10  kn                    
12.čl.21 ZOPHBDR-a  % povećanje                        30%                      
13.svota mirovine uvećane za 30 %                      3.675,8    a treba biti

svota prijevremene starosne mirovine  4.034,10 x 0,796  =  3.211,10 kn.

Ako sam dobro računao sada nema ni Kosorićinih – 10 % (mirovina manja od 3.500 kn) ?

Lp

 

Tu smo negdje sa izracunom, ali vazno je da mirovina sa  30% povecanjem osobnog boda po clanku 14. Zakona o pravima hrvatskih branitelja nemoze biti veca od mirovine za 40 godina mirovinskog staza.

Znaci da mu je izracunata prijevremena starosna mirovina veca od tog iznosa koji navodis 4034,10  kn (npr 4300,00 kn) dobio bi mirovinu od 4034,10 kn.

Nemogu dokuciti kako su oni dosli do iznosa 3792,06 u tocki 11., ali nije ni bitno jer je dobio mirovinu od 3675,80 kn koja je manja od te navedene u tocki 11.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Ja bi se također uključio u ovu temu, jer sam odlučio da idem u mirovinu 01.09-og ove godine, a branitelj sam dragovoljac sa 340 dana borbenog sektora, pa bi počeo ukratko:

1.Koliko vidim bjelovar1 ima 60 godina starosti, i ako je branitelj dragovoljac ima više od 100 dana provedenih na bojištu, ali to se iz rješenja nigdje ne vidi, pa ga molim da nam kaže koliko dana borbenog sektora ima.

2.Meni su u pretkompletiranju iz mirovinskog tražili da im pošaljem potvrdu PS-2 ( dobio od ministarstva obrane i poslao ), i kako su mi većdrugi branitelji rekli, računa se u staž, a to ne vidim kod gosp. bjelovar1 , pa se pitam i što je s tim?

Za sada toliko, a moram vam reći da sam i ja žuljao moždane vijuge za onu svotu ( 3792,06) kod bjelovar1 vezano za 40 godina staža.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 46 minuta, Bradat je napisao:

Poštovani,

Ja bi se također uključio u ovu temu, jer sam odlučio da idem u mirovinu 01.09-og ove godine, a branitelj sam dragovoljac sa 340 dana borbenog sektora, pa bi počeo ukratko:

1.Koliko vidim bjelovar1 ima 60 godina starosti, i ako je branitelj dragovoljac ima više od 100 dana provedenih na bojištu, ali to se iz rješenja nigdje ne vidi, pa ga molim da nam kaže koliko dana borbenog sektora ima.

2.Meni su u pretkompletiranju iz mirovinskog tražili da im pošaljem potvrdu PS-2 ( dobio od ministarstva obrane i poslao ), i kako su mi većdrugi branitelji rekli, računa se u staž, a to ne vidim kod gosp. bjelovar1 , pa se pitam i što je s tim?

Za sada toliko, a moram vam reći da sam i ja žuljao moždane vijuge za onu svotu ( 3792,06) kod bjelovar1 vezano za 40 godina staža.

Zato cekam da mi na mail stigne to cetverostranicno njegovo rjesenje da vidim tocno o cemu se tu sve radi :ceka:.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, Bradat je napisao:

Bjelovar1, oprosti što sam kuriozan, ali to će pomoći da se rasvjetli puno toga, ( a zato smo na forumu da budemo što informiraniji i pametniji ); reci mi koliko imaš radnog staža u firmi ili firmama.

Ja ću imati ( 01.09.2018 )  36 godina i 4 mjeseca.

 

Prosim i datum rodjenja u tih 36 godina i 4 mjeseca uracunat i staz u DR ili bez DR

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, Bradat je napisao:

Bjelovar1, oprosti što sam kuriozan, ali to će pomoći da se rasvjetli puno toga, ( a zato smo na forumu da budemo što informiraniji i pametniji ); reci mi koliko imaš radnog staža u firmi ili firmama.

Ja ću imati ( 01.09.2018 )  36 godina i 4 mjeseca.

 

Molim Vas, nikako u mirovinu prije 01.01.2019.g. tko sanja da će mu mirovina po Zakonu o hrvatskim braniteljima biti povoljnija od mirovine po općem propisu ZOMO.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani bjelovar1, mali čovjek i prof!

1.Bjelovar1 - tek mi sada u vezi tebe nije ništa jasno; rođen si 1957, dakle  imaš malo više od 60 godina ( polazni faktor nije O.K. ????) , staž u firmi je 35,22, a gdje je tu vrijeme provedeno u DR?

2. Mali čovjek - to mi je čisti radni staž, i mislim da u izračun treba pridodati 340 dana provedenih u DR.

3. Prof - Mislim upravo suprotno, novi zakon mi ništa, ama baš ništa ne donosi ( o tome sam propitivao u temi Novi zakon ministra Medveda), a oni mjenjaju ZOMO već od 01.01.2019, tako da mi nije šta čekati, a meni vrijednosni bod nije loš ( oko 1,268 ). Ako vi imate neka druga saznanja molim da pomognete!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 18 minuta, Bradat je napisao:

Poštovani bjelovar1, mali čovjek i prof!

1.Bjelovar1 - tek mi sada u vezi tebe nije ništa jasno; rođen si 1957, dakle  imaš malo više od 60 godina ( polazni faktor nije O.K. ????) , staž u firmi je 35,22, a gdje je tu vrijeme provedeno u DR?

2. Mali čovjek - to mi je čisti radni staž, i mislim da u izračun treba pridodati 340 dana provedenih u DR.

3. Prof - Mislim upravo suprotno, novi zakon mi ništa, ama baš ništa ne donosi ( o tome sam propitivao u temi Novi zakon ministra Medveda), a oni mjenjaju ZOMO već od 01.01.2019, tako da mi nije šta čekati, a meni vrijednosni bod nije loš ( oko 1,268 ). Ako vi imate neka druga saznanja molim da pomognete!!!

Postovani Bradat molim datum vaseg rodjenja

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 29 minuta, Bradat je napisao:

Poštovani bjelovar1, mali čovjek i prof!

1.Bjelovar1 - tek mi sada u vezi tebe nije ništa jasno; rođen si 1957, dakle  imaš malo više od 60 godina ( polazni faktor nije O.K. ????) , staž u firmi je 35,22, a gdje je tu vrijeme provedeno u DR?

2. Mali čovjek - to mi je čisti radni staž, i mislim da u izračun treba pridodati 340 dana provedenih u DR.

3. Prof - Mislim upravo suprotno, novi zakon mi ništa, ama baš ništa ne donosi ( o tome sam propitivao u temi Novi zakon ministra Medveda), a oni mjenjaju ZOMO već od 01.01.2019, tako da mi nije šta čekati, a meni vrijednosni bod nije loš ( oko 1,268 ). Ako vi imate neka druga saznanja molim da pomognete!!!

Poštovani Bradat,

1.

Bjelovar1 koristi trenutno važeći Zakon o pravima hrvatskih branitelja i po njemu ima pravo na dodatak od 30 % ali ne više od 40.g. mirovinskog staža za razliku od Zakona o hrvatskim braniteljima (ministar Medved) koji će biti u provedbi (za sada samo za čitanje) od 01.01.2019.g. kada neće biti ograničenja sa 40.g. mirovinskog staža.

3.

Vaše spoznaje o izmjenama općeg propisa ZOMO meni nisu poznate.

Lp

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 28 minuta, Bradat je napisao:

Poštovani bjelovar1, mali čovjek i prof!

1.Bjelovar1 - tek mi sada u vezi tebe nije ništa jasno; rođen si 1957, dakle  imaš malo više od 60 godina ( polazni faktor nije O.K. ????) , staž u firmi je 35,22, a gdje je tu vrijeme provedeno u DR?

 

Vrijeme ucestvovanja u DR je uracunati bjelovar1 u ovih 35 godina, 2 mjeseca i 20 dana mirovinskog staza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, bjelovar1 je napisao:

poštovani profesore               molim vas da mi odgovorite dali je ovo rješenje koje sam danas dobio u redu.Piše slijedeće:Osiguraniku hrvatskom branitelju - dragovoljcu domovinskog rata priznaje se pravo na prijevremenu starosnu mirovinu u svoti od 3.675,81 kn.                              Obračun mirovine                1. prosječni bodovi 1,5935   2.ukupni mir.staž   35,221   3.polazni faktor       0,796    4.mirovinski faktor    1,0       5.akt.vrijednost mir. 63.29   6.osobni bodovi     44,676   7.mirovina      2.827,54         8.dodatak          763,44         9.ukupno        3.590,98         10.osobni bodovi (mirovina+dodatak) 56,7385                                      11.svota mirovine za 40 god. mirovinskog staža 3.792,06                                   12.čl.21 ZOPHBDR-a  % povećanje  30%                      13. svota mirovine uvećane za 30 %         3.675,81             potpitanje dali je točno izračunat polazni faktor        hvala unaprijed

Kako si dosao do clanka 21. ZOPHBDR-a kad ti lijepo u rjesenju na vise mjesta spominje samo clanak 14. ZOPHBDR-a, samo si nas zbunio odmah u startu. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, Bradat je napisao:

Poštovani prof!

Hoće, a možda čak i prije, ali  Novi list spominje 2019-tu.

Još jednom naglašavam da mi novi zakon ništa ne donosi ( 20 % dodatka za 340 dana i dragovoljac  - ZOMO  27%) i pitam vas: je li bolje ići u mirovinu 01.09.2018. ili iza 01.01.2019.?

Moze link na taj clanak u Novom listu

Prije 5 minuta, Bradat je napisao:

Mali čovjek, pa zar nije uvjet 35 godina radnog staža i 60 godina života - mislim da niste u pravu!?

Moze pojasnjenje bas vas ne razumijem na sta se odnosi ovaj dio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, bjelovar1 je napisao:

poštovani profesore               molim vas da mi odgovorite dali je ovo rješenje koje sam danas dobio u redu.Piše slijedeće:Osiguraniku hrvatskom branitelju - dragovoljcu domovinskog rata priznaje se pravo na prijevremenu starosnu mirovinu u svoti od 3.675,81 kn.                              Obračun mirovine                1. prosječni bodovi 1,5935   2.ukupni mir.staž   35,221   3.polazni faktor       0,796    4.mirovinski faktor    1,0       5.akt.vrijednost mir. 63.29   6.osobni bodovi     44,676   7.mirovina      2.827,54         8.dodatak          763,44         9.ukupno        3.590,98         10.osobni bodovi (mirovina+dodatak) 56,7385                                      11.svota mirovine za 40 god. mirovinskog staža 3.792,06                                   12.čl.21 ZOPHBDR-a  % povećanje  30%                      13. svota mirovine uvećane za 30 %         3.675,81             potpitanje dali je točno izračunat polazni faktor        hvala unaprijed

 

Prije 13 minuta, malicovjek je napisao:

Kako si dosao do clanka 21. ZOPHBDR-a kad ti lijepo u rjesenju na vise mjesta spominje samo clanak 14. ZOPHBDR-a, samo si nas zbunio odmah u startu. :-?

Aha sad vidim u tekstu rjesenja lijepo spominju clanak 14. ZOPHBDR-a i objasnjavaju zasto ga primjenjuju, a onda na kraju rjesenja u tablici pod tockom 12. napisu po clanku 21. ZOPHBDR-a.

A jesu smotanci ovi referenti u HZMO-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, Bradat je napisao:

E moj prof, meni u novoj firmi vrijednosni bod ne prelazi 0,7, a oni će uvesti veću penalizaciju itd - mislim da je sve jasno, a ja sam doživio 2 stečaja, pa nemam više šta čekati. Lijepo je raditi što duže ako ti vrijednosni bod raste, ali ako rapidno pada - bježi dok možeš!!!!

Poštovani Bradat, onda je najbolje prekinuti radni odnos 30.12.2018.g. i ići u mirovinu 31.12.2018.g. (to obavezno naglasiti u zahtjevu za prijevremenu starosnu mirovinu prema HZMO), jer onda tih 0,7 ove godine ne ulazi u prosjek za obračun PVB.

Također pratiti eventualnu promjenu članka 35, ZOMO i ako novi prijedlog bude nepovoljniji od sadašnjeg prije njegovog stupanja na snagu otići u mirovinu.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, Bradat je napisao:

Poštovani prof, i ovako mi ne ide tih 0,7 za 2018, pa taman i sada išao, a onih par mjeseci pomnoženo sa 0.32 mi utiče možda 20 kuna na krajnji iznos mirovine - to me neće spasit, a kaić i ribolov , malo maslina, " vinogradčić" e, to hoće....malo šale.

Dragi Bradat, ne malo šale nego što više šale.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.Mali čovjek, ma ne znam zalipit ovaj članak, ali to je objava Novog lista od 13 siječnja 2018 u 16 i 44 - naslov mirovinska reforma.

2. Mali čovjek uvjet po ZOMO za prijevremenu mirovinu je ,ponavljam, 35 godina čistog radnog staža ( bez dana provedenog u DR ) i 60 godina starosti, a dugogodišnji osiguranik je nešto drugo!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , prof je napisao:

Poštovani Bradat, onda je najbolje prekinuti radni odnos 30.12.2018.g. i ići u mirovinu 31.12.2018.g. (to obavezno naglasiti u zahtjevu za prijevremenu starosnu mirovinu prema HZMO), jer onda tih 0,7 ove godine ne ulazi u prosjek za obračun PVB.

Također pratiti eventualnu promjenu članka 35, ZOMO i ako novi prijedlog bude nepovoljniji od sadašnjeg prije njegovog stupanja na snagu otići u mirovinu.

Lp

 

prije 1 sat , Bradat je napisao:

Poštovani prof, i ovako mi ne ide tih 0,7 za 2018, pa taman i sada išao, a onih par mjeseci pomnoženo sa 0.32 mi utiče možda 20 kuna na krajnji iznos mirovine - to me neće spasit, a kaić i ribolov , malo maslina, " vinogradčić" e, to hoće....malo šale.

Postovani prof ti je dobro predlozio, a 20 kn nije za odbaciti ipak je to godisnje 240 kn, za 10 godina 2400 kn, to ti je dozivotno sa tendencijom povecavanja kako rastu i mirovine.

U mirovini ti je svaka kuna vazna, strpi se jos 3 mjeseca imat ces vremena za kaic i ribolov koliko hoces, neka je samo zdravlja. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani mali čovjek,

Pa ja sam rekao da je prijevremena mirovina za dugogodišnjeg osiguranika nešto drugo, i to mi je jasno, ali koliko vidim bjelovar1 nema te uvjete.On ima 305 dana DR i 35 godina radnog staža, a to je daleko od 41 godine, ili ja griješim.

Oni (da kažem obični ) zaposlenici koji idu u prijevremenu mirovinu moraju imati 60 godina starosti i 35 godina radnog staža bez DR, a takav ću biti i ja iza 20.08-og.

Što se tiče svake kune u mirovini, to je istina, ali nema tih para koje mogu nadostaviti moje narušeno zdravlje, a biti u slobodi i prirodi sada i čim prije je zravlje i duži život.

No, bumo videli kako će to ići sa novim ZOMO-om.

uređeno: od Bradat
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Bradat je napisao:

Poštovani mali čovjek,

Oni (da kažem obični ) zaposlenici koji idu u prijevremenu mirovinu moraju imati 60 godina starosti i 35 godina radnog staža bez DR, a takav ću biti i ja iza 20.08-og.

Ajdemo onda ovako kad vas Vas dugogodisnje osiguranje od 41 godine buni.

5a8d2cfb2383a_StauDR_.jpg.c4282a0b889d70b46184de3c85e98000.jpg

"Staž u dvostrukom trajanju

Vrijeme koje ste kao hrvatski branitelj proveli u Domovinskom ratu računa vam se kao staž u dvostrukom trajanju

Ako ste hrvatski branitelj koji je za vrijeme sudjelovanja u Domovinskom ratu bio zaposlen ili vam je staž osiguranja bio priznat po drugoj osnovi, vrijeme provedeno u Domovinskom ratu računa vam se kao staž osiguranja u dvostrukom trajanju.
U slučaju da niste bili zaposleni ili vam staž osiguranja nije priznat po drugoj osnovi, vrijeme provedeno u Domovinskom ratu računa se kao poseban staž u dvostrukom trajanju.

 

Upis u radnu knjižicu

Staž u dvostrukom trajanju u radnu knjižicu upisivao je Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO) na temelju potvrde koju izdaje Ministarstvo obrane, nadležni Područni odsjek za poslove obrane, odnosno nadležno tijelo Ministarstva unutarnjih poslova.
Od 1. srpnja 2013. godine upis u radnu knjižicu zamjenjuje se elektroničkim vođenjem i razmjenom podataka, ali već izdane radne knjižice ostaju javne isprave. Staž u dvostrukom trajanju u vremenu provedenom u Domovinskom ratu ne upisuje se u e-radnu knjižicu već se staž na temelju potvrde priznaje u postupku priznavanja prava na mirovinu."

Staz u dvostrukom trajanje priznaje Vam se tek kad vam prestane osiguranje i kad pokrenete postupak za izracun mirovine.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , bjelovar1 je napisao:

Molim Vas da ako možemo završiti moju priču , to je to i idemo dalje

Postovani bjelovar1, procitao sam dostavljena mi tri lista vaseg rjesenja nekoliko puta, kao sto sam Vam vec napisao u nekom od gornjih postava, nemorate poduzimati nista vec samo uzivajte u svojoj mirovini.

Teta u vasoj mirovinskoj ispostavi je pogreskom u tablici vaseg mirovinskog rjesenja na zadnjoj stranici navela clanak 21. umjesto clanka 14., ali se na stranici 2 rjesenja u obrazlazenju spominje upravo taj clanak 14, tako da gresku u tablici  na zadnjoj stranici rjesenja zanemarite.

... to je to i idemo dalje...

Lijepi pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mali čovjek, pa dobro, sa bjelovar1 završavamo; nameće se sada pitanje vezano za mene: staž u dvostrukom trajanju koji će mi se nadam priznati kada budem pokrenuo postupak za izračun mirovine - e , pa sad potvrda moje pretpostavke :

-Da li će mi kod izračuna visine iznosa mirovine  ( dakle, radni staž 36 godina, učešće u DR 340 dana ) biti množeno sa 37 i nešto  i da li će mi bit kao dragovoljcu pridodano onih 30% ili će onih 27 % dodatka ( ZOMO ) biti veće? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Očito da svaka HZMO-ova podrucna sluzba, podrucni ured ili podrucna ispostava racuna i primjenjuje zakone kako njima odgovara, kako si protumace zakone ili bolje receno kako znaju ili neznaju, pa imamo sarenilo kod izracuna mirovina.

Usprkos tome sto bi oni to trebali automatski napraviti, da bi tome doskocili treba kod predavanja zahtjeva za mirovinu u obrascu ispod podaci o kontaktu (na praznom dijelu obrasca) napisati "Molim da mi se izracuna mirovina po ZOMO-u i po ZOPHBDR-u, te da mi se dodjeli povoljnija mirovina".

Posto u jednom od gornjih postova spominjete vrjednosni bod od cca 1,268, pretpostavljam da ste si dali izracunati informativnu mirovinu na stranicama HZMO-a, ako jeste posaljite mi taj izracun (kao .pdf ili .jpg) na mail koji vam saljem u vas postanski pretinac.

Vjerojatno ce se i postovani prof ukljuciti u raspravu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Bradat je napisao:

Mali čovjek, pa dobro, sa bjelovar1 završavamo; nameće se sada pitanje vezano za mene: staž u dvostrukom trajanju koji će mi se nadam priznati kada budem pokrenuo postupak za izračun mirovine - e , pa sad potvrda moje pretpostavke :

-Da li će mi kod izračuna visine iznosa mirovine  ( dakle, radni staž 36 godina, učešće u DR 340 dana ) biti množeno sa 37 i nešto  i da li će mi bit kao dragovoljcu pridodano onih 30% ili će onih 27 % dodatka ( ZOMO ) biti veće? 

Dobri moj Bradat,

1.

množi se sa 37.g. i nešto mjeseci a ne ono što Vam trenutno piše na e građanin na stranici HZMO.

2.

Obavezno prilikom podnošenja zahtjeva za priznavanje prijevremene starosne mirovine navest kako Vam je savjetovao vridni malicovjek:

Molim da mi se prizna i izračuna prijevremena starosna mirovina po ZOMO-u i po ZOPHBDR-u, te da mi se isplaćuje povoljnija mirovina.

Takvom formulacijom zahtjeva dužni su izračunati i po onih do 30 % a također i po 27 % a isplaćivati onu koja je veća.

Ubacite svoje podatke u tablicu u privitku u bijela polja (umjesto ponuđenih) i rezultat dobiven za starosnu mirovinu po ZOMO pomnožite sa odgovarajućim faktorom za 37.g. mirovinskog staža radi prijevremenog umirovljenja i to bi bila Vaša prijevremena starosna mirovina po ZOMO dana 01.09.2018.g.

To isto napravite i sa drugom tablicom u privitku, 3 mjeseca mirovinskog staža više i to je mirovina 31.12.2018.g.

Lp

Starosna ili invalidska mirovina po općem propisu - ZOMO - 01 .09.2018.xls

Starosna ili invalidska mirovina po općem propisu - ZOMO - 31 .12.2018.xls

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Bradat je napisao:

  i da li će mi bit kao dragovoljcu pridodano onih 30% ili će onih 27 % dodatka ( ZOMO ) biti veće? 

Poštovani, pridodano može biti DO 30 % ali samo do 40.g. mirovinskog staža, kod Vas može biti pridodano samo 2.g. 9.mj. ili 2.g. 6.mj. ovisno o datumu umirovljenja a to je samo 6 - 7 % uz obavezni gubitak onih 27 % (po ZOMO) prilikom izračuna Vaše mirovine po posebnom propisu pa je unaprijed jasan rezultat te Vaše mirovine, bez obzira što tete u HZMO budu brljale.

Bez obzira na sve obavezno zatražiti priznavanje i izračun iste kako Vam je napisao poštovani malicovjek.

Lp

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prof, hvala!

Zadovoljan sam što je moj izračun identičan vašem tabličnom načinu. Hvala i na savjetima vama i vridnomu malom čovjeku!

Jedino što još nisam dobio od njih odgovor o pretkompletiranju ( ili kako li se to zove - rješenje ), pa ću točno znati jesam li PVB dobro izračunao ili ne , jer nisu mi sve godine bile čiste, ali to se rješava.Obavjestit ću vas, i svakako ću zatražiti od njih izračune po ZOMO-u i po ZOPHBDR-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Bradat je napisao:

Prof, hvala!

Zadovoljan sam što je moj izračun identičan vašem tabličnom načinu. Hvala i na savjetima vama i vridnomu malom čovjeku!

Jedino što još nisam dobio od njih odgovor o pretkompletiranju ( ili kako li se to zove - rješenje ), pa ću točno znati jesam li PVB dobro izračunao ili ne , jer nisu mi sve godine bile čiste, ali to se rješava.Obavjestit ću vas, i svakako ću zatražiti od njih izračune po ZOMO-u i po ZOPHBDR-u.

Dobri moj Bradat,

Nije to problem, za probu, preporučam Vam da odmah na e građanin (HZMO) zatražite izračun prijevremene starosne mirovine na dan 01.09.2018. sa tim mirovinskim stažom 37g. i nešto sa ovakvim trenutnim PVB.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, Bradat je napisao:

Prof, hvala!

Zadovoljan sam što je moj izračun identičan vašem tabličnom načinu. Hvala i na savjetima vama i vridnomu malom čovjeku!

i svakako ću zatražiti od njih izračune po ZOMO-u i po ZOPHBDR-u.

Dobri Bradat, 

Priznavanje prava na prijevremene starosne mirovine i izračune po ZOMO-u i po ZOPHBDR-u, a isplatu povoljnijeg (većeg) iznosa.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija