Jump to content

Opći propis ZOMO


Pmauser

Preporučene objave

prije 4 sati , Bradat je napisao:

Mali čovjek, pa dobro, sa bjelovar1 završavamo; nameće se sada pitanje vezano za mene: staž u dvostrukom trajanju koji će mi se nadam priznati kada budem pokrenuo postupak za izračun mirovine - e , pa sad potvrda moje pretpostavke :

-Da li će mi kod izračuna visine iznosa mirovine  ( dakle, radni staž 36 godina, učešće u DR 340 dana ) biti množeno sa 37 i nešto  i da li će mi bit kao dragovoljcu pridodano onih 30% ili će onih 27 % dodatka ( ZOMO ) biti veće? 

Vas mirovinski staz sa datumom 01.09.2018.god. iznosi po vama 36 godina i 4 mjeseca (niste napisali i koliko dana), kad se na to pribroji vrijeme ucestvovanja u DR (340 dana) 11 mjeseci i 10 dana, ukupni mirovinski staz Vam  iznosi 37 godina, 3 mjeseca i 10 dana ( u obliku decimalnog broja) 37,2776.

prije 1 sat , Bradat je napisao:

Prof, hvala!

Zadovoljan sam što je moj izračun identičan vašem tabličnom načinu. Hvala i na savjetima vama i vridnomu malom čovjeku!

Jedino što još nisam dobio od njih odgovor o pretkompletiranju ( ili kako li se to zove - rješenje ), pa ću točno znati jesam li PVB dobro izračunao ili ne , jer nisu mi sve godine bile čiste, ali to se rješava.Obavjestit ću vas, i svakako ću zatražiti od njih izračune po ZOMO-u i po ZOPHBDR-u.

Pretkompletiranje vremenski traje od cca mjesec dana do nekoliko mjeseci, zavisi o nedostajucim podacima i istjerivanja neispravnih ili nedostajucih podataka za uplacene iznosa za mirovinsko osiguranje, itd.

Vi mozete danas ne cekajuci pretkompletiranje na stranicama HZMO-a dati izracunati prijevremenu starosnu mirovinu na datum 01.09.2018.god, unasanjem staza 37 godina, 3 mjeseca i 10 dana.

Iz ovih podataka koje navodite (prosjecni vrjednosni bodovi 1,286)  te mirovinskog staza (37 godina, 3 mjeseca i 10 dana) 37,2776, moze se izracunati privremeno sljedece:

 

Izracun Bradat.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , malicovjek je napisao:

Evo nove tablice sa izmjenjenim prosjecnim vrjednosnim bodom, u prvoj tablici krivo unesen:

Izracun Bradat.jpg

Poštovani malicovjek,

Potpisujem sve zaključno sa stavkom 9. a radi se o bruto (u ovom slučaju i neto) iznosu prijevremene starosne mirovine po općem propisu ZOMO.

Izračun mirovine po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja je kopija modela, kako rade naše tetkice u nekim uredima HZMO i sa Dolca ?

Lp

 

PS

Isprika tetkicama sa Dolca i poštovanom malocovjeku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerojatno je na nacin kako su napravile tete u podrucnoj ispostavi HZMO-a pod tockama 11, 12 i 13, ali su izracuni pod tockama 12 i 13 ispravno ucinjeni kako je navedeno u clanku 14. postojeceg jos vrijedeceg ZOPHBDR-a.

Nazalost kako je izracunat iznos mirovine za 40 godina mirovinskog staza nisam uspio dokuciti, pokusavao danas na vise nacina ali jednostavno iznos koji je naveden u tablici kod "bjelovar1" pod tockom 11. nikako nisam mogao dobiti kao ona teta u njegovoj podrucnoj ispostavi HZMO-a, jednostavno:neznam:.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da se svi slažemo sa modelom i izračunom prijevremene starosne mirovine po općem propisu ZOMO,

PVB x ukupnim mirovinski staž x AVM x 1,27  x 0,82 = 3.116,18 kn    

 to jest zaključno sa stavkom

9.    i iznosom od   3.116,18 kn    

Međutim imamo problema, posebno sa tetkama u HZMO, sa modelom izračuna prijevremene starosne mirovine po trenutno važećem Zakonu o pravima hrvatskih branitelja.                                                                                                        

Očito imam izdvojeno mišljenje o tom modelu i iznosu ali i dalje stojim iza njega a on u konkretnom slučaju je:

PVB x mirovinski staž uvećan do maksimalno 40.g. x AVM x 0,82 = 

1,286 x 40 x 63,29 x 0,82 = 2.669,62 kn

 

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani prof, onda samo mala ispravka, pravi PVB je 1,2683 (ja sam bio u prvoj tablici krivo napisao 1,286) pa onda izlazi:

1,2683 x 40 x 63,29 x 0,82 = 2632,88 kn

Ako je tako :neznam: onda se po tome ne isplati ici u braniteljsku mirovinu jer sa dodatkom od 30% izracunata braniteljska mirovina iznosi 3189,79 kn a prema clanku 14. ZOPHBDR-a  nemoze biti veca od mirovine za 40 godina mirovinskog staza.

Znaci da bi po tvom izracunu braniteljska mirovina iznosila 2632,88 kn.

 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prof i mali čovjek, kada bi bilo pravde, mirovinu treba uvjek računati sa nekim dodatkom ( od 2010 je to 27% i hoće li to ostati nadalje vidjet ćemo u novom ZOMO-u ), jer bez dodatka to nije mirovina, to je ono kada te neko hoće zakinut - pa možda i u mirovinskom pušu neki novi vjetrovi!

Inače vršio sam analizu starog i novog zakona - sve je to isto, i nema tu ništa za branitelje dobrog ( osim, ajmo reći minimalnih braniteljskih iznosa mirovina, invalidske isl., ali nisam u ove druge detaljnije ulazio ), pa se pitam zašto novinari toliko galame na nas branitelje, kad, eto, i meni će reći da imam braniteljsku mirovinu, a čitav radni vjek sam bio u radnom odnosu, a od tih skoro godinu dana što sam bio branitelj neću imati nego nekih stotinjak kuna ( i ako je toliko ).

Ma ja sam ponosan što sam bio branitelj, pa nedali mi ni kune, ali ,ali, a sve je u nas naopako.......

Pozdrav svima, a i njima - Bože zdravlja!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Bradat je napisao:

Prof i mali čovjek, kada bi bilo pravde, mirovinu treba uvjek računati sa nekim dodatkom ( od 2010 je to 27% i hoće li to ostati nadalje vidjet ćemo u novom ZOMO-u ), jer bez dodatka to nije mirovina, to je ono kada te neko hoće zakinut - pa možda i u mirovinskom pušu neki novi vjetrovi!

Inače vršio sam analizu starog i novog zakona - sve je to isto, i nema tu ništa za branitelje dobrog ( osim, ajmo reći minimalnih braniteljskih iznosa mirovina, invalidske isl., ali nisam u ove druge detaljnije ulazio ), pa se pitam zašto novinari toliko galame na nas branitelje, kad, eto, i meni će reći da imam braniteljsku mirovinu, a čitav radni vjek sam bio u radnom odnosu, a od tih skoro godinu dana što sam bio branitelj neću imati nego nekih stotinjak kuna ( i ako je toliko ).

Ma ja sam ponosan što sam bio branitelj, pa nedali mi ni kune, ali ,ali, a sve je u nas naopako.......

Pozdrav svima, a i njima - Bože zdravlja!!!!

Iz ova dva posta iznad tvog ispada da ipak neces imati braniteljsku mirovinu, vec mirovinu po ZOMO-u, ako je tocan izracun koji je postovani prof postavio vezano na clanak 14. ZOPHBDR-a i izracuna za 40 godina mirovinskog staza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, malicovjek je napisao:

Iz ova dva posta iznad tvog ispada da ipak neces imati braniteljsku mirovinu, vec mirovinu po ZOMO-u, ako je tocan izracun koji je postovani prof postavio vezano na clanak 14. ZOPHBDR-a i izracuna za 40 godina mirovinskog staza.

Stari Zakon o pravima hrvatskih branitelja (u ovom dijelu o kojem raspravljamo još važeći do 31.12.2018.g.) Vlada RH nakon duge rasprave mijenja i predlaže

NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O HRVATSKIM BRANITELJIMA IZ DOMOVINSKOG RATA I ČLANOVIMA NJIHOVIH OBITELJI

Iz tog prijedloga od  stranice 4. izdvajam dio onoga što se odnosi na mirovine branitelja.

--------------------------------------------------------                                                                                                                                    Sve navedeno, kao i dodatno uočeni problemi koji, u višem ili manjem opsegu, negativno utječu na ostvarivanje mirovinskih prava, pokazuje da mirovinski sustav prema općim propisima apsolutno gubi smisao u odnosu na braniteljsko – stradalničku populaciju, jer ne odgovara adekvatno njihovim potrebama.

Osnovna pitanja koja treba urediti Zakon:

· Nazivlje i terminologija - usklađenje naziva Zakona s njegovim sadržajem (fokus je na sveobuhvatnom uređenju pitanja braniteljsko – stradalničke populacije) - preciznije definiranje pojedinih pojmova i instituta, posebice u odnosu na kategorije adresata

a) Opći uvjeti i način ostvarivanja prava

 – prava omogućiti samo pripadnicima borbenog sektora, – uspostaviti pravedniji način određivanja iznosa pojedinih prava ovisno o vremenu provedenom u obrani suvereniteta Republike Hrvatske.

Posljedice donošenja Zakona:

- snižavanje dobne granice za odlazak u starosnu mirovinu (ovisno o duljini sudjelovanju u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru),

-  viši iznos najniže mirovine (ovisno o duljini sudjelovanju u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru), o pravo na obiteljsku mirovinu za bračne ili izvanbračne drugove te djecu umrlih HB i

OBRAZLOŽENJE:

Članak 26.

-------------------------------------------------------------

Po važećem Zakonu starosna mirovina nije mogla biti viša od iznosa mirovine određene na temelju 40 godina ukupnog mirovinskog staža. Novim Zakonom je ukinuto to ograničenje.

 

Novi Zakon je definitivno donio značajne promjene za braniteljsku populaciju po pitanju mirovina.

  1. Ne samo što je pravo izbačeno iz naziva  braniteljskog zakona, korisnici mirovinskih prava po starom zakonu nemaju nikakva prava po novom zakonu, osim korisnika najnižih braniteljskih mirovina.
  2. Što briga nas, stare branitelje, to više i nije zakon o pravima branitelja

 

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj dobri Bradat,

- Želio bi u prijevremenu starosnu mirovinu a za nju nema snižavanje dobne granice.

- Želio bi malo bolju mirovinu (zaista malo) ali ne može, previše si uplaćivao u mirovinski fond pa nemaš pravo na minimalnu braniteljsku prijevremenu starosnu mirovinu.

- I to je to.

Mirno more

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 50 minuta, prof je napisao:

Članak 26.

-------------------------------------------------------------

Po važećem Zakonu starosna mirovina nije mogla biti viša od iznosa mirovine određene na temelju 40 godina ukupnog mirovinskog staža. Novim Zakonom je ukinuto to ograničenje.

Vezano na novi zakon i clanak 26. postovani Bradat imao bi uvecanje od 10% za 340 dana sudjelovanja u DR u borbenom sektoru i jos plus 10% kao dragovoljac, ukupno 20%.

U tom slucaju ako bi u mirovinu isao sa 01.01.2019.god po novom braniteljskom zakonu (po novom zakonu tocke 11. u tablici nema) imao bi ovakav izracun naveden u donjoj tablici, znaci da bi mu bila povoljnija prijevremena starosna mirovina po ZOMO-u (tocka 9. iz tablice):

 

Izracun Bradat_nz.jpg

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani prof (mogu se i drugi forumasi prikljuciti sa svojim misljenjem), molio bih tvoje misljenje na clanak 27. novog braniteljskog zakona, konkretno na tekst u stavku 1. (iznad tablice) i stavku 2. (ispod tablice), ne vidim potrebe za skoro pa prepisivanja teksta iz stavka 1. u stavak 2. (ili tu ima nekih skrivenih namjera) :neznam::kavica:

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E moj prof, čim se pojavio nacrt novog zakona o HB DR, ja sam vidio u kojoj je vodi sir i da mi to neće ništa donit, a što se tiče  smanjivanja dobne granice, čim je bio prvi stečaj firme ( prije 16 godina ) ja sam se razbolio ( dijabetes ) i još kozna što, a o tome i ne želim pisat, odlučio sam da je 60 godina i 36 godina staža dosta, jer što duže radio to više obolio, a onda prije tri godine drugi stečaj.Tada sam počeo biti pametniji i sebe izgraditi da me ne pogađaju stresovi, tako da sam preživio bez novih bolešćina, a , eto izdržat ćemo,Bože zdravlja- sve O.K.

Lip pozdrav....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 36 minuta, malicovjek je napisao:

Postovani prof (mogu se i drugi forumasi prikljuciti sa svojim misljenjem), molio bih tvoje misljenje na clanak 27. novog braniteljskog zakona, konkretno na tekst u stavku 1. (iznad tablice) i stavku 2. (ispod tablice), ne vidim potrebe za skoro pa prepisivanja teksta iz stavka 1. u stavak 2. (ili tu ima nekih skrivenih namjera) :neznam::kavica:

1. Mislim da je samo tehnički slabo napisan članak.

2. Nema veze i tako se njime nitko od branitelja: 

- starih korisnika neće koristiti

- također ni novih korisnika starosne i prijevremene starosne mirovine

 

Isti će poslužiti samo novim HRVI ostvarenih statusa nakon 01.01.2019.g.

 

PS

Ja ču čekati još bolji zakon za HRVI, ostvarenoga statusa nakon 01.01.2051.g.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 45 minuta, Bradat je napisao:

E moj prof, a što se tiče  smanjivanja dobne granice, čim je bio prvi stečaj firme ( prije 16 godina ) ja sam se razbolio ( dijabetes ) i još kozna što, a , eto izdržat ćemo,Bože zdravlja- sve O.K.

Lip pozdrav....

Dragi Bradat, 

Nije ovo portal za dijete ali znaš kako ja liječim dijabetes (najviše izmjeren iznos 21.)

- Nakon kave bez šećera pojedem 3 - 4 krempite

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 36 minuta, prof je napisao:

1. Mislim da je samo tehnički slabo napisan članak.

2. Nema veze i tako se njime nitko od branitelja: 

- starih korisnika neće koristiti

- također ni novih korisnika starosne i prijevremene starosne mirovine

 

Isti će poslužiti samo novim HRVI ostvarenih statusa nakon 01.01.2019.g.

 

PS

Ja ču čekati još bolji zakon za HRVI, ostvarenoga statusa nakon 01.01.2051.g.

Postovani prof, vise je nego tehnicki lose napisan ovaj clanak 27. ovdje smo prije cca mjesec i pol oko tog clanka 27. malo raspravljali, ovako napisan navodi u stavku 1. "starosnu mirovinu, starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika, prijevremenu starosnu mirovinu ili prijevremenu starosnu mirovinu zbog strcaja poslodavca", a u stavku 2. samo "prijevremenu starosnu mirovinu", sto je neke forumase dovelo u zabludu da tako imaju prava na postotak iz tablice i po stavku 1. i po stavku 2., znaci da im se kod izracuna mirovine racuna duplo.

Zato sam Vas pitao ima li tu nekih skrivenih namjera za buduce umirovljenike - branitelje.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, malicovjek je napisao:

Postovani prof, vise je nego tehnicki lose napisan ovaj clanak 27. ovdje smo prije cca mjesec i pol oko tog clanka 27. malo raspravljali, ovako napisan navodi u stavku 1. "starosnu mirovinu, starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika, prijevremenu starosnu mirovinu ili prijevremenu starosnu mirovinu zbog strcaja poslodavca", a u stavku 2. samo "prijevremenu starosnu mirovinu", sto je neke forumase dovelo u zabludu da tako imaju prava na postotak iz tablice i po stavku 1. i po stavku 2., znaci da im se kod izracuna mirovine racuna duplo.

Zato sam Vas pitao ima li tu nekih skrivenih namjera za buduce umirovljenike - branitelje.

Nema, samo tehnički loše napisano, nema ništa dvostruki bonus.

Zaboravite to.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani mali čovjek i prof!

Da, bila je rasprava vezano za članak 27, koju sam ja potegao ( vidi tema novi zakon ministra medveda ), jer pravno gledano taj stavak 2 ni ne treba.

Meni je rasprava pomogla i ja sam poslao e-mail na ministarstvo branitelja sa pitanjem , a odgovor (gosp. Miroslav Lončar - načelnik sektora za upravne i pravne poslove) je bio " ..predviđeno je samo jedno povećanje vrijednosti osobnog boda za izračun visine prijevremene starosne mirovine za hrvatske branitelje iz domovinskog rata", tako da je stavak 2 članka 27 bez veze napisan i apsolutno je suvišan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Bradat je napisao:

Poštovani mali čovjek i prof!

Da, bila je rasprava vezano za članak 27, koju sam ja potegao ( vidi tema novi zakon ministra medveda ), jer pravno gledano taj stavak 2 ni ne treba.

Meni je rasprava pomogla i ja sam poslao e-mail na ministarstvo branitelja sa pitanjem , a odgovor (gosp. Miroslav Lončar - načelnik sektora za upravne i pravne poslove) je bio " ..predviđeno je samo jedno povećanje vrijednosti osobnog boda za izračun visine prijevremene starosne mirovine za hrvatske branitelje iz domovinskog rata", tako da je stavak 2 članka 27 bez veze napisan i apsolutno je suvišan.

Aha, ti si onaj kojeg spominjem u gornjem postu "dovedenih u zabludu", OK, posteno nisi nam vjerovao pa si nadlezne pitao, onda je sad konacno sve jasno. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mali čovjek, ma, pazi, ja sam se u životu naučio da ako nešto nije jasno da pitaš onoga koji je to i napisao, jer ono onako napisati se može nakon pojedenih kilo janjetine i litre crnjaka ( sve mi se čini da je čitav zakon u tom stilu ).

Ali dobro je, ko bi 500000 branitelja zadovoljilo ( novinari pišu ); ali ako se mortalitet braniteljske populacije nastavi za 10 godina malo će nas ostati....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Eto, stiglo rješenje odHZMO-a, i iako sam tražio izračun po ZOMO-u i po starom i novom zakonu o HBDR, ništa od toga, samo su mi poslali izračun po ZOMO-u i on je otprilike onakav kakav sam i očekivao tj. ukupan staž mi iznosi 37 godina, 3 mjeseca i 3 dana do 01.09.2018, kad sam i zatražio početak mirovine.Prosječni vrijednosni bodovi od 1981 do 2017 iznose 1,2738 ( nešto veći od očekivanja), tako da mi iznos prijevremene mirovine sa dodatkom od 27 % iznosi 3242,26 kn.

Kao branitelj i dragovoljac sa ukupnim sudjelovanjem u obrani Hrvatske nemam ništa ( osim plaćenog staža provedenog u obrani ).

Za mene i mnoge slične ni stari ni novi zakon o HB DR ne donossi ništa............

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Bradat je napisao:

Eto, stiglo rješenje odHZMO-a, i iako sam tražio izračun po ZOMO-u i po starom i novom zakonu o HBDR, ništa od toga, samo su mi poslali izračun po ZOMO-u i on je otprilike onakav kakav sam i očekivao tj. ukupan staž mi iznosi 37 godina, 3 mjeseca i 3 dana do 01.09.2018, kad sam i zatražio početak mirovine.Prosječni vrijednosni bodovi od 1981 do 2017 iznose 1,2738 ( nešto veći od očekivanja), tako da mi iznos prijevremene mirovine sa dodatkom od 27 % iznosi 3242,26 kn.

Kao branitelj i dragovoljac sa ukupnim sudjelovanjem u obrani Hrvatske nemam ništa ( osim plaćenog staža provedenog u obrani ).

Za mene i mnoge slične ni stari ni novi zakon o HB DR ne donossi ništa............

Postovani Bradat, zahvaljujem na vasem odgovoru nakon primljenog mirovinskog rijesenja.

Dobro ste napisali za one sa relativno malo dana provedenih u DR a koji imaju cca dosta godina radnog staza sa relativno postenim primanjima, niti stari ni novi braniteljski zakon ne donosi previse.

Da se razumijemo kazete da ste zatrazili izracun mirovine i po ZOMO-u i po starom i novom ZOPHBDR-u.

- po novom ZOPHBDR-u nisu vam ni mogli izracunati kad novi ZOPHBDR u clancima po kojima se izracunava mirovina stupa na snagu od 01.01.2019.god.

- u dostavljenom vam rijesenju obracun vam je napravljen i po postojecem ZOMO-u i po postojecim vrijedecim clancima starog ZOPHBDR-a clanak 14., sa time da vam je veca mirovina po ZOMO-u i ta mirovina vam je dodjeljena.

Da ste pricekali i izracun prijevremene starosne mirovine zatrazili na dan 01.01.2019.god. kad na snagu stupa kompletan novi ZOPHBDR, onda bi vam obracun izgledao ovako naveden u donjoj tablici.

Prema predlozenim izmjenama ZOMO-a nazalost od 01.01.2019.god povecala bi vam se penalizacija sa sadasnjih 18% na 19,02% za odlazak u prijevremenu starosnu mirovinu.

 

Bradat mirovina_01.01.2019..jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, maličovik znao sam ja to,ali bar neka Medved ne govori da su sve kategorije branitelja obuhvaćene novim zakonom.Nisu, to je laž! Bili bi obuhvaćeni npr. kada bi se bez obzira na radni staž i vrstu mirovine dalo npr. za one koji su učestvovali do godine dana, recimo 200 kuna, do dvije 400 itd., a za dragovoljce  još koja kuna, ali ovako to je sve jedna velika laž i ništa više.Zakon su krojili samo za sebe i svoje... zato su i na meti novinara, ali nažalost i mi koji nismo dobili ništa, a spominje se 500000 branitelja- malo sutra!!!!

Stojte mi dobro, a meni neka Bog da zdravlje da uživam u mirovini što duže. I vama svima neka Bog da zdravlje.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Bradat je napisao:

Da, maličovik znao sam ja to,ali bar neka Medved ne govori da su sve kategorije branitelja obuhvaćene novim zakonom.Nisu, to je laž! 

Ok. Slažem se. Nisu obuhvačeni svi. Prvenstveno gledajući porast mirovina koje će se uvećati za broj sudjelovanja u DR. Meni prvom neće jer nemam najnižu braniteljsku mirovinu. 

No, nije u šoldima sve. 

Ima i drugih kategorija branitelja, koji ako nisu obuhvačeni materijalnim povečanjem mirovina, obuhvačeni su nekim drugim stvarima iz novog zakona a koje stvari, stari zakon nije prepoznao. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Kompa je napisao:

Ok. Slažem se. Nisu obuhvačeni svi. Prvenstveno gledajući porast mirovina koje će se uvećati za broj sudjelovanja u DR. Meni prvom neće jer nemam najnižu braniteljsku mirovinu. 

No, nije u šoldima sve. 

Ima i drugih kategorija branitelja, koji ako nisu obuhvačeni materijalnim povečanjem mirovina, obuhvačeni su nekim drugim stvarima iz novog zakona a koje stvari, stari zakon nije prepoznao. 

Poštovani. A hoće li se meni išta povećati sa 1.1.2019.god.pošto primam najnižu profesionalnu braniteljsku mirovinu od 2.400.kn.? Molim odgovor? Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 18 minuta, Mara123456789 je napisao:

Poštovani. A hoće li se meni išta povećati sa 1.1.2019.god.pošto primam najnižu profesionalnu braniteljsku mirovinu od 2.400.kn.? Molim odgovor? Hvala!

Poštovana Mara,

Nije moguće da primate najnižu braniteljsku invalidsku mirovinu - profesionalna nesposobnost u iznosu od 2.400 kn.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Mara123456789 je napisao:

Ja sam otišla u profesionalnu braniteljsku 2015.god.sa 2010.kn.i od tada mi se povećavala!

Poštovana,

Temeljem odluke Upravnog vijeća HZMO od 01.01.2015.g. najniža mirovina hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, članak 3. Iznosila je 1.991.88 kn.

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsImages/Upravnovijece/sjednice/33_31032015/0238_001.pdf

 

prije 20 sati , Mara123456789 je napisao:

Poštovani. A hoće li se meni išta povećati sa 1.1.2019.god.pošto primam najnižu profesionalnu braniteljsku mirovinu od 2.400.kn.? Molim odgovor? Hvala!

Poštovana Mara,

Temeljem prethodno iznijetog Vama se neće povećavati mirovina za broj dana borbenog sektora x 0,40 kn.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Kompa je napisao:

Ok. Slažem se. Nisu obuhvačeni svi. Prvenstveno gledajući porast mirovina koje će se uvećati za broj sudjelovanja u DR. Meni prvom neće jer nemam najnižu braniteljsku mirovinu. 

No, nije u šoldima sve. 

Ima i drugih kategorija branitelja, koji ako nisu obuhvačeni materijalnim povečanjem mirovina, obuhvačeni su nekim drugim stvarima iz novog zakona a koje stvari, stari zakon nije prepoznao. 

Što je stvar ostao je dio ljudi DVO kojima se u zakonu ništa nije promjenilo.
Meni je umro otac, dobio sam obiteljsku mirovinu prema ZOMO i ono što se kaže "na fin način" mi je rečeno da nemam prava prema zakonu o braniteljima jer mi otac nije branitelj već djelatna vojna osoba... A dragovoljac od 06/91 (i to fali narodna zaštita jer je od tamo nestao i kao da nije ni bio), zapovjednik satnije od 06/91 u 106. pa 130. brigadi, čin satnika dobio 01/1992, od 1994. do 2003. bio zapovjednik 1. satnije 68. bojne Vojne policije u Osijeku, prošao obranu Osijeka, Dubrovačko zaleđe, Bljesak, 7 mjeseci bio na Maslenici gdje je bio i zapovjednik sektora itd. da ne nabrajam. 2003. umirovljen odlukom načelnika personalne uprave MORH-a zbog dugotrajnog bolovanja i liječenja (jer je od 2001. bio na inzulinu zbog dijabetesa tip 2 gdje je navedeno da je uzrok stres u obavljanju dužnosti i onda su uje*ali papire gdje na ne nekima piše da je obolio 1993. na nekima 2003. na nekima 1998., čak na jednom da je obolio 2016. kada je već bio slijep i bez noge, također se liječio na psihijatriji od PTSP-a), HRVI mu je dat 1. stupanj 20%, drugi stupanj odbijen da je oštećenje manje od 20%, dobio mirovinu 2930 kn, 26.11.2017. preminuo od posljedica iste te bolesti... Odlikovali ga sa Redom pletera za poseban doprinos razvitku i ugledu OSRH, Spomenicom 1990.-1992., medaljom Bljesak, Spomenicom domovinske zahvalnosti, Šušak mu dao pohvalnice pismene za uspješnu organizaciju i izvršavanje borbenih zadaća u Dubrovačkom zaleđu, Operaciji Maslenica i Zadarskom zaleđu, zapovjednik kopnene vojske mu dao zahvalnicu za 12 godina uzornog i časnog izvršavanja postavljenih zadaća i suradnje u sustavu vođenja i zapovijedanja postrojbama Hrvatske kopnene vojske... Dali mu i iskaznicu da je Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata, vode ga u registru sa 1830 dana borbenog sektora a danas kažu da nije branitelj i da nemam prava na obiteljsku mirovinu prema zakonu o braniteljima jer je on DVO a ne branitelj.... Ono ja na proljeće  trebam ocu pravit spomenik ne smijem ni napisat da je Hrvatski branitelj jer bi to u biti bilo nelegalno... Podnio sam žalbu na to sve HZMO-u evo već više od 6 mjeseci ni odgovora, pisao u ministarstvo gdje mi govore da je bio DVO i da oni ne mogu utjecati na moju obiteljsku mirovinu, pa pisao ministru Medvedu ovaj mi na vrata pošalje neku socijalnu radnicu koja je došla sa tim pismom i kaže žena poslao ju je radi jednokratne pomoći, ma ja rekoh pa ja sam njemu objasnio sve kao što vidite i pitao ga zašto moj otac nije Hrvatski branitelj, samo to da mi odgovori. I na to socijalna radnica MB-a meni počne nudit mirovinu prema ZOHB ali najnižu braniteljsku mirovinu + 50 lipa po danu borbenog sektora mog oca, i ja rekao pa gospođo on je bio 12 godina bio satnik HV i imao 40 godina staža, kako mi možete nuditi najnižu mirovinu braniteljsku. I tu je otišla u biti pokupila neke moje papire liječničke i to ne one od čega bolujem i zašto sam dobio obiteljsku mirovinu već kako sam imao pokušaj suicida i bio na psihijatriji jer sam "puko" uslijed svega i imao što se kaže blackout pa progutao 500 tableta... I sad mi ništa nije jasno, pomoćnik ministra mi pošalje odgovor da oni iz MB ne mogu utjecati na moju mirovinu da je to stvar HZMO-a, socijalna radnica njihova mi nudi najnižu mirovinu po ZOHB, HZMO mi nije ni otvorio žalbu već preko 6 mjeseci.... Oni tamo nižu aferu za aferom, daju stanove nekima koji nisu ni branitelji ni išta... Ma... I onda se pitaju kako čovjek neće pop***it....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija