Jump to content

Opoziv uvjetne osude


majstorizkvarta

Preporučene objave

Pozdrav

Molio bih savjet za slijedeći problem.

Imam pravomoćnu sudsku presudu, gdje sam osuđen na 16 mjeseci zatvora- 4 godine uvjetno. Unutar te 4 godine, trebao sam vratiti izvjesnu sumu novaca. Novac nisam vratio jer nisam bio u mogućnosti privređivati zbog bolesti. Nisam u mogućnosti još uvijek i pitanje je kada se stanje bude popravilo. Naravno, istekao je rok uvjeta i pozvan sam na raspravu o povlačenju uvjetne kazne.  Zanima me, na kakav način da se postavim a da izbjegnem zatvor. 

Imam i potpitanje :

Za isti ovaj slučaj, osuđen sam u dogovoru sa sucem da priznam djelo, a sud me bude osudio samo na uvjetnu kaznu. Ovdje sam od strane suda, tj. suca izigran iz dva razloga;

prvo, uopće nisam kriv za djelo za koje sam osuđen.  Priznanje sam dao iz razloga što sam bio slabog imovinskog stanja te si nisam mogao priuštiti odvjetnika, nisam imao novaca za putovanje na sud, pa mi je bilo prihvatljivo da priznam nešto šta nisam uradio i rješim se agonije. Dakle, u potpunosti sam osuđen bez odvjetnika a po službenoj dužnosti nisam imao pravo zatražiti.

Sudac je u presudu ugradio i povrat novca, za koji se nismo dogovorili oko priznanja.  Za to sam saznao tek kada sam primio presudu nakon godinu dana, jer je sudac rekao da ne moram dolaziti na čitanje presude. U žalbeni postupak tada nisam išao iz opet, materijalnih razloga.

Potpitanje bi bilo, imam li ikakvu mogućnost na obnovu postupka, tj. da zatražim ponovno suđenje. Radi se o prevari u gospodarskom poslovanju.

Hvala unaprijed svima 

P.S  molim za preporuku odvjetnika na području Zagreba

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, majstorizkvarta je napisao:

Imam pravomoćnu sudsku presudu, gdje sam osuđen na 16 mjeseci zatvora- 4 godine uvjetno. Unutar te 4 godine, trebao sam vratiti izvjesnu sumu novaca. Novac nisam vratio jer nisam bio u mogućnosti privređivati zbog bolesti. Nisam u mogućnosti još uvijek i pitanje je kada se stanje bude popravilo. Naravno, istekao je rok uvjeta i pozvan sam na raspravu o povlačenju uvjetne kazne.  Zanima me, na kakav način da se postavim a da izbjegnem zatvor.

Do opoziva uvjetne osude ne mora nužno doći, samo iz razloga što u presudom određenom roku niste naknadili štetu oštećenome. Ukoliko ste imali opravdane razloge, koje svakako treba istaknuti, sud će ih cijeniti u postupku opoziva i sukladno ocjeni, odlučiti ide li u opoziv ili ne.

, majstorizkvarta je napisao:

Za isti ovaj slučaj, osuđen sam u dogovoru sa sucem da priznam djelo, a sud me bude osudio samo na uvjetnu kaznu. Ovdje sam od strane suda, tj. suca izigran iz dva razloga;

prvo, uopće nisam kriv za djelo za koje sam osuđen. 

To više razlog da ne priznajete djelo.

, majstorizkvarta je napisao:

Priznanje sam dao iz razloga što sam bio slabog imovinskog stanja te si nisam mogao priuštiti odvjetnika, nisam imao novaca za putovanje na sud, pa mi je bilo prihvatljivo da priznam nešto šta nisam uradio i rješim se agonije. Dakle, u potpunosti sam osuđen bez odvjetnika a po službenoj dužnosti nisam imao pravo zatražiti.

Niste imali pravo na odvjetnika ex offo, ali ste imali pravo tražiti odvjetnika na teret proračunskih sredstava, ukoliko ste lošeg financijskog stanja, samo je trebalo podnijeti takav zahtjev i ukoliko bi isti bio opravdan, sud bi ga usvojio.

, majstorizkvarta je napisao:

Sudac je u presudu ugradio i povrat novca, za koji se nismo dogovorili oko priznanja.  Za to sam saznao tek kada sam primio presudu nakon godinu dana, jer je sudac rekao da ne moram dolaziti na čitanje presude. U žalbeni postupak tada nisam išao iz opet, materijalnih razloga.

Ovo je standardna procedura i nikakvo "prijevarno" postupanje suda budući je jedno od elementarnih pravila u kaznenom postupku kako nitko nema pravo zadržati imovinsku korist stečenu protupravnom radnjom. Priznanjem kaznenog djela, priznali ste i njime stečenu imovinsku korist, glede koje postoji zakonska obveza oduzimanja i sud nije ni mogao drugačije odlučiti od toga da vas na to obveže. Očito je imao u vidu i vaše loše financijsko stanje, jer vam je dao izuzetno dugačak rok za povrat od čak 4 godine, za koji sam dosad čuo samo kod iznosa, koji su se mjerili u stotinama tisuća kuna.

, majstorizkvarta je napisao:

Potpitanje bi bilo, imam li ikakvu mogućnost na obnovu postupka, tj. da zatražim ponovno suđenje. Radi se o prevari u gospodarskom poslovanju.

Iz svega iznesenog, ja ga ne vidim.

, majstorizkvarta je napisao:

Hvala svima na pomoći ;)

Nema potrebe za sarkazmom, jer svaka osoba ovdje, koja daje savjet, čini to kao "volonter" odnosno potpuno besplatno, trošeći svoje vrijeme u kojem nesebično dijeli znanje i iskustva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija