Jump to content

Tuzba punoljetnog djeteta za plaćanje alimentacije


Brokenwave

Preporučene objave

Poštovani;

tijekom brakorazvodne parnice koju je inicirala supruga nakon odbijanja sporazuma o uzdržavanju djeteta i podjeli bračne stečevine, sutkinja je odbila raspravljati o uzdržavanju punoljetnog djeteta i navela da dijete samo može tužiti majku za plaćanje troškova uzdržavanja. Obzirom da je punoljetno dijete u korektnim odnosima sa majkom, siguran sam da ono samo neće tužiti majku.

Zanima me da li postoji mogućnost da punoljetno dijete da punomoć ocu za pravno zastupanje vezano za plaćanje alimentacije?

Također me zanima kakva je pravna procedura u tom slučaju i koliko visoku alimentaciju mogu zatražiti ako bivša supruga zarađuje 8.000 kn mjesečno a posjeduje i značajan broj nekretnina - građevinskog zemljišta veličine 3.500 m2 te kuću na moru.

 

Unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Uzdržavanje pripada djetetu, ne Vama, osim ako ne želite od supruge tražiti i uzdržavanje za sebe, ako ste nezaposleni i bez mogućnosti za rad.

Dijete Vam može dati punomoć za zastupanje, ali i tada morate postupati po njegovim željama i uputama.

Podrazumijeva se da postupam isključivo po njegovim željama. Jedini motiv za to je da ne izlažem dijete stresu od suda i tužbe protiv vlastite majke.

Ja imam posao i materijalno sam neovisan od supruge ali nastavio sam živjeti sa sinom, po njegovoj želji, ovjerenoj kod javnog bilježnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Brokenwave je napisao:

Podrazumijeva se da postupam isključivo po njegovim željama. Jedini motiv za to je da ne izlažem dijete stresu od suda i tužbe protiv vlastite majke.

Ja imam posao i materijalno sam neovisan od supruge ali nastavio sam živjeti sa sinom, po njegovoj želji, ovjerenoj kod javnog bilježnika.

Mislite da bi mu to bilo drago, mada ima pravo koliko se da isčitati iz Vašeg posta, da Vi umjesto njega tužite njegovu majku, mislite da tada nebi doživljavao stresove? Zasigurno bi se i njega pozivalo kao svjedoka na ročišta, da li bi mu to odgovaralo, da li bi mu to bilo drago?

Da li sin još pohađa školu ili fax i da li je, bez obzira na potpis kod javnog bilježnika da želi živjeti s Vama, donesena pravomoćna sudska odluka s kime će sin živjeti, a tko će plaćati uzdržavanje, jer ako je donesena da sin živi sa majkom, bez obzira na potpis dan kod JB, pravomoćna sudska odluka ostaje na snazi i mora se poštivati sve dok je sud ne izmjeni, to Vam može biti samo temelj da od suda zatražite izmjenu pravomoćne sudske odluke...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Brokenwave je napisao:

Obzirom da je punoljetno dijete u korektnim odnosima sa majkom, siguran sam da ono samo neće tužiti majku.

ako Vam dijete ne ide u školu ,odnosno ide još kratko ili nije radno sposobno ne morate se zamarati sa alimentacijom jer neće dobiti...u suprotnom imate šanse,ako dijete uopče želi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Mister-X je napisao:

odnosno ide još kratko ili nije radno sposobno ne morate se zamarati sa alimentacijom jer neće dobiti...u suprotnom imate šanse,ako dijete uopče želi...

Dobit će dok se školuje (ako se školuje) i godinu dana nakon završetka školovanja, ako se ne može zaposliti, najduže do navršenih 26 godina života, a ako je dijete proglašeno radno nesposobno, dobiva sve dok mu ta nesposobnost traje bez obzira na starost, pa i do kraja života ako ga se proglasi trajno nesposobnim za rad, tj. ako mu se oduzme radna sposobnost...

Druga je stvar da li dijete žel ustati tužbom protiv majke, tu se potpuno slažem sa Vama, ali je još bitnija da li je donesena pravomoćna sudska odluka s kime će dijete živjeti, a tko je dužan plaćati uzdržavanje koja je, bez obzira na potpis kod JB, još uvijek na snazi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 18 minuta, Mister-X je napisao:

ako Vam dijete ne ide u školu ,odnosno ide još kratko ili nije radno sposobno ne morate se zamarati sa alimentacijom jer neće dobiti...u suprotnom imate šanse,ako dijete uopče želi...

 

Prije 2 minuta, Željac047 je napisao:

Dobit će dok se školuje (ako se školuje) i godinu dana nakon završetka školovanja, ako se ne može zaposliti, najduže do navršenih 26 godina života, a ako je dijete proglašeno radno nesposobno, dobiva sve dok mu ta nesposobnost traje bez obzira na starost, pa i do kraja života ako ga se proglasi trajno nesposobnim za rad, tj. ako mu se oduzme radna sposobnost...

više-manje sam to i rekao :) ...jedino nisam spomenuo godinu dana poslije školovanja koje po mom sudu,ako je samo to mogućnost nije vrijedno velike borbe i narušavanja svih odnosa.....iako ako se nešto sudski mora tražiti (a nije pohlepa) vjerojatno su i narušeni....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, Mister-X je napisao:

 

više-manje sam to i rekao :) ...jedino nisam spomenuo godinu dana poslije školovanja koje po mom sudu,ako je samo to mogućnost nije vrijedno velike borbe i narušavanja svih odnosa.....iako ako se nešto sudski mora tražiti (a nije pohlepa) vjerojatno su i narušeni....

Sve pet....:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Željac047 je napisao:

Sve pet....:palac:

Na brakorazvodnoj parnici koju je inicirala bivša supruga, sutkinja je odbila raspravljati pitanje uzdržavanja djeteta iako je dostavljena izjava djeteta ovjerena kod javnog bilježnika da dijete želi nastaviti živjeti sa mnom i u postojećem stanu. Rekla je da pitanje uzdržavanja punoljetnog djeteta nije predmet brakorazvodne parnice i da dijete treba tužiti majku za alimentaciju. Sutkinja je samo donijela odluku o razvodu bez rasprave o bilo čemu drugom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, Brokenwave je napisao:

Na brakorazvodnoj parnici koju je inicirala bivša supruga, sutkinja je odbila raspravljati pitanje uzdržavanja djeteta iako je dostavljena izjava djeteta ovjerena kod javnog bilježnika da dijete želi nastaviti živjeti sa mnom i u postojećem stanu. Rekla je da pitanje uzdržavanja punoljetnog djeteta nije predmet brakorazvodne parnice i da dijete treba tužiti majku za alimentaciju. Sutkinja je samo donijela odluku o razvodu bez rasprave o bilo čemu drugom.

Dijete je maturant i namjerava upisati fakultet. Dakle i dalje će se školovati i ima svoja prava do 26. godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Brokenwave je napisao:

Na brakorazvodnoj parnici koju je inicirala bivša supruga, sutkinja je odbila raspravljati pitanje uzdržavanja djeteta iako je dostavljena izjava djeteta ovjerena kod javnog bilježnika da dijete želi nastaviti živjeti sa mnom i u postojećem stanu. Rekla je da pitanje uzdržavanja punoljetnog djeteta nije predmet brakorazvodne parnice i da dijete treba tužiti majku za alimentaciju. Sutkinja je samo donijela odluku o razvodu bez rasprave o bilo čemu drugom.

Sutkinja Vas je dobro uputila, pošto se radi o punoljetnom djetetu, odluka o skrbništvu nad istim nije predmet rastave braka, već zasebni predmet....

 

prije 5 sati , Brokenwave je napisao:

Dijete je maturant i namjerava upisati fakultet. Dakle i dalje će se školovati i ima svoja prava do 26. godine.

Točno, dok se školuje ili uredno pohađa fakultet ima pravo na skrbništvo roditelja sve do navršenih 26 godina života..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Brokenwave je napisao:

Obzirom da je punoljetno dijete u korektnim odnosima sa majkom, siguran sam da ono samo neće tužiti majku.

tužilo ono ili Vi u njegovo ime dođe Vam na isto....da li se vaše dijete uopče može dogovoriti (kažete da su u dobrim odnosima,pa ne vidim potrebe za sudom) sa majkom za iznos sredstava i način tog ispunjavanja obveze.....u svakom slučaju je bolje da se njih dvoje sami dogovore bez suda....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Brokenwave je napisao:

Dijete je maturant i namjerava upisati fakultet. Dakle i dalje će se školovati i ima svoja prava do 26. godine.

Porazgovarajte sa sinom i objasnite mu da alimentacija nije nikakva kazna za roditelja nego obveza koju propisuje zakon.

Nije baš da majka jedva veže kraj s krajem uz minimalac. Opet, ne treba niti pretjerivati sa potraživanjem velike alimentacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , felixx je napisao:

Porazgovarajte sa sinom i objasnite mu da alimentacija nije nikakva kazna za roditelja nego obveza koju propisuje zakon.

Nije baš da majka jedva veže kraj s krajem uz minimalac. Opet, ne treba niti pretjerivati sa potraživanjem velike alimentacije.

Tražit ću isplaćivanje alimentacije u visini 1/4 ili 1/3 mjesečne plaće bivše supruge. Ona ima redovita primanja i nekretnine u svom vlasništvu. I daleko je od minimalca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Brokenwave je napisao:

Tražit ću isplaćivanje alimentacije u visini 1/4 ili 1/3 mjesečne plaće bivše supruge. Ona ima redovita primanja i nekretnine u svom vlasništvu. I daleko je od minimalca.

Poštovani, nemožete Vi tražiti, to je pravo djeteta i on neka odluči što i kako će potraživati i da li uopće želi ići tužbom protiv majke (punoljetno), mada ima zakonsko pravo za to, ali on odlučuje, bilo bi najbolje da ono da punomoć odvjetniku, a ne Vama, i da se dogovori sa odvjetnikom u svezi toga...

Mislim da bi to odvjetnik najbolje i najrealnije riješio, da dobije svoje pravo koje mu po Zakonu pripada, a da nema nekih "repova" ili najbolje da sin popriča sa majkom, jer to je njegovo pravo nije kazna za roditelja koji bi trebao plaćati, kako savjetuje i poštovani felixx...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , Željac047 je napisao:

Poštovani, nemožete Vi tražiti, to je pravo djeteta i on neka odluči što i kako će potraživati i da li uopće želi ići tužbom protiv majke (punoljetno), mada ima zakonsko pravo za to, ali on odlučuje, bilo bi najbolje da ono da punomoć odvjetniku, a ne Vama, i da se dogovori sa odvjetnikom u svezi toga...

Mislim da bi to odvjetnik najbolje i najrealnije riješio, da dobije svoje pravo koje mu po Zakonu pripada, a da nema nekih "repova" ili najbolje da sin popriča sa majkom, jer to je njegovo pravo nije kazna za roditelja koji bi trebao plaćati, kako savjetuje i poštovani felixx...

Zahvaljujem na sugestiji. Razgovarat ću sa sinom i preporučiti mu da prvo razgovara sa majkom a onda sa odvjetnikom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 38 minuta, Brokenwave je napisao:

Razgovarat ću sa sinom i preporučiti mu da prvo razgovara sa majkom a onda sa odvjetnikom.

u svakom slučaju s obzirom da kako kažete daa ste i Vi i suprugaa financijski neovisni lakše će te rješiti mego oni koji nemaju prihoda......nekako mi se u Vaašim odgovorima čini da sve vuče da bi Vi "silom".....naveli ste da je dijete u korektnim odnosima s majkom,niste odgovorili na pitanje da li se sin može dogovoriti ili da li majka plaća djetetu išta....morate uzeti u obzir pošto je dijete punljetno,ono ne mora uopče dobijati alimentaciju uplatom svakog mjeseca određenu svotu....dijete se može dogovoriti da mu majka daje đeparac,kupuje odjeću,plati školovanje kupi auto...ili bilo šta.....i to je dogovor koji je ok....traženje alimentacije silom (ovrha ili sudska rješenja) je preporučljivo samo kad nema dogovora...

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , Mister-X je napisao:

u svakom slučaju s obzirom da kako kažete daa ste i Vi i suprugaa financijski neovisni lakše će te rješiti mego oni koji nemaju prihoda......nekako mi se u Vaašim odgovorima čini da sve vuče da bi Vi "silom".....naveli ste da je dijete u korektnim odnosima s majkom,niste odgovorili na pitanje da li se sin može dogovoriti ili da li majka plaća djetetu išta....morate uzeti u obzir pošto je dijete punljetno,ono ne mora uopče dobijati alimentaciju uplatom svakog mjeseca određenu svotu....dijete se može dogovoriti da mu majka daje đeparac,kupuje odjeću,plati školovanje kupi auto...ili bilo šta.....i to je dogovor koji je ok....traženje alimentacije silom (ovrha ili sudska rješenja) je preporučljivo samo kad nema dogovora...

Poštovani Mister-X, u potpunosti se slažem sa Vama, jer čemu narušavati donekle dobru sadašnju situaciju koja se može reflektirati za ubuduće...unaprijed su dani, treba živjeti, a i imati korektan odnos, i kada se izgubi zakonsko pravo na uzdržavanje.... :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija