Jump to content

Izmjena zajedničkog skrbništva i alimentacija


Kristijan2109

Preporučene objave

Poštovani,

zanima me kakva je praksa u vezi izmjene sudske odluke o zajedničkom skrbništvu u puno skrbništvo?

 

Naime, u odluci o zajedničkom skrbništvu stoji:
 

Citiraj

 

Dijete će stanovati kod majke, adresa

Vrijeme koje će provoditi sa svakim od roditelja(tjedno,mjesečno,državnim praznicima i blagdanima te za vrijeme školskih praznika) uz 

naznaku vremena i mjesta predaje/preuzimanja djeteta mlađe dobi

Dijete će stanovati sa majkom, a otac ima pravo susreta od Petka u 18H do Četvrtka u 18H, pola ljetnih i pola zimskih praznika sa ocem i pola ljetnih i zimskih

praznika sa majkom, dijete će se preuzimati na adresi stanovanja majke.

 

Uzdržavanje: Majka ima pravo na iznos alimentacije od 1.000,oo KN

 

Ono što mene zanima kao majku, mogu li ja na bilo koji način tražiti izmjenu u puno skrbništvo nad djetetom s obzirom da se

bivši suprug ne pridržava niti jedne stavke iz rješenja, njegovom odlukom (ne zajedničkom) dijete je 2-3 sata dnevno kod jednog roditelja

a onda na spavanje ide kod drugog te se izmjena radi svaki tjedan, svaki drugi vikend je kod majke. 

Od dana donesenog riješenja niti jedna alimentacija nije uplaćena.

Otac se protivi svakom mom prijedlogu te o svemu odlučuje sam, u protivnom stiže bezbroj poziva ili poruka u kojima

dotični ima ispade bijesa te psihički maltretira majku, ako se ja ne složim s njegovom odlukom počinju prijetnje tipa:

-Kada ga podsjetim da se drži sudskog rješenja njegov odgovor je: "ili što će biti", "u suprotnom što"-uz sve to naravno

ide izderavanje,omalovažavanje i vrijeđanje da nisam dobra majka da bi sebe uzdignuo.

 

Ako se dotični odluči na nešto on to samo napravi i onda kasnije javlja: "e da samo da te obavijestim da sam upisao dijete 

na XY i to će te koštati XY mjesečno" znači bez prethodnog dogovora.

 

U slučaju da se ocu nešto proturiječi isti počinje sa histeričnim ispadima(prilično psihički umara) a ako ga se ignorira nakon nekog vremena 

okrene priču i ispričava se, ali mir ne potraje dugo.

 

Sa djetetom se razgovara te se iz svega čini da dotični pokušava izmanipulirati dijete(8) da bi ga privukao sebi, a s druge strane

svoju agresiju okreće prema djetetu koje ga se boji:

-Na spomen nazovi tatu i ispričaj mu što se dogodilo, dijete se čini tjeskobno i prestrašeno te moli uz plač da ga se ne zove.

 

Obratila sam se CZSS za pomoć oni su me uputili na privatnu tužbu, obratila sam se odvjetniku koji me uputio na CZSS, 

pa molim mišljenje kojoj ustanovi se obratiti i koji je protokol u dobivanju punog skrbništva nad djetetom?

 

Imam i neke snimke poziva te poruke u kojima se može dokazati ponašanje oca koji po svemu sudeći nije stabilna osoba.

 

Unaprijed se zahvaljujem na svim odgovorima i savjetima.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, djelatnici CZSS bi u konkretnom slučaju trebali adekvatno reagirati, a ako oni neće, morati ćete pokrenuti sudski postupak za izmjenom sadašnje, pravomoćne sudske odluke o roditeljskoj skrbi u kojoj sve navedite kako ste i tu naveli, te zatražite, mada to nije dobro niti za dijete niti za oca, da se ista izmjeni, jer je otac ne poštuje, tj., kako navodite, manipulira djetetom...

Što se tiče neplaćanja uzdržavanja za dijete, to nije Vaše pravo, kako navodite, već djetetovo kojeg Vi zastupate kao zakonski zastupnik, te kao takva pokrenite Ovršni postupak na temelju ovršne isprave kako bi se natjeralo oca da plati zaostatke, kao i sljedeće obroke, uzdržavanja..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne postoji kod nas "puno skrbništvo" u smislu u kojem gledamo u filmovima, otac će uvijek imati pravo na ostvarivanje osobnih odnosa s djetetom (susreti i druženja), osim u slučaju da je otac ekstremno neadekvatan: alkoholičar, narkoman, beskućnik, da je počinio teško kazneno djelo na štetu djeteta i slično. Alimentaciju možete prisilno ostvariti, ako neće ići dobrovoljno, ali oko susreta i druženja se morate dogovoriti, za dobrobit djeteta, što prije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Kristijan2109 je napisao:

Poštovani,

zanima me kakva je praksa u vezi izmjene sudske odluke o zajedničkom skrbništvu u puno skrbništvo?

 

Naime, u odluci o zajedničkom skrbništvu stoji:
 

Uzdržavanje: Majka ima pravo na iznos alimentacije od 1.000,oo

Od dana donesenog riješenja niti jedna alimentacija nije uplaćena.

Ako se dotični odluči na nešto on to samo napravi i onda kasnije javlja: "e da samo da te obavijestim da sam upisao dijete 

na XY i to će te koštati XY mjesečno" znači bez prethodnog dogovora.

 

Imam i neke snimke poziva te poruke u kojima se može dokazati ponašanje oca koji po svemu sudeći n

 

aki imate  pravomoćnu presudu u kojoj je naveden iznos alimentacije (imate ovršnu ispravu) zašto ne  pokrenete ovrhu  (na plaću ) ili izravnu naplatu putem fine po računima. 

ako je djete upisao negdje i on to plaća to je dar djetetu. dar nemože odbijati od alimentacije.

snimak poruka čuvajte i ne dozvolite drugioma da ga slušaju ( osim ako ste ga obavjestili da se razgovor snima).

ako neko neovlašten čuje razgovor može  se smatrati  da ste snimanjem  razgovora počinili  kazneno djelo. 

skrbništvo je zajedničko dok sud ne odluči drugačije.

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , bovu je napisao:

aki imate  pravomoćnu presudu u kojoj je naveden iznos alimentacije (imate ovršnu ispravu) zašto ne  pokrenete ovrhu  (na plaću ) ili izravnu naplatu putem fine po računima. 

skrbništvo je zajedničko dok sud ne odluči drugačije.

Da, to sam i ja u svom prethodnom postu savjetovao, ovrhom pa si neka misli....

Ako on manipulira djetetom, kako ste naveli, vrlo lako bi mu se to moglo "osvetiti", pa čak može izgubiti i skrbništvo, tj. skrbništvo mu može biti u potpunosti oduzeto....

Pokrenite sudski postupak za izmjenom sadašnje pravomoćne odluke o roditeljskoj skrbi i sve to, kako ste ovdje naveli, navedite i u tom postupku..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Da, ako se nisu dogovorili, tada izvješće s obveznog savjetovanja čini formalno nužni dio te tužbe koju će pokrenuti majka. U prvoj točki traži da dijete živi s njom, u drugoj da ima samostalnu roditeljsku skrb po svim pitanjima, zatim, da otac može viđati dijete tada i tada, i četvrto, da plaća uzdržavanje toliko i toliko.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija