Jump to content

Godišnji i odlazak u mirovinu


_damirs

Preporučene objave

Poštovani,

Imam dva-tri pitanja koja me interesiraju, a vezano za odlazak u mirovinu. Naime, odlučio sam da 30.04.2018 idem u mirovinu. Na taj dan imat ću navršenih 42 godine i 5 mjeseci, radnog staža bez ratnog (1 god i 3 dana), i 62 god 4 mjeseca i 6 dana života. Na osnovu navedenog zanima me, koliko dana godišnjeg odmora mogu koristiti za 2018-tu (imam stalno zaposlenje i pravo na 20 dana GO), dali mi se isplati da možda nastavim raditi dalje, jer mi je plaća relativno mala, 4.700,00 kuna, dali mogu uz mirovinu nastaviti raditi i na koji način, kad bi trebao predati zahtjev za mirovinu te koliko se dugo čeka na rješenje za mirovini, i na kraju dali je svejedno ili ima nekakve razlike sa kojim datumom se prijaviti za prestanak radnog odnosa, 1-og 15-og ili na kraju mjeseca.

S poštovanjem,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 25 minuta, _damirs je napisao:

Poštovani,

Imam dva-tri pitanja koja me interesiraju, a vezano za odlazak u mirovinu. Naime, odlučio sam da 30.04.2018 idem u mirovinu. Na taj dan imat ću navršenih 42 godine i 5 mjeseci, radnog staža bez ratnog (1 god i 3 dana), i 62 god 4 mjeseca i 6 dana života. Na osnovu navedenog zanima me, koliko dana godišnjeg odmora mogu koristiti za 2018-tu (imam stalno zaposlenje i pravo na 20 dana GO), dali mi se isplati da možda nastavim raditi dalje, jer mi je plaća relativno mala, 4.700,00 kuna, dali mogu uz mirovinu nastaviti raditi i na koji način, kad bi trebao predati zahtjev za mirovinu te koliko se dugo čeka na rješenje za mirovini, i na kraju dali je svejedno ili ima nekakve razlike sa kojim datumom se prijaviti za prestanak radnog odnosa, 1-og 15-og ili na kraju mjeseca.

S poštovanjem,

Poštovani,

Kažete da Vam je plaća relativno mala ali u startu znajte mirovina će Vam apsolutno doživotno (+ eventualno korištenje) biti znatno manja.

Svima do sada koji su u prilici raditi (imaju posao i zdravlje ih služi) savjetujem, raditi do kraja.

Mirovinu koju Vi očekujete (članak 35. ZOMO) morate zamrznuti ako budete radili nakon umirovljenja (nisam apsolutno siguran što o tome kaže novi Zakon o hrvatskim braniteljima)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Zahtjev se za mirovinu podnosi se 30. dana prije dana ostvarivanja prava na mirovinu. Ako želite ostvariti starosnu mirovinu po članku 35. ZOMO morate podnijeti zahtjev za priznavanje starosne mirovine od nadnevka  najkasnije 1. mjesec prije 65.-og rođendana ali ako mirovinu tražite prije, najpovoljnije nadnevak je 2. dana nakon nadnevka Vašeg rođendana.

Primjer, rođeni ste 12. ili 24. nekog mjeseca, neke godine, najpovoljniji nadnevak za početak korištenja starosne mirovine po članku 35. Vam je 14. ili 26. nekog izabranog mjeseca.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, prof je napisao:

Poštovani,

Zahtjev se za mirovinu podnosi se 30. dana prije dana ostvarivanja prava na mirovinu. Ako želite ostvariti starosnu mirovinu po članku 35. ZOMO morate podnijeti zahtjev za priznavanje starosne mirovine od nadnevka  najkasnije 1. mjesec prije 65.-og rođendana ali ako mirovinu tražite prije, najpovoljnije nadnevak je 2. dana nakon nadnevka Vašeg rođendana.

Primjer, rođeni ste 12. ili 24. nekog mjeseca, neke godine, najpovoljniji nadnevak za početak korištenja starosne mirovine po članku 35. Vam je 14. ili 26. nekog izabranog mjeseca.

Lp

Rođen sam 24.12.1956 što znači da mi je najbolje da zahtjev podnesem 26.04.2018.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, _damirs je napisao:

Rođen sam 24.12.1956 što znači da mi je najbolje da zahtjev podnesem 26.04.2018.

Poštovani,

Još bolji (za izračun iznosa mirovine) za početak korištenja  mirovine je nadnevak 26.06.2018., zatim 26.12.2018., te 26.12.2020. a najbolji nadnevak je 26.11.2021. ako ne dođe do promjene zakona.

Na taj posljednji nadnevak, mirovina bi Vam bila veća (bez obzira na stvarne uplate u mirovinski fond) za 8,85 % od pune starosne mirovine koju bi koristili od 24.12.2021.g. zato što se radi o starosnoj mirovinu zbog dugogodišnjeg osiguranja (minimum 41.g. efektivnog staža) !!!! ????

Kao da još 1. mjesec uplata u mirovinski fond nije više dugogodišnjeg osiguranja.

Mislite da meni nije dobro kad o ovome ovako pišem, ne poštovani takav je ZAKON.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , prof je napisao:

Poštovani,

Zahtjev se za mirovinu podnosi se 30. dana prije dana ostvarivanja prava na mirovinu. Ako želite ostvariti starosnu mirovinu po članku 35. ZOMO morate podnijeti zahtjev za priznavanje starosne mirovine od nadnevka  najkasnije 1. mjesec prije 65.-og rođendana ali ako mirovinu tražite prije, najpovoljnije nadnevak je 2. dana nakon nadnevka Vašeg rođendana.

Primjer, rođeni ste 12. ili 24. nekog mjeseca, neke godine, najpovoljniji nadnevak za početak korištenja starosne mirovine po članku 35. Vam je 14. ili 26. nekog izabranog mjeseca.

Lp

Bez problema se mirovina moze zatraziti na dan ispunjenja uvijeta za mirovinu ako su to godine zivota, onda na datum rodjendana bez problema, a zahtjev se predaje mjesec dana prije navrsenog uvijeta.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , _damirs je napisao:

Poštovani,

Imam dva-tri pitanja koja me interesiraju, a vezano za odlazak u mirovinu. Naime, odlučio sam da 30.04.2018 idem u mirovinu. Na taj dan imat ću navršenih 42 godine i 5 mjeseci, radnog staža bez ratnog (1 god i 3 dana), i 62 god 4 mjeseca i 6 dana života. Na osnovu navedenog zanima me, koliko dana godišnjeg odmora mogu koristiti za 2018-tu (imam stalno zaposlenje i pravo na 20 dana GO), dali mi se isplati da možda nastavim raditi dalje, jer mi je plaća relativno mala, 4.700,00 kuna, dali mogu uz mirovinu nastaviti raditi i na koji način, kad bi trebao predati zahtjev za mirovinu te koliko se dugo čeka na rješenje za mirovini, i na kraju dali je svejedno ili ima nekakve razlike sa kojim datumom se prijaviti za prestanak radnog odnosa, 1-og 15-og ili na kraju mjeseca.

S poštovanjem,

Da kernem odotraga:

- sasvim vam je svejedno od kojeg datuma u mjesecu zatrazite mirovinu, ali zbog navrsenja punog mjeseca zivota za vas je bolje da to bude na dan poslje vaseg rodjendana znaci poslje 24 dana u mjesecu ( odgovara 30.04.2018.god) kako bi imali navrseni puni mjesec zivota za navrsenje onih 0,15% po clanku 85., stavka 4. ZOMO-a.

- sto se tice predaje zahtjeva i cekanje rijesenja na mirovinu, ako niste predali zahtjev za pretkompletiranje mirovine napravite to sto prije odmah sutra, u pretkompletiranju HZMO ce prikupiti i iskristalizirati sve vase podatke i ako ima bilo kakavih problema (sa radnim stazom ili uplatama u mirovinsko) odmah ce krenuti u rascicavanje, ako sav staz imate navrsen u RH i ako ste obavili pretkompletiranje  u tom slucaju ako je sve u redu do mjesec dana, sto znaci da bi trebali do trenutka primitka mirovine dobiti i rijesenje. ako ce biti nekakvih problema dobit cete privremeno rijesenje na predujam mirovine koja ce iznositi otprilike cca 80 do 90% od konacnog rijesenja i konacnog iznosa mirovine.

- Sto se tice daljnjeg rada dok ste u mirovini, mozere raditi na "ugovor o dijelu", i dalje primati punu mirovinu, ako se bas redovito zaposlite i placaju se doprinosi mirovina vam se zamrzava tako dugo dok radite, ako tako radite godinu i vise dana nakon prestanka rada imate pravo na ponovni izracun vase mirovine.

- za taj rad do 30.04. imate pravo na razmjerni dio godisnjeg odmora 1/12 po mjesecu rada (20/12 =1,67 x 4 mj. = 6,68) imate pravo na 7 radnih dana GO.

Za svojih 42 godine i 4 mjeseca zivota po clanku 85., stavak 4., imate pravo na povecanje mirovine za: 28 mjeseci x 0,15% = 4,2% i to dozivotno, ovih 1 godina sudjelovanja u domovinskom ratu uracunava vam se u formulu kod izracuna mirovine i sa tog naslova imat cete nesto kuna vecu mirovinu.

 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani prof vam je napisao da bi s naslova clanka 85. stavka 4., mogli dobiti i povecanje mirovine od 8,85 % ali bi morali jos raditi do 64 godine i 11 mjeseci zivota., no kako se vec zna ZOMO ide u izmjene ove godine i vladajuci su vec najavili da ce se taj stavak 4., clanka 85. izbrisati iz mirovinskog zakona.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mali Čovjek, zahvaljujem na iscrpnom odgovoru. To je to što me je zanimalo. Još da napišem da sam napravio pretkompletiranje prije 2 godine i prošle godine u trećem mjesecu sam dobio informativni izračun mirovine, 2.848,36 kn + 27% 769,06 kn. ukupno 3.617,42. Naravno, sad bi mi bila malo veća mirovina. Obzirom da mi je plaća manja od prosjeka Države, ne isplati mi se duže raditi, jer mi se stečeni iznos zbog toga samo umanjuje. Jeli to točno?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 43 minuta, _damirs je napisao:

Mali Čovjek, zahvaljujem na iscrpnom odgovoru. To je to što me je zanimalo. Još da napišem da sam napravio pretkompletiranje prije 2 godine i prošle godine u trećem mjesecu sam dobio informativni izračun mirovine, 2.848,36 kn + 27% 769,06 kn. ukupno 3.617,42. Naravno, sad bi mi bila malo veća mirovina. Obzirom da mi je plaća manja od prosjeka Države, ne isplati mi se duže raditi, jer mi se stečeni iznos zbog toga samo umanjuje. Jeli to točno?

 

Poštovani,

Netočno, Vi samo razmišljate o jednom dijelu formule za izračun mirovine, eventualni pad prosječnog vrijednosnog boda.

Mirovinu po članku 35. određuju još i povećani radni staž ( za dulji rad) kao i dodatno uvećanje iznosa mirovine za 0,15 % za svaki mjesec duljeg rada.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , _damirs je napisao:

Mali Čovjek, zahvaljujem na iscrpnom odgovoru. To je to što me je zanimalo. Još da napišem da sam napravio pretkompletiranje prije 2 godine i prošle godine u trećem mjesecu sam dobio informativni izračun mirovine, 2.848,36 kn + 27% 769,06 kn. ukupno 3.617,42. Naravno, sad bi mi bila malo veća mirovina. Obzirom da mi je plaća manja od prosjeka Države, ne isplati mi se duže raditi, jer mi se stečeni iznos zbog toga samo umanjuje. Jeli to točno?

 

Drago mi je da ste napravili pretkompletiranje to samo znaci da cete rijesenje sigurno dobiti do datuma odlaska u mirovinu i isplatu prve pune mirovine dana 11.06.2018.god za mjesec svibanj.

Sto se tice izracuna, da konacni izracun bi trebao biti vec jer u ovom izracunu od prije godinu dana koji ste naveli pretpostavljam nema ovih godinu dana rada vise (na koji datum odlaska u mirovinu je bio taj izracun) i nema uracunato ovih 4,2 % po clanku 85., stavak 4., te u izracun dodanih godinu i tri dana sudjelovanja u domovinskom ratu, a i AVM je porastao u prosloj godini a vjerojatno ce i u ozujku ove godine nesto porasti.

Sto se tice vase place i prosjeka u RH, tocno je da ako imate konstantno istu placa a bruto godisnji prosjek na nivo RH raste, vas izracun mirovine bi trebao nesto padati. Ali kako vam je napisao postovani prof taj dio se djelomicno anulira daljnjim mjesecima rada ali jos za vas vaznije sa onih 0,15% po mjesecu daljnjeg rada po clanku 85., staval 4., ZOMO-a.

Nazalos prema stavu predlagatelja izmjena mirovinskog zakona od strane vladajucih vezano za odlazak u starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika, smatraju da tu postoji dupli bonus jedan je da se moze u punu mirovinu bez penalizacije sa 6o godina zivota i 41 godinom mirovinskog staza a drugi da takvi osiguranici nastavkom rada nakon navrsenih 60 godina zivota dobivaju bonus od 0,15% po daljnjem mjesecu rada.

Prema sadasnim saznanjima njihov prijedlog vezan za starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika po novom bio bi 61 godina zivota i 41 godina mirovinskog staza ali bi se bonus 0,15% po mjesecu daljnjeg rada brisao iz mirovinskog zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, _damirs je napisao:

Hvala još jednom svima.

Prepoštovani malicovjek,

Suglasan sam sa svime što ste napisali ali kad bi umirovljenje moje malenkosti bilo u pitanju, izabrao bi krajnji mogući nadnevak umirovljenja po ovakvom članku 35. ZOMO - a, on je zaista povoljan za sve one kome će iznos mirovine biti veći od minimalne mirovine (braniteljske ili po općem propisu).

Procedura donošenja zakona je poprilično spora i uz podužu najavu (sad ćemo Vas) da je u miru i pažljivo moguća pravovremena priprema odlaska u ovu mirovinu.

Zahtjev za mirovinu se može podnijeti danas sa nadnevkom umirovljenja sutra, važan je nadnevak podnošenja zahtjeva (obavezno kopiju istog ovjeriti u HZMO ili poštom uz povratnicu).

Lp

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani prof, svako odlucuje za sebe, zavisi od zdravlja, radne okoline, tezine posla koji se mora obavljati itd., nazalost zadnjih godina u RH uvrijezila se praksa da se ukidaju radna mjesta, radnici odlaze u mirovinu a posao koji su dosad radili podjeli se na jednog ili vise preostalih kolega, radi se o njegovoj kozi i odluka je samo njegova.

Sto se tice izmjena mirovinskog zakona, da dugo se najavljuje i kad udje u proceduru trajat ce, tako da se ima vremena odluciti i otici na vrijeme u mirovinu kako je najpovoljnije.

Tocno moze se predati zahtjev za mirovinu danas da od sutra idete u mirovinu, ali zbog lakseg posla HZMO-u oko izracuna mirovine (narocito ako prethodno niste podnjeli zahtjev za pretkompletiranje) i brzeg dobivanja rijesenja za mirovinu bolje je da se na vrijeme preda mjesec dana prije.

Moj prijedlog da _damirs podnese zahtjev za mirovinu 01.04. (nije sala_aprlilili) sa danom 01.05. (nema veze sto je prvi maj) jer ce za dan 30.04. jos dobiti placu od svoje sadasnje firma a HZMO nece morati za taj jedan dan mjeseca travnja racunati mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, malicovjek je napisao:

Postovani prof, svako odlucuje za sebe, zavisi od zdravlja, radne okoline, tezine posla koji se mora obavljati itd., nazalost zadnjih godina u RH uvrijezila se praksa da se ukidaju radna mjesta, radnici odlaze u mirovinu a posao koji su dosad radili podjeli se na jednog ili vise preostalih kolega, radi se o njegovoj kozi i odluka je samo njegova.

Sto se tice izmjena mirovinskog zakona, da dugo se najavljuje i kad udje u proceduru trajat ce, tako da se ima vremena odluciti i otici na vrijeme u mirovinu kako je najpovoljnije.

Tocno moze se predati zahtjev za mirovinu danas da od sutra idete u mirovinu, ali zbog lakseg posla HZMO-u oko izracuna mirovine (narocito ako prethodno niste podnjeli zahtjev za pretkompletiranje) i brzeg dobivanja rijesenja za mirovinu bolje je da se na vrijeme preda mjesec dana prije.

Moj prijedlog da _damirs podnese zahtjev za mirovinu 01.04. (nije sala_aprlilili) sa danom 01.05. (nema veze sto je prvi maj) jer ce za dan 30.04. jos dobiti placu od svoje sadasnje firma a HZMO nece morati za taj jedan dan mjeseca travnja racunati mirovinu.

Dogovoreno.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 25 minuta, malicovjek je napisao:

Moj prijedlog da _damirs podnese zahtjev za mirovinu 01.04. (nije sala_aprlilili) sa danom 01.05. (nema veze sto je prvi maj) jer ce za dan 30.04. jos dobiti placu od svoje sadasnje firma a HZMO nece morati za taj jedan dan mjeseca travnja racunati mirovinu.

Ispravak, kako je 01.04. nedjelja, a 02.04. uskrsni ponedeljak, zahtjev moze predati tek 03.04.2018. god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani,

Nastavno za ovu temu, još da pitam sljedeće. Odlučio sam završiti radni odnos sa 30.04.2018 i podnijeti zahtjev za mirovinu sa datumom 01.05.2018. Zaključno sa 30.04 htio sam iskoristiti razmjerni dio godišnjeg odmora za 2018-tu, 7 dana, i ostatak godišnjeg iz 2017, 8 dana, ukupno 15 dana, što bih koristio od 10.04.2018. Problem je u tome što mi nadležni rukovodioc ne da godišnji, već kaže da će mi isplatiti godišnji u novcu, što meni ne odgovara. Koja su moja prava u ovoj situaciji?

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , _damirs je napisao:

A dali po zakonu mi mora dati godišnji kad meni odgovara a prvi dio od dva tjedna sam iskoristio već.

"Pri utvrđivanju rasporeda korištenja godišnjeg odmora moraju se uzeti u obzir potrebe organizacije rada te mogućnosti za odmor raspoložive radnicima."

A kad tebi odgovara samo ovo:

"Jedan dan godišnjeg odmora radnik ima pravo, uz obvezu da o tome obavijesti poslodavca najmanje tri dana prije njegova korištenja, koristiti kada on to želi, osim ako posebno opravdani razlozi na strani poslodavca to onemogućuju".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija