Jump to content

Nasljedno pravo novi zakon


Dragan Valjak

Preporučene objave

Poštovanje,
nejasno mi je to je nasljednik iza umrle osobe, ako ta osoba nije imala bračnog druga niti djece.
Ne posjeduje nikakvu imovinu, osim zaostale mirovine.
Otac  mu je umro ranije i po ocu nije naslijedio ništa (tu ostavine se odrekao  na sada živuću majku).
Kad smo otišli  u matični ured po smrtni list gdje smo dali sve potrebne informacije u matičnom uredu rečeno je da iza pokojnog sve nasljeđuje njegova majka.
Nakon što je njegova majka pristupila ostavinskoj raspravi, javni bilježnik nije bio siguran niti nakon čitanja novog zakona tko je točno nasljednik.
Pa je sada još pozvao i dvoje pokojnikove braće  na dodatnu ostavinsku raspravu.
Tko je u pravu ?
Djelatnik u matičnom uredu ili javni bilježnik?

Hvala.

uređeno: od Dragan Valjak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 26 minuta, Dragan Valjak je napisao:

Tko je u pravu ?

Zakon o nasljeđivanju

Čl.12

(1) Ako je jedan ostaviteljev roditelj umro prije ostavitelja koji nije ostavio bračnog druga, dio ostavine koji bi mu pripao da je nadživio ostavitelja nasljeđuju njegova djeca (ostaviteljeva braća i sestre), njegovi unuci i praunuci i njegovi daljnji potomci, po pravilima za slučaj kad ostavitelja nasljeđuju njegova djeca i ostali potomci.

Prije 25 minuta, Imam račun je napisao:

Moja supruga naslijeđuje od svog bratiča ,poslije njegove smrti određenu sumu novaca.Pitanje je dali to ulazi u bračnu stečevinu

Ne ulazi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Preskočili ste ovaj dio:

2. Drugi nasljedni red
Ostaviteljevi roditelji i bračni drug

Članak 11.

(1) Ostavitelja koji nije ostavio potomke nasljeđuju njegovi roditelji i njegov bračni drug.

(2) Ostaviteljevi roditelji nasljeđuju jednu polovicu ostavine na jednake dijelove, a drugu polovicu ostavine nasljeđuje ostaviteljev bračni drug.

(3) Ako su oba roditelja umrla prije ostavitelja, bračni drug nasljeđuje cijelu ostavinu.

(4) Ako iza ostavitelja nije ostao bračni drug, ostaviteljevi roditelji nasljeđuju cijelu ostavinu na jednake dijelove.

(5) Ako je jedan ostaviteljev roditelj umro prije ostavitelja, dio ostavine koji bi mu pripao da je nadživio ostavitelja nasljeđuje drugi roditelj.

Napomenuo sam da pokojni nema imovine niti nije od svog pokojnog oca ništa naslijedio.
Pa mi nije jasno zašto bi se primjenjivao članak 12 iz tog zakona.
uređeno: od Dragan Valjak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Dragan Valjak je napisao:

Preskočili ste ovaj dio:


2. Drugi nasljedni red
Ostaviteljevi roditelji i bračni drug

Članak 11.
...
(5) Ako je jedan ostaviteljev roditelj umro prije ostavitelja, dio ostavine koji bi mu pripao da je nadživio ostavitelja nasljeđuje drugi roditelj.
Napomenuo sam da pokojni nema imovine niti nije od svog pokojnog oca ništa naslijedio.
Pa mi nije jasno zašto bi se primjenjivao članak 12 iz tog zakona.

 

Na prvi pogled su čl. 11. st. (5) i čl 12. u koliziji.

Međutim, po mom mišljenju članak 11.  treba se primjeniti u slučaju kada ostavitelj ima (bračnog) partnera ali nema djece, a čl. 12. kad nema ni partnera ni vlastite djece.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Dragan Valjak je napisao:

Preskočili ste ovaj dio:

Nisam, nego prema onome što ste naveli (ostavitelj nema bračnog druga ni potomaka te samo jednog roditelja) naveo onaj dio zakona koji bi se primjenivao.

Poštovani Felix vam je već pokušao pojasniti. Navedeni su nasljedni redovi te slučajevi: kada postoje potomci i bračni drug, kada ne postoje potomci, kada ne postoje potomci ni bračni drug , kada ne postoje potomci, bračni drug i jedan roditelj itd. I taj zadnji slučaj je sadržan u čl.12. Sam naslov u 2. nasljednom redu iznad čl.11 vam govori "Ostaviteljevi roditelji i bračni drug" i predstavlja kombinacije među njima. St.5 govori o nasljeđivanju pune polovine jednog roditelja za razliku od st.2 gdje tu polovinu nasljeđuju na jednake dijelove. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Spitfire je napisao:

Zakon o nasljeđivanju

Čl.12

(1) Ako je jedan ostaviteljev roditelj umro prije ostavitelja koji nije ostavio bračnog druga, dio ostavine koji bi mu pripao da je nadživio ostavitelja nasljeđuju njegova djeca (ostaviteljeva braća i sestre), njegovi unuci i praunuci i njegovi daljnji potomci, po pravilima za slučaj kad ostavitelja nasljeđuju njegova djeca i ostali potomci.

Ne ulazi.

Hvala lipa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Imam račun je napisao:

Molio bih iskusnije forumaše iz obiteljskog prava ,da mi odgovore a radi se o slijedečem.Moja supruga naslijeđuje od svog bratiča ,poslije njegove smrti određenu sumu novaca.Pitanje je dali to ulazi u bračnu stečevinu ili več što ,i dali ja imam kakva prava kao suprug od tog iznosa.Unaprijed zahvaljujem.

nasljeđena imovina je osobna imovina a ne  bračna stečevina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav.  Imam pitanje za vas pa cu ukratko pojasnit situaciju. 2001 mi je umrla majka. Uz oca sam jedini nasljednik i iz nekog postovanja kojeg moj otac i ne zasluzuje bas al sam svejedno na ostavinskoj raspravi odrekao se svega u njegovu korist. Tada sam mislio da ce moj otac nastavit normalno zivit medjutim on se nedugo nakon toga ozenio i bukvalno mi je promijenio bravu u kuci kojoj sam zivio tvrdeci da je njegova i da ce se bavit turizmom tj iznajmljivat je.. odnos nam se pogorsao i ja sam odselio: prije par mjeseci sam doznao da se u tom trenutku kad je bila ostavinska rasprava ni zemlja pa tako ni kuce koje su moji roditelji napravili zajedno nije bila predmet ostavine jer se jos vodila na pokojnim djedu. Pitanje glasi dali je moguce da obnovim postupak obzirom da ni zemlja ni objekti nisu navedeni u raspravi a bracna su stecevina? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

imam pitanje ako mi netko može pomoći. Ostavitelj nema djece, ni živućih roditelja već prve bratiće, od očevog brata djecu i od majčine sestre. Žena koja je kod njega radila prijavila je sa jednim od bratića smrt i sebe kao njegovu izvanbračnu suprugu, a jedan od bratića joj je kod bilježnika prije rasprave izjavio da mu ona to je jer se sa njom usmeno dogovorio da dobiva pozamašnu svotu novaca. Sada bilježnik saziva ročište i upućuje poziv ostalim bratićima da se izjasne jeli tu ženu priznaju kao jedinu zakonitu nasljednicu i njegovu izvanbračnu suprugu. Kako je to moguće i što je daljnja procedura ako ostali bratići to poreknu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Matrix možeš li mi molim te pojasniti što to znači jeli mi koji smo porekli to tužimo tu ženu ili nas ona tuži? Koji je glavni dokaz s naše strane budući da jedan odvjetnik kaže bez da imamo čvrst dokaz da je primala plaču na račun za svoj rad, a nemamo, ishod parnice na njenoj strani ako je ona kuhala, prala, čistila i jela za istim stolom sa njim.

uređeno: od nesudenipravnik
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 26 minuta, nesudenipravnik je napisao:

jeli mi koji smo porekli to tužimo tu ženu ili nas ona tuži

ako neka osoba u ostavinskom postupku svoje pravo na nasljedstvo temelji na izvanbračnom odnosu s ostaviteljem  a pri tome neki od konkurentnih nasljednika ističe prigovor po tom pitanju  ,tad svoje svojstvo izvanbračnog druga može dokazati samo pravomoćnom presudom donesenom u parničnom postupku kojom je sud utvrdio postojanje izvanbračne zajednice u času smrti ostavitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija