Jump to content

Prključak struje


ivistipe

Preporučene objave

Bivšem vlasniku isklučena struja 2011 zbog neplačanja računa. Sada novi vlasnik neketnine podnosim zahtjev za ponovno ukopčanje i u tom slučaju se abavezujem podmiriti dug 4000kn, ali hep odbija moj zahtjev i traži ponovno plačanje cjelokupnog iznosa priklučka od oko 10000kn jer je kao to tako po njihovom zakonu i da je zastara prava 5 godina. Dali je to u redu i moralno jer je taj priklučak ipak netko nekada platio, a i financirao izgradnju mreže. Nije li to ucjena monopolista i stecanje bez osnove, a što na to kaže ustav?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 28 minuta, ivistipe je napisao:

Bivšem vlasniku isklučena struja 2011 zbog neplačanja računa. Sada novi vlasnik neketnine podnosim zahtjev za ponovno ukopčanje i u tom slučaju se abavezujem podmiriti dug 4000kn, ali hep odbija moj zahtjev i traži ponovno plačanje cjelokupnog iznosa priklučka od oko 10000kn

Upitno je koliko bi na kraju taj dug od 4000 porastao da mu se pribroje kamate i drugi mogući troškovi. Mogao bi možda biti ravan cijeni novog priključka.

Prije 28 minuta, ivistipe je napisao:

jer je kao to tako po njihovom zakonu i da je zastara prava 5 godina.

Oni tumače da se radi o ugovoru koji zastarjeva nakon što jedna strana ne ispunjava obveze 5 godina, pozivaju se na Zakon o obveznim odnosima.

 

Prije 28 minuta, ivistipe je napisao:

Dali je to u redu i moralno jer je taj priklučak ipak netko nekada platio, a i financirao izgradnju mreže. Nije li to ucjena monopolista i stecanje bez osnove, a što na to kaže ustav?

Zanimljivo pitanje - baš zbog specifičnosti strukture cijene priključka el. energije u odnosu na sve druge komunalne usluge.

U cijeni priključka su vrlo jasno iskazane stavke, od kojih je najznačajnija stavka angažirana snaga. Kupac priključka de facto zakupljuje određenu snagu priključka koji plaća po kW . Zapravo se investira/kupuje mali dio elektrane, trafostanice, dalekovoda. Građani i tvrtke imaju svi jasno iskazane 'udjele vlasništva'  u ugovorima kroz izraženu snagu priključka u kW. Tako su na neki način dioničari elektrodistributera.

Niti jedan drugi komunalni priključak ili usluga nema tako jasno izraženu stavku koja tako jasno upućuje na neki udio u kapacitet komunalne usluge.

Bilo bi zanimljivo da netko pokrene ovakav spor.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , felixx je napisao:

Zanimljivo pitanje - baš zbog specifičnosti strukture cijene priključka el. energije u odnosu na sve druge komunalne usluge.

U cijeni priključka su vrlo jasno iskazane stavke, od kojih je najznačajnija stavka angažirana snaga. Kupac priključka de facto zakupljuje određenu snagu priključka koji plaća po kW . Zapravo se investira/kupuje mali dio elektrane, trafostanice, dalekovoda. Građani i tvrtke imaju svi jasno iskazane 'udjele vlasništva'  u ugovorima kroz izraženu snagu priključka u kW. Tako su na neki način dioničari elektrodistributera.

Niti jedan drugi komunalni priključak ili usluga nema tako jasno izraženu stavku koja tako jasno upućuje na neki udio u kapacitet komunalne usluge.

Bilo bi zanimljivo da netko pokrene ovakav spor.

 

E a onda bi se javila hrpa vlasnika "starih" prikljucaka, prije 97. cini mi se kada nisu ugradjivali limitatore, pa vuci koliko hoces (ili koliko glavni osigurac drzi). Koliki udio su oni (u)platili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , penava je napisao:

E a onda bi se javila hrpa vlasnika "starih" prikljucaka, prije 97. cini mi se kada nisu ugradjivali limitatore, pa vuci koliko hoces (ili koliko glavni osigurac drzi). Koliki udio su oni (u)platili?

Svi takvi su dobili pred desetak godina ugovor od HEP-a da im je priključak snage 5,75 kW po fazi.

Imam 4 takve starije kuće, za 3 sam dobio ugovor na 5,75, a za ovu sa trofaznim priključkom ugovor na 17,25 kW. Ja sam sve te kuće kupio, ali koliko me sjećanje služi i puno prije rata se za priključak plaćala snaga. Ne znam od kada i koliko.

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija