Jump to content
Sign in to follow this  
Marko_Bec

Baba drzavljanka SFRJ (Dubrovnik) - Drzavljanstvo po poreklu moguce?

Preporučene objave

Dobar dan,

evo statusa:
Baba:   Poreklom verovatno Hrvatica.     Bila drzavljanka SFRJ-a, rodjena u Dubrovniku, prebivaliste verovatno u Beogradu pre raspada SFRJ-a (moram da pitam).
Postala je pre rodjenja moje majke (1964) drzavljanka Austrije i vise nije boravila duze vreme u SFRJ-u.
Majka:  Rodjena u Austriji, dvojna drzavljanka Austrije i SFRJ-a od rodjenja,  zadnje prebivaliste u Beogradu
(posedovala je SFRJ licnu kartu, mislim da je bila SFRJ a ne SRJ). Nikad nije imala prebivaliste u Hrvatskoj.
Ja: Nekada dvojni drzavljanin Austrije i SFRJ-a od rodjenja, danas dvojni drzavljanin Austrije i Srbije.
Naslednik sam zemljista u Hrvatskoj i imam time poreski broj, ako to doprinosi dokazati "povezanost" sa Hrvatskom.

Da li postoji mogucnost da dodatno steknem Hrvatsko drzavljanstvo po poreklu?
Da li Hrvatska moze od mene traziti odricanje/otpust iz nekog od mojih drzavljanstava?
Je li bi moja baba verovatno bila upisana u danasnju maticnu knjigu rodjenih u Hrvatskoj ili bi morala i ona
tek dokazivati Hrvatsko poreklo na neki nacin?

I ako mi Hrvatsko drzavljanstvo ne donosi nikakve prednosti u EU, posto sam vec EU drzavljanin,
ipak bi ga hteo steci, posto olaksava stvari u Hrvatskoj (kupovina imovine, vozacki ispit, itd...)

Hvala u napred!

Uređeno od Marko_Bec

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Možeš steći po porijeklu ako su one po nacionalnosti Hrvatice.

Nekretnine može bez problema kupovat a vozač ku vjerovatno imaš pa ti ispit ne treba.

Neće tražiti odricanja.

Imaš temu državavljanstvo po  ocu gdje su objašnjeni uvjeti i dokumentacija.

Podijeli ovu objavu

Hvala na odgovoru.

Dakle clan 16?   Ali tamo pise, da su oslovi/uvjeti po clanu 8.  Ako sam to dobro protumacio, samo se trazi tacka 5 (postivanje i poznavanje kulture i jezika, itd.). Duzi boravak po clanu 16 treba ili netreba?  Posto o onoj temi pise da treba prvo privremeni pa stalni, ali u clanu 16 nepise.

Majka mi se nikada nije izjasnila nacionalno, a moram videti sta stoji na toj licnoj karti SFRJ-a i kada je ona izdata, dakle pre ili posle osnivanja RH  - posto su Srbi dalje koristili obrazce SFRJ-a i nakon raspada.  Ako je licna karta majke izdata posle osnivanja RH u Beogradu, onda je naravno bezvredna, posto bi time postala ili bi se implicitno izjasnila kao Srpkinja.  

Znaci, ako nadjemo neka dokumenta iz SFRJ-a ili izvadim iz arhive grada Dubrovnika gde izricito pise da je Hrvatica, dokaze se da je njen otac i moj pradeda bio Hrvat (ime mu je barem bilo Mate, koje nepostoji kod Srba), time bi bilo dokazano poreklo babe.  A moja majka bi prvo morala da zatrazi pa posle ja ili mogu ja direktno preko babe dok je ziva ?

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

Sign in to follow this