Jump to content

Dužnik je umro


Totalna Parezija

Preporučene objave

Bio sam u dilemi radi li se o temi za podforum radno ili za nasljedno pravo, no stavljam ipak ovdje, na nasljedno, mada se u osnovi radi o sporu iz radnog odnosa.

Poslodavac mi nije isplatio nekoliko plaća. S obzirom na činjenicu da je poslodavac u međuvremenu umro, tužbu radi isplate plaće podnio sam protiv osobe za koju sam pretpostavio da je njegov nasljednik.

Iz odgovora na tužbu, odnosno iz priloga - zapisnika s ostavinske rasprave - vidi se da je osoba koju sam tužio pozvana na ostavinsku raspravu u svojstvu zakonskog nasljednika, ali se je odrekla nasljedstva.

Nakon što sam izvršio uvid u spis otkrio sam da nasljednik još uvijek nije utvrđen - svi potencijalni nasljednici odrekli su se nasljedstva jer su dugovi vjerojatno veći od imovine. Činjenica je da se ostavinski postupak razvukao, pretpostavljam da će nasljednik na kraju biti država ili jedinica lokalne samouprave.

Zanima me sljedeće: 

1. što će se dogoditi ako protekne rok u kojem sam mogao podnijeti tužbu protiv poslodavca, a njegov nasljednik još uvijek ne bude utvrđen? Mogu li tražiti da se ova već podnesena tužba smatra tužbom protiv nasljednika koji će tek biti utvrđen? Možda sam pogriješio kad sam podnio tužbu protiv osobe za koju sam pretpostavio da je nasljednik, možda sam trebao tužbu podnijeti protiv pokojnika?

2. Ako nasljednik bude država ili jedinica lokalne samouprave, mogu li od njih tražiti isplatu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Totalna Parezija je napisao:

Poslodavac mi nije isplatio nekoliko plaća. S obzirom na činjenicu da je poslodavac u međuvremenu umro, tužbu radi isplate plaće podnio sam protiv osobe za koju sam pretpostavio da je njegov nasljednik.

Poslodavac je bio pravna ili fizička osoba (obrtnik)?

Ako je bio pravna osoba, tužba ide protiv tvrtke. Ako se radi o obrtu, obrt prestaje po sili zakona smrću nositelja.

 

Jedinice lokalne samouprave kao nasljednici naslijeđuju i dugove, ali je za razliku od drugih nasljednika postavljeno ograničenje da se takav dug može naplatiti samo iz naslijeđene imovine (a ne recimo ovrhom na proračun samouprave).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , felixx je napisao:

Jedinice lokalne samouprave kao nasljednici naslijeđuju i dugove, ali je za razliku od drugih nasljednika postavljeno ograničenje da se takav dug može naplatiti samo iz naslijeđene imovine (a ne recimo ovrhom na proračun samouprave).

To znači da se je u slučaju kad su dugovi veći od imovine - a najčešće se tada i dešava da se nitko ne prihvati nasljedstva pa da nasljednik postane jedinica lokalne samouprave - zapravo nemoguće naplatiti.  (?)
 

prije 9 sati , felixx je napisao:

Ako je bio pravna osoba, tužba ide protiv tvrtke. Ako se radi o obrtu, obrt prestaje po sili zakona smrću nositelja.

Poslodavac je bio fizička osoba. Njegova djelatnost prestaje, ali tužba se može podnijeti protiv njegovih nasljednika, zar ne?

uređeno: od Totalna Parezija
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija