Jump to content

Dokazivanje vanbracne zajednice


MolimPomoc

Preporučene objave

Molim vas za pomoc oko sastavljanja zahtjeva za priznavanje vanbracne zajednice (suprug je umro)

Kako sastavit, sto prilozit?

Napisala sam zahtjev kao, ja ta i ta se obracam sudu da utvrdi poszojanje vanbracne zaj izmedu mene i pokojnog, a u kojem je rodeno dijete, u svrhu ostvarivanja zakonskih prava. Prilozila sam rodne listove, smrtni i svjedoke, ali su mi vratilo rjesenje da tuzba ne sadrzi sve elemente po kojoj bi se postupilo, i traze dokumentaciju iz koje bi proizlazila osnovanost zahtjeva.

Kako sastavit da zadovoljava ono sta traze? Sta u biti traze?

Helllp

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, da li ste naveli od kada je ta izvanbračna zajednica trajala, da je tada i tada rođeno zajedničko dijete, da je trajala do smrti izvanbračnog supruga.....pošto različiti propisi i zakoni definiraju i priznaju izvanbračnu zajednicu na različite načine, razvidno ste se Vi pozvali na Zakon o nasljeđivanju (...u svrhu ostvarivanja zakonskih prava...), morate se pozvati na čl. 11. Obiteljskog zakona koji stvara osobne i imovinske učinke kao i bračna zajednica, te se na nju, na odgovarajući način, primjenjuju odredbe toga Zakona o osobnim i imovinskim odnosima bračnih drugova, odnosno odredbe drugih zakona kojima se uređuju odnosi u poreznim stvarima, osobni, imovinski i drugi odnosi bračnih drugova....

Priložote sve dokaze kojima raspolažete (rodni list za djete iz kojeg je vidljivo da je rođeno za vrijeme zajednice, potvrdu o prebivalištu za sebe i pokojnika ako ste živjeli zajedno idr. ako imate), predložite svjedoke...

I na kraju malo proučite čl. 106. i čl. 186. ZPP-a, što sve jedan sudski podnesak (Tužba), bilo za izvanparnični ili parnični postupak mora sadržavati (sud kojem se podnosi, ime i prezime podnositelja, kao i OIB,  glavnu stvar-što se traži, idr. bitno za postupak)

Sretno..!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Matrix je napisao:

jel u svrhu ostavinskog postupka

Pa nisam bila sigurna koja sva prava imam, zato sam prvi put napisala "u svrhu ostvarivanja prava koja mi zakonski pripadaju", ali mi triba zbog obiteljske mirovine , ostavinsku i za prednost zaposljavanja jer je bija branitelj. Kako sam svatila, moram navest tocnu svrhu, ne opcenitu.

Jedino sta mi je ostalo upitno, mogu li, npr dobit rjesenje u svrhu obiteljske, a koristit ga i za ostavinsku, ili nesto trece

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 38 minuta, MolimPomoc je napisao:

Pa nisam bila sigurna koja sva prava imam, zato sam prvi put napisala "u svrhu ostvarivanja prava koja mi zakonski pripadaju", ali mi triba zbog obiteljske mirovine , ostavinsku i za prednost zaposljavanja jer je bija branitelj. Kako sam svatila, moram navest tocnu svrhu, ne opcenitu.

Jedino sta mi je ostalo upitno, mogu li, npr dobit rjesenje u svrhu obiteljske, a koristit ga i za ostavinsku, ili nesto trece

Baš sam imao takav sličan slučaj iza pok. bratića, osoba je pokrenula postupak priznavanja izvanbračne zajednice temeljem čl. 11. ObZ, kad joj je bila po tom čl. priznata, pokretala je postupak za priznavanje obiteljske mirovine, ali odvojeni postupak, i ista joj je bila priznata, jer, kako sam u svom prethodnom postu napisao, svaka institucija poima postojanje izvanbračne zajednice na drugi način (propis), znam da su je u HZMO tražili čak i potvrdu prebivališta za nju i pokojnika, dok nekima to nije potrebito, priznaju samo rođenje djetete za vrijeme trajanja zajednice, kažem, slučaj od slučaja je različit, svaka institucija poima postojanje izvanbračne zajednice na svoj način i po svom propisu, mada je Obiteljski zakon u tom segmentu kristalno jasan...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Željac047 je napisao:

Baš sam imao takav sličan slučaj iza pok. bratića, osoba je pokrenula postupak priznavanja izvanbračne zajednice temeljem čl. 11. ObZ, kad joj je bila po tom čl. priznata, pokretala je postupak za priznavanje obiteljske mirovine, ali odvojeni postupak, i ista joj je bila priznata, jer, kako sam u svom prethodnom postu napisao, svaka institucija poima postojanje izvanbračne zajednice na drugi način (propis), znam da su je u HZMO tražili čak i potvrdu prebivališta za nju i pokojnika, dok nekima to nije potrebito, priznaju samo rođenje djetete za vrijeme trajanja zajednice, kažem, slučaj od slučaja je različit, svaka institucija poima postojanje izvanbračne zajednice na svoj način i po svom propisu, mada je Obiteljski zakon u tom segmentu kristalno jasan...

Jel bi tribala opisat kako je izgledao zajednicki zivot?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ne, dokazati svim sredstvima (dokazima koje posjedujete i svjedocima) da ste živjeli u izvanbračnoj zajednici sa pokojnikom do njegove smrti, da je za vrijeme zajednice rođeno zajedničko dijete, ako ste zajednički živjelii na istoj adresi (priložiti potvrdu MUP-a), kako sam Vam napisao, temeljem čl. 11. Obiteljskog zakona..., nastavno na čl. 106. i 186. ZPP-a...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Željac047 je napisao:

Ma ne, dokazati svim sredstvima (dokazima koje posjedujete i svjedocima) da ste živjeli u izvanbračnoj zajednici sa pokojnikom do njegove smrti, da je za vrijeme zajednice rođeno zajedničko dijete, ako ste zajednički živjelii na istoj adresi (priložiti potvrdu MUP-a), kako sam Vam napisao, temeljem čl. 11. Obiteljskog zakona..., nastavno na čl. 106. i 186. ZPP-a...

Plavusa ??

Tnx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://www.iusinfo.hr/DailyContent/Topical.aspx?id=12578

Željac047, u pravu ste, ZOMO traži da se u izvanparničnom postupku provede postupak priznanja izvanbračne zajednice. Mada, i u izvanparničnom postupku je potrebno naznačiti protustranku, pa ako ona nedostaje, možda podnesak nije podoban za postupanje suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Željac047 je napisao:

 

Oprostite, ja sam se krivo izrazio, krivi podnesak sam naveo, Prijedlog za priznavanje izvanbračne zajednice, ne tužba....

Ja sam prvotno napisala zahtjev (pokojni muz je u pitanju), kojim trazim da sud donese rjesenje o postojanju izvanbracne zajednice izmedu mene i pok muza, a u kojoj je rodenja nasa kci, a u svrhu ostvarivanja prava koja mi zakonski pripadaju. Napisala sam otkad smo zajedno zivjeli, kad je dite rodeno, navela svjedoke, prilozila kopije osobnih, rodne listove i muzev smrtni.

Sutkinja je vratila ovakvo rjesenje:

1. Vraca se tuziteljici tuzba zaprimljena tad i tad radi dopune i uredenja u smislu odredbe cl109 u svezi sa cl186 i cl106 ZPP

2. Buduci da tuzba ne sadrzi sve elemente po kojoj bi se postupilo, pozivate se da u roku 15dana oznacite tuzenika,tuzitelja, oibe te dostaviti dokumentaciju iz koje bi proizlazila osnovanost tuzbenog zahtjeva...

 

Tako sam i napravila, oznacila tuzitelja, tuzenika, prilozila kopije oiba (iako sam ih i napisala i vide se na osobnim) i da i dalje trazim priznavanje postojanja vanbracne, u skladu sa cl11 obiteljskog zakona, a u svrhu ostvarivanja prava na obiteljsku, zbog ostavinske i zbog prava prednosti pri zaposljavanju jer je bio branitelj (tu potvrdu sam isto prilozila).

Jos sam joj stavila radni nalog bneta (koji bi kao triba potvrdit da sam s njim zivila i prije diteta), izvode iz matica, kopiju prvog lista povijesti bolesti iz bolnice (po prijemu pitaju bracni status), rjesenja za jednokratne pomoci jer je i tu morao navest bracni status, potvrde o prebivalistu.

 

Nadam se da ce joj to bit dovoljno. Iako mi vrag nije da mira pa sam je isla pitat sta tocno ona trazi od mene. Naravno, nisam dobila odg, ali mi je prokomentirala da ce mi tribat dobar odvjetnik da ovo rijesim. Nad*kana neka teta..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , MolimPomoc je napisao:

Nadam se da ce joj to bit dovoljno.

Rješenjem će odbacit podnesak,obzirom da sud i dalje iz istog vidi tužbu,a izvjesno da u tom slučaju vi niste postupili po rješenju kojim se tužba vraća na uređenje.

 

prije 3 sati , MolimPomoc je napisao:

zbog ostavinske

po ovom pitanju nepotrebno,obzirom da bi se vaš status izvanbračne supruge utvrdio u ostavinskom postupku,osnovom čl.174 i čl.8 st.2 Zakona o nasljeđivanju.

Mišljenja sam da bi pravomočno rješenje o nasljeđivanju kojim ste vi između ostalog utvrđeni kao zakonita nasljednica(izvanbračna supruga)trebale priznati sve institucije pred kojima bi vi nadalje tražili svoja zakonska prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Matrix je napisao:

Rješenjem će odbacit podnesak,obzirom da sud i dalje iz istog vidi tužbu,a izvjesno da u tom slučaju vi niste postupili po rješenju kojim se tužba vraća na uređenje.

 

po ovom pitanju nepotrebno,obzirom da bi se vaš status izvanbračne supruge utvrdio u ostavinskom postupku,osnovom čl.174 i čl.8 st.2 Zakona o nasljeđivanju.

Mišljenja sam da bi pravomočno rješenje o nasljeđivanju kojim ste vi između ostalog utvrđeni kao zakonita nasljednica(izvanbračna supruga)trebale priznati sve institucije pred kojima bi vi nadalje tražili svoja zakonska prava.

Kako nisam? ???

Navela sam tuzenika, tuzitelja, OIBe, i dokumentaciju koju sam imala a koja bi joj mogla posluzit da utvrdi vanbracnu zajednicu.. To je trazila

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Željac047 je napisao:

Poštovana, čim ste u podnesku, kako navodite, naveli sebe kao tužitelja i tuženika, podnesak se smatra tužbom..

Jasno mi je to. Ali sam prvotno predala zahtjev,ne tuzbu, u kojem nisam naznacila da sam ja tuzitelj pok muz tuzenik, sutkinja je trazila da to navedem kad je poslal rjeseje za dopunu ☺

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iskreno mi onda nije jasno, nemožete pokojnika tužiti, navesti kao tuženika, iz razloga stranačke nesposobnosti, kao što Vam je i poštovani Matrix napisao u svom postu..

Probajte ići Prijedlogom za priznavanje izvanbračne zajednice (ne zahtijevom), da se Vaša zajednica, sukladno čl. 11. ObZ, prizna kao izvanbračna zajednica, priložite dokaze (rodni list djeteta) i potvrdu prebivališta, ako ste imali zajedničko prebivalište, predložite svjedoke, i predložite da se Vaša zajednica, sukladno naprijed navedenom članku prizna kao izvanbračna zajednica, obratite pozornost na čl. 106. i 186. ZPP-a u kojima se opisuje što svaki podnesak sudu treba sadržavati..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

Realno gledajući da, jer se kasnije lakše rastati, nego dokazivati postojanje izvanbračne zajednice koju različiti Zakoni tumače na različite načine, mada je, izvornim Obiteljskim zakonom ista jasno definirana kao zajednica neudane žene i neoženjenog muškarca koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete ili je nastavljena sklapanjem braka i bračne zajednice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija