Jump to content
Marko3003

Nekretnina - Vlasnik je u inozemstvu

Preporučene objave

Poštovani,

nisam pravnik, niti ga toliko razumijem, pa cu pokusati opisati situaciju brzo i jednostavno.

1. Vlasnik/ci nekretnine (susjed), kod kojeg vec generacijama održavamo parcelu (pukao film), je/su upisani, te je njihovo prebivalište navedeno kao Austrlija (njih dvoje), te dvoje u SAD-u.

2. Vlasnici su tamo otišli nakon drugog svjetskog rata (sjećanje djeda), te se nikada nitko nije vratio.

3. Upisani vlasnici su osobe koje su 99 % umrle, jer su svi ajmo reći preko 100 godina starosti. Novi vlasnici (djeca, nisu upisana, ukoliko ih je uopće bilo).

4. Kako kontaktirati pravog vlasnika? Pokusao sam pomocu interneta doci do pravih vlasnika, ali ništa nisam uspio pronaci.

5. Kako kupiti tu nekretninu?

6. Čitao sam negdje da ukoliko se nekretnina uz napismeni dokument (ili nešto slično) sa vlasnikom, te održavanje te nekretnine od preko 20-25 godina, automatski postajem vlasnik. Ukoliko sada (uz vašu pomoc), dodem do vlasnika da li postoji mogucnost kupnje ili prijenosa?

7. Može li se izbjeći dugačak proces i potencijalni pravni troškovi i koji je najbolji slučaj? Naravno ti vlasnici se nikada nece vratiti. Djeca, ukoliko ih ima niti vjerojatno ne znaju da postoji nekretnina, etc. 

Hvala! :)

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Bok. 

Nisam siguran sto sam stekao? Mozete li malo to objasniti? Guglao sam i pise da nakon 20 godina imam pravo na vlasnistvo? Sto se dogada ukoliko se vlasnik nekim cudom pojavi? Mogu biti vlasnik necega ukoliko sam samo odrzavao dvoriste oko nekretnine? Kako ide procedura za to? Mogu li biti upisan kao vlasnik nekako bez kontaktiranja ili trazenja pravih vlasnika?

Podijeli ovu objavu

Dakle, nema šanse da steknete pravo vlasništva dosjelošću, kao što ste čuli (vezano uz ovo Vaše pitanje u točki 6.), s obzirom da ste znali i znate da je to tuđe (nemate pošteni posjed).

Jedino možete kontaktirati upisane vlasnike i njihovu djecu i sklopiti kupoprodajne ugovore s njima, odnosno s njihovim nasljednicima (pokrenuti postupak nasljeđivanja za pokojnike, glede te nekretnine). Znači, četiri suvlasnika. Pokušajte putem FB-a, e-maila stupiti u kontakt s njima...

Podijeli ovu objavu

Znaci da sumiram. Jedino ih mogu trazit privatni sto ih nikad necu nac i kupiti.

U drugom slucaju gdje ja odrzavam tude i trosim svoj novac ne mogu steci vlasnistvo osim da ih prijavim nekome ili tuzim gdje cu ostaviti probably x novaca za nekretninu koja ne vrijedi 1000 eura. Iako i to napravim nemam pravo na nju nego samo opet mogu kupiti ili se nadati da ce mi ju "pokloniti"?

#onlyincroatia

Podijeli ovu objavu

Kolika je to parcela,jel običnom promatraču daje izgled kakve zasebne parcele ili kao da je sastavni dio vaše k.č.,shvatate li što vas pitam,dali postoji neko jasno razgraničenje između vašeg vlasništva i konkretne parcele ili kao da je to sve jedna zaokružena cjelina.

Podijeli ovu objavu

Malo kao dvoriste plus prastara kuca gradena od zemlje. Moj posjed je ograden ogradom tako da ss jasno vidi linija. U ljetnin mjesecima je problem odrzavanja te je problem sto se bog zna sto koti u toj nazovimo ju nekretninom.

Podijeli ovu objavu

prije 1 sat, Marko3003 je napisao:

dvoriste plus prastara kuca gradena od zemlje

Moj posjed je ograden ogradom tako da ss jasno vidi linija.

ove činjenice otklanjaju sve mogučnosti oko stjecanja prava vlasništva dosjelošću.

U ljetnin mjesecima je problem odrzavanja te je problem sto se bog zna sto koti u toj nazovimo ju nekretninom.

jasno da vam je takav nered pred "kučnim vratima" i da je nužno održavanje,međutim takve slučaje treba redovno prijavljivati inspekciji,kom.redaru i drugim institucijama,kako bi o trošku Općine bili poduzeti radovi na uređenju napuštenih i zapuštenih nekretnina,i tako kontinuirano,pa kad se nakupi poveća svota troškova,moguća je i ovrha na nekretnini ,gdje bi se Vi na javnoj dražbi mogli pojaviti kao kupac.

Podijeli ovu objavu

prije 8 sati , Marko3003 je napisao:

Malo kao dvoriste plus prastara kuca gradena od zemlje. Moj posjed je ograden ogradom tako da ss jasno vidi linija. U ljetnin mjesecima je problem odrzavanja te je problem sto se bog zna sto koti u toj nazovimo ju nekretninom.

Problem je što vi zapravo nikad niste ni 'ušli u posjed' na bilo koji način. Niste čak (vi lili vaši pretci) postali ni nepošteni posjednik, jer nikad niste tu nekretninu koristili (imali u posjedu) kao svoju.

Podijeli ovu objavu

Sve jasno. I zadnje pitanje. Sto bi se dogodilo ukoliko bih ogradio i spojio to sa svojim? U papirima bi bili vlasnici koji jesu, ali se nikada ne bi pojavili. Ukoliko bi se pojavili morali bj me tuziti da je to njihovo?

Podijeli ovu objavu

prije 6 sati , Marko3003 je napisao:

Sto bi se dogodilo ukoliko bih ogradio i spojio to sa svojim? U papirima bi bili vlasnici koji jesu, ali se nikada ne bi pojavili. Ukoliko bi se pojavili morali bj me tuziti da je to njihovo?

bili bi posjednik te nekretnine.

U posjedu vas niko nebi smetao,u suprotnom kao posjednik ste ovlašteni štiti posjed sudskim putem.

prije 6 sati , Marko3003 je napisao:

Ukoliko bi se pojavili morali bi me tuziti da je to njihovo?

Da

Podijeli ovu objavu

Ppštovani.

Napravi te to na BALKANSKI Način.

-----------------------------------------

Tuži te Vlasnike (4) zbog ne održavanja posjeda i traži te nadoknadu xxxx.kn(50.g x 300.kn = ..za dosadašnje održavanje.,,

jer vi to više ne može te besplatno održavati.,pribavi te i zapisnik komunalne inspekcije..fotke prije i poslje održavanja..par svjedoka..da vi to održava te..godinama..iz ..opče poznatih razloga...

Nitko se nikad neče pojavi ti na Sudu.

(U nekim zapadnim zemljama,,postoji i zakon za takve slučajeve )

Sud če vam dosudi ti ,određeni iznos, i sa time riješenjem idete na ovrhu.

I..kao što je več gore napisano,,na dražbi če te kupiti navedenu nekretninu, ima te i određenu 

prednost - pravo prvokupa..?.jer zakon teži tome.da se parcele - ukrupnjavaju, a ne rasitnjavaju.

Možda je ovo malo, >>NEKOREKTNO<<..ali..50.g..ostavi tinekretninu bez održavanja, nekome pred vratima.,

samo zato što si - VLASNIK ,isto je - >>NEKOREKTNO<<.

------------------

Da, koga ta nekretnina zanima, več bi slučaj bio riješen.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Similar Content

• objavio cmooka..!!
      Poštovani,
      Molila bih Vas ako može par savjeta. Naime, moja sestra bi mojoj majci darovnim ugovorom darovala/prenjela stan koji je u njezinom vlasništvu. Koja je točno procedura, što je sve od dokumenata potrebno, kamo je potrebno ići,...? Da li se plaća porez na tu nekretninu, tj. da li majka plaća porez za to?
    • objavio Diana1966
      Zanima me kako ide postupak ovrhe nad nekretninom, kada banka otkaze ugovor. Ide li odmah ovrha ili postoje još kakve mogućnosti. 
    • objavio andreaimsirovic
      Poštovani, 
      Imam pitanje vezano za upravljanje inozemnim vozilom u RH. Građanin sam Bosne i Hercegovine sa privremenim boravkom u Republici Hrvatskoj(radna dozvola 12 mjeseci). Nakon proteklih 6 mjeseci rada u Hrvatskoj zamjenio sam inozemnu vozacku dozvolu za vozacku dozvolu Republike Hrvatske. Također vlasnik sam automobila koji je registriran u Bosni i Hercegovini na moje ime. Taj automobil nije ulazio u RH od prosinca 2017. g pa me zanima dali taj automobil mogu voziti u Hrvatskoj bez plaćanja carine i koji vremenski period - 3 ili 6 mjeseci ili uopce ne mogu upravljat vozilom? 
      Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru. 
      Srdacan pozdrav 

• objavio fabret
      Pozdrav, Student sam i nalazim se na Erasmus+ stručnoj praksi u Italiji. Za praksu sam stipendiran i ne primam nikakvu drugu naknadu od firme. Organizacija u kojoj obavljam stručnu praksu sudjeluje u jednom projektu - pilot testiranju kurikuluma u jednoj srednjoj školi, te ja također sudjelujem na projektu kao - trener, za što bi mi trebale biti isplaćene dnevnice.   Bio bih vam veoma zahvalan ako biste mi mogli razriješiti određene nedoumice koje imam.   Možete li me moli vas uputiti u proceduru na koji način treba izvršiti tu isplatu, buduci da ce iznos biti isplacen na moj devizni racujn u Hrvatskoj? Riječ je o iznosu 200-300€   Je li Ugovor o učenju koji imam potpisan sa sveučilištem i kompanijom u kojoj radim dovoljan za isplatu ovog honorara ili bih trebao sastaviti drugi ugovor?
    • objavio FerdoBoffin
      Pozdrav svima!
      Molio bih odgovore/mišljenja na dva pitanja vezana uz tajno društvo:
      1. Može li tajni član (fizička osoba) u društvo (pravna osoba) unijeti nekretninu (zemljište)?
      2. Prelazi li u tom slučaju u z.k. vlasništvo nad nekretninom s tajnog člana na društvo?
      Hvala unaprijed!
  • Online korisnici