Jump to content
kleavz

Ugovor o najmu stana

Preporučene objave

Pozdrav svima. Molim za pomoć.

Prije 3 godine sklopili smo Ugovor o najmu stana s mogućnošću otkupa. U Ugovoru o najmu je navedeno da 30 dana prije isteka najma možemo zatražiti produženje najma. To smo uradili  2 i pol mjeseca prije isteka (prosinac 2017). Osobno sam odnjela zahtjeva za produženje koji je urudžbiran. U roku od 10 dana preporučeno samo zaprimili dopis od najmodavca da će se o istome očitovati najkasnije do kraja siječnja 2018.   Do danas nismo zaprimili nikakav odgovor. Ugovor ističe 03.03.2018. (za 10 dana). Što napraviti?

Dali se mogu pozvati da nisu ispoštovali Ugovor i dopis pa da smatram da su prihvatili moju zamolbu ili da pričekam do 03.03.2018. pa da se pozovem na članak 574. Zakon o obvezatnim odnosima, odnosno na članak 575 Zakona o najmu stanova gdje piše da "kada nakon isteka vremena za koji je ugovor o najmu sklopljen najmoprimac nastavi koristiti stvar, a najmodavac se tome ne uspostavi smatrati će se da je trajanje ugovora o najmu produljeno na neodređeno vrijeme pod istim uvjetima" ?

 

Hvala unaprijed na pomoći i savjetima.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 2 sati , kleavz je napisao:

Osobno sam odnjela zahtjeva za produženje koji je urudžbiran

Radi se o gradskome/državnome stanu ili stanu pravne/fizičke osobe?!?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Prema onome što je u srijedu naveo korisnik kleavz moglo bi biti da se radi o slučaju gradskog stana Grada Zagreba, a istovremeno ne bi moglo biti da se radi o takvom slučaju, jer Grad Zagreb u svojim ugovorima ima odredbu da namopromac zatraži produljenje 60 dana prije isteka ugovora o najmu stana.

Istovremeno, korisnik kleavz spominje i mogućnost pozivanja na čl. 574. Zakona o obveznim odnosima, odnosno čl. 575. Zakona o najmu stanova, pa pretpostavljam da se radi o lapsusu, jer uopće ne postoji čl. 575. Zakona o najmu stanova, nego samo postoji čl. 575. (i čl. 574.) Zakona o obveznim odnosima.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Pozdrav,iznajmio bi stan stranoj osobi na duži rok uz prijavu boravišta.Kakva je procedura,ugovor bi se ovjerio kod bilježnika pa me zanima da li stranac treba imati OIB ili moze broj putovnice,da li je potrebno napisati i njegovu adresu? Moze li s tim ugovorom otići sam na MUP ili moram i ja kao vlasnik,te koji su jos dokumenti potrebni za prijavu boravišta?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Stranac mora imati reguliran status, a u ugovor pišeš podatke koje ima (ako mu je dodijeljen OIB, onda i njega, a ako ne, onda ostale podatke).

U ugovoru o podstanarstvu napišete da mu se dozvoljava prijava boravišta na adresu stana i na policiji mu je dovoljan ugovor (ovjereni), ne moraš ti dolaziti.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

ja i sestra bi kao suvlasnici iznajmili stan prvi put  u jednoj zgradi na dugorocno mladom bracnom paru. Sastavili bi ugovor i isti ovjerili kod notara. 

1. Da li moramo predociti originalni energetski cetrifikat ili moze i kopija ili moze općenito bez toga da se uopće u ugovoru ne navodi ta stavka?

2. Da li je ugovor i dalje pravno valjan i da li je najmodavac/najmoprimac nekako zasticen po klauzulama,  iako ga ne odnesemo u poreznu da nam ovjere i izdaju uplatnice za porez?

3. Da li s tim ugovorom najmoprimci mogu ostvariti prijavu boravka/prebivališta na novoj adresi u MUP-u ili će oni traziti da se prehodno ugovor odnese u poreznu i zavrsi ta procedura pa tek onda da se vrate u MUP?

4. Da li mozemo dogovoriti isplatu na tekuci racun u banci ili je bolje da isplata najamnine ide na ruke?

Unaprijed hvala na odgovorima.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 10 sati , melx je napisao:

Da li moramo predociti originalni energetski cetrifikat ili moze i kopija ili moze općenito bez toga da se uopće u ugovoru ne navodi ta stavka?

Vlasnik zgrade za koju se izdaje energetski certifikat, odnosno njezina posebnog dijela dužan je:

1. prije prodaje, iznajmljivanja, davanja u zakup ili davanja na leasing zgrade ili njezinoga posebnog dijela pribaviti energetski certifikat

2. kupcu, najmoprimcu, zakupcu, odnosno primatelju leasinga predati energetski certifikat ili njegovu fotokopiju

3. energetski certifikat predočiti mogućem kupcu, najmoprimcu, zakupcu, odnosno primatelju leasinga

Znači može i kopija. 

Nadalje:

prije 10 sati , melx je napisao:

Da li je ugovor i dalje pravno valjan i da li je najmodavac/najmoprimac nekako zasticen po klauzulama,  iako ga ne odnesemo u poreznu da nam ovjere i izdaju uplatnice za porez?

Poslati će ga JB automatski u poreznu. 

prije 10 sati , melx je napisao:

Da li mozemo dogovoriti isplatu na tekuci racun u banci ili je bolje da isplata najamnine ide na ruke?

Vaša stvar dogovora. 

prije 10 sati , melx je napisao:

Da li s tim ugovorom najmoprimci mogu ostvariti prijavu boravka/prebivališta na novoj adresi u MUP-u ili će oni traziti da se prehodno ugovor odnese u poreznu i zavrsi ta procedura pa tek onda da se vrate u MUP?

Najmodavac je dužan prijaviti svoje stanare. 

Uz ostalo, za prijavu prebivališta, odnosno boravišta u unajmljenom stanu Mupu je potrebno priložiti ovjerenu izjavu najmodavca kojom on daje suglasnost za prijavu prebivališta ili boravišta na adresi stana najmodavca.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

1. niko vas isti nigdje nece pitati niti isti ima smisla igdje upisivati
2. ovjera od porezne vam ne znaci nista u vidu "sigurnosti", a bome ni ovjera kod javnog biljeznika
3. mogu ako je ugovor ovjeren kod javnog biljeznika, ako nije ovjeren onda ce te vi morati ici s njima ih prijaviti...
4. po zakonu ste istu duzni primati na ziro racun

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 3 sati , virtalni je napisao:

1. niko vas isti nigdje nece pitati niti isti ima smisla igdje upisivati
2. ovjera od porezne vam ne znaci nista u vidu "sigurnosti", a bome ni ovjera kod javnog biljeznika
3. mogu ako je ugovor ovjeren kod javnog biljeznika, ako nije ovjeren onda ce te vi morati ici s njima ih prijaviti...
4. po zakonu ste istu duzni primati na ziro racun

Malo sam citao forume, ponekad se naleti na grozne najmoprimce sklone neplacanju racuna i devastaciji stana. Sto u tom slucaju konkretno moze onda posluziti ovjeren ugvor o najmu kod JB ako opet najmodavac mora potegnuti i poplacati sve racune i dugove nesavjesnog najmoprimca, pa jos potom se i naganjati po sudovima sa najmoprimcem ili ga osobno istjerivati iz stana. Ispada da je sa i bez ovjerenog ugovora o najmu sasvim izgledno da ce najmodavac ipak na koncu svega ostati na cjedilu jer sud nece bas ekspresno rijesiti (dugotrajan sudski proces) njegov problem te pomoći mu da se eventualno naplati od najmoprimca (ukoliko isti ima bilo kakav izvor prihoda ili neku nekretninu na koju bi se mogla izvrsiti moguća ovrha odnosno naplata potrazivanja).

Kako god okrenem sve je do karaktera najmodavca/najmoprimca i medjusobnog fer dogovora izmedju ove dvije strane.

Moliti se onda dragom Bogu da nadjes fine i korektne najmoprimce na dugorocno.

 

 

 

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 9 sati , melx je napisao:

Malo sam citao forume, ponekad se naleti na grozne najmoprimce sklone neplacanju racuna i devastaciji stana. Sto u tom slucaju konkretno moze onda posluziti ovjeren ugvor o najmu kod JB ako opet najmodavac mora potegnuti i poplacati sve racune i dugove nesavjesnog najmoprimca, pa jos potom se i naganjati po sudovima sa najmoprimcem ili ga osobno istjerivati iz stana. Ispada da je sa i bez ovjerenog ugovora o najmu sasvim izgledno da ce najmodavac ipak na koncu svega ostati na cjedilu jer sud nece bas ekspresno rijesiti (dugotrajan sudski proces) njegov problem te pomoći mu da se eventualno naplati od najmoprimca (ukoliko isti ima bilo kakav izvor prihoda ili neku nekretninu na koju bi se mogla izvrsiti moguća ovrha odnosno naplata potrazivanja).

Kako god okrenem sve je do karaktera najmodavca/najmoprimca i medjusobnog fer dogovora izmedju ove dvije strane.

Moliti se onda dragom Bogu da nadjes fine i korektne najmoprimce na dugorocno.

Sve je tocno sto ste rekli, mozete se samo nadati da imate korektne najmoprimce.

Ako napravite sve posteno i po zakonu, ovjereni ugovor, prijava na poreznu, ne cete se brinuti da ste nesto krivo napravili s Vase strane i mozete ih tuziti bez straha. Cesto ljudi ne prijave porez i onda ne zele ni tuziti da im je nanesena steta jer se boje da bi porezna saznala pa bi jos platili kaznu i zato takve stvari i prolaze.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×