Jump to content
LoraPalmer

Darovni ugovor na stan sa klauzulom doživotnog uživanja

Preporučene objave

Dakle ovako : Moram sastaviti darovnu ugovor sa klauzulom doživotnog uživanja ili plodouživanja , ali nemam pojma kako napisati tu klauzulu da mi prođe kod JB i na upisu u zemljišne knjige .

Rečeno mi je da se mora u ugovor staviti u tabularna izjava za plodouživanje i doživotno uživanje , jer bi mogla imati problema prilikom upisa u zemljišnje knjige .

Da li je dovoljno upisati samo  plodouživanje na nekretnini sa tabularnom , ili moram još u ugovoru navesti i ovaj dio o doživotnom uživanju + još i tabularna za doživotno uživanje .

Što je najbolje od toga , plodouživanje ili doživotno uživanje a da darovatelj bude siguran u darovanoj nekretnini tj da ga ne može nitko izbaciti van .

Da li bi bio netko tako dobar da mi napiše ovdje kako to napišem u darovnom ugovoru , tj kako da to uvrstim  taj dio .

Darovni ugovor sam već sastavljala , prošao nam je bez problema u zemljišnim knjigama , ali ovo doista ne znam , a ne želim imati kasnije problema .

Zahvaljujem na odgovoru 

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Imate u Predlošcima primjer Darovnog ugovora te bi u njemu trebali malo izmjeniti i imati uglavak kako slijedi:

Članak 6

Ugovorne strane su suglasne da se temeljem ovog ugovora, kao teret nekretnine označene u članku 2. ima upisati služnost – pravo ploduživanja –pravo doživotnog uživanja, a za korist Darovatelja.

Članak 7

Darovatelj izričito izjavljuje da pristaje da Obdarenik na temelju ovog ugovora ishodi u zemljišnim knjigama uknjižbu prava vlasništva na nekretnini iz članka 2 ovog ugovora, bez ikakve daljnje privole ili odobrenja Darovatelja.

Podijeli ovu objavu

prije 1 sat , Spitfire je napisao:

Imate u Predlošcima primjer Darovnog ugovora te bi u njemu trebali malo izmjeniti i imati uglavak kako slijedi:

Članak 6

Ugovorne strane su suglasne da se temeljem ovog ugovora, kao teret nekretnine označene u članku 2. ima upisati služnost – pravo ploduživanja –pravo doživotnog uživanja, a za korist Darovatelja.

Članak 7

Darovatelj izričito izjavljuje da pristaje da Obdarenik na temelju ovog ugovora ishodi u zemljišnim knjigama uknjižbu prava vlasništva na nekretnini iz članka 2 ovog ugovora, bez ikakve daljnje privole ili odobrenja Darovatelja.

Hvala na odgovoru ! 

Rečeno mi je da moram staviti i tabularnu ispravu za darovni ugovor , jer bez toga se ne može upisati teret na nekretninu tzv pravo  plodouživanja/ tj pravo doživotnog uživanja darovatelja ... ovaj članak 7. što ste napisali ide za " obdarenika " 

Da ne kompliciram , ovo mi je rečeno , ali navodim tu ne piše nista za doživotno uživanje te iste nekretnine već samo za plodouživanje .

Da li moram upisivati jedno i drugo ili plodouživanje ima veće značenje od doživotnog uživanja , pa mogu staviti samo jedno ?

Ili moram oba ...

Buni me ta tabularna pod 2. za pravo upisa tereta plodouživanja i doživotnog uživanja,navodno da se bez toga ne može "teret "upisati u vlasnički list tj da ovi u gruntovnici prave probleme . 

""Članak 3.

Stranke su suglasne da se temeljem ovog ugovora, kao teret nekretnine označen u članku 1. ima upisati služnost – pravo ploduživanja –pravo doživotnog uživanja, a za korist darovateljice

je osnivanje prava plodouživanja, a ispravno bi taj članak trebalo napisati ovako -?!

Članak 3.

1/. Stranke su suglasne da se temeljem ovog ugovora, kao teret nekretnine označen u članku 1. ima upisati služnost – pravo ploduživanja, a za korist darovateljice.

2/. Obdarenica daje suglasnost darovateljici da bez bilo kakvog daljnjeg odobrenja upiše u zemljišne knjige kao teret nekretnine iz čl. 1 ovog ugovora za svoju korist pravo plodouživanja iz st. 1. ovog članka.

**

Podijeli ovu objavu

Prije 56 minuta, LoraPalmer je napisao:

Da li moram upisivati jedno i drugo

nevidim razloga da miješate dvije različite služnosti,uglavite plodouživanje u kojem je između ostalog samo po sebi sadržano i uživanje nekretnine na kojoj se osniva služnost.

Podijeli ovu objavu

Prije 27 minuta, Matrix je napisao:

nevidim razloga da miješate dvije različite služnosti,uglavite plodouživanje u kojem je između ostalog samo po sebi sadržano i uživanje nekretnine na kojoj se osniva služnost.

Uredu 

Da li je dobro ovo što je napisano tj ovo pod 2., tj da li moram ili ne moram to navoditi .

Navodno bez toga prave probleme pri upisu tereta plodouživanja u zemljišne knjige .

1/. Stranke su suglasne da se temeljem ovog ugovora, kao teret nekretnine označen u članku 1. ima upisati služnost – pravo ploduživanja, a za korist darovateljice.

2/. Obdarenica daje suglasnost darovateljici da bez bilo kakvog daljnjeg odobrenja upiše u zemljišne knjige kao teret nekretnine iz čl. 1 ovog ugovora za svoju korist pravo plodouživanja iz st. 1. ovog članka.

Podijeli ovu objavu

prije 1 sat, Matrix je napisao:

nevidim razloga da miješate dvije različite služnosti

Naravno, samim time što takova služnost prestaje smrću korisnika služnosti te isto nije potrebno naglašavati "doživotnim".

Prije 59 minuta, LoraPalmer je napisao:

Ja i dalje ne vidim razliku između toga dvoje. S time da kako je napisano pod 2, darovateljica bi, ispada,  morala predati posebni zahtjev zabilježbe služnosti. 

Podijeli ovu objavu

prije 18 sati , Spitfire je napisao:

Ja i dalje ne vidim razliku između toga dvoje. S time da kako je napisano pod 2, darovateljica bi, ispada,  morala predati posebni zahtjev zabilježbe služnosti. 

Hvala na odgovoru ! 

Molim Vas da mi pojasnite zašto bi darovateljica trebala predati posebni zahtijev zabilježbe služnosti ? 

Dakle po Vama najbolja je ona prva opcija što ste napisali ?

Podijeli ovu objavu

Prije 41 minuta, LoraPalmer je napisao:

po Vama najbolja je ona prva opcija što ste napisali ?

eventualna greška može biti isključivo  da pored opcije 1 izostavite opciju 2,dok u suprotnom opcija 2 može biti samo benigni višak,odnosno neče biti od negativnog uticaja na valjanost pravnog posla.

Prije 41 minuta, LoraPalmer je napisao:

zašto bi darovateljica trebala predati posebni zahtijev zabilježbe služnosti ? 

tako ispada,znači nije rečeno da je nužno.

Podijeli ovu objavu

Vidite, ako u nečemu što je potpisano i ovjereno (ako je u pitanju prava predaja u posjed) piše da su "ugovorne strane suglasne (dakle i obdarenik) da se temeljem ovog ugovora, kao teret nekretnine označene u članku 2. ima upisati služnost – pravo ploduživanja, a za korist Darovatelja.", ne vidim što bi se još posebno trebalo naglašavati da se Obdarenik s time slaže. Pogotovo stoga što s ovakovo sročenim ugovorom "naš" ZK odjel ne bi (niti je) imao nikakovih problema za provedbu.

Međutim, kad bi gledao samo "naš" ZK odjel, onda bi i u cijeloj RH sve bilo divno i krasno, nigdje se ne bi kompliciralo strankama, te bi svi upisi bili provedeni za 3-5 dana. No, znajući da tako nije, Matrixov savjet da od viška glava ne boli, ima itekako smisla.

Jedino što bih ja i to malo promijenio u "Obdarenica je suglasna da se bez ikakvih daljnjih pitanja i odobrenja ima upisati pravo osobne služnosti-plodouživanja, kao teret na nekretnini iz čl.1 u korist Darovateljice."

Podijeli ovu objavu

Da ne otvaram novu temu, imam malo potpitanje baš u vezi s ovom. Zna li netko kakav je porezni tretman ovakvog pravnog posla -

dakle nenaplatno davanje prava služnosti - plodouživanja na nekretnini - nekome od nesrodnika?

Podijeli ovu objavu

Što se tiće poreza na promet nekretnina, tu nema nekakove porezne obveze jer pod to spada svako stjecanje vlasništva nekretnine. A služnost nije stjecanje vlasništva.

Eventualno bi se moglo naći nešto u Općem poreznom zakonu oko imovine i imovinskih prava, no kako navodite da ne bi bilo nikakove novčane naknade ili odštete, ni prema njemu u ovom slučaju nema osnove za poreznu obvezu.

Podijeli ovu objavu

Pozdrav,

molim pomoć ako netko zna je li bilo zakonskih izmjena u vezi darovanja nekretnine i prava na doživotno uživanje darovatelja.

Želim u standardni ugovor o darovanju umetnuti takav članak.

Hvala!

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad