Jump to content

Izgubljeni originali ugovora


robert60

Preporučene objave

Poštovani!

U požaru su izgorjeli originali (kupoprodajni i darovni ugovor) za poslovni prostor. Do sada nismo uspjeli upisati vlasništvo u Zk jer nismo imali Tabularnu izjavu prvog u nizu ( Poduzeća koje je izgradilo poslovni prostor). Pošto Javni bilježnici čuvaju ugovore 3 godine, Porezna uprava 7 godina, nemoguće je doći do originala ili prijepisa ugovora-

Koje mogućnosti nam stoje na raspolaganju?

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kupoprodajni ugovor je iz 2001. godine, a darovni ugovor  iz 2005. godine. Javni bilježnik više nema te ugovore (rok čuvanja 3. godine), a ni porezna (rok čuvanja 7 godina). Prodavatelj tvrdi da nema original. gruntovnica traži originale ili ovjerene preslike.

Što mi je činiti. Kako sudskim putem proglasiti kopije originalom?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Ako imate barem presliku (fotokopiju) tih ugovora gdje je vidljiva ovjera bilježnika, tada pokrećete pojedinačni ispravni postupak pred zk sudom osnovom članka 200. Zakona o zemljišnim knjigama. Osim tih ugovora bilo bi poželjno da se prijedlogu prilože i dokazi o požaru u vidu zapisnika vatrogasaca, MUP-a i Vaše prijave/zapisnika na MUP-u koje su Vam sve stvari u požaru stradale gdje bi bilo poželjno da se navodi poslovna i ostala dokumentacija (može i generalno, ne specifično).

To prolazi bez beda. Ja tako radio. ;-)

Koji je sud u pitanju?

Nadam se da sam Vam barem malo pomogao.

Lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani sevo!

Zahvaljujem na odgovoru!

Na savjet voditelja smjene u gruntovnici (NSB) predao sam na Općinski sud u Zagrebu, Vukovarska 84, Tužbu za utvrđenje (potvrda istinitosti ugovora) prema  Članku 187. st.1 Zakona o parničnom postupku. Ukoliko to ne uspije, pokušat ću na način koji ste Vi predložili.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Sličan problem imam i ja. Želim kupiti stan od stanodavca, a stanodavac nije u HR i predao je papire odvjetniku za upis. Radi se knjiga položenih ugovora samo za taj stan, zvao gruntovnicu i može se. Kaže banka meni dovoljno za upis i kredit, a kad se bude radila gruntovnica samo se prepiše.

Javlja mi odvjetnik da je jedan ugovor kopija i ne može do originala. Ugovor je iz 1998.g., te osobe nisu više žive, porezna prošle godine bacila ugovore iz 1998.g., državni arhiv ih nema, javni bilježnik još postoji ali njemu u evidenciji piše da je bila ovjera potpisa i on može iz napisat potvrdu da je bila ovjera potpisa. Kaže odvjetnik gruntovnica prizna kopiju ugovora i potvrdu od javnog bilježnika da je bila s tim datumom od tih stranaka ovjera potpisa na ugovoru a kako javnom bilježniku piše samo "ovjera potpisa" (valjda su tada tako pisali) on neće napisat "ovjera potpisa ugovora" i tu je problem. Sad odvjetnik neće napisat prijedlog i poslat u gruntovnicu, kaže da će odbit. Gruntovnica je Zagreb. Ima li rješenja, da proba kod drugog odvjetnika, da proba predat samo s potvrdom na kojoj piše ovjera potpisa, može nekako preko suda i ako ide preko suda to traje dugo, da li općina možda drži negdje ili? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
, sevo je napisao:

Poštovani,

Ako imate barem presliku (fotokopiju) tih ugovora gdje je vidljiva ovjera bilježnika, tada pokrećete pojedinačni ispravni postupak pred zk sudom osnovom članka 200. Zakona o zemljišnim knjigama. Osim tih ugovora bilo bi poželjno da se prijedlogu prilože i dokazi o požaru u vidu zapisnika vatrogasaca, MUP-a i Vaše prijave/zapisnika na MUP-u koje su Vam sve stvari u požaru stradale gdje bi bilo poželjno da se navodi poslovna i ostala dokumentacija (može i generalno, ne specifično).

To prolazi bez beda. Ja tako radio. ;-)

Koji je sud u pitanju?

Nadam se da sam Vam barem malo pomogao.

Lp.

Može se potražiti u firmi Trezor Velika Gorica oni imaju dosta veliku arhivu Naravno naplačuju uslugu. Meni su puno pomogli

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
, sevo je napisao:

Poštovani,

Ako imate barem presliku (fotokopiju) tih ugovora gdje je vidljiva ovjera bilježnika, tada pokrećete pojedinačni ispravni postupak pred zk sudom osnovom članka 200. Zakona o zemljišnim knjigama. Osim tih ugovora bilo bi poželjno da se prijedlogu prilože i dokazi o požaru u vidu zapisnika vatrogasaca, MUP-a i Vaše prijave/zapisnika na MUP-u koje su Vam sve stvari u požaru stradale gdje bi bilo poželjno da se navodi poslovna i ostala dokumentacija (može i generalno, ne specifično).

To prolazi bez beda. Ja tako radio. ;-)

Koji je sud u pitanju?

Nadam se da sam Vam barem malo pomogao.

Lp.

Pa zar se ne predaju ti ugovori nadležnom državnom arhivu nakon isteka roka čuvanja? Da li bi se mogli naći tamo? Pitam za sebe jer i ja tražim prastare ugovore 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija