Jump to content

Dilema oko vlasništva


oltea

Preporučene objave

Postovani legalni umovi na Legalis.hr,

pokusavam odgonetnuti obiteljsku zavrzlamu.

Mamin ujak zivio u USA of 1930 do 1978.

U 1950 Ujak je dao mome Djedi punomoc gdje se kaze: "dajem sve moje nekretnine mojoj necakinji da uziva, upravlja, ograduje, placa poreze I namete, I odstani svake smetnje za tako dugo dok se ja ne vratim u domovinu ili zamijenim punomoc drugom".

Djed je stupio u posjed nekretnina (3 maslinika), brinuo se I uzivao.

Ujak je umro 1978 u USA. Nikad se nije vratio u domovinu niti je punomoc povucena ili zamijenjena drugom.

Djed je uvijek smatrao da je on posjednik I vlasnik I da se njegov ujak s punomoci zapravo odrekao nekretnina jer je zelio da ostanu u obitelji, a znao je da se nece vratiti u Hrv. Cestice su bile upisane u katastru na djedovom posjedovnom listu.

Dali je djed stekao vlasnistvo dosjeloscu nakon 28 godina posjeda?

U 1979 djed radi diobu u katastru, svakom of troje djece daje ponesto of nekretnina.

Moja mama je dobila ta 3 maslinka I stupila u posjed, brinula se I uzivala. Upisana je u gruntovnici kao vlasnik, I na jednoj cestici je dobila gradevnu dozvolu I sagradila jednostavan objekt (garaza/konoba).

Mama je umrla, I zemlju ostavila meni.

Ujakov nasljednik u USA me tuzi da je on vlasnik.

Vazno je spomenuti da od 1950 do prosle godine nitko nije djedi niti mami osporavao posjed ni vlasnistvo.

Dali da se upustam u sud? Voljela bi zadrzati zemlju, vezana sam za nju kao I moja mama I moj djed prije mene.

Hvala na savjetu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , oltea je napisao:

Postovani legalni umovi na Legalis.hr,

pokusavam odgonetnuti obiteljsku zavrzlamu.

Mamin ujak zivio u USA of 1930 do 1978.

U 1950 Ujak je dao mome Djedi punomoc gdje se kaze: "dajem sve moje nekretnine mojoj necakinji da uziva, upravlja, ograduje, placa poreze I namete, I odstani svake smetnje za tako dugo dok se ja ne vratim u domovinu ili zamijenim punomoc drugom".

Djed je stupio u posjed nekretnina (3 maslinika), brinuo se I uzivao.

Ujak je umro 1978 u USA. Nikad se nije vratio u domovinu niti je punomoc povucena ili zamijenjena drugom.

Djed je uvijek smatrao da je on posjednik I vlasnik I da se njegov ujak s punomoci zapravo odrekao nekretnina jer je zelio da ostanu u obitelji, a znao je da se nece vratiti u Hrv. Cestice su bile upisane u katastru na djedovom posjedovnom listu.

Dali je djed stekao vlasnistvo dosjeloscu nakon 28 godina posjeda?

U 1979 djed radi diobu u katastru, svakom of troje djece daje ponesto of nekretnina.

Moja mama je dobila ta 3 maslinka I stupila u posjed, brinula se I uzivala. Upisana je u gruntovnici kao vlasnik, I na jednoj cestici je dobila gradevnu dozvolu I sagradila jednostavan objekt (garaza/konoba).

Mama je umrla, I zemlju ostavila meni.

Ujakov nasljednik u USA me tuzi da je on vlasnik.

Vazno je spomenuti da od 1950 do prosle godine nitko nije djedi niti mami osporavao posjed ni vlasnistvo.

Dali da se upustam u sud? Voljela bi zadrzati zemlju, vezana sam za nju kao I moja mama I moj djed prije mene.

Hvala na savjetu.

 

Poštovani ! 

Tko se vodi u gruntovnici kao vlasnik ? Tko se vodi u katastru kao posjednik .?  Ako se Vaši prednici vode u katastru kao posjednici   ,pa ste  Vi na temelju rješenja o nasljeđivanju također upisani kao posjednik , tada bi bogli tužbom za utvrđenje prava vlasništva dosijelošću dobiti presudu u Vašu korist !   

Na tužbu ste trebali odgovoriti  kako u pozivu  za roćište piše ,jer ako niste dali odgovor na tužbu tada  se smatra da se slažete sa tužbenim zahtjevom . Za  takve parnice treba Vam odvjetnik !

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ujak jos nije dignuo tuzbu ali bude

mama je u katastru I u gruntovnici, a nakon njene smrti ja sam upisana u gruntovnici kao vlasnik 100%, I ja sam u posjedu (imam kljuceve, pristup, brinem se za nekretnine etc)

Sta ja onda tu moram dokazivati? odnosno zar nije teret dokazivanja na ujaku ako on mene tuzi da ja nisam vlasnik?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 31 minuta, oltea je napisao:

mama je u katastru I u gruntovnici, a nakon njene smrti ja sam upisana u gruntovnici kao vlasnik 100%,

temeljem čega ste vi,odnosno vaša prednica upisali svoje pravo u gruntovnici.

Nadalje,ako ste več upisani kao vlasnici,zbog čega vas zanima sljedeče;

prije 3 sati , oltea je napisao:

Dali je djed stekao vlasnistvo dosjeloscu nakon 28 godina posjeda?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam u grutovnici na temelju nasljedivanja od pokojne mame koja je bila posjednik u katastru od 1975 I vlasnik u gruntovnici od 1994 do Smrti u 2008

ne znam na temelju cega

protustranka tvrdi da mama nije mogla nasljediti djeda jer da nije bio posten posjednik jer da je znao da je netko drugi vlasnik

djed je bio I posjedu 25 godina

kad je uveo mamu u posjed 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

Vidim da se u punomoći spominje pravo upravljanja. Kako je spomenuo uvaženi moderator Matrix, punomoć je prestala smrću davatelja punomoći. No daljnja je činjenica da se isti nikad nije pojavio u RH niti tražio nekretnine natrag, odnosno oduzeo Vašem djedu posjed. Dodatno se u punomoći navodi da neka Vaš djed plaća poreze i ostalo. Po meni se ta punomoć treba tumačit po sadržaju napisanog, a ne po njenom formalnom nazivu. Stoga bi se ta punomoć mogla smatrati odreknućem od vlasništva u korist Vašeg djeda i to iza smrti ujaka. Tim više što u punomoći se ne navodi nikakav pridržaj tih nekretnina u korist njegovih nasljednika, niti spominje bilo kakva naknada za tako plaćene poreze. Mišljenja sam da onaj tko plaća poreze ima pravo na tu zemlju. Dodatno bi se mogla povući paralela s pravom upravljanja koje se pretvorilo u pravo vlasništva donošenjem Zakona o vlasništvu (analogno tumačenje). Ako ste upisana u katastru kao posjednik, tada se Vaš posjed smatra da je zakonit, istinit i pošten! Poštenje se predmnijeva, ali se može dokazivati suprotno. Apsolutno su pretpostavke za stjecanje vlasništva dosjelošću ispunjene ako ste Vi i Vaši prednici upisani u katastru od 1979. godine neprekidno do danas. U tom dijelu smatram da Vi kao stranka brkate pojmove katastar (posjed) i gruntovnica (zemljišnoknjižni odjel; zk odjel; zemljišna knjiga; vlasništvo), te da ste upisana samo u katastar kao posjednik, a ne i u zemljišnu knjigu kao vlasnik. Ne brinite, to stranke jako često rade. ;-)

Molim Vas da mi na privatnu poruku (PP) napištete broj čestica i katastasku općinu u kojoj se nalaze, pa da otklonimo sve dvojbe.

S druge strane, nasljednik Vašeg ujaka iz Amerike, se poziva na jedino što može, tj. da niste pošteni posjednici, jer ste sve to radili priznavajući višu vlast njegovog prednika. U tom slučaju vašeg poštenja nema i sukladno sudskoj praksi Vrhovnog suda RH, nikada nećete moći steći pravo vlasništva dosjelošću.

Mišljenja sam da ukoliko se ispostavi da ste upisana samo u katastar, a ne i u gruntovnicu, tada biste morala preduhitriti tužbu Vašeg rođaka iz Amerike i pokrenuti određene postupke da "legalizirate" Vaš sadašnji status.

U suprotnom sud će imati zanimljivo pravno pitanje za otkloniti u parnici. :-D

Evo, nadam se da sam Vam još Malo pomogao.

Lp.

uređeno: od sevo
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija