Jump to content

Sklapanje ugovora na određeno po drugi puta


mila17

Preporučene objave

Poštovani!

 

Zaposlena sam u školi. Ravnatelj je imenovan na mandat od 5 godina koji mu ističe. natječaj je raspisan i javio se samo jedan kandidat odnosno očito je da ćemo imati starog-novog ravnatelja. njega mijenja zena koja je primljena na 5 godina, koliko mu se po zakonu i čuva radno mjesto, ako on to zatraži, a zatražio je. ima pravo to tražiti još jednom. gospođa je zaprimljena na to radno mjesto po osnovi prednosti pri zapošljavanju. prije mjesec dana otvorila je bolovanje zbog komplikacija u trudnoći. sada mi kao poslodavac osim za radno mjesto ravnatelj smo dužni raspisati i natječaj za zaprimanje radnika na njezino radno mjesto.

ako je netko voljan bilo iskustvom bilo zbog toga jer je dobar čovjek po prirodi pomoći mi odgovoriti na nekoliko pitanja:

- treba li se gospođa ponovno javiti na natječaj koji će biti raspisan za njezinu zamjenu jer očito se s bolovanja vratit neće do isteka mandata, odnosno produžuje li se njoj radni odnos sam po sebi nakon što ista osoba bude imenovana za ravnatelja

- može li se javiti na taj natječaj ako je na bolovanju

to mi je jako važno zbog sklapanja ugovora o radu kako s njom tako i s onim tko bi ju mijenjao jer je i za jedno i za drugo zapošljavanja osnova čuvanje radnog odnosa za vrijeme trajanja mandata.

 

Nadam se da sam koliko toliko jasno opisala situaciju, odnosno da nisam zakomplicirala.

Iskreno se zahvaljujem svima raspoloženima za pomoć

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gospođi koja ga mijenja ugovor prestaje danom isteka prvog mandata ravnatelja, pazite što je ugovoreno, mora pisati do prestanka mandata ravnatelja, a ne do njegovog povratka na radno mjesto koje se čuva. Tako da morate čitavu proceduru ponovno. Može se javiti na natječaj i ovisi o ravnatelju hoće li ju predložiti, mada je to pomalo smiješno jer opet mora tražiti zamjenu za nju.

Imao sam inspekciju u vezi ovoga, pa je provjereno.

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovanje, 

sama radim u skoli pa znam da zaista jesu specificna zaposljavalista, imam pitanja, pa da ne otvaram novu temu: 

kad kazete da je "zaprimljena po osnovi prednosti pri zaposljavanju", mislite mimo volje ravnatelja i sk. odbora? 

i drugo, u vezi javljanja na natjecaj dok je osoba na bolovanju, meni su uvijek govorili da je to i nemoguce i nelegalno, konkretno u mojoj skoli su cure gubile ugovore zbog gripe. kamoli da su im se produzavali. 

A takodjer sam tu pronasla jednog forumasa kojeg traze da prekine bolovanje zbog premjestaja na drugo r. mjesto unutar iste firme. 

Zapravo sve ovisi o tome bojite li se inspekcije ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , rumores je napisao:

Postovanje, 

sama radim u skoli pa znam da zaista jesu specificna zaposljavalista, imam pitanja, pa da ne otvaram novu temu: 

kad kazete da je "zaprimljena po osnovi prednosti pri zaposljavanju", mislite mimo volje ravnatelja i sk. odbora? 

i drugo, u vezi javljanja na natjecaj dok je osoba na bolovanju, meni su uvijek govorili da je to i nemoguce i nelegalno, konkretno u mojoj skoli su cure gubile ugovore zbog gripe. kamoli da su im se produzavali. 

A takodjer sam tu pronasla jednog forumasa kojeg traze da prekine bolovanje zbog premjestaja na drugo r. mjesto unutar iste firme. 

Zapravo sve ovisi o tome bojite li se inspekcije ;)

"Osnova prednosti pri zapošljavanju" je najčešće hrv. branitelj, djeca poginulih branitelja i invalidi. Takve osobe, ako ispunjavaju sve uvjete, ravnatelj MORA predložiti šk. odboru po natječaju, a šk. odbor u pravilu "mora" dati suglasnost za takvo zapošljavanje. Dakle nemaju izbora.

Što se tiče bolovanja, u konkretnom slučaju je žena trudna, a čl. 30. ZOR-a strogo zabranjuje diskriminaciju trudnica. U drugom slučaju ne znam postoji li propis koji to zabranjuje.

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ste jos tamo, koja inspekcija bi bila nadlezna u ovakvim slucajevima: insp. rada ili prosvjetna? 

Opet konkretno: i invalida i branitelja se diskriminira bas po toj osnovi - toboze zasticeni su i izvoljevaju - a zapravo mu se daju zadatci koje ne moze radit, da bi se prikazalo kako je nesposoban. Cak se manipulira ucenicima (organiziraju se peticije koje toboze sastavljaju preplasena djeca 'sta oko poludi i svih nas propuca') - ovo se stvarno dogodilo u skoli mojih necaka. Njihov otac je branitelj, pa smo malo osjetljiviji. 

A u mojoj skoli, isto sto posto, nisu primili prof. bas zato sto je trudna, pa ce izostajat. 

Pitanje je isto: prosvjetna ili rada, ili udruge pa u novine. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, gala385 je napisao:

Gospođi koja ga mijenja ugovor prestaje danom isteka prvog mandata ravnatelja, pazite što je ugovoreno, mora pisati do prestanka mandata ravnatelja, a ne do njegovog povratka na radno mjesto koje se čuva. Tako da morate čitavu proceduru ponovno. Može se javiti na natječaj i ovisi o ravnatelju hoće li ju predložiti, mada je to pomalo smiješno jer opet mora tražiti zamjenu za nju.

Imao sam inspekciju u vezi ovoga, pa je provjereno.

Zahvaljujem se na odgovoru odnosno zahvaljujem se na dobroti i zainteresiranosti da mi pružite konkretnu informaciju. Tako sam i sama mislila, ali obzirom da situacija i nije baš česta, a većina nas živi i radi po malim sredinama, nije mi baš bilo praktično raspitivati se osobno ili kako se kaže okolo.

Također bih nešto dodala vezano za ovo pitanje. Nisam ga postavila iz razloga što želim provjeriti kako stoji stanje u vezi zapošljavanja po školama odnosno provodi li se zakon ili ne. To nije u mojoj ovlasti. Osobno, kao žena koja ima osim radnog i nešto životnog iskustva znam da savršenstvo ne postoji, ali također znam i da postoje lijeni ljudi i zločesti ljudi. Na pojedincu je kako će se postaviti u takvoj situaciji, a ako se postavi da traži svoja prava uvijek mora znati da uz njih idu i odgovornosti. Pravo bez odgovornosti ne postoji. Dakle, koliko uložite toliko dobivate. Imam sreću da radim s krasnim čovjekom koji zaista osim što me potiče na izvrsnost u poslu kroz niz stimulacija i sam  je takav i iz tog razloga radimo po zakonu i nemamo se čega bojati. Inspekcije se ne boji već ju se poštiva. Najljepši mogući poticaj u radu je kada ljudi misleći da ih se za oštetilo prijave inspekciji svoj slučaj, a vi, poštivajući taj isti institut, mirno sjedite i čekate da vam pokucaju na vrata i dokažete kako ste sve odradili besprijekorno. Dakle suma svega je koliko ste spremni uložiti toliko ćete i dobiti.

Još jednom se zahvaljujem i obvezujem ako mogu da ću od sada i sama pomagati savjetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , rumores je napisao:

Ako ste jos tamo, koja inspekcija bi bila nadlezna u ovakvim slucajevima: insp. rada ili prosvjetna? 

Opet konkretno: i invalida i branitelja se diskriminira bas po toj osnovi - toboze zasticeni su i izvoljevaju - a zapravo mu se daju zadatci koje ne moze radit, da bi se prikazalo kako je nesposoban. Cak se manipulira ucenicima (organiziraju se peticije koje toboze sastavljaju preplasena djeca 'sta oko poludi i svih nas propuca') - ovo se stvarno dogodilo u skoli mojih necaka. Njihov otac je branitelj, pa smo malo osjetljiviji. 

A u mojoj skoli, isto sto posto, nisu primili prof. bas zato sto je trudna, pa ce izostajat. 

Pitanje je isto: prosvjetna ili rada, ili udruge pa u novine. 

Za prednosti s osnova prava branitelja i invalida radna inspekcija kao i do sada, mada oni izlaze na teren samo ako nešto ne štima u vezi njihovog zapošljavanja, a ne odnosa ravnatelja prema istima, za to su nadležni sudovi. Nezahvalno je komentirati nešto o čemu nemam uvida, iz mog iskustva u zadnje vrijeme se na natječaje javljaju "branitelji" s nekoliko dana braniteljskog staža koji su po pravilu uvijek problem (npr. problemi s alkoholom, prgavošću, psihičkim stanjem ili su uzeli otpremnine u državnim firmama i sad misle da će odmarati u školi i da imaju neka posebna prava). Što se tiče invalida, isto velik problem za organizaciju rada u školi. Što se tiče trudnoće, nije nikakva prednost pri zapošljavanju i tu ravnatelj predlaže koga želi.

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sto se tice org. rada, imate ucionicku i vanucionicku nastavu, pa ako covjek nema nogu necete ga tjerat da vozi bicikl, ako smijem bit slikovita. I prvi i drugi prolaze psiho obradu, za razliku od nas obicnih , a ima nas svakakvih (po meni bi to trebao bit uvjet sine qua non)

Gdjo. Mila, nadam se da se ne ljutite sto sam uzurpirala temu, pa cu opet po nadleznostima: 

sad hipoteticki (jer ni sama nisam dovoljno hrabra da bi tjerala 'pravdu'), ali u konkretnom slucaju koji sam navela: 

inspekcija rada - ako mislim da natjecaj nije proveden u skladu sa zakonom 

prosvjetna inspekcija - ako mi dijete kaze da je preko matematike pisalo peticiju protiv xy nastavnika na prijedlog pedagogice (ili su oni samo za ocjene) , pa mu moram trazit repete van skole jer se program mora ispunit. 

agencijski nadzor - ? 

sudska zastita - ako nastavnik misli da ga se diskriminira (koji sud je nadlezan?) 

i najbitnije: 

kome se zaliti ako rav. ne zna (ili nece) organizirati rad, tako da svi budu primjereno zaduzeni? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče sudske zaštite, ovdje mogu odgovoriti da je nadležan općinski sud u mjestu sjedišta tuženika, a da se cjelokupni postupak provodi temeljem odredbi Zakona o radu koje se tiču zaštite dostojanstva radnika (odredba čl. 134.). Zaštita od diskriminacije može se provesti i kroz institute kaznenog progona (po Kaznenom zakonu), gdje je također nadležan općinski sud, ali postupak vodi državno odvjetništvo.

Ako ravnatelj loše organizira rad (primjerice, raspored i sl.), po mom mišljenju je jedina zaštita koju radnik može tražiti,  ako smatra da je zakinut, zaštita prava iz radnog odnosa, opet kroz institute radnog prava. Međutim, organizacija rada i radnih procesa je isključivo u domeni poslodavca i radnik ovdje teško može uspjeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija