Jump to content

Raskid ugovora o najmu stana


gorand56

Preporučene objave

Poštovani, molim Vas za pomoć.

Naime, ja kao najmoprimac i najmodavac (gazda) smo potpisali Ugovor o najmu stana koji smo ovjerili kod Javnog bilježnika. Ugovor je na neodređeno vrijeme. Jedno rješenje je otišlo u Poreznu upravu i ja sam sve mjesece plaćao porez na dohodak od imovine, jer smo gazda i ja tako dogovorili. Sve je uredno plaćeno.

Sad me zanima ovako, sa 1.4.2018. bi raskinuli taj Ugovor, veže li mene plaćanje poreza za cijelu godinu 2018-u ili samo da platim još taj za 4. mjesec ?

 

Hvala unaprijed na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plaćanje poreza na najam je obeza najmodavca, ali vi ste očito dogovorili drugačije... što se pak poreznu ne tiče...

Dostavite poreznoj upravi raskid ugovora s danom 31.03 (više primjeraka), i jedan primjerak zadržite za sebe. - I platite porez kako ste se dogovorili s najmodavcem, ali samo do 31.3-ega.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Pozdrav,

ugovor o najmu na određeno je ovjeren kod javnog bilježnika i najmoprimac je prijavljen. Nisam posebno ovjeren ugovor slala na poreznu, ali sam dobila uplatnice za plaćanje poreza, znači sve je prijavljeno.

Najmoprimac javlja da odlazi iz stana prije dogovorenog roka. Prvo, ne znam je li to raskid ili otkaz ugovora. Drugo, mora li otkaz/raskid ugovora biti ovjeren od strane javnog bilježnika ili je dovoljno da obje strane budu potpisane i kao takvo poslano u poreznu? Nespretno mi je s javnim bilježnikom jer unajmljeni stan je u drugom gradu i mogu doći samo vikendom do tamo. 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Sta ako je podstanar otisao iz stana bez pozdrava ibez primopredaie stana nakon sto mu je urucen pismeni otkaz duguje rezije za dva mjeseca i jos pokupi sve stvari izormara isve sto niste uslikali niti bi vam moglo pasti na pamet da ce to uzeti ostavi vam pokvaren bojler u kupaonici zatim vam posalje poruku da vas ne moze cekati udogovoreno vrijeme jer kao nekamo zuri i da su vam kljucevi od stana u kaslicu poslan mu je pismeni otkaz iotkazan je porez sa1.7 molim vas za savjet zar po zakonu on nije trebao nista odgovoriti na otkaz i izvrsiti predaju stan vlasniku

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Poštovani,

Najmoprimac i ja (najmodavac) smo potpisali ugovor o najmu ovjeren kod javnog bilježnika 1.12.2019. na određeno. Najmoprimac je izašao iz stana bez mog znanja i ostavio ključ u stanu i neplaćene režije. Najmaninu za veljaču je trebao platiti 01.02. međutim javio mi je da nema novaca i zamolio me da mu dopustim da plaća najamninu krajem mjeseca što sam i dopustila dok se ne snađe. Kad sam ga nazvala, rekao je da je ključ u stanu i da je izašao iz stana bez najave. Ostavio je golemi iznos za plin. Zanima me mogu li ga tužiti budući je ugovor potpisan iako on nije bio prijavljen zbog toga jer je već imao prebivalište u Zagrebu.

 

hvala i lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 36 minuta, lupa2222 je napisao:

Zanima me mogu li ga tužiti

Da li je taj ugovor solemniziran ili ste samo ovjerili potpise kod javnog bilježnika?

Prije 36 minuta, lupa2222 je napisao:

on nije bio prijavljen zbog toga jer je već imao prebivalište u Zagrebu.

Zbog ne prijavljivanja najmoprimca, možete biti prekršajno kažnjeni novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 do 5.000,00 kuna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Borbena7 je napisao:

Da li je taj ugovor solemniziran ili ste samo ovjerili potpise kod javnog bilježnika?

Zbog ne prijavljivanja najmoprimca, možete biti prekršajno kažnjeni novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 do 5.000,00 kuna

Samo smo ovjerili potpise, a on nije htio prijavu. Znači ja ću morati podmiriti neplaćene račune?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod solemnizacije ugovora obično se stavlja ovršna klauzula, pa onda takav ugovor ima snagu ovršne isprave. A što u konačnici znači da Vi kao najmodavac temeljem takvog solemiziranog ugovora u slučaju ne plaćanja ili zakašnjenja s plaćanjem najamnine, protiv najmoprimca možete pokrenuti ovršni postupak. Kako nemate ovakav ugovor i uz to nemate prijavljenog podstanara u slučaju daljnjih postupaka još bi zbog novčane kazne mogli biti i u veće gubitku nego li ste trenutno sada. 

Polog također niste tražili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 godina kasnije...

Poštovani,

Kod sporazumnog raskida ugovora o najmu koji je preporučenom poštom poslan na poreznu da li automatski ide i obavjest MUP-u za odjavu prebivališta najmoprimaca tj.da li ja (najmodavac) automatski odjavljujem prebivalište najmoprimcima ili moram priložiti taj ugovor osobno na MUP ? Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija