Jump to content

Pravomoćna presuda koja to zapravo nije


Dina Tina

Preporučene objave

U procesu sam naplate zaostataka alimentacije od dana kad smo podnijeli zahtjev za sporazumni prekid bračne zajednice. Gospon bivši muž dužan mi je isplatiti cca 35.000,00 kn sa kamatama. Budući nije plaćao pokušala sam se ovrhom naplatiti, no naravno da je dotični odjednom postao siromah i nema ništa na sebi. Žalio se na presudu da mi mora platiti zaostatke i samom tom žalbom si je prolongirao nećlaćanje za još nekih 7 mjeseci, a ja sam se zbog sporosti pravosuđa razvodila sam  skoro 2 godine, te je pravomoćna presuda koju imam stara tek nekoliko mjeseci.  CZSS ga je tužio zbog neplaćanja tih zaostataka, a ja sam  kao zakonski zastupnik djeteta, te ujedno i oštećena, dala iskaz u DORH-u gdje mi je priopćeno da će se zaostaci potraživati, ali samo onih nekoliko mjeseci nakon pravomoćnosti, a ove dvije godinice će ići nauštrb djeteta!?!?!?!  Daklem, ova naša državica će se potruditi da mu se oproste zaostaci, a ja se ovrhom mjesečno naplaćujem u prosjeku 100 kn, a nećemo ni dijete ni ja živjeti tisućama lijeta. Baš sam ogorčena. Imam raspravu za nekoliko dana, a državna odvjetnica mi je rekla da će on dovesti nekakve svjedoke koji će potvrditi nešto kao da mi je davao novce na ruke i da je on kupovao djetetu darove za rođendane i na te okolnosti sam bila ispitivana iako sam rekla (i zna se) da slatkiši i darovi nisu alimentacija.  Ima netko kakav komentar barem ili slična iskustva jer ja sam spičles :(

Napominjem da je gospon ex dipl. ing. i da ima plaću 300,00 kn (slovima tristotine kuna).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imaš li pravomoćnu sudsku presudu za tih 35000 sa kamatama ?

Ako imaš pravac na Finu a ne njegovom poslodavcu.

Blokirati mu račune.

On ako radi ne može imati plaću manju od minimalca a to je oko 2800 kn.

Tko ti prikazuje tih 300 kn? On? Njegov poslodavac? Možda mu i ostane 300 nakon obustava kredita/ovrha i slično.

Ali to nije tvoja briga jer alimentacija ima prioritet.

Znači, na Finu, ako radi za minimalac uzimati će mu su 3/4 plaće ili oko 2100 kn svaki mjesec za nastali dug.

 

A DORH pusti neka ga kazneno gone kako znaju i umiju. U pravu si da pokloni i slatkiši nisu alimentacija ali prilikom prikupljanja informacija oni moraju svašta pitati da mogu sklopiti ukupnu sliku, bez brige oko toga.

uređeno: od wrritteer
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Writeer Vam je sve rekao i tu se ustvari nema što dodati, iako vidim da mu već ovršujete 100,00 kn svaki mjesec. Kazneni progon nije samo način utjerivanja dugova, on ima neku drugu svrhu, iako se često upotrebljava za plašenje neplatiša obveznika plaćanja uzdržavanja. Što se tiče sličnih iskustava, njih je na ovom forumu bezbroj, pa slobodno malo pogledajte.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Dina Tina je napisao:

Napominjem da je gospon ex dipl. ing. i da ima plaću 300,00 kn (slovima tristotine kuna).

Kao što vam je kolega rekao, ne može mu plaća biti 300 kuna, nego mu možda toliko ostane nakon rata kredita kojima je opteretio plaću da ne bi plaćao alimentaciju. Međutim, alimentacija ide u prvi red naplate, a i zaostatci(dug) za alimentaciju bi trebali biti ispred rata kredita. Vidite na FINA zašto mu prvo ne skidaju alimentaciju.

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , wrritteer je napisao:

Znači, na Finu, ako radi za minimalac uzimati će mu su 3/4 plaće ili oko 2100 kn svaki mjesec za nastali dug.

Oprostite samo da nadodam, kada se naplati nastali dug, dalje će mu se obustavljati redovne rate uzdržavanja sukladno pravomoćnoj sudskoj odluci...

Što se tiče kaznene prijave, dijelim Vaše mišljenje, to bi bila najgora opcija, a praktički, ništa nebi riješila...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Dina Tina je napisao:

 a državna odvjetnica mi je rekla da će on dovesti nekakve svjedoke koji će potvrditi nešto kao da mi je davao novce na ruke i da je on kupovao djetetu darove za rođendane i na te okolnosti sam bila ispitivana iako sam rekla (i zna se) da slatkiši i darovi nisu alimentacija.  Ima netko kakav komentar barem ili slična iskustva jer ja sam spičles :(

Napominjem da je gospon ex dipl. ing. i da ima plaću 300,00 kn (slovima tristotine kuna).

 

državna odvjetnica mi je rekla ??????? državna odvjetnica je pristrana. možda se poznaju?

sve  što je kupio djetetu je dar. ako je nešto i dao na ruke bez potvrde o primitku alimentacije sa tvojim potpisom je dar ( za djete ili tebe što se brineš o djetetu).

ako imaš pravomoćnu odluku pokreni ovrhu (putem suda) na plaću. od  plaće poslodavac prvo isplaćuje alimentaciji pa  ako ostane šta i ostale dugove djelatnika (kredit. administrativna zabrana).

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, felixx je napisao:

 Vidite na FINA zašto mu prvo ne skidaju alimentaciju.

zato što  mu poslodavac prvo od plaće oduzima administrativnu zabranu (pristo je na oduzimanje i cijele plaće) pa mu isplaćuje na račun ono što ostane. zato treba pokrenuti ovrhu (putem suda) na plaću temeljm ovršne isprave. zastara  je 10 godina od pravomoćnosti presude kojom je odlučeno o alimentaciji.

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, bovu je napisao:

zato što  mu poslodavac prvo od plaće oduzima administrativnu zabranu (pristo je na oduzimanje i cijele plaće) pa mu isplaćuje na račun ono što ostane. zato treba pokrenuti ovrhu (putem suda) na plaću temeljm ovršne isprave. zastara  je 10 godina od pravomoćnosti presude kojom je odlučeno o alimentaciji.

hmmmm, bojim se da ovo ne razumijem, na raspravi mi je rečeno da su moja potraživanja prije pravomoćnosti zastarjela, te da mogu ostvariti jedino ono što nije uplatio nakon pravomoćnosti, dok u mojoj pravomoćnoj presudi stoji da mi mora isplatiti sve zaostatke od 2015., a ODO za mladež potražuje samo par mjeseci od 2017.g. Angažirala sam odvjetnika i trenutno mu ovršujem u prosjeku 90 ili 100 kn. Na raspravi je izjavio da ima plaću 500 kn. Napominjem da je Centar za soc. skrb podnio kaznenu prijavu za zaostatke od 2015.g. pa nadalje. Sad mi više ništa nije jasno, a rasprava je prošla expresno, mene se nije ništa pitalo, čak nije bilo riječi niti o zateznim kamatama.

Nema veze s ovom temom, ali zašto mi je inbox pretrpan ako nekom pošaljem jednu poruku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda ima administrativnu zabranu, kako Vam je to napisao i poštovani bovu, pa mu poslodavac, temeljem te administrativne zabrane, obustavlja novce, a ostatak mu uplaćuje na račun, tako da FINA, jednostavno, nema od čega naplaćivati svotu koju bi trebala kao ovrhu temeljem uzdržavanja i ovršne isprave...

Provjerite to kod njegovog poslodavca, jer isti to nebi smio raditi...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 57 minuta, Željac047 je napisao:

Možda ima administrativnu zabranu, kako Vam je to napisao i poštovani bovu, pa mu poslodavac, temeljem te administrativne zabrane, obustavlja novce, a ostatak mu uplaćuje na račun, tako da FINA, jednostavno, nema od čega naplaćivati svotu koju bi trebala kao ovrhu temeljem uzdržavanja i ovršne isprave...

Provjerite to kod njegovog poslodavca, jer isti to nebi smio raditi...

Poslodavac je njegov brat kojemu je ovaj svojevremeno ustupio firmu  kako bi mogao biti siroče, a teta mu je vrsni knjigovođa koja zna sve cake. 

Ne znam kako si pomoći, mislila sam da će sutkinja odreagirati i pomoći mi zajedno sa državnom odvjetnicom za mladež, no to se nije dogodilo. Apsurdno mi je da nisu pitale odakle mu novci za alimentaciju ako mu je plaćica sićušna i odakle će ubuduće plaćati. Kako može biti zastara ako sam ja zbog sporosti pravosuđa morala čekati godine da presuda uopće postane pravomoćna, a svojom žalbom je odgodio pravomoćnost daljnjih 7 mjeseci. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onda se nemate što čuditi ovakvim razvojem situacije, pokrenite Ovrsni postupak temeljem ovrśne isprave pa neka sud  rijesi tu zavrzlamu i njegove "smicalice" , a ODO ga moze samo kazneno gonit sto Vam, momentalno, ne ide u prilog, buduce obroke uzdrzavanja mozete tražiti od bake i djeda, pa si neka malo razmisle sto će i kako dalje..

Možete se obratiti i pravobraniteljici za djeccu pa nek i ona intervenira..

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija